8/15/2021 - Slinger Super Speedway
8/15/2021 - Slinger Super Speedway

8/15/2021
Slinger Super Speedway

Download The MyRacePass App

Download The MyRacePass App

Download Today for Real-time Lineups & Results.

Download The MyRacePass App

Download The MyRacePass App

Download Today for Real-time Lineups & Results.

75 Laps

Uptown Motorcars Super Late ModelsFeature

Finish Start # Competitor Hometown +/-
1 11 4F Luke Fenhaus Luke Fenhaus Wausau, WI Wausau, WI 10
2 2 22P Dennis Prunty Dennis Prunty Knowles, WI Knowles, WI -
3 4 51A Steve Apel Steve Apel West Bend, WI West Bend, WI 1
4 9 48K Brad Keith Brad Keith Slinger, WI Slinger, WI 5
5 8 97N Jacob Nottestad Jacob Nottestad Stoughton, WI Stoughton, WI 3
6 6 0D Ryan DeStefano Ryan DeStefano Hartland, WI Hartland, WI -
7 14 2B Lowell Bennett Lowell Bennett Neenah, WI Neenah, WI 7
8 13 55L Rich Loch Rich Loch Muskego, WI Muskego, WI 5
9 12 92B RJ Braun RJ Braun Wales, WI Wales, WI 3
10 10 45B Rich Bickle Jr. Rich Bickle Jr. Edgerton, WI Edgerton, WI -
11 19 88C Rick Corso Rick Corso McHenry, IL McHenry, IL 8
12 3 11P Alex Prunty Alex Prunty Lomira, WI Lomira, WI -9
13 17 84V Jacob Vanoskey Jacob Vanoskey Hartford, WI Hartford, WI 4
14 DNF 1 66M Dave McCardle Dave McCardle Menomonee Falls, WI Menomonee Falls, WI -13
15 DNF 7 38W Nick Wagner Nick Wagner Hartford, WI Hartford, WI -8
16 DNF 5 98B Rob Braun Rob Braun Wales, WI Wales, WI -11
17 DNF 16 75W Fred Winn Fred Winn Sussex, WI Sussex, WI -1
18 DNF 15 92M Conrad Morgan Conrad Morgan Waukesha, WI Waukesha, WI -3
19 DNF 18 91T Cole Thomas Cole Thomas Franklin, WI Franklin, WI -1
6 Laps

Uptown Motorcars Super Late ModelsMAC Tools Fast Dash

Finish Start # Competitor Hometown +/-
1 1 0D Ryan DeStefano Ryan DeStefano Hartland, WI Hartland, WI -
2 3 97N Jacob Nottestad Jacob Nottestad Stoughton, WI Stoughton, WI 1
3 4 48K Brad Keith Brad Keith Slinger, WI Slinger, WI 1
4 5 45B Rich Bickle Jr. Rich Bickle Jr. Edgerton, WI Edgerton, WI 1
5 2 38W Nick Wagner Nick Wagner Hartford, WI Hartford, WI -3
6 6 4F Luke Fenhaus Luke Fenhaus Wausau, WI Wausau, WI -
3 Laps

Uptown Motorcars Super Late ModelsQualifying

Finish Start # Competitor Hometown Time
1 19 4F Luke Fenhaus Luke Fenhaus Wausau, WI Wausau, WI 11.148
2 4 45B Rich Bickle Jr. Rich Bickle Jr. Edgerton, WI Edgerton, WI 11.260
3 5 48K Brad Keith Brad Keith Slinger, WI Slinger, WI 11.265
4 15 97N Jacob Nottestad Jacob Nottestad Stoughton, WI Stoughton, WI 11.313
5 3 38W Nick Wagner Nick Wagner Hartford, WI Hartford, WI 11.322
6 17 0D Ryan DeStefano Ryan DeStefano Hartland, WI Hartland, WI 11.332
7 16 98B Rob Braun Rob Braun Wales, WI Wales, WI 11.335
8 13 92B RJ Braun RJ Braun Wales, WI Wales, WI 11.361
9 6 51A Steve Apel Steve Apel West Bend, WI West Bend, WI 11.371
10 1 11P Alex Prunty Alex Prunty Lomira, WI Lomira, WI 11.375
11 2 22P Dennis Prunty Dennis Prunty Knowles, WI Knowles, WI 11.389
12 8 66M Dave McCardle Dave McCardle Menomonee Falls, WI Menomonee Falls, WI 11.438
13 7 55L Rich Loch Rich Loch Muskego, WI Muskego, WI 11.444
14 18 2B Lowell Bennett Lowell Bennett Neenah, WI Neenah, WI 11.489
15 14 92M Conrad Morgan Conrad Morgan Waukesha, WI Waukesha, WI 11.527
16 9 75W Fred Winn Fred Winn Sussex, WI Sussex, WI 11.623
17 10 84V Jacob Vanoskey Jacob Vanoskey Hartford, WI Hartford, WI 11.657
18 12 91T Cole Thomas Cole Thomas Franklin, WI Franklin, WI 11.701
19 11 88C Rick Corso Rick Corso McHenry, IL McHenry, IL 11.790
40 Laps

