9/17/2021 - I-94 Speedway
9/17/2021 - I-94 Speedway

9/17/2021
I-94 Speedway

Download The MyRacePass App

Download The MyRacePass App

Download Today for Real-time Lineups & Results.

Download The MyRacePass App

Download The MyRacePass App

Download Today for Real-time Lineups & Results.

Competitor Overview


Matt Heinzerling

Matt Heinzerling

Spearfish, SD

WISSOTA Modifieds Start Finish +/-
W100 Modified Feature 14 15 -1
W100 Modified Heat 1 10 5 5

Clear Selection

15 Laps

WISSOTA Late ModelW100 Late Model Feature

Finish Start # Competitor Hometown +/-
1 4 31 Travis Budisalovich Travis Budisalovich Minneapolis, MN Minneapolis, MN 3
2 7 2M Dave Mass Dave Mass East Bethel, MN East Bethel, MN 5
3 3 17 Mike Greseth Mike Greseth Harwood, ND Harwood, ND -
4 5 X Chuck Swenson Chuck Swenson Watertown, SD Watertown, SD 1
5 11 44S Sam Zender Sam Zender Fergus Falls, MN Fergus Falls, MN 6
6 8 10 Mike Balcaen Mike Balcaen Winnipeg, MB Winnipeg, MB 2
7 12 1-2 Bryce Sward Bryce Sward Nelson, MN Nelson, MN 5
8 9 68 Mike Prochnow Mike Prochnow Menomonie, WI Menomonie, WI 1
9 24 12 Chad Becker Chad Becker Aberdeen, SD Aberdeen, SD 15
10 15 9 Kent Arment Kent Arment Aberdeen, SD Aberdeen, SD 5
11 17 87 Curt Kranz Curt Kranz Watertown, SD Watertown, SD 6
12 13 10XS Blake Swenson Blake Swenson Watertown, SD Watertown, SD 1
13 2 32T Jon Tollakson Jon Tollakson Montevideo, MN Montevideo, MN -11
14 1 2* Cole Babcock Cole Babcock Rothsay, MN Rothsay, MN -13
15 19 69T Nick Thoreson Nick Thoreson Fort Ransom, ND Fort Ransom, ND 4
16 14 14 Zack Tysdal Zack Tysdal Fergus Falls, MN Fergus Falls, MN -2
17 10 35 George Ledin Jr George Ledin Jr Britt, MN Britt, MN -7
18 22 T3 Rich Thomas Rich Thomas Aberdeen, SD Aberdeen, SD 4
19 DNF 16 57 Kinzer McCord Kinzer McCord Molt, MT Molt, MT -3
20 DNF 25 3M Greg Meyer Greg Meyer Wahpeton, ND Wahpeton, ND 5
21 DNF 20 10X Robert Bitz Robert Bitz Aberdeen, SD Aberdeen, SD -1
22 DNF 23 3H Jerry Hauge Jerry Hauge Underwood, MN Underwood, MN 1
23 DNF 6 5E Shane Edginton Shane Edginton Winnipeg, MB Winnipeg, MB -17
DNS 18 24 Mike Hart Mike Hart Erhard, MN Erhard, MN -
DNS 21 9G Kyle Greiner Kyle Greiner Morris, MN Morris, MN -
8 Laps

WISSOTA Late ModelW100 Late Model Heat 1

Finish Start # Competitor Hometown +/-
1 1 32T Jon Tollakson Jon Tollakson Montevideo, MN Montevideo, MN -
2 7 31 Travis Budisalovich Travis Budisalovich Minneapolis, MN Minneapolis, MN 5
3 4 68 Mike Prochnow Mike Prochnow Menomonie, WI Menomonie, WI 1
4 3 1-2 Bryce Sward Bryce Sward Nelson, MN Nelson, MN -1
5 5 9 Kent Arment Kent Arment Aberdeen, SD Aberdeen, SD -
6 8 57 Kinzer McCord Kinzer McCord Molt, MT Molt, MT 2
7 9 69T Nick Thoreson Nick Thoreson Fort Ransom, ND Fort Ransom, ND 2
8 2 T3 Rich Thomas Rich Thomas Aberdeen, SD Aberdeen, SD -6
9 6 3H Jerry Hauge Jerry Hauge Underwood, MN Underwood, MN -3
8 Laps

WISSOTA Late ModelW100 Late Model Heat 2

Finish Start # Competitor Hometown +/-
1 1 2M Dave Mass Dave Mass East Bethel, MN East Bethel, MN -
2 5 5E Shane Edginton Shane Edginton Winnipeg, MB Winnipeg, MB 3
3 8 17 Mike Greseth Mike Greseth Harwood, ND Harwood, ND 5
4 6 44S Sam Zender Sam Zender Fergus Falls, MN Fergus Falls, MN 2
5 4 10XS Blake Swenson Blake Swenson Watertown, SD Watertown, SD -1
6 3 87 Curt Kranz Curt Kranz Watertown, SD Watertown, SD -3
7 7 10X Robert Bitz Robert Bitz Aberdeen, SD Aberdeen, SD -
8 DNF 2 3M Greg Meyer Greg Meyer Wahpeton, ND Wahpeton, ND -6
8 Laps

WISSOTA Late ModelW100 Late Model Heat 3

Finish Start # Competitor Hometown +/-
1 2 X Chuck Swenson Chuck Swenson Watertown, SD Watertown, SD 1
2 6 2* Cole Babcock Cole Babcock Rothsay, MN Rothsay, MN 4
3 1 35 George Ledin Jr George Ledin Jr Britt, MN Britt, MN -2
4 8 10 Mike Balcaen Mike Balcaen Winnipeg, MB Winnipeg, MB 4
5 4 14 Zack Tysdal Zack Tysdal Fergus Falls, MN Fergus Falls, MN -1
6 3 24 Mike Hart Mike Hart Erhard, MN Erhard, MN -3
7 5 9G Kyle Greiner Kyle Greiner Morris, MN Morris, MN -2
8 DNF 7 12 Chad Becker Chad Becker Aberdeen, SD Aberdeen, SD -1
15 Laps

