9/19/2021 - Slinger Super Speedway
9/19/2021 - Slinger Super Speedway

9/19/2021
Slinger Super Speedway

Media Results

Results formatted for use in newspapers, magazines, and online publications.

24 entries

Bracket A


A Feature (50 Laps): 1. 5E-Dave Edwards[9]; 2. 9C-Danny Church Jr[11]; 3. 01B-Carl Benn[10]; 4. 88H-Brian Holtz[8]; 5. 53W-Paul Wagner[12]; 6. 9H-John Henning[1]; 7. 51T-David Teske[4]; 8. 32S-Ryan Sielaff[2]; 9. 5S-Kevin Seidler[3]; 10. (DNF) 3S-Denny Schott[7]; 11. (DNF) 01G-Ryan Gutknecht[6]; 12. (DNF) 03O-Nick Ostberg[5]

AA Feature (40 Laps): 1. 4S-Wayne Sonkowsky[6]; 2. 187W-Noah Wachowiacz[4]; 3. 55J-Paul Johnson Jr[2]; 4. 36D-Joe DeCubellis[3]; 5. 67L-Ryan Lovald[1]; 6. 17B-Rick Bruskiewicz[9]; 7. (DNF) 18B-Chris Beine[8]; 8. (DNF) 69K-Shane Krueger[10]; 9. (DNF) 21B-Brett Butler[5]; 10. (DNF) 8W-Aaron Wilke[11]; 11. (DNS) 41H-Brad Hetzel; 12. (DQ) 2S-Bill Schott[12]

Heat 1 (10 Laps): 1. 187W-Noah Wachowiacz[6]; 2. 67L-Ryan Lovald[3]; 3. 36D-Joe DeCubellis[5]; 4. 55J-Paul Johnson Jr[4]; 5. 8W-Aaron Wilke[1]; 6. (DQ) 17B-Rick Bruskiewicz[2]

Heat 2 (10 Laps): 1. 2S-Bill Schott[5]; 2. 18B-Chris Beine[6]; 3. 4S-Wayne Sonkowsky[3]; 4. 41H-Brad Hetzel[4]; 5. 21B-Brett Butler[2]; 6. (DQ) 69K-Shane Krueger[1]

Heat 3 (10 Laps): 1. 01G-Ryan Gutknecht[6]; 2. 5S-Kevin Seidler[3]; 3. 32S-Ryan Sielaff[2]; 4. 51T-David Teske[4]; 5. (DNF) 9H-John Henning[1]; 6. (DNF) 03O-Nick Ostberg[5]

Heat 4 (10 Laps): 1. 5E-Dave Edwards[3]; 2. 88H-Brian Holtz[2]; 3. 9C-Danny Church Jr[5]; 4. 01B-Carl Benn[4]; 5. 53W-Paul Wagner[6]; 6. (DNS) 3S-Denny Schott

Qualifying (2 Laps): 1. 53W-Paul Wagner, 00:12.702[19]; 2. 9C-Danny Church Jr, 00:12.707[11]; 3. 01B-Carl Benn, 00:12.729[2]; 4. 5E-Dave Edwards, 00:12.759[8]; 5. 88H-Brian Holtz, 00:12.770[23]; 6. 3S-Denny Schott, 00:12.866[6]; 7. 01G-Ryan Gutknecht, 00:12.920[3]; 8. 03O-Nick Ostberg, 00:13.012[5]; 9. 51T-David Teske, 00:13.076[18]; 10. 5S-Kevin Seidler, 00:13.151[9]; 11. 32S-Ryan Sielaff, 00:13.157[15]; 12. 9H-John Henning, 00:13.166[12]; 13. 18B-Chris Beine, 00:13.284[24]; 14. 2S-Bill Schott, 00:13.316[4]; 15. 41H-Brad Hetzel, 00:13.569[17]; 16. 4S-Wayne Sonkowsky, 00:13.619[7]; 17. 21B-Brett Butler, 00:13.660[14]; 18. 69K-Shane Krueger, 00:13.772[21]; 19. 187W-Noah Wachowiacz, 00:13.805[1]; 20. 36D-Joe DeCubellis, 00:13.809[16]; 21. 55J-Paul Johnson Jr, 00:14.040[20]; 22. 67L-Ryan Lovald, 00:14.103[22]; 23. 17B-Rick Bruskiewicz, 00:14.230[13]; 24. 8W-Aaron Wilke, 00:14.929[10]