Late ModelsFeature

Finish Start # Competitor Hometown +/-
1 9 88J Jeff Holtz Jeff Holtz Franksville, WI Franksville, WI 8
2 4 01G Ryan Gutknecht Ryan Gutknecht Oak Creek, WI Oak Creek, WI 2
3 1 9B Braison Bennett Braison Bennett Neenah, WI Neenah, WI -2
4 10 26S Jack Stern Jack Stern Slinger, WI Slinger, WI 6
5 2 21S Scott Shambeau Scott Shambeau Milwaukee, WI Milwaukee, WI -3
6 5 46J Tom Jasinski Tom Jasinski Pewaukee, WI Pewaukee, WI -1
7 6 55S Tyler Schley Tyler Schley Richfield, WI Richfield, WI -1
8 8 99B Tom Berens Tom Berens Slinger, WI Slinger, WI -
9 3 3H Tyler Hromadka Tyler Hromadka Colgate, WI Colgate, WI -6
10 11 61E Jerry Eckhardt Jerry Eckhardt Johnson Creek, WI Johnson Creek, WI 1
11 7 39P Zach Prunty Zach Prunty Lomira, WI Lomira, WI -4
DNS 12 22F Jonah Frederickson Jonah Frederickson Hartland, WI Hartland, WI -
10 Laps

Late ModelsHeat 1

Finish Start # Competitor Hometown +/-
1 1 61E Jerry Eckhardt Jerry Eckhardt Johnson Creek, WI Johnson Creek, WI -
2 3 21S Scott Shambeau Scott Shambeau Milwaukee, WI Milwaukee, WI 1
3 5 01G Ryan Gutknecht Ryan Gutknecht Oak Creek, WI Oak Creek, WI 2
4 4 3H Tyler Hromadka Tyler Hromadka Colgate, WI Colgate, WI -
5 2 9B Braison Bennett Braison Bennett Neenah, WI Neenah, WI -3
DNS 6 22F Jonah Frederickson Jonah Frederickson Hartland, WI Hartland, WI -
10 Laps

Late ModelsHeat 2

Finish Start # Competitor Hometown +/-
1 2 55S Tyler Schley Tyler Schley Richfield, WI Richfield, WI 1
2 1 46J Tom Jasinski Tom Jasinski Pewaukee, WI Pewaukee, WI -1
3 6 26S Jack Stern Jack Stern Slinger, WI Slinger, WI 3
4 3 39P Zach Prunty Zach Prunty Lomira, WI Lomira, WI -1
5 DNF 4 99B Tom Berens Tom Berens Slinger, WI Slinger, WI -1
6 DNF 5 88J Jeff Holtz Jeff Holtz Franksville, WI Franksville, WI -1
2 Laps

Late ModelsQualifying

Finish Start # Competitor Hometown Time
1 4 26S Jack Stern Jack Stern Slinger, WI Slinger, WI 12.174
2 9 88J Jeff Holtz Jeff Holtz Franksville, WI Franksville, WI 12.176
3 10 99B Tom Berens Tom Berens Slinger, WI Slinger, WI 12.253
4 5 39P Zach Prunty Zach Prunty Lomira, WI Lomira, WI 12.268
5 7 55S Tyler Schley Tyler Schley Richfield, WI Richfield, WI 12.272
6 6 46J Tom Jasinski Tom Jasinski Pewaukee, WI Pewaukee, WI 12.358
7 11 01G Ryan Gutknecht Ryan Gutknecht Oak Creek, WI Oak Creek, WI 12.408
8 12 3H Tyler Hromadka Tyler Hromadka Colgate, WI Colgate, WI 12.420
9 2 21S Scott Shambeau Scott Shambeau Milwaukee, WI Milwaukee, WI 12.439
10 1 9B Braison Bennett Braison Bennett Neenah, WI Neenah, WI 12.480
11 8 61E Jerry Eckhardt Jerry Eckhardt Johnson Creek, WI Johnson Creek, WI 12.495
12 3 22F Jonah Frederickson Jonah Frederickson Hartland, WI Hartland, WI 14.816
25 Laps