WISSOTA Late ModelROC

Finish Start # Competitor Hometown +/-
1 2 31 Travis Budisalovich Travis Budisalovich Minneapolis, MN Minneapolis, MN 1
2 4 12 Chad Becker Chad Becker Aberdeen, SD Aberdeen, SD 2
3 6 42S Don Shaw Don Shaw Ham Lake, MN Ham Lake, MN 3
4 1 10 Mike Balcaen Mike Balcaen Winnipeg, MB Winnipeg, MB -3
5 8 10S Cole Searing Cole Searing Huron, SD Huron, SD 3
6 10 X Chuck Swenson Chuck Swenson Watertown, SD Watertown, SD 4
7 3 18X Shawn Meyer Shawn Meyer Wahpeton, ND Wahpeton, ND -4
8 15 2M Dave Mass Dave Mass East Bethel, MN East Bethel, MN 7
9 12 28 Sam Mars Sam Mars Menomonie, WI Menomonie, WI 3
10 13 16 Derek Vesel Derek Vesel Hibbing, MN Hibbing, MN 3
11 11 5E Shane Edginton Shane Edginton Winnipeg, MB Winnipeg, MB -
12 14 21X Dustin Arthur Dustin Arthur St. Lawrence, SD St. Lawrence, SD 2
13 9 9 Kent Arment Kent Arment Aberdeen, SD Aberdeen, SD -4
14 5 57 Kinzer McCord Kinzer McCord Molt, MT Molt, MT -9
15 DNF 16 28P Jeff Provinzino Jeff Provinzino Hibbing, MN Hibbing, MN 1
16 DNF 7 32 Jordan Tollakson Jordan Tollakson Montevideo, MN Montevideo, MN -9
15 Laps

WISSOTA Midwest ModsW100 MWM Feature

Finish Start # Competitor Hometown +/-
1 10 19R Lucas Rodin Lucas Rodin Marion, ND Marion, ND 9
2 1 27 Corey Mehrwerth Corey Mehrwerth St. Stephen, MN St. Stephen, MN -1
3 3 18 Tony Leiker Tony Leiker Gillette, WY Gillette, WY -
4 5 35 Tanner Theis Tanner Theis New Rockford, ND New Rockford, ND 1
5 7 42 Ron Saurer Ron Saurer Dalton, MN Dalton, MN 2
6 13 33X Justin Froemming Justin Froemming Elbow Lake, MN Elbow Lake, MN 7
7 16 21 Wyatt Boyum Wyatt Boyum International Falls, MN International Falls, MN 9
8 14 1S Scott Bintz Scott Bintz Jamestown, ND Jamestown, ND 6
9 9 69R Terry Reilly Terry Reilly Watertown, SD Watertown, SD -
10 12 56 Laine Schwehr Laine Schwehr Sanborn, ND Sanborn, ND 2
11 21 87S Reise Stenberg Reise Stenberg Argusville, ND Argusville, ND 10
12 18 U2 Cory Berquist Cory Berquist Huron, SD Huron, SD 6
13 19 27S Les Schoon Les Schoon Watertown, SD Watertown, SD 6
14 22 50H Haley Lee Haley Lee Starbuck, MN Starbuck, MN 8
15 15 32H Nick Helmbrecht Nick Helmbrecht Winsted, MN Winsted, MN -
16 24 11 Ashton Schulte Ashton Schulte St. Cloud, MN St. Cloud, MN 8
17 20 22 Zach Reinke Zach Reinke Lisbon, ND Lisbon, ND 3
18 17 28 Tommy Nichols Tommy Nichols Watertown, SD Watertown, SD -1
19 23 19L Darrin Lawler Darrin Lawler Grand Rapids, MN Grand Rapids, MN 4
20 DNF 6 2G Brock Gronwold Brock Gronwold Fergus Falls, MN Fergus Falls, MN -14
21 DNF 11 18S Kennedy Swan Kennedy Swan Chippewa Falls, WI Chippewa Falls, WI -10
22 DNF 2 12S Chad Switzenberg Chad Switzenberg Sheridan, WY Sheridan, WY -20
23 DNF 8 11X Austin Chyba Austin Chyba Browerville, MN Browerville, MN -15
24 DNF 4 17M Ashley Mehrwerth Ashley Mehrwerth St. Stephen, MN St. Stephen, MN -20
8 Laps

WISSOTA Midwest ModsW100 MWM Heat 1

Finish Start # Competitor Hometown +/-
1 1 69R Terry Reilly Terry Reilly Watertown, SD Watertown, SD -
2 2 U2 Cory Berquist Cory Berquist Huron, SD Huron, SD -
3 3 33 Robert Harley Robert Harley Casper, WY Casper, WY -
4 5 30 Cole Neset Cole Neset Fargo, ND Fargo, ND 1
5 7 17K Mason Lesmeister Mason Lesmeister Morris, MN Morris, MN 2
6 11 77 Alan Olafson Alan Olafson Blackduck, MN Blackduck, MN 5
7 4 4B Arin Beyer Arin Beyer Jamestown, ND Jamestown, ND -3
8 9 33H Jason Helmbrecht Jason Helmbrecht Howard Lake, MN Howard Lake, MN 1
9 6 14H Fred Hansen Fred Hansen Great Falls, MT Great Falls, MT -3
10 DNF 10 38J Jake Frericks Jake Frericks Grove City, MN Grove City, MN -
DNS 8 77K Ethan Klein Ethan Klein Mapleton, ND Mapleton, ND -
8 Laps

WISSOTA Midwest ModsW100 MWMHeat 2

Finish Start # Competitor Hometown +/-
1 4 17M Ashley Mehrwerth Ashley Mehrwerth St. Stephen, MN St. Stephen, MN 3
2 8 2G Brock Gronwold Brock Gronwold Fergus Falls, MN Fergus Falls, MN 6
3 11 27 Corey Mehrwerth Corey Mehrwerth St. Stephen, MN St. Stephen, MN 8
4 7 11 Ashton Schulte Ashton Schulte St. Cloud, MN St. Cloud, MN 3
5 3 24 Jason Steinbeisser Jason Steinbeisser Platteville, WI Platteville, WI -2
6 9 1M Jon McCain Jon McCain Fergus Falls, MN Fergus Falls, MN 3
7 10 19 Tyler McFarland Tyler McFarland Goodwin, SD Goodwin, SD 3
8 6 OK Cameron Lindberg Cameron Lindberg Watertown, SD Watertown, SD -2
9 2 210 Ryan Fletcher Ryan Fletcher Battle Lake, MN Battle Lake, MN -7
10 DNF 1 14D Dakota Larsen Dakota Larsen Watertown, SD Watertown, SD -9
11 DNF 5 76X Tyler LaPierre Tyler LaPierre Great Falls, MT Great Falls, MT -6
8 Laps