28 entries

Enduro


Small Car Enduro 200 (200 Laps): 1. 20T-Troy Tuma[4]; 2. 24B-Brandon Tackes[16]; 3. 429P-Davey Pennel[11]; 4. 0F-Scott Ostricki[5]; 5. 135F-Josh Finn[8]; 6. 189R-Kyle Riedner[22]; 7. 20X-Kendall Becker[21]; 8. 25B-Aaron Bilek[13]; 9. 13B-Jacob Balk[6]; 10. 66H-Mike Hennessy[9]; 11. 26F-Craig Fraunfelder[15]; 12. 51B-Eric Brown[18]; 13. 75R-Matt Rowe[7]; 14. 03A-Jason Anderson[17]; 15. 9A-Emery Beattie[19]; 16. 009B-Carl Benn[12]; 17. 96S-Chad Snuggs[14]; 18. 29P-Dean Pennel[10]; 19. 43M-Allen Maher Jr[2]; 20. 7S-Scott Schlafke[20]; 21. 46R-Brody Rivest[3]; 22. 2S-Al Strobel[1]

24 entries

Bracket B


B Feature (35 Laps): 1. 32M-Phil Malouf[8]; 2. 24B-Brandon Tackes[9]; 3. 44G-Zach Greer[6]; 4. 14M-Mitchell Strobel[5]; 5. 01B-Carl Benn[4]; 6. 23E-Tom Elsinger Jr[3]; 7. 06L-Dave Lembke[2]; 8. 24T-Marty Tackes[7]; 9. 19B-Misty Benn[11]; 10. 13B-Jacob Balk[1]; 11. (DNF) 14S-Al Strobel[10]

BB Feature (25 Laps): 1. 429P-Davey Pennel[9]; 2. 25B-Aaron Bilek[4]; 3. 43M-Allen Maher Jr[8]; 4. 7S-Scott Schlafke[11]; 5. 59B-Rick Buss[7]; 6. 20X-Kendall Becker[6]; 7. 135F-Josh Finn[2]; 8. (DNF) 286H-Adam Hayden[5]; 9. (DNF) 189R-Kyle Riedner[3]; 10. (DNF) 29P-Dean Pennel[1]; 11. (DNF) 03S-Ryan Savage[10]; 12. (DNS) 75R-Matt Rowe

Heat 1 (10 Laps): 1. 25B-Aaron Bilek[5]; 2. 286H-Adam Hayden[6]; 3. 135F-Josh Finn[3]; 4. 189R-Kyle Riedner[4]; 5. 03S-Ryan Savage[2]; 6. (DNF) 29P-Dean Pennel[1]

Heat 2 (10 Laps): 1. 429P-Davey Pennel[4]; 2. 7S-Scott Schlafke[5]; 3. 59B-Rick Buss[2]; 4. 43M-Allen Maher Jr[3]; 5. 20X-Kendall Becker[1]; 6. (DQ) 75R-Matt Rowe[6]

Heat 3 (10 Laps): 1. 23E-Tom Elsinger Jr[5]; 2. 06L-Dave Lembke[4]; 3. 13B-Jacob Balk[1]; 4. 19B-Misty Benn[2]; 5. 24T-Marty Tackes[3]

Heat 4 (10 Laps): 1. 32M-Phil Malouf[5]; 2. 24B-Brandon Tackes[4]; 3. 44G-Zach Greer[3]; 4. 14M-Mitchell Strobel[2]; 5. 14S-Al Strobel[6]; 6. (DNF) 01B-Carl Benn[1]

Qualifying (2 Laps): 1. 14S-Al Strobel, 00:13.704[11]; 2. 32M-Phil Malouf, 00:13.848[19]; 3. 24B-Brandon Tackes, 00:13.878[15]; 4. 44G-Zach Greer, 00:14.187[21]; 5. 14M-Mitchell Strobel, 00:14.354[10]; 6. 01B-Carl Benn, 00:14.616[5]; 7. 23E-Tom Elsinger Jr, 00:14.794[14]; 8. 06L-Dave Lembke, 00:14.803[7]; 9. 24T-Marty Tackes, 00:15.031[16]; 10. 19B-Misty Benn, 00:15.137[12]; 11. 13B-Jacob Balk, 00:15.344[9]; 12. 75R-Matt Rowe, 00:15.565[24]; 13. 7S-Scott Schlafke, 00:15.571[8]; 14. 429P-Davey Pennel, 00:15.612[4]; 15. 43M-Allen Maher Jr, 00:15.613[20]; 16. 59B-Rick Buss, 00:15.665[22]; 17. 20X-Kendall Becker, 00:15.768[13]; 18. 286H-Adam Hayden, 00:15.786[3]; 19. 25B-Aaron Bilek, 00:16.039[17]; 20. 189R-Kyle Riedner, 00:16.157[2]; 21. 135F-Josh Finn, 00:16.215[1]; 22. 03S-Ryan Savage, 00:16.382[6]; 23. 29P-Dean Pennel, 00:17.091[18]; 24. (DNF) 72F-Mark Fogel Jr[23]