Collett Systems Slinger BeesFeature

Finish Start # Competitor Hometown +/-
1 6 3H Evan Hassler Evan Hassler Colgate, WI Colgate, WI 5
2 5 11M Brandon Mennicke Brandon Mennicke Slinger, WI Slinger, WI 3
3 8 19B Misty Benn Misty Benn Menomonee Falls, WI Menomonee Falls, WI 5
4 10 31B Billy Braun Billy Braun Wales, WI Wales, WI 6
5 15 24M Marty Tackes Marty Tackes West Bend, WI West Bend, WI 10
6 12 04H Brady Held Brady Held Iron Ridge, WI Iron Ridge, WI 6
7 14 3C Jason Clope Jason Clope Janesville, WI Janesville, WI 7
8 1 6M Mitch Meyerhofer Mitch Meyerhofer Sherwood, WI Sherwood, WI -7
9 17 52L Dylan Lemberger Dylan Lemberger Menomonee Falls, WI Menomonee Falls, WI 8
10 4 15N Tracy Neu Tracy Neu Iron Ridge, WI Iron Ridge, WI -6
11 16 20X Kendall Becker Kendall Becker Hartford, WI Hartford, WI 5
12 DNF 2 20K Travis Kreuser Travis Kreuser West Bend, WI West Bend, WI -10
13 DNF 11 52V Brandon Van Ooyen Brandon Van Ooyen Appleton, WI Appleton, WI -2
DQ 9 01B Carl Benn Carl Benn LISBON, WI LISBON, WI -
DQ 7 23S Brian Stanczyk Brian Stanczyk West Bend, WI West Bend, WI -
DQ 13 14S Al Strobel Al Strobel Iron Ridge, WI Iron Ridge, WI -
DQ 3 14M Mitchell Strobel Mitchell Strobel Iron Ridge, WI Iron Ridge, WI -
8 Laps

Collett Systems Slinger BeesHeat 1

Finish Start # Competitor Hometown +/-
1 1 04H Brady Held Brady Held Iron Ridge, WI Iron Ridge, WI -
2 3 6M Mitch Meyerhofer Mitch Meyerhofer Sherwood, WI Sherwood, WI 1
3 4 52L Dylan Lemberger Dylan Lemberger Menomonee Falls, WI Menomonee Falls, WI 1
4 2 52V Brandon Van Ooyen Brandon Van Ooyen Appleton, WI Appleton, WI -2
5 5 20K Travis Kreuser Travis Kreuser West Bend, WI West Bend, WI -
6 DNF 7 15N Tracy Neu Tracy Neu Iron Ridge, WI Iron Ridge, WI 1
7 DNF 8 11M Brandon Mennicke Brandon Mennicke Slinger, WI Slinger, WI 1
8 DNF 9 20X Kendall Becker Kendall Becker Hartford, WI Hartford, WI 1
DQ 6 14M Mitchell Strobel Mitchell Strobel Iron Ridge, WI Iron Ridge, WI -
8 Laps

Collett Systems Slinger BeesHeat 2

Finish Start # Competitor Hometown +/-
1 2 23S Brian Stanczyk Brian Stanczyk West Bend, WI West Bend, WI 1
2 3 19B Misty Benn Misty Benn Menomonee Falls, WI Menomonee Falls, WI 1
3 8 14S Al Strobel Al Strobel Iron Ridge, WI Iron Ridge, WI 5
4 7 3C Jason Clope Jason Clope Janesville, WI Janesville, WI 3
5 DNF 6 24M Marty Tackes Marty Tackes West Bend, WI West Bend, WI 1
DQ 1 3H Evan Hassler Evan Hassler Colgate, WI Colgate, WI -
DQ 4 01B Carl Benn Carl Benn LISBON, WI LISBON, WI -
DQ 5 31B Billy Braun Billy Braun Wales, WI Wales, WI -
2 Laps