WISSOTA Midwest ModsW100 MWMHeat 3

Finish Start # Competitor Hometown +/-
1 6 12S Chad Switzenberg Chad Switzenberg Sheridan, WY Sheridan, WY 5
2 3 56 Laine Schwehr Laine Schwehr Sanborn, ND Sanborn, ND 1
3 10 35 Tanner Theis Tanner Theis New Rockford, ND New Rockford, ND 7
4 9 32H Nick Helmbrecht Nick Helmbrecht Winsted, MN Winsted, MN 5
5 2 17V Colton Vogel Colton Vogel Hancock, MN Hancock, MN -3
6 DNF 1 00 Morgan Haack Morgan Haack Hoffman, MN Hoffman, MN -5
7 DNF 7 3B Phil Christlieb Phil Christlieb Fargo, ND Fargo, ND -
8 DNF 11 13 Scott Oeltjen Scott Oeltjen Villard, MN Villard, MN 3
9 DNF 8 2B Tayten Blascyk Tayten Blascyk Kensington, MN Kensington, MN -1
10 DNF 4 502 Brian Welch Brian Welch Casper, WY Casper, WY -6
DQ 5 TS42 Scott Samuelson Scott Samuelson Fergus Falls, MN Fergus Falls, MN -
8 Laps

WISSOTA Midwest ModsW100 MWMHeat 4

Finish Start # Competitor Hometown +/-
1 2 42 Ron Saurer Ron Saurer Dalton, MN Dalton, MN 1
2 3 33X Justin Froemming Justin Froemming Elbow Lake, MN Elbow Lake, MN 1
3 5 27S Les Schoon Les Schoon Watertown, SD Watertown, SD 2
4 8 87S Reise Stenberg Reise Stenberg Argusville, ND Argusville, ND 4
5 4 4 Darin Hauff Darin Hauff Rapid City, SD Rapid City, SD -1
6 7 12X Jamie Norman Jamie Norman Battle Lake, MN Battle Lake, MN 1
7 9 21R Ryan McCleary Ryan McCleary Farwell, MN Farwell, MN 2
8 10 82G Chad Gronner Chad Gronner Underwood, MN Underwood, MN 2
9 11 99P Adam Prieve Adam Prieve Litchfield, MN Litchfield, MN 2
10 6 94R Ryan Nash Ryan Nash Billings, MT Billings, MT -4
DNS 1 10 Justin VanEps Justin VanEps Pennock, MN Pennock, MN -
8 Laps

WISSOTA Midwest ModsW100 MWM Heat 5

Finish Start # Competitor Hometown +/-
1 2 11X Austin Chyba Austin Chyba Browerville, MN Browerville, MN 1
2 1 28 Tommy Nichols Tommy Nichols Watertown, SD Watertown, SD -1
3 5 22 Zach Reinke Zach Reinke Lisbon, ND Lisbon, ND 2
4 9 21 Wyatt Boyum Wyatt Boyum International Falls, MN International Falls, MN 5
5 4 14Q Scott Harrington Scott Harrington Waubay, SD Waubay, SD -1
6 3 11F Darren Engesser Darren Engesser Gary, SD Gary, SD -3
7 8 1SP Parker Anderson Parker Anderson Phillips, WI Phillips, WI 1
8 10 99 Doyle Erickson Doyle Erickson Bagley, MN Bagley, MN 2
9 DNF 7 33N Jeff Nelson Jeff Nelson Perham, MN Perham, MN -2
10 DNF 6 25 Emmalyn Edwards-Bush Emmalyn Edwards-Bush Great Falls, MT Great Falls, MT -4
8 Laps

WISSOTA Midwest ModsW100 MWM Heat 6

Finish Start # Competitor Hometown +/-
1 1 19R Lucas Rodin Lucas Rodin Marion, ND Marion, ND -
2 6 18 Tony Leiker Tony Leiker Gillette, WY Gillette, WY 4
3 2 40JR Tyler Vernon Tyler Vernon Mason, WI Mason, WI -1
4 4 65 Cory Wilder Cory Wilder Powell, WY Powell, WY -
5 3 51 Avery Anderson Avery Anderson Alexandria, MN Alexandria, MN -2
6 7 67 Mike Nichols Mike Nichols Watertown, SD Watertown, SD 1
7 5 83X Kadden Kath Kadden Kath Ellendale, MN Ellendale, MN -2
8 9 24BB Taylor Bitzan Taylor Bitzan Brandon, MN Brandon, MN 1
9 10 55 Jesse Polson Jesse Polson Superior, WI Superior, WI 1
10 8 8K Kyle Preston Kyle Preston Fergus Falls, MN Fergus Falls, MN -2
8 Laps

WISSOTA Midwest ModsW100 MWM Heat 7

Finish Start # Competitor Hometown +/-
1 1 18S Kennedy Swan Kennedy Swan Chippewa Falls, WI Chippewa Falls, WI -
2 3 1S Scott Bintz Scott Bintz Jamestown, ND Jamestown, ND 1
3 4 50H Haley Lee Haley Lee Starbuck, MN Starbuck, MN 1
4 7 19L Darrin Lawler Darrin Lawler Grand Rapids, MN Grand Rapids, MN 3
5 6 29 Ty Miller Ty Miller Gillette, WY Gillette, WY 1
6 9 97 Michelle Hutt Michelle Hutt Brandon, MN Brandon, MN 3
7 8 28M Jake Molitor Jake Molitor Saint Cloud, MN Saint Cloud, MN 1
8 10 13K Brad King Brad King Erhard, MN Erhard, MN 2
9 DNF 5 73 Daniel Nichols Daniel Nichols Great Falls, MT Great Falls, MT -4
10 DNF 2 12 Derek Stanoch Derek Stanoch St. Cloud, MN St. Cloud, MN -8
15 Laps

