5/29/2021 - Crystal Motor Speedway
5/29/2021 - Crystal Motor Speedway

5/29/2021
Crystal Motor Speedway

Download The MyRacePass App

Download The MyRacePass App

Download Today for Real-time Lineups & Results.

Download The MyRacePass App

Download The MyRacePass App

Download Today for Real-time Lineups & Results.

Competitor Overview


Brad Lamberson

Brad Lamberson

Parma, MI

Sprints Start Finish +/-
A Feature 1 12 14 -2
Heat 4 1 3 -2
Qualifying 1 14.464 16 12

Clear Selection

30 Laps

Late ModelsA Feature 1

Finish Start # Competitor Hometown +/-
1 12 19 Derrick Hilliker Derrick Hilliker Midland, MI Midland, MI 11
2 1 66 Kurt Mesman Kurt Mesman Wyoming, MI Wyoming, MI -1
3 2 10 Tom Dusen Tom Dusen Muskegon, MI Muskegon, MI -1
4 6 88 Don Rohn Don Rohn Sheridan, MI Sheridan, MI 2
5 11 13 Scott Baker Scott Baker Ionia, MI Ionia, MI 6
6 5 11 Rachel Carpenter Rachel Carpenter Laingsburg, MI Laingsburg, MI -1
7 15 72 Kyle Borgman Kyle Borgman Muskegon, MI Muskegon, MI 8
8 13 26 Scot Church Scot Church Ithaca, MI Ithaca, MI 5
9 14 31G Rick Gokee Jr Rick Gokee Jr Owosso, MI Owosso, MI 5
10 10 25 Jimmy Gallagher Jimmy Gallagher St Johns, MI St Johns, MI -
11 7 7 Chris Rinard Chris Rinard Ithaca, MI Ithaca, MI -4
12 4 8 Megan Sanders Megan Sanders Lexington, KY Lexington, KY -8
13 17 B1 Brennan Bowen Brennan Bowen Sheridan, MI Sheridan, MI 4
14 18 20 Jerry Carpenter Jerry Carpenter Laingsburg, MI Laingsburg, MI 4
15 8 6R Carl Ries Carl Ries Blanchard, MI Blanchard, MI -7
16 3 603 Montana Bupp Montana Bupp Stanton, MI Stanton, MI -13
17 9 55W Amanda Wing Amanda Wing Middleton, MI Middleton, MI -8
18 16 8H Dan Wiggins II Dan Wiggins II Fenwick, MI Fenwick, MI -2
10 Laps

Late ModelsHeat 1

Finish Start # Competitor Hometown +/-
1 1 66 Kurt Mesman Kurt Mesman Wyoming, MI Wyoming, MI -
2 2 8 Megan Sanders Megan Sanders Lexington, KY Lexington, KY -
3 4 55W Amanda Wing Amanda Wing Middleton, MI Middleton, MI 1
4 5 13 Scott Baker Scott Baker Ionia, MI Ionia, MI 1
5 3 26 Scot Church Scot Church Ithaca, MI Ithaca, MI -2
6 6 8H Dan Wiggins II Dan Wiggins II Fenwick, MI Fenwick, MI -
All transfer
10 Laps

Late ModelsHeat 2

Finish Start # Competitor Hometown +/-
1 5 19 Derrick Hilliker Derrick Hilliker Midland, MI Midland, MI 4
2 1 10 Tom Dusen Tom Dusen Muskegon, MI Muskegon, MI -1
3 2 11 Rachel Carpenter Rachel Carpenter Laingsburg, MI Laingsburg, MI -1
4 3 7 Chris Rinard Chris Rinard Ithaca, MI Ithaca, MI -1
5 6 31G Rick Gokee Jr Rick Gokee Jr Owosso, MI Owosso, MI 1
6 4 B1 Brennan Bowen Brennan Bowen Sheridan, MI Sheridan, MI -2
All transfer
10 Laps

Late ModelsHeat 3

Finish Start # Competitor Hometown +/-
1 1 603 Montana Bupp Montana Bupp Stanton, MI Stanton, MI -
2 4 25 Jimmy Gallagher Jimmy Gallagher St Johns, MI St Johns, MI 2
3 2 88 Don Rohn Don Rohn Sheridan, MI Sheridan, MI -1
4 3 6R Carl Ries Carl Ries Blanchard, MI Blanchard, MI -1
5 5 72 Kyle Borgman Kyle Borgman Muskegon, MI Muskegon, MI -
6 DNF 6 20 Jerry Carpenter Jerry Carpenter Laingsburg, MI Laingsburg, MI -
All transfer
20 Laps