Collett Systems Slinger BeesQualifying

Finish Start # Competitor Hometown Time
1 6 31B Billy Braun Billy Braun Wales, WI Wales, WI 15.201
2 14 01B Carl Benn Carl Benn LISBON, WI LISBON, WI 15.224
3 2 19B Misty Benn Misty Benn Menomonee Falls, WI Menomonee Falls, WI 15.248
4 17 23S Brian Stanczyk Brian Stanczyk West Bend, WI West Bend, WI 15.259
5 15 3H Evan Hassler Evan Hassler Colgate, WI Colgate, WI 15.325
6 5 11M Brandon Mennicke Brandon Mennicke Slinger, WI Slinger, WI 15.409
7 7 15N Tracy Neu Tracy Neu Iron Ridge, WI Iron Ridge, WI 15.443
8 13 14M Mitchell Strobel Mitchell Strobel Iron Ridge, WI Iron Ridge, WI 15.558
9 10 20K Travis Kreuser Travis Kreuser West Bend, WI West Bend, WI 15.588
10 11 52L Dylan Lemberger Dylan Lemberger Menomonee Falls, WI Menomonee Falls, WI 15.815
11 9 20X Kendall Becker Kendall Becker Hartford, WI Hartford, WI 15.958
12 18 6M Mitch Meyerhofer Mitch Meyerhofer Sherwood, WI Sherwood, WI 15.989
13 16 52V Brandon Van Ooyen Brandon Van Ooyen Appleton, WI Appleton, WI 16.480
14 1 04H Brady Held Brady Held Iron Ridge, WI Iron Ridge, WI 16.816
DQ 12 14S Al Strobel Al Strobel Iron Ridge, WI Iron Ridge, WI 15.094
DQ 8 3C Jason Clope Jason Clope Janesville, WI Janesville, WI 15.126
DQ 4 24M Marty Tackes Marty Tackes West Bend, WI West Bend, WI 15.189
10 Laps

Figure 8sFeature

Finish Start # Competitor Hometown +/-
1 2 1O Nick Ostberg Nick Ostberg West Bend, WI West Bend, WI 1
2 4 0S Bill Shavlik Bill Shavlik West Bend, WI West Bend, WI 2
3 5 4G Scott Goetzke Scott Goetzke Iron Ridge, WI Iron Ridge, WI 2
4 3 17B Rick Bruskiewicz Rick Bruskiewicz Mayville, WI Mayville, WI -1
5 DNF 1 61N Chris Neumann Chris Neumann Muskego, WI Muskego, WI -4
35 Laps

SportsmanFeature

Finish Start # Competitor Hometown +/-
1 8 14M Andrew Meyerhofer Andrew Meyerhofer Menasha, WI Menasha, WI 7
2 7 88H Brian Holtz Brian Holtz Muskego, WI Muskego, WI 5
3 5 4C Dan Calhoun Dan Calhoun Johnsburg, IL Johnsburg, IL 2
4 2 67R Rick Redig-Tackman Rick Redig-Tackman Waukesha, WI Waukesha, WI -2
5 4 32S Ryan Sielaff Ryan Sielaff North Prairie, WI North Prairie, WI -1
6 6 99L Dale Lecus, Jr. Dale Lecus, Jr. Caledonia, WI Caledonia, WI -
7 1 9S Simon Seyfert Simon Seyfert Saukville, WI Saukville, WI -6
8 9 53W Paul Wagner Paul Wagner Iron Ridge, WI Iron Ridge, WI 1
9 10 28B Greg Beebe Greg Beebe Waukesha, WI Waukesha, WI 1
10 DNF 3 18B Chris Beine Chris Beine Slinger, WI Slinger, WI -7
10 Laps

SportsmanHeat 1

Finish Start # Competitor Hometown +/-
1 3 67R Rick Redig-Tackman Rick Redig-Tackman Waukesha, WI Waukesha, WI 2
2 4 18B Chris Beine Chris Beine Slinger, WI Slinger, WI 2
3 1 28B Greg Beebe Greg Beebe Waukesha, WI Waukesha, WI -2
4 2 9S Simon Seyfert Simon Seyfert Saukville, WI Saukville, WI -2
DNS 5 32S Ryan Sielaff Ryan Sielaff North Prairie, WI North Prairie, WI -
10 Laps

SportsmanHeat 2

Finish Start # Competitor Hometown +/-
1 3 88H Brian Holtz Brian Holtz Muskego, WI Muskego, WI 2
2 1 4C Dan Calhoun Dan Calhoun Johnsburg, IL Johnsburg, IL -1
3 4 14M Andrew Meyerhofer Andrew Meyerhofer Menasha, WI Menasha, WI 1
4 5 53W Paul Wagner Paul Wagner Iron Ridge, WI Iron Ridge, WI 1
5 2 99L Dale Lecus, Jr. Dale Lecus, Jr. Caledonia, WI Caledonia, WI -3
2 Laps