WISSOTA ModifiedsW100 Modified Feature

Finish Start # Competitor Hometown +/-
1 1 1TPO Tyler Peterson Tyler Peterson Hickson, ND Hickson, ND -
2 3 51G Jayson Good Jayson Good Watertown, SD Watertown, SD 1
3 6 2C Dave Cain Dave Cain Corcoran, MN Corcoran, MN 3
4 4 5K Tyler Kaeter Tyler Kaeter St. Cloud, MN St. Cloud, MN -
5 8 2X Brady Gerdes Brady Gerdes Villard, MN Villard, MN 3
6 16 26G Ryan Gierke Ryan Gierke Villard, MN Villard, MN 10
7 10 06 Jeremy Nelson Jeremy Nelson Zimmerman, MN Zimmerman, MN 3
8 7 22B Josh Beaulieu Josh Beaulieu Bemidji, MN Bemidji, MN -1
9 5 6T Corky Thomas Corky Thomas Glyndon, MN Glyndon, MN -4
10 17 9E Don Eischens Don Eischens Richmond, MN Richmond, MN 7
11 12 18A Landon Atkinson Landon Atkinson Little Falls, MN Little Falls, MN 1
12 11 6A Dale Ames Dale Ames Huron, SD Huron, SD -1
13 18 2 Denis Czech Denis Czech Gilman, MN Gilman, MN 5
14 15 48 Brent Dutenhoffer Brent Dutenhoffer Watertown, SD Watertown, SD 1
15 14 22 Matt Heinzerling Matt Heinzerling Spearfish, SD Spearfish, SD -1
16 19 45 Bob Broking Bob Broking Grand Rapids, MN Grand Rapids, MN 3
17 22 L1 Shane Howell Shane Howell Buffalo, MN Buffalo, MN 5
18 9 37 Joey Price Joey Price Great Falls, MT Great Falls, MT -9
19 13 53 Ryan Damm Ryan Damm Watertown, SD Watertown, SD -6
20 24 9 Kent Arment Kent Arment Aberdeen, SD Aberdeen, SD 4
21 21 3 Arne Anderson Arne Anderson Watertown, SD Watertown, SD -
22 DNF 2 99 Jake Wildman Jake Wildman Glenwood, MN Glenwood, MN -20
23 DNF 20 51 Josh Thoennes Josh Thoennes Nelson, MN Nelson, MN -3
24 DNF 23 2JJ Shane Edginton Shane Edginton Winnipeg, MB Winnipeg, MB -1
8 Laps

WISSOTA ModifiedsW100 Modified Heat 1

Finish Start # Competitor Hometown +/-
1 3 99 Jake Wildman Jake Wildman Glenwood, MN Glenwood, MN 2
2 9 6T Corky Thomas Corky Thomas Glyndon, MN Glyndon, MN 7
3 6 37 Joey Price Joey Price Great Falls, MT Great Falls, MT 3
4 7 53 Ryan Damm Ryan Damm Watertown, SD Watertown, SD 3
5 10 22 Matt Heinzerling Matt Heinzerling Spearfish, SD Spearfish, SD 5
6 8 3 Arne Anderson Arne Anderson Watertown, SD Watertown, SD 2
7 2 18J Tyler Jonson Tyler Jonson International Falls, MN International Falls, MN -5
8 DNF 1 81 Jordan Duray Jordan Duray Halma, MN Halma, MN -7
DNS 5 22M Davey Mills Davey Mills Bemidji, MN Bemidji, MN -
DQ 4 24JR Jeffrey Lien Jr. Jeffrey Lien Jr. Mora, MN Mora, MN -
8 Laps

WISSOTA ModifiedsW100 Modified Heat 2

Finish Start # Competitor Hometown +/-
1 1 22B Josh Beaulieu Josh Beaulieu Bemidji, MN Bemidji, MN -
2 6 51G Jayson Good Jayson Good Watertown, SD Watertown, SD 4
3 2 48 Brent Dutenhoffer Brent Dutenhoffer Watertown, SD Watertown, SD -1
4 3 9E Don Eischens Don Eischens Richmond, MN Richmond, MN -1
5 7 45 Bob Broking Bob Broking Grand Rapids, MN Grand Rapids, MN 2
6 5 2JJ Shane Edginton Shane Edginton Winnipeg, MB Winnipeg, MB -1
7 8 45J Johnny Broking Johnny Broking Grand Rapids, MN Grand Rapids, MN 1
8 4 2H Aaron Holtan Aaron Holtan Newfolden, MN Newfolden, MN -4
9 9 15T Erick Thiesse Erick Thiesse Brainerd, MN Brainerd, MN -
8 Laps

WISSOTA ModifiedsW100 Modified Heat 3

Finish Start # Competitor Hometown +/-
1 7 1TPO Tyler Peterson Tyler Peterson Hickson, ND Hickson, ND 6
2 5 2C Dave Cain Dave Cain Corcoran, MN Corcoran, MN 3
3 4 18A Landon Atkinson Landon Atkinson Little Falls, MN Little Falls, MN 1
4 9 06 Jeremy Nelson Jeremy Nelson Zimmerman, MN Zimmerman, MN 5
5 8 26G Ryan Gierke Ryan Gierke Villard, MN Villard, MN 3
6 6 9 Kent Arment Kent Arment Aberdeen, SD Aberdeen, SD -
7 1 48S Cayden Schmeling Cayden Schmeling Watertown, SD Watertown, SD -6
8 2 74 Dustin Wahl Dustin Wahl Greenbush, MN Greenbush, MN -6
DQ 3 6* Brian Haben Brian Haben Appleton, MN Appleton, MN -
8 Laps