IMCA ModifiedsA Feature 1

Finish Start # Competitor Hometown +/-
1 4 7D Myron DeYoung Myron DeYoung Crystal, MI Crystal, MI 3
2 2 570 John DeYoung Jr John DeYoung Jr Crystal, MI Crystal, MI -
3 11 98 Austin Wonch Austin Wonch Crystal, MI Crystal, MI 8
4 10 615 Chad Wernette Chad Wernette Sheridan, MI Sheridan, MI 6
5 9 04 Aaron Raby Aaron Raby Carson City, MI Carson City, MI 4
6 5 7 Bryan Hofbauer Bryan Hofbauer Ionia, MI Ionia, MI -1
7 7 13D Timothy DeGroft Jr Timothy DeGroft Jr Elwell, MI Elwell, MI -
8 6 776K Ken Zeigler Ken Zeigler Ovid, MI Ovid, MI -2
9 15 83 Casey Smith Casey Smith Portland, MI Portland, MI 6
10 18 776 Rusty Zeigler Rusty Zeigler Ovid, MI Ovid, MI 8
11 13 80 Jeramie Raby Jeramie Raby Riverdale, MI Riverdale, MI 2
12 3 07 Billy Frey Billy Frey Grand Rapids, MI Grand Rapids, MI -9
13 8 9R CJ Reisbig CJ Reisbig Ionia, MI Ionia, MI -5
14 14 76E Fred Enos Fred Enos Elsie, MI Elsie, MI -
15 12 18 Dale Kaake III Dale Kaake III Cass City, MI Cass City, MI -3
16 16 19JR Kody Johnson Kody Johnson Vestaburg, MI Vestaburg, MI -
17 19 95E Blake Edmonds Blake Edmonds Muir, MI Muir, MI 2
18 21 02 Irvin Fulger II Irvin Fulger II Sheridan, MI Sheridan, MI 3
19 20 42G Scott Glidden Scott Glidden Perrinton, MI Perrinton, MI 1
DNS 22 90J Dillon Denman Dillon Denman Greenville, MI Greenville, MI -
DNS 17 77B Rob Brillhart Rob Brillhart Crystal, MI Crystal, MI -
DQ 1 78 Brody Bowser Brody Bowser Stanton, MI Stanton, MI -
10 Laps

IMCA ModifiedsHeat 1

Finish Start # Competitor Hometown +/-
1 1 78 Brody Bowser Brody Bowser Stanton, MI Stanton, MI -
2 2 570 John DeYoung Jr John DeYoung Jr Crystal, MI Crystal, MI -
3 6 615 Chad Wernette Chad Wernette Sheridan, MI Sheridan, MI 3
4 4 7 Bryan Hofbauer Bryan Hofbauer Ionia, MI Ionia, MI -
5 3 80 Jeramie Raby Jeramie Raby Riverdale, MI Riverdale, MI -2
6 7 19JR Kody Johnson Kody Johnson Vestaburg, MI Vestaburg, MI 1
7 5 95E Blake Edmonds Blake Edmonds Muir, MI Muir, MI -2
8 DNF 8 90J Dillon Denman Dillon Denman Greenville, MI Greenville, MI -
All transfer
10 Laps

IMCA ModifiedsHeat 2

Finish Start # Competitor Hometown +/-
1 4 776K Ken Zeigler Ken Zeigler Ovid, MI Ovid, MI 3
2 7 18 Dale Kaake III Dale Kaake III Cass City, MI Cass City, MI 5
3 3 07 Billy Frey Billy Frey Grand Rapids, MI Grand Rapids, MI -
4 5 9R CJ Reisbig CJ Reisbig Ionia, MI Ionia, MI 1
5 2 76E Fred Enos Fred Enos Elsie, MI Elsie, MI -3
6 DNF 6 77B Rob Brillhart Rob Brillhart Crystal, MI Crystal, MI -
7 DNF 1 42G Scott Glidden Scott Glidden Perrinton, MI Perrinton, MI -6
All transfer
10 Laps

IMCA ModifiedsHeat 3

Finish Start # Competitor Hometown +/-
1 3 7D Myron DeYoung Myron DeYoung Crystal, MI Crystal, MI 2
2 5 04 Aaron Raby Aaron Raby Carson City, MI Carson City, MI 3
3 4 13D Timothy DeGroft Jr Timothy DeGroft Jr Elwell, MI Elwell, MI 1
4 6 98 Austin Wonch Austin Wonch Crystal, MI Crystal, MI 2
5 7 83 Casey Smith Casey Smith Portland, MI Portland, MI 2
6 2 776 Rusty Zeigler Rusty Zeigler Ovid, MI Ovid, MI -4
7 1 02 Irvin Fulger II Irvin Fulger II Sheridan, MI Sheridan, MI -6
All transfer
15 Laps