SportsmanQualifying

Finish Start # Competitor Hometown Time
1 6 53W Paul Wagner Paul Wagner Iron Ridge, WI Iron Ridge, WI 12.774
2 2 14M Andrew Meyerhofer Andrew Meyerhofer Menasha, WI Menasha, WI 12.790
3 8 88H Brian Holtz Brian Holtz Muskego, WI Muskego, WI 12.896
4 9 99L Dale Lecus, Jr. Dale Lecus, Jr. Caledonia, WI Caledonia, WI 12.921
5 10 4C Dan Calhoun Dan Calhoun Johnsburg, IL Johnsburg, IL 12.930
6 5 32S Ryan Sielaff Ryan Sielaff North Prairie, WI North Prairie, WI 13.060
7 3 18B Chris Beine Chris Beine Slinger, WI Slinger, WI 13.133
8 7 67R Rick Redig-Tackman Rick Redig-Tackman Waukesha, WI Waukesha, WI 13.245
9 1 9S Simon Seyfert Simon Seyfert Saukville, WI Saukville, WI 13.732
10 4 28B Greg Beebe Greg Beebe Waukesha, WI Waukesha, WI 14.033
12 Laps

Slinger SixersFeature

Finish Start # Competitor Hometown +/-
1 9 90M Matthew Moore Matthew Moore Tomah, WI Tomah, WI 8
2 2 72F Mark Fogel Jr. Mark Fogel Jr. West Bend, WI West Bend, WI -
3 8 24B Brandon Tackes Brandon Tackes West Bend, WI West Bend, WI 5
4 7 84M Steven Mueller Steven Mueller Deforest, WI Deforest, WI 3
5 3 16Z Joshua Zacharias Joshua Zacharias Madison, WI Madison, WI -2
6 5 29K Pat Kolehouse Pat Kolehouse Jefferson, WI Jefferson, WI -1
7 4 25H Todd Holerud Todd Holerud Lodi, WI Lodi, WI -3
8 1 98Z Jon Zielieke Jon Zielieke Campbellsport, WI Campbellsport, WI -7
9 DNF 6 59X Rick Buss Rick Buss Sullivan, WI Sullivan, WI -3
DNS 10 8H Brady Held Brady Held Iron Ridge, WI Iron Ridge, WI -
5 Laps

Slinger SixersHeat 1

Finish Start # Competitor Hometown +/-
1 3 72F Mark Fogel Jr. Mark Fogel Jr. West Bend, WI West Bend, WI 2
2 4 16Z Joshua Zacharias Joshua Zacharias Madison, WI Madison, WI 2
3 5 25H Todd Holerud Todd Holerud Lodi, WI Lodi, WI 2
4 2 98Z Jon Zielieke Jon Zielieke Campbellsport, WI Campbellsport, WI -2
5 1 8H Brady Held Brady Held Iron Ridge, WI Iron Ridge, WI -4
5 Laps

Slinger SixersHeat 2

Finish Start # Competitor Hometown +/-
1 1 29K Pat Kolehouse Pat Kolehouse Jefferson, WI Jefferson, WI -
2 3 59X Rick Buss Rick Buss Sullivan, WI Sullivan, WI 1
3 5 90M Matthew Moore Matthew Moore Tomah, WI Tomah, WI 2
4 4 84M Steven Mueller Steven Mueller Deforest, WI Deforest, WI -
5 2 24B Brandon Tackes Brandon Tackes West Bend, WI West Bend, WI -3
2 Laps

Slinger SixersQualifying

Finish Start # Competitor Hometown Time
1 9 90M Matthew Moore Matthew Moore Tomah, WI Tomah, WI
2 8 84M Steven Mueller Steven Mueller Deforest, WI Deforest, WI
3 6 59X Rick Buss Rick Buss Sullivan, WI Sullivan, WI
4 3 24B Brandon Tackes Brandon Tackes West Bend, WI West Bend, WI
5 5 29K Pat Kolehouse Pat Kolehouse Jefferson, WI Jefferson, WI
6 4 25H Todd Holerud Todd Holerud Lodi, WI Lodi, WI
7 2 16Z Joshua Zacharias Joshua Zacharias Madison, WI Madison, WI
8 7 72F Mark Fogel Jr. Mark Fogel Jr. West Bend, WI West Bend, WI
9 10 98Z Jon Zielieke Jon Zielieke Campbellsport, WI Campbellsport, WI
10 1 8H Brady Held Brady Held Iron Ridge, WI Iron Ridge, WI