WISSOTA ModifiedsW100 Modified Heat 4

Finish Start # Competitor Hometown +/-
1 2 5K Tyler Kaeter Tyler Kaeter St. Cloud, MN St. Cloud, MN 1
2 1 6A Dale Ames Dale Ames Huron, SD Huron, SD -1
3 7 2X Brady Gerdes Brady Gerdes Villard, MN Villard, MN 4
4 4 2 Denis Czech Denis Czech Gilman, MN Gilman, MN -
5 5 51 Josh Thoennes Josh Thoennes Nelson, MN Nelson, MN -
6 6 L1 Shane Howell Shane Howell Buffalo, MN Buffalo, MN -
7 8 5H Brett Hoium Brett Hoium Villard, MN Villard, MN 1
8 9 32T Jordan Tollakson Jordan Tollakson Montevideo, MN Montevideo, MN 1
9 DNF 3 6 Austin Veralrud Austin Veralrud Audubon, MN Audubon, MN -6
0 Laps

WISSOTA ModifiedsROC

Finish Start # Competitor Hometown +/-
1 1 45 Bob Broking Bob Broking Grand Rapids, MN Grand Rapids, MN -
2 5 9E Don Eischens Don Eischens Richmond, MN Richmond, MN 3
3 3 22C Brandon Copp Brandon Copp Brule, WI Brule, WI -
4 2 10X Dustin Bitzan Dustin Bitzan Brandon, MN Brandon, MN -2
5 8 1TPO Tyler Peterson Tyler Peterson Hickson, ND Hickson, ND 3
6 9 11 Jody Bellefeuille Jody Bellefeuille Carlton, MN Carlton, MN 3
7 7 47 Danny Vang Danny Vang Deerwood, MN Deerwood, MN -
8 13 6A Dale Ames Dale Ames Huron, SD Huron, SD 5
9 11 14W Clayton Wagamon Clayton Wagamon Ramsey, MN Ramsey, MN 2
10 10 24S Mike Stearns Mike Stearns Hecla, SD Hecla, SD -
11 12 99 Jake Wildman Jake Wildman Glenwood, MN Glenwood, MN 1
12 14 6* Brian Haben Brian Haben Appleton, MN Appleton, MN 2
13 DNF 4 45J Johnny Broking Johnny Broking Grand Rapids, MN Grand Rapids, MN -9
14 DNF 6 2H Aaron Holtan Aaron Holtan Newfolden, MN Newfolden, MN -8
DNS 15 7A Shane Sabraski Shane Sabraski Rice, MN Rice, MN -
15 Laps

WISSOTA Street StockW100 Street Stock Feature

Finish Start # Competitor Hometown +/-
1 1 46C Jonny Carter Jonny Carter Lisbon, ND Lisbon, ND -
2 2 34JR Braden Brauer Braden Brauer Eyota, MN Eyota, MN -
3 3 539 Aaron Blacklance Aaron Blacklance Thief River Falls, MN Thief River Falls, MN -
4 4 16JJ Jaden Christ Jaden Christ Jamestown, ND Jamestown, ND -
5 16 51 Eric Riley Eric Riley Morris, MN Morris, MN 11
6 14 20J Jay Schlotfeldt Jay Schlotfeldt Jamestown, ND Jamestown, ND 8
7 9 00 Zach Pollock Zach Pollock Miller, SD Miller, SD 2
8 15 25 Mike Jans Mike Jans Clarkfield, MN Clarkfield, MN 7
9 17 14K Russell Kostreba Russell Kostreba Zimmerman, MN Zimmerman, MN 8
10 8 O1 Chris Serr Chris Serr Aberdeen, SD Aberdeen, SD -2
11 21 19G Cole Greseth Cole Greseth Harwood, ND Harwood, ND 10
12 19 16J Spencer Johnson Spencer Johnson Jamestown, ND Jamestown, ND 7
13 23 86X Ron Hawkinson Ron Hawkinson Chokio, MN Chokio, MN 10
14 11 85 Jason Thimmesh Jason Thimmesh Garfield, MN Garfield, MN -3
15 6 73 Cory Giessinger Cory Giessinger Watertown, SD Watertown, SD -9
16 7 11JR Jeff Ekdahl Jeff Ekdahl Oakdale, MN Oakdale, MN -9
17 5 14 Jeremy Castro Jeremy Castro Laurel, MT Laurel, MT -12
18 20 11* Robert Petroff Robert Petroff Bozeman, MT Bozeman, MT 2
19 22 10 Joe Potter Joe Potter Euclid, MN Euclid, MN 3
20 18 46 Cory Moser Cory Moser Aberdeen, SD Aberdeen, SD -2
21 13 21 Joe Weber Joe Weber Benson, MN Benson, MN -8
22 24 3D Dale Louwagie Dale Louwagie Cottonwood, MN Cottonwood, MN 2
23 DNF 12 8X Craig Gardner Craig Gardner Alexandria, MN Alexandria, MN -11
24 DNF 10 49 Broc Stout Broc Stout Winner, SD Winner, SD -14
8 Laps

WISSOTA Street StockW100 Street Stock Heat 1

Finish Start # Competitor Hometown +/-
1 6 34JR Braden Brauer Braden Brauer Eyota, MN Eyota, MN 5
2 2 21 Joe Weber Joe Weber Benson, MN Benson, MN -
3 10 73 Cory Giessinger Cory Giessinger Watertown, SD Watertown, SD 7
4 9 85 Jason Thimmesh Jason Thimmesh Garfield, MN Garfield, MN 5
5 3 37W Ferlin Sheridan Ferlin Sheridan Aberdeen, SD Aberdeen, SD -2
6 7 21C Cory Craver Cory Craver Belgrade, MT Belgrade, MT 1
7 11 10T Darek Turner Darek Turner Fargo, ND Fargo, ND 4
8 4 22 Troy Cepak Jr. Troy Cepak Jr. Billings, MT Billings, MT -4
9 5 62G Kenny Barber Kenny Barber Starbuck, MN Starbuck, MN -4
10 DNF 1 12X Kurt Becken Kurt Becken Big Lake, MN Big Lake, MN -9
11 DNF 8 13P Brian Pearson Brian Pearson Toronto, SD Toronto, SD -3
8 Laps