Street StocksA Feature 1

Finish Start # Competitor Hometown +/-
1 5 57 TJ Gilbert TJ Gilbert Elkton, MI Elkton, MI 4
2 9 88 Tom Harrison Tom Harrison Mulliken, MI Mulliken, MI 7
3 4 21W George Wease George Wease Hubbardston, MI Hubbardston, MI 1
4 7 51 Andrew Fidler Andrew Fidler Elwell, MI Elwell, MI 3
5 14 2AC Chance Allen Chance Allen Alma, MI Alma, MI 9
6 1 2C Mike Coble Mike Coble Portland, MI Portland, MI -5
7 6 21 Derick Neitling Derick Neitling Saginaw, MI Saginaw, MI -1
8 10 28 Paul Grosnickle Paul Grosnickle Lansing, MI Lansing, MI 2
9 8 0 Randy Woodbury Randy Woodbury Pewamo, MI Pewamo, MI -1
10 15 10 Brooke-Ann Brasington Brooke-Ann Brasington Mulliken, MI Mulliken, MI 5
11 16 33 Doug McKeown Jr Doug McKeown Jr Fenwick, MI Fenwick, MI 5
12 13 29LE Gabe Geselman Gabe Geselman Muir, MI Muir, MI 1
13 18 16 Steve Doty Steve Doty Alma, MI Alma, MI 5
14 12 85 Chuck Smith Chuck Smith Muskegon, MI Muskegon, MI -2
15 17 00 Mike Currier Mike Currier Fenwick, MI Fenwick, MI 2
16 11 2A Andy Traxler Andy Traxler Allendale, MI Allendale, MI -5
17 3 41 Nathan Schmitter Nathan Schmitter St. Charles, MI St. Charles, MI -14
18 20 397 Heather Guild Heather Guild Big Rapids, MI Big Rapids, MI 2
19 2 4W Brent Wonch Brent Wonch Stanton, MI Stanton, MI -17
20 19 63 Kevin Rohn Kevin Rohn Stanton, MI Stanton, MI -1
10 Laps

Street StocksB Feature 1

Finish Start # Competitor Hometown +/-
1 1 29LE Gabe Geselman Gabe Geselman Muir, MI Muir, MI -
2 2 10 Brooke-Ann Brasington Brooke-Ann Brasington Mulliken, MI Mulliken, MI -
3 4 00 Mike Currier Mike Currier Fenwick, MI Fenwick, MI 1
4 3 63 Kevin Rohn Kevin Rohn Stanton, MI Stanton, MI -1
Top 4 transfer
5 5 G46 David Gardner David Gardner Saginaw, MI Saginaw, MI -
6 10 26 Dillon Kohn Dillon Kohn Sheridan, MI Sheridan, MI 4
7 9 4.7 Jarrett Monk Jarrett Monk Alma, MI Alma, MI 2
8 7 60 James McKeown James McKeown Sidney, MI Sidney, MI -1
9 8 04 Michael Husted Michael Husted Sheridan, MI Sheridan, MI -1
DNS 11 69 John Rose John Rose -
DNS 6 6.7 Trever Monk Trever Monk Alma, MI Alma, MI -
10 Laps

Street StocksB Feature 2

Finish Start # Competitor Hometown +/-
1 6 2AC Chance Allen Chance Allen Alma, MI Alma, MI 5
2 3 33 Doug McKeown Jr Doug McKeown Jr Fenwick, MI Fenwick, MI 1
3 2 16 Steve Doty Steve Doty Alma, MI Alma, MI -1
4 11 397 Heather Guild Heather Guild Big Rapids, MI Big Rapids, MI 7
Top 4 transfer
5 7 79 Logan Proctor Logan Proctor Brown City, MI Brown City, MI 2
6 5 2 Mike Wood Mike Wood Lake Odessa, MI Lake Odessa, MI -1
7 1 24 Michael Beard Michael Beard Mount Pleasant, MI Mount Pleasant, MI -6
8 DNF 4 3C Shaun Cole Shaun Cole Belview, MI Belview, MI -4
DNS 9 6P Hank DeLong Hank DeLong St. Louis, MI St. Louis, MI -
DNS 8 44 Cody Broersma Cody Broersma Grand Rapids, MI Grand Rapids, MI -
DNS 10 12 Wyatt Johnson Wyatt Johnson St Johns, MI St Johns, MI -
8 Laps

Street StocksHeat 1

Finish Start # Competitor Hometown +/-
1 2 4W Brent Wonch Brent Wonch Stanton, MI Stanton, MI 1
2 3 41 Nathan Schmitter Nathan Schmitter St. Charles, MI St. Charles, MI 1
3 11 2A Andy Traxler Andy Traxler Allendale, MI Allendale, MI 8
4 4 21W George Wease George Wease Hubbardston, MI Hubbardston, MI -
Top 4 transfer
5 9 29LE Gabe Geselman Gabe Geselman Muir, MI Muir, MI 4
6 7 16 Steve Doty Steve Doty Alma, MI Alma, MI 1
7 6 00 Mike Currier Mike Currier Fenwick, MI Fenwick, MI -1
8 10 2 Mike Wood Mike Wood Lake Odessa, MI Lake Odessa, MI 2
9 1 60 James McKeown James McKeown Sidney, MI Sidney, MI -8
10 5 44 Cody Broersma Cody Broersma Grand Rapids, MI Grand Rapids, MI -5
11 8 26 Dillon Kohn Dillon Kohn Sheridan, MI Sheridan, MI -3
12 12 397 Heather Guild Heather Guild Big Rapids, MI Big Rapids, MI -
8 Laps

Street StocksHeat 2

Finish Start # Competitor Hometown +/-
1 4 57 TJ Gilbert TJ Gilbert Elkton, MI Elkton, MI 3
2 9 88 Tom Harrison Tom Harrison Mulliken, MI Mulliken, MI 7
3 11 85 Chuck Smith Chuck Smith Muskegon, MI Muskegon, MI 8
4 8 0 Randy Woodbury Randy Woodbury Pewamo, MI Pewamo, MI 4
Top 4 transfer
5 10 24 Michael Beard Michael Beard Mount Pleasant, MI Mount Pleasant, MI 5
6 DNF 2 63 Kevin Rohn Kevin Rohn Stanton, MI Stanton, MI -4
7 DNF 5 3C Shaun Cole Shaun Cole Belview, MI Belview, MI -2
8 DNF 3 6.7 Trever Monk Trever Monk Alma, MI Alma, MI -5
9 DNF 6 79 Logan Proctor Logan Proctor Brown City, MI Brown City, MI -3
10 DNF 7 4.7 Jarrett Monk Jarrett Monk Alma, MI Alma, MI -3
11 DNF 1 12 Wyatt Johnson Wyatt Johnson St Johns, MI St Johns, MI -10
8 Laps

Street StocksHeat 3

Finish Start # Competitor Hometown +/-
1 7 51 Andrew Fidler Andrew Fidler Elwell, MI Elwell, MI 6
2 10 28 Paul Grosnickle Paul Grosnickle Lansing, MI Lansing, MI 8
3 1 2C Mike Coble Mike Coble Portland, MI Portland, MI -2
4 6 21 Derick Neitling Derick Neitling Saginaw, MI Saginaw, MI 2
Top 4 transfer
5 9 10 Brooke-Ann Brasington Brooke-Ann Brasington Mulliken, MI Mulliken, MI 4
6 8 33 Doug McKeown Jr Doug McKeown Jr Fenwick, MI Fenwick, MI 2
7 4 G46 David Gardner David Gardner Saginaw, MI Saginaw, MI -3
8 11 2AC Chance Allen Chance Allen Alma, MI Alma, MI 3
9 5 04 Michael Husted Michael Husted Sheridan, MI Sheridan, MI -4
10 DNF 2 6P Hank DeLong Hank DeLong St. Louis, MI St. Louis, MI -8
11 DNF 3 69 John Rose John Rose -8
15 Laps

Flinn StocksA Feature 1

Finish Start # Competitor Hometown +/-
1 10 22P Drew Phillips Drew Phillips Belding, MI Belding, MI 9
2 9 13R Al Ridgeway Al Ridgeway Sheridan, MI Sheridan, MI 7
3 21 42G Draven Grosvenor Draven Grosvenor Crystal, MI Crystal, MI 18
4 11 17D Mike Dexter Mike Dexter Spring Lake, MI Spring Lake, MI 7
5 6 13 Colin Preston Colin Preston Ionia, MI Ionia, MI 1
6 2 31 Trenton Dingman Trenton Dingman Ionia, MI Ionia, MI -4
7 7 2010 Ronald Fuhrman Ronald Fuhrman Belding, MI Belding, MI -
8 5 0 Amanda Currier Amanda Currier Fenwick, MI Fenwick, MI -3
9 17 22 Shelby Rausch Shelby Rausch Lakeview, MI Lakeview, MI 8
10 8 310 Bob Lynn Bob Lynn Sheridan, MI Sheridan, MI -2
11 3 7 Brandon Caswell Brandon Caswell Charlotte, MI Charlotte, MI -8
12 13 5 Bob Whitcomb Bob Whitcomb Carson City, MI Carson City, MI 1
13 20 69H Hunter Miller Hunter Miller Vestaburg, MI Vestaburg, MI 7
14 12 69 Michael Read Michael Read -2
15 14 3B Shery Runions Shery Runions Barryton, MI Barryton, MI -1
16 19 Y6 Kenny Ybabez Kenny Ybabez Sidney, MI Sidney, MI 3
17 15 75H Don Hammond Don Hammond Gowen, MI Gowen, MI -2
18 16 3K Ky Croff Ky Croff Comstock Park, MI Comstock Park, MI -2
19 1 6 Ashley Giesbrecht Ashley Giesbrecht Greenville, MI Greenville, MI -18
20 4 2L Ronald Fuhrman SR Ronald Fuhrman SR Belding, MI Belding, MI -16
21 18 11G Gracelyn Schneider Gracelyn Schneider St. Johns, MI St. Johns, MI -3
8 Laps