WISSOTA Street StockW100 Street Stock Heat 2

Finish Start # Competitor Hometown +/-
1 1 O1 Chris Serr Chris Serr Aberdeen, SD Aberdeen, SD -
2 5 11JR Jeff Ekdahl Jeff Ekdahl Oakdale, MN Oakdale, MN 3
3 9 16JJ Jaden Christ Jaden Christ Jamestown, ND Jamestown, ND 6
4 2 19G Cole Greseth Cole Greseth Harwood, ND Harwood, ND -2
5 8 16J Spencer Johnson Spencer Johnson Jamestown, ND Jamestown, ND 3
6 7 19C Charlie Shiek Charlie Shiek Foley, MN Foley, MN 1
7 3 21H Scott Huston Scott Huston Benson, MN Benson, MN -4
8 10 3 Nicholas Green Nicholas Green Watertown, SD Watertown, SD 2
9 DNF 4 33 Daniel Aberle Daniel Aberle Finley, ND Finley, ND -5
10 DNF 6 15 Zach Elward Zach Elward Hayfield, MN Hayfield, MN -4
8 Laps

WISSOTA Street StockW100 Street Stock Heat 3

Finish Start # Competitor Hometown +/-
1 9 46C Jonny Carter Jonny Carter Lisbon, ND Lisbon, ND 8
2 1 8X Craig Gardner Craig Gardner Alexandria, MN Alexandria, MN -1
3 5 25 Mike Jans Mike Jans Clarkfield, MN Clarkfield, MN 2
4 3 10 Joe Potter Joe Potter Euclid, MN Euclid, MN -1
5 7 86X Ron Hawkinson Ron Hawkinson Chokio, MN Chokio, MN 2
6 6 2U Kasey Ussatis Kasey Ussatis Nome, ND Nome, ND -
7 4 71 Josh Long Josh Long Canby, MN Canby, MN -3
8 2 4C Travis Shumate Travis Shumate Great Falls, MT Great Falls, MT -6
9 8 77 Daniel Harstad Daniel Harstad Fergus Falls, MN Fergus Falls, MN -1
10 10 29X Chad Andersen Chad Andersen Dent, MN Dent, MN -
8 Laps

WISSOTA Street StockW100 Street Stock Heat 4

Finish Start # Competitor Hometown +/-
1 1 00 Zach Pollock Zach Pollock Miller, SD Miller, SD -
2 5 14 Jeremy Castro Jeremy Castro Laurel, MT Laurel, MT 3
3 7 49 Broc Stout Broc Stout Winner, SD Winner, SD 4
4 2 11* Robert Petroff Robert Petroff Bozeman, MT Bozeman, MT -2
5 10 46 Cory Moser Cory Moser Aberdeen, SD Aberdeen, SD 5
6 3 85L Patrick LaMere Patrick LaMere Great Falls, MT Great Falls, MT -3
7 8 15F Zachary Flickinger Zachary Flickinger Madison, MN Madison, MN 1
8 4 8J Jordan Frericks Jordan Frericks Grove City, MN Grove City, MN -4
9 6 35S Kegan Stueve Kegan Stueve Greenwald, MN Greenwald, MN -3
10 DNF 9 43X Chris Behrens Chris Behrens Montevideo, MN Montevideo, MN -1
8 Laps

WISSOTA Street StockW100 Street Stock Heat 5

Finish Start # Competitor Hometown +/-
1 3 539 Aaron Blacklance Aaron Blacklance Thief River Falls, MN Thief River Falls, MN 2
2 2 20J Jay Schlotfeldt Jay Schlotfeldt Jamestown, ND Jamestown, ND -
3 4 51 Eric Riley Eric Riley Morris, MN Morris, MN 1
4 7 14K Russell Kostreba Russell Kostreba Zimmerman, MN Zimmerman, MN 3
5 5 19 Cole Kannegiesser Cole Kannegiesser Hancock, MN Hancock, MN -
6 10 3D Dale Louwagie Dale Louwagie Cottonwood, MN Cottonwood, MN 4
7 6 16 Greg Platzer Greg Platzer Robbinsdale, MN Robbinsdale, MN -1
8 9 2 Fred Prudoehl Fred Prudoehl Winona, MN Winona, MN 1
9 DNF 8 166 James Stands III James Stands III Rapid City, SD Rapid City, SD -1
DNS 1 E30 Adam Butterfield Adam Butterfield South Shore, SD South Shore, SD -
15 Laps

WISSOTA Super StockW100 Super Stock Feature

Finish Start # Competitor Hometown +/-
1 4 30 Kevin Burdick Kevin Burdick Proctor, MN Proctor, MN 3
2 1 71JT Justin Tammen Justin Tammen Clara City, MN Clara City, MN -1
3 3 19X Tristan LaBarge Tristan LaBarge Kelly Lake, MN Kelly Lake, MN -
4 9 21G Jim Gullikson Jim Gullikson Nowthen, MN Nowthen, MN 5
5 22 29* Jeff Crouse Jeff Crouse Alexandria, MN Alexandria, MN 17
6 6 14 Shane Brick Shane Brick Aberdeen, SD Aberdeen, SD -
7 5 54 William Lund William Lund Brandon, MN Brandon, MN -2
8 7 511 Zach Schultz Zach Schultz Grove City, MN Grove City, MN -1
9 2 15 Ryan Flaten Ryan Flaten Madison, MN Madison, MN -7
10 16 12S Trajan Schmidt Trajan Schmidt Watertown, SD Watertown, SD 6
11 14 11A Jordan Henkemeyer Jordan Henkemeyer Sauk Rapids, MN Sauk Rapids, MN 3
12 20 33 Austin Niemeyer Austin Niemeyer Brainerd, MN Brainerd, MN 8
13 8 28* Bailey Rosch Bailey Rosch Alexandria, MN Alexandria, MN -5
14 19 71X Travis Scott Travis Scott Glenwood, MN Glenwood, MN 5
15 21 40F John Farrington John Farrington Akeley, MN Akeley, MN 6
16 24 19 Brayden Hedtke Brayden Hedtke Atwater, MN Atwater, MN 8
17 DNF 10 3 Ryan Studanski Ryan Studanski Rice, MN Rice, MN -7
18 DNF 12 15F Jeff Flaten Jeff Flaten Hancock, MN Hancock, MN -6
19 DNF 11 18 Kevin Schmidt Kevin Schmidt Becker, MN Becker, MN -8
20 DNF 13 1 Karter Reents Karter Reents Glenwood, MN Glenwood, MN -7
21 DNF 15 67 Casey Steffenson Casey Steffenson Great Falls, MT Great Falls, MT -6
22 DNF 18 13M Matt Miller Matt Miller Glenwood, MN Glenwood, MN -4
23 DNF 17 2F Jeffrey Frey Jeffrey Frey Ogilvie, MN Ogilvie, MN -6
24 DNF 23 00 Beau Brown Beau Brown Deer Lodge, MT Deer Lodge, MT -1
8 Laps