Flinn StocksHeat 1

Finish Start # Competitor Hometown +/-
1 6 22P Drew Phillips Drew Phillips Belding, MI Belding, MI 5
2 1 6 Ashley Giesbrecht Ashley Giesbrecht Greenville, MI Greenville, MI -1
3 5 13 Colin Preston Colin Preston Ionia, MI Ionia, MI 2
4 4 7 Brandon Caswell Brandon Caswell Charlotte, MI Charlotte, MI -
5 2 5 Bob Whitcomb Bob Whitcomb Carson City, MI Carson City, MI -3
6 3 3K Ky Croff Ky Croff Comstock Park, MI Comstock Park, MI -3
7 7 Y6 Kenny Ybabez Kenny Ybabez Sidney, MI Sidney, MI -
All transfer
8 Laps

Flinn StocksHeat 2

Finish Start # Competitor Hometown +/-
1 1 31 Trenton Dingman Trenton Dingman Ionia, MI Ionia, MI -
2 6 17D Mike Dexter Mike Dexter Spring Lake, MI Spring Lake, MI 4
3 5 2010 Ronald Fuhrman Ronald Fuhrman Belding, MI Belding, MI 2
4 4 2L Ronald Fuhrman SR Ronald Fuhrman SR Belding, MI Belding, MI -
5 3 3B Shery Runions Shery Runions Barryton, MI Barryton, MI -2
6 7 22 Shelby Rausch Shelby Rausch Lakeview, MI Lakeview, MI 1
7 DNF 2 69H Hunter Miller Hunter Miller Vestaburg, MI Vestaburg, MI -5
All transfer
8 Laps

Flinn StocksHeat 3

Finish Start # Competitor Hometown +/-
1 5 13R Al Ridgeway Al Ridgeway Sheridan, MI Sheridan, MI 4
2 4 0 Amanda Currier Amanda Currier Fenwick, MI Fenwick, MI 2
3 7 310 Bob Lynn Bob Lynn Sheridan, MI Sheridan, MI 4
4 6 69 Michael Read Michael Read 2
5 3 75H Don Hammond Don Hammond Gowen, MI Gowen, MI -2
6 1 11G Gracelyn Schneider Gracelyn Schneider St. Johns, MI St. Johns, MI -5
7 DNF 2 42G Draven Grosvenor Draven Grosvenor Crystal, MI Crystal, MI -5
All transfer
20 Laps

Pro StocksA Feature 1

Finish Start # Competitor Hometown +/-
1 8 99 Kyle Hunt Kyle Hunt Bannister, MI Bannister, MI 7
2 2 9T Ryan Teeter Ryan Teeter Crystal, MI Crystal, MI -
3 6 45 Michael Husted Michael Husted Ionia, MI Ionia, MI 3
4 7 44K Jeff Kohn Jeff Kohn Sheridan, MI Sheridan, MI 3
5 4 36 Jeremy Spencer Jeremy Spencer Deford, MI Deford, MI -1
6 15 21T Tim Sooy Tim Sooy Stanton, MI Stanton, MI 9
7 9 17 Brad Roberts Brad Roberts Saint Johns, MI Saint Johns, MI 2
8 5 14 Chris Malek Chris Malek Alma, MI Alma, MI -3
9 3 44H Blake Hollenbeck Blake Hollenbeck Greenville, MI Greenville, MI -6
10 13 58J Bobby Lynn Bobby Lynn Sheridan, MI Sheridan, MI 3
11 16 25 Brandon Cunningham Brandon Cunningham Sheridan, MI Sheridan, MI 5
12 14 7 Jeremy Williams Jeremy Williams Rockford, MI Rockford, MI 2
13 10 83 Roger Stewart Roger Stewart Stanton, MI Stanton, MI -3
14 12 64 Bob Husted Bob Husted Crystal, MI Crystal, MI -2
15 17 21 Tim Raby Tim Raby Belding, MI Belding, MI 2
16 11 32 Paul Denny Paul Denny Lansing, MI Lansing, MI -5
17 1 87 Rob Putt Rob Putt Fenwick, MI Fenwick, MI -16
DNS 18 22 Alvin Matthews Alvin Matthews Greenville, MI Greenville, MI -
8 Laps