WISSOTA Super StockW100 Super Stock Heat 1

Finish Start # Competitor Hometown +/-
1 7 71JT Justin Tammen Justin Tammen Clara City, MN Clara City, MN 6
2 4 28* Bailey Rosch Bailey Rosch Alexandria, MN Alexandria, MN 2
3 3 12S Trajan Schmidt Trajan Schmidt Watertown, SD Watertown, SD -
4 5 2F Jeffrey Frey Jeffrey Frey Ogilvie, MN Ogilvie, MN 1
5 11 15F Jeff Flaten Jeff Flaten Hancock, MN Hancock, MN 6
6 10 29* Jeff Crouse Jeff Crouse Alexandria, MN Alexandria, MN 4
7 8 4E Jared Zimpel Jared Zimpel Braham, MN Braham, MN 1
8 9 12T Trent Brutger Trent Brutger Watkins, MN Watkins, MN 1
9 2 12 David Dosh David Dosh Brainerd, MN Brainerd, MN -7
10 DNF 6 77 Carson Miller Carson Miller Carlos, MN Carlos, MN -4
11 DNF 1 81 Brian Lee Brian Lee Howard Lake, MN Howard Lake, MN -10
8 Laps

WISSOTA Super StockW100 Super Stock Heat 2

Finish Start # Competitor Hometown +/-
1 1 30 Kevin Burdick Kevin Burdick Proctor, MN Proctor, MN -
2 4 21G Jim Gullikson Jim Gullikson Nowthen, MN Nowthen, MN 2
3 9 19X Tristan LaBarge Tristan LaBarge Kelly Lake, MN Kelly Lake, MN 6
4 10 3 Ryan Studanski Ryan Studanski Rice, MN Rice, MN 6
5 8 13M Matt Miller Matt Miller Glenwood, MN Glenwood, MN 3
6 11 33 Austin Niemeyer Austin Niemeyer Brainerd, MN Brainerd, MN 5
7 6 L1 Andrew Johnson Andrew Johnson Brainerd, MN Brainerd, MN -1
8 2 185 Braidyn LaMere Braidyn LaMere Great Falls, MT Great Falls, MT -6
9 DNF 3 6F Matt Fester Matt Fester Grove City, MN Grove City, MN -6
10 DNF 7 64T Erick Thiesse Erick Thiesse Brainerd, MN Brainerd, MN -3
11 DNF 5 24 Jase Lien Jase Lien Mora, MN Mora, MN -6
8 Laps

WISSOTA Super StockW100 Super Stock Heat 3

Finish Start # Competitor Hometown +/-
1 4 54 William Lund William Lund Brandon, MN Brandon, MN 3
2 3 18 Kevin Schmidt Kevin Schmidt Becker, MN Becker, MN 1
3 1 11A Jordan Henkemeyer Jordan Henkemeyer Sauk Rapids, MN Sauk Rapids, MN -2
4 11 15 Ryan Flaten Ryan Flaten Madison, MN Madison, MN 7
5 8 71X Travis Scott Travis Scott Glenwood, MN Glenwood, MN 3
6 10 00 Beau Brown Beau Brown Deer Lodge, MT Deer Lodge, MT 4
7 9 12C Eric Cease Eric Cease Frederick, SD Frederick, SD 2
8 6 29 Jon Crouse Jon Crouse Alexandria, MN Alexandria, MN -2
9 7 55X Ernest Duckwitz Jr Ernest Duckwitz Jr Fergus Falls, MN Fergus Falls, MN -2
DNS 5 99 Shawn Fernkes Shawn Fernkes Pennock, MN Pennock, MN -
DQ 2 81X Matt Sparby Matt Sparby Bemidji, MN Bemidji, MN -
8 Laps

WISSOTA Super StockW100 Super Stock Heat 4

Finish Start # Competitor Hometown +/-
1 1 511 Zach Schultz Zach Schultz Grove City, MN Grove City, MN -
2 7 14 Shane Brick Shane Brick Aberdeen, SD Aberdeen, SD 5
3 2 67 Casey Steffenson Casey Steffenson Great Falls, MT Great Falls, MT -1
4 3 40F John Farrington John Farrington Akeley, MN Akeley, MN -1
5 11 1 Karter Reents Karter Reents Glenwood, MN Glenwood, MN 6
6 6 19 Brayden Hedtke Brayden Hedtke Atwater, MN Atwater, MN -
7 4 94 Kevin Hager Kevin Hager Kellogg, MN Kellogg, MN -3
8 8 57 Dalton Carlson Dalton Carlson Cohasset, MN Cohasset, MN -
9 5 85 Patrick LaMere Patrick LaMere Great Falls, MT Great Falls, MT -4
10 9 77J Jim Critser Jim Critser Cyrus, MN Cyrus, MN -1
DNS 10 9 Dominic Baker Dominic Baker Osakis, MN Osakis, MN -
15 Laps