Pro StocksHeat 1

Finish Start # Competitor Hometown +/-
1 8 99 Kyle Hunt Kyle Hunt Bannister, MI Bannister, MI 7
2 6 36 Jeremy Spencer Jeremy Spencer Deford, MI Deford, MI 4
3 4 9T Ryan Teeter Ryan Teeter Crystal, MI Crystal, MI 1
4 9 83 Roger Stewart Roger Stewart Stanton, MI Stanton, MI 5
5 7 44K Jeff Kohn Jeff Kohn Sheridan, MI Sheridan, MI 2
6 1 32 Paul Denny Paul Denny Lansing, MI Lansing, MI -5
7 5 58J Bobby Lynn Bobby Lynn Sheridan, MI Sheridan, MI -2
8 2 21T Tim Sooy Tim Sooy Stanton, MI Stanton, MI -6
DNS 3 21 Tim Raby Tim Raby Belding, MI Belding, MI -
All transfer
8 Laps

Pro StocksHeat 2

Finish Start # Competitor Hometown +/-
1 8 17 Brad Roberts Brad Roberts Saint Johns, MI Saint Johns, MI 7
2 1 87 Rob Putt Rob Putt Fenwick, MI Fenwick, MI -1
3 6 14 Chris Malek Chris Malek Alma, MI Alma, MI 3
4 9 45 Michael Husted Michael Husted Ionia, MI Ionia, MI 5
5 5 44H Blake Hollenbeck Blake Hollenbeck Greenville, MI Greenville, MI -
6 4 64 Bob Husted Bob Husted Crystal, MI Crystal, MI -2
7 DNF 3 7 Jeremy Williams Jeremy Williams Rockford, MI Rockford, MI -4
8 DNF 2 25 Brandon Cunningham Brandon Cunningham Sheridan, MI Sheridan, MI -6
9 DNF 7 22 Alvin Matthews Alvin Matthews Greenville, MI Greenville, MI -2
All transfer
20 Laps

Pro TrucksA Feature 1

Finish Start # Competitor Hometown +/-
1 6 96J Jim Beltz Jim Beltz Kent City, MI Kent City, MI 5
2 7 10 Bree Brasington Bree Brasington Sheridan, MI Sheridan, MI 5
3 10 7S Ashlee Scott Ashlee Scott Vestaburg, MI Vestaburg, MI 7
4 8 14 Scott Haney Scott Haney 4
5 1 N19 Matt Taylor Matt Taylor Greenville, MI Greenville, MI -4
6 9 42S Shellbie Shank Shellbie Shank Sheridan, MI Sheridan, MI 3
7 2 223 Jason Barrus Jason Barrus Sheridan, MI Sheridan, MI -5
8 DNF 4 14P Elizabeth Polley Elizabeth Polley Riverdale, MI Riverdale, MI -4
9 DNF 11 65 Kolby Rohn Kolby Rohn Sheridan, MI Sheridan, MI 2
10 DNF 5 23 Miguel Barraza Miguel Barraza Stanton, MI Stanton, MI -5
11 DNF 3 63 Rusty Sowles Rusty Sowles Greenville, MI Greenville, MI -8
8 Laps

Pro TrucksHeat 1

Finish Start # Competitor Hometown +/-
1 4 10 Bree Brasington Bree Brasington Sheridan, MI Sheridan, MI 3
2 5 42S Shellbie Shank Shellbie Shank Sheridan, MI Sheridan, MI 3
3 2 63 Rusty Sowles Rusty Sowles Greenville, MI Greenville, MI -1
4 DNF 1 N19 Matt Taylor Matt Taylor Greenville, MI Greenville, MI -3
5 DNF 3 23 Miguel Barraza Miguel Barraza Stanton, MI Stanton, MI -2
6 DNF 6 65 Kolby Rohn Kolby Rohn Sheridan, MI Sheridan, MI -
All transfer
8 Laps

Pro TrucksHeat 2

Finish Start # Competitor Hometown +/-
1 5 7S Ashlee Scott Ashlee Scott Vestaburg, MI Vestaburg, MI 4
2 3 96J Jim Beltz Jim Beltz Kent City, MI Kent City, MI 1
3 4 14 Scott Haney Scott Haney 1
4 2 14P Elizabeth Polley Elizabeth Polley Riverdale, MI Riverdale, MI -2
5 1 223 Jason Barrus Jason Barrus Sheridan, MI Sheridan, MI -4
All transfer
25 Laps