WISSOTA Mod FourW100 Mod 4 Feature

Finish Start # Competitor Hometown +/-
1 1 TB81 Tommy Bawden Tommy Bawden Clear Lake, MN Clear Lake, MN -
2 3 00T Keith Thell Keith Thell Sauk Rapids, MN Sauk Rapids, MN 1
3 5 16 Skyler Smith Skyler Smith Bemidji, MN Bemidji, MN 2
4 4 37 Dean Larson Dean Larson Pennock, MN Pennock, MN -
5 2 XL1 Chad Funt Chad Funt Hillman, MN Hillman, MN -3
6 7 8R Josh Litzau Josh Litzau Atwater, MN Atwater, MN 1
7 10 5 Robert Holtquist Robert Holtquist Milbank, SD Milbank, SD 3
8 8 7L Tyler Larson Tyler Larson Kandiyohi, MN Kandiyohi, MN -
9 14 5H Dustin Holtquist Dustin Holtquist Saint Joseph, MN Saint Joseph, MN 5
10 20 16X Jamie Flickinger Jamie Flickinger New London, MN New London, MN 10
11 9 99JR Blake Erickson Blake Erickson Bagley, MN Bagley, MN -2
12 19 21 David Fortier David Fortier Ramsey, MN Ramsey, MN 7
13 16 31J Jordan Fischer Jordan Fischer Ogilvie, MN Ogilvie, MN 3
14 24 30K Keith Roush Keith Roush Pillager, MN Pillager, MN 10
15 23 55 Shelli Lind Shelli Lind Gillette, WY Gillette, WY 8
16 15 22 Cody Mason Cody Mason Verndale, MN Verndale, MN -1
17 11 5F Nicole Feda Nicole Feda Bemidji, MN Bemidji, MN -6
18 DNF 13 2 Andy Funt Andy Funt Hillman, MN Hillman, MN -5
19 DNF 12 00 Jeff Kittle Jeff Kittle Casper, WY Casper, WY -7
20 DNF 18 1 Nick McCann Nick McCann Brainerd, MN Brainerd, MN -2
21 DNF 17 4 Abby Garin Abby Garin Andover, MN Andover, MN -4
22 DNF 6 N88 Gerrald Nohner Gerrald Nohner Onamia, MN Onamia, MN -16
23 DNF 22 5JF Jonathen Feda Jonathen Feda Bemidji, MN Bemidji, MN -1
DNS 21 17 David Slovick David Slovick Elk River, MN Elk River, MN -
8 Laps

WISSOTA Mod FourW100 Mod 4 Heat 1

Finish Start # Competitor Hometown +/-
1 2 37 Dean Larson Dean Larson Pennock, MN Pennock, MN 1
2 9 TB81 Tommy Bawden Tommy Bawden Clear Lake, MN Clear Lake, MN 7
3 1 7L Tyler Larson Tyler Larson Kandiyohi, MN Kandiyohi, MN -2
4 6 5 Robert Holtquist Robert Holtquist Milbank, SD Milbank, SD 2
5 7 5H Dustin Holtquist Dustin Holtquist Saint Joseph, MN Saint Joseph, MN 2
6 8 1 Nick McCann Nick McCann Brainerd, MN Brainerd, MN 2
7 5 17 David Slovick David Slovick Elk River, MN Elk River, MN -2
8 11 21 David Fortier David Fortier Ramsey, MN Ramsey, MN 3
9 4 30K Keith Roush Keith Roush Pillager, MN Pillager, MN -5
10 10 69 Mike Lind Mike Lind Gillette, WY Gillette, WY -
11 3 123 Clint Jensen Clint Jensen Midland, SD Midland, SD -8
8 Laps

WISSOTA Mod FourW100 Mod 4Heat 2

Finish Start # Competitor Hometown +/-
1 7 16 Skyler Smith Skyler Smith Bemidji, MN Bemidji, MN 6
2 1 N88 Gerrald Nohner Gerrald Nohner Onamia, MN Onamia, MN -1
3 2 99JR Blake Erickson Blake Erickson Bagley, MN Bagley, MN -1
4 4 2 Andy Funt Andy Funt Hillman, MN Hillman, MN -
5 8 5F Nicole Feda Nicole Feda Bemidji, MN Bemidji, MN 3
6 9 22 Cody Mason Cody Mason Verndale, MN Verndale, MN 3
7 DNF 10 24 Mike Hart Mike Hart Erhard, MN Erhard, MN 3
8 DNF 6 11R Landyn Randt Landyn Randt Siren, WI Siren, WI -2
DNS 5 X5 Brian Feda Brian Feda Bemidji, MN Bemidji, MN -
DNS 3 16F Joel Flickinger Joel Flickinger New London, MN New London, MN -
8 Laps

WISSOTA Mod FourW100 Mod 4Heat 3

Finish Start # Competitor Hometown +/-
1 8 00T Keith Thell Keith Thell Sauk Rapids, MN Sauk Rapids, MN 7
2 1 XL1 Chad Funt Chad Funt Hillman, MN Hillman, MN -1
3 5 8R Josh Litzau Josh Litzau Atwater, MN Atwater, MN 2
4 2 00 Jeff Kittle Jeff Kittle Casper, WY Casper, WY -2
5 3 4 Abby Garin Abby Garin Andover, MN Andover, MN -2
6 9 31J Jordan Fischer Jordan Fischer Ogilvie, MN Ogilvie, MN 3
7 7 16X Jamie Flickinger Jamie Flickinger New London, MN New London, MN -
8 10 5JF Jonathen Feda Jonathen Feda Bemidji, MN Bemidji, MN 2
9 6 55 Shelli Lind Shelli Lind Gillette, WY Gillette, WY -3
10 DNF 4 04 Tommy Pogones Tommy Pogones Princeton, MN Princeton, MN -6
15 Laps

WISSOTA Mod FourROC

Finish Start # Competitor Hometown +/-
1 5 5H Dustin Holtquist Dustin Holtquist Saint Joseph, MN Saint Joseph, MN 4
2 13 TB81 Tommy Bawden Tommy Bawden Clear Lake, MN Clear Lake, MN 11
3 2 37 Dean Larson Dean Larson Pennock, MN Pennock, MN -1
4 8 5 Robert Holtquist Robert Holtquist Milbank, SD Milbank, SD 4
5 3 16 Skyler Smith Skyler Smith Bemidji, MN Bemidji, MN -2
6 14 9 Adam Prieve Adam Prieve Litchfield, MN Litchfield, MN 8
7 11 XL1 Chad Funt Chad Funt Hillman, MN Hillman, MN 4
8 9 00 Jeff Kittle Jeff Kittle Casper, WY Casper, WY 1
9 12 N88 Gerrald Nohner Gerrald Nohner Onamia, MN Onamia, MN