SprintsA Feature 1

Finish Start # Competitor Hometown +/-
1 1 85 Dustin Daggett Dustin Daggett Grand Ledge, MI Grand Ledge, MI -
2 2 46 Ryan Coniam Ryan Coniam Burlington, ON Burlington, ON -
3 4 49T Gregg Dalman Gregg Dalman Bellevue, MI Bellevue, MI 1
4 10 71H Ryan Ruhl Ryan Ruhl Coldwater, MI Coldwater, MI 6
5 3 10S Jay Steinebach Jay Steinebach Hudsonville, MI Hudsonville, MI -2
6 6 5S Max Stambaugh Max Stambaugh Elida, OH Elida, OH -
7 7 7C Phil Gressman Phil Gressman Fremont, OH Fremont, OH -
8 5 12 Corbin Gurley Corbin Gurley Hebron, IN Hebron, IN -3
9 8 22M Dan McCarron Dan McCarron Britton, MI Britton, MI -1
10 13 24D Danny Sams III Danny Sams III North Port, FL North Port, FL 3
11 19 1H Seth Sabo Seth Sabo Fremont, OH Fremont, OH 8
12 9 16W Chase Ridenour Chase Ridenour Perry, MI Perry, MI -3
13 15 19 Brett Mann Brett Mann Goshen, IN Goshen, IN 2
14 12 27 Brad Lamberson Brad Lamberson Parma, MI Parma, MI -2
15 16 84 Kyle Poortenga Kyle Poortenga Woodland, MI Woodland, MI 1
16 17 70 Eli Lakin Eli Lakin Buchanan, MI Buchanan, MI 1
17 20 10H Cody Howard Cody Howard Marlette, MI Marlette, MI 3
18 14 21T Troy Chehowski Troy Chehowski Coldwater, MI Coldwater, MI -4
19 18 14 Linden Jones Linden Jones Edwardsburg, MI Edwardsburg, MI -1
20 11 88N Frank Neill Frank Neill Vickery, OH Vickery, OH -9
10 Laps

SprintsB Feature 1

Finish Start # Competitor Hometown +/-
1 2 70 Eli Lakin Eli Lakin Buchanan, MI Buchanan, MI 1
2 1 14 Linden Jones Linden Jones Edwardsburg, MI Edwardsburg, MI -1
3 3 1H Seth Sabo Seth Sabo Fremont, OH Fremont, OH -
4 6 10H Cody Howard Cody Howard Marlette, MI Marlette, MI 2
Top 4 transfer
5 4 58 Tony Bures Tony Bures Bristol, IN Bristol, IN -1
6 7 20A Andy Chehowski Andy Chehowski Coldwater, MI Coldwater, MI 1
7 8 38 Chris Webster Chris Webster Byron, MI Byron, MI 1
8 10 11 Joe Conway Joe Conway Jenison, MI Jenison, MI 2
9 9 2T Ralph Brakenberry Ralph Brakenberry Pigeon, MI Pigeon, MI -
10 5 07 Shane Simmons Shane Simmons Jackson, MI Jackson, MI -5
11 11 10J Chris Jones Chris Jones Allen, MI Allen, MI -
DNS 12 3T Tank Brakenberry Tank Brakenberry Pigeon, MI Pigeon, MI -
8 Laps

SprintsHeat 1

Finish Start # Competitor Hometown +/-
1 1 7C Phil Gressman Phil Gressman Fremont, OH Fremont, OH -
2 4 85 Dustin Daggett Dustin Daggett Grand Ledge, MI Grand Ledge, MI 2
3 2 16W Chase Ridenour Chase Ridenour Perry, MI Perry, MI -1
4 3 24D Danny Sams III Danny Sams III North Port, FL North Port, FL -1
Top 4 transfer
5 5 14 Linden Jones Linden Jones Edwardsburg, MI Edwardsburg, MI -
6 6 07 Shane Simmons Shane Simmons Jackson, MI Jackson, MI -
7 7 2T Ralph Brakenberry Ralph Brakenberry Pigeon, MI Pigeon, MI -
8 Laps

SprintsHeat 2

Finish Start # Competitor Hometown +/-
1 2 5S Max Stambaugh Max Stambaugh Elida, OH Elida, OH 1
2 1 46 Ryan Coniam Ryan Coniam Burlington, ON Burlington, ON -1
3 4 71H Ryan Ruhl Ryan Ruhl Coldwater, MI Coldwater, MI 1
4 5 21T Troy Chehowski Troy Chehowski Coldwater, MI Coldwater, MI 1
Top 4 transfer
5 6 70 Eli Lakin Eli Lakin Buchanan, MI Buchanan, MI 1
6 3 10H Cody Howard Cody Howard Marlette, MI Marlette, MI -3
7 7 11 Joe Conway Joe Conway Jenison, MI Jenison, MI -
8 Laps

SprintsHeat 3

Finish Start # Competitor Hometown +/-
1 2 10S Jay Steinebach Jay Steinebach Hudsonville, MI Hudsonville, MI 1
2 3 49T Gregg Dalman Gregg Dalman Bellevue, MI Bellevue, MI 1
3 1 88N Frank Neill Frank Neill Vickery, OH Vickery, OH -2
4 4 19 Brett Mann Brett Mann Goshen, IN Goshen, IN -
Top 4 transfer
5 5 1H Seth Sabo Seth Sabo Fremont, OH Fremont, OH -
6 6 20A Andy Chehowski Andy Chehowski Coldwater, MI Coldwater, MI -
7 7 3T Tank Brakenberry Tank Brakenberry Pigeon, MI Pigeon, MI -
8 Laps

SprintsHeat 4

Finish Start # Competitor Hometown +/-
1 2 12 Corbin Gurley Corbin Gurley Hebron, IN Hebron, IN 1
2 4 22M Dan McCarron Dan McCarron Britton, MI Britton, MI 2
3 1 27 Brad Lamberson Brad Lamberson Parma, MI Parma, MI -2
4 3 84 Kyle Poortenga Kyle Poortenga Woodland, MI Woodland, MI -1
Top 4 transfer
5 6 58 Tony Bures Tony Bures Bristol, IN Bristol, IN 1
6 7 38 Chris Webster Chris Webster Byron, MI Byron, MI 1
7 5 10J Chris Jones Chris Jones Allen, MI Allen, MI -2
0 Laps

SprintsQualifying 1

Finish Start # Competitor Hometown Time
1 5 85 Dustin Daggett Dustin Daggett Grand Ledge, MI Grand Ledge, MI 13.619
2 6 71H Ryan Ruhl Ryan Ruhl Coldwater, MI Coldwater, MI 13.665
3 4 19 Brett Mann Brett Mann Goshen, IN Goshen, IN 13.778
4 13 22M Dan McCarron Dan McCarron Britton, MI Britton, MI 13.789
5 21 24D Danny Sams III Danny Sams III North Port, FL North Port, FL 13.814
6 2 10H Cody Howard Cody Howard Marlette, MI Marlette, MI 13.904
7 14 49T Gregg Dalman Gregg Dalman Bellevue, MI Bellevue, MI 13.958
8 9 84 Kyle Poortenga Kyle Poortenga Woodland, MI Woodland, MI 14.062
9 8 16W Chase Ridenour Chase Ridenour Perry, MI Perry, MI 14.104
10 22 5S Max Stambaugh Max Stambaugh Elida, OH Elida, OH 14.115
11 25 10S Jay Steinebach Jay Steinebach Hudsonville, MI Hudsonville, MI 14.163
12 10 12 Corbin Gurley Corbin Gurley Hebron, IN Hebron, IN 14.186
13 26 7C Phil Gressman Phil Gressman Fremont, OH Fremont, OH 14.241
14 24 46 Ryan Coniam Ryan Coniam Burlington, ON Burlington, ON 14.276
15 7 88N Frank Neill Frank Neill Vickery, OH Vickery, OH 14.404
16 28 27 Brad Lamberson Brad Lamberson Parma, MI Parma, MI 14.464
17 3 14 Linden Jones Linden Jones Edwardsburg, MI Edwardsburg, MI 14.513
18 15 21T Troy Chehowski Troy Chehowski Coldwater, MI Coldwater, MI 14.564
19 18 1H Seth Sabo Seth Sabo Fremont, OH Fremont, OH 14.771
20 27 10J Chris Jones Chris Jones Allen, MI Allen, MI 14.808
21 16 07 Shane Simmons Shane Simmons Jackson, MI Jackson, MI 15.083
22 12 70 Eli Lakin Eli Lakin Buchanan, MI Buchanan, MI 15.139
23 17 20A Andy Chehowski Andy Chehowski Coldwater, MI Coldwater, MI 15.163
24 23 58 Tony Bures Tony Bures Bristol, IN Bristol, IN 15.234
25 19 2T Ralph Brakenberry Ralph Brakenberry Pigeon, MI Pigeon, MI 15.350
26 1 11 Joe Conway Joe Conway Jenison, MI Jenison, MI 15.378
DNS 11 3T Tank Brakenberry Tank Brakenberry Pigeon, MI Pigeon, MI
DNS 20 38 Chris Webster Chris Webster Byron, MI Byron, MI