8/6/2021 - Tri-City Motor Speedway
8/6/2021 - Tri-City Motor Speedway

8/6/2021
Tri-City Motor Speedway

Download The MyRacePass App

Download The MyRacePass App

Download Today for Real-time Lineups & Results.

Download The MyRacePass App

Download The MyRacePass App

Download Today for Real-time Lineups & Results.

Competitor Overview


Dan McCarron

Dan McCarron

Britton, MI

Great Lakes Super Sprints Start Finish +/-
A Feature 1 9 9 -
Heat 3 2 3 -1
Qualifying 1 11.426 9 8

Clear Selection

25 Laps

Great Lakes Super SprintsA Feature 1

Finish Start # Competitor Hometown +/-
1 1 71H Ryan Ruhl Ryan Ruhl Coldwater, MI Coldwater, MI -
2 6 5S Max Stambaugh Max Stambaugh Elida, OH Elida, OH 4
3 2 85 Dustin Daggett Dustin Daggett Grand Ledge, MI Grand Ledge, MI -1
4 4 49T Gregg Dalman Gregg Dalman Bellevue, MI Bellevue, MI -
5 3 86 Keith Sheffer Jr Keith Sheffer Jr Jerome, MI Jerome, MI -2
6 8 16W Chase Ridenour Chase Ridenour Perry, MI Perry, MI 2
7 7 24D Danny Sams III Danny Sams III North Port, FL North Port, FL -
8 5 7C Phil Gressman Phil Gressman Fremont, OH Fremont, OH -3
9 9 22M Dan McCarron Dan McCarron Britton, MI Britton, MI -
10 12 27 Brad Lamberson Brad Lamberson Parma, MI Parma, MI 2
11 14 10S Jay Steinebach Jay Steinebach Hudsonville, MI Hudsonville, MI 3
12 11 42 Boston Mead Boston Mead Onsted, MI Onsted, MI -1
13 15 88N Frank Neill Frank Neill Vickery, OH Vickery, OH 2
14 10 70 Eli Lakin Eli Lakin Buchanan, MI Buchanan, MI -4
15 19 5M Darin Naida Darin Naida Adrian, MI Adrian, MI 4
16 21 84 Kyle Poortenga Kyle Poortenga Woodland, MI Woodland, MI 5
17 13 33 RJ Payne RJ Payne Montrose, MI Montrose, MI -4
18 22 16 Gary Fritts Gary Fritts Saline, MI Saline, MI 4
19 20 10 Cody Howard Cody Howard Marlette, MI Marlette, MI 1
20 18 8 Justin Ward Justin Ward Benzonia, MI Benzonia, MI -2
21 16 X Mike Keegan Mike Keegan Fremont, OH Fremont, OH -5
22 17 3A Mike Astrauskas Mike Astrauskas Pierson, MI Pierson, MI -5
8 Laps

Great Lakes Super SprintsB Feature 1

Finish Start # Competitor Hometown +/-
1 1 X Mike Keegan Mike Keegan Fremont, OH Fremont, OH -
2 3 3A Mike Astrauskas Mike Astrauskas Pierson, MI Pierson, MI 1
3 4 8 Justin Ward Justin Ward Benzonia, MI Benzonia, MI 1
4 6 5M Darin Naida Darin Naida Adrian, MI Adrian, MI 2
5 9 10 Cody Howard Cody Howard Marlette, MI Marlette, MI 4
6 5 84 Kyle Poortenga Kyle Poortenga Woodland, MI Woodland, MI -1
7 8 16 Gary Fritts Gary Fritts Saline, MI Saline, MI 1
Top 7 transfer
DNS 2 07 Shane Simmons Shane Simmons Jackson, MI Jackson, MI -
DNS 7 14 Linden Jones Linden Jones Edwardsburg, MI Edwardsburg, MI -
DNS 10 1 Levi Poortenga Levi Poortenga Woodland, MI Woodland, MI -
0 Laps

Great Lakes Super SprintsHeat 1

Finish Start # Competitor Hometown +/-
1 1 49T Gregg Dalman Gregg Dalman Bellevue, MI Bellevue, MI -
2 2 85 Dustin Daggett Dustin Daggett Grand Ledge, MI Grand Ledge, MI -
3 3 24D Danny Sams III Danny Sams III North Port, FL North Port, FL -
4 9 70 Eli Lakin Eli Lakin Buchanan, MI Buchanan, MI 5
5 8 33 RJ Payne RJ Payne Montrose, MI Montrose, MI 3
Top 5 transfer
6 7 X Mike Keegan Mike Keegan Fremont, OH Fremont, OH 1
7 5 8 Justin Ward Justin Ward Benzonia, MI Benzonia, MI -2
8 DNF 4 14 Linden Jones Linden Jones Edwardsburg, MI Edwardsburg, MI -4
9 DNF 6 1 Levi Poortenga Levi Poortenga Woodland, MI Woodland, MI -3
0 Laps

Great Lakes Super SprintsHeat 2

Finish Start # Competitor Hometown +/-
1 1 86 Keith Sheffer Jr Keith Sheffer Jr Jerome, MI Jerome, MI -
2 4 71H Ryan Ruhl Ryan Ruhl Coldwater, MI Coldwater, MI 2
3 5 16W Chase Ridenour Chase Ridenour Perry, MI Perry, MI 2
4 2 42 Boston Mead Boston Mead Onsted, MI Onsted, MI -2
5 3 10S Jay Steinebach Jay Steinebach Hudsonville, MI Hudsonville, MI -2
Top 5 transfer
6 DNF 8 07 Shane Simmons Shane Simmons Jackson, MI Jackson, MI 2
7 DNF 7 16 Gary Fritts Gary Fritts Saline, MI Saline, MI -
8 DNF 6 84 Kyle Poortenga Kyle Poortenga Woodland, MI Woodland, MI -2
0 Laps

Great Lakes Super SprintsHeat 3

Finish Start # Competitor Hometown +/-
1 1 7C Phil Gressman Phil Gressman Fremont, OH Fremont, OH -
2 4 5S Max Stambaugh Max Stambaugh Elida, OH Elida, OH 2
3 2 22M Dan McCarron Dan McCarron Britton, MI Britton, MI -1
4 3 27 Brad Lamberson Brad Lamberson Parma, MI Parma, MI -1
5 7 88N Frank Neill Frank Neill Vickery, OH Vickery, OH 2
Top 5 transfer
6 5 3A Mike Astrauskas Mike Astrauskas Pierson, MI Pierson, MI -1
7 6 5M Darin Naida Darin Naida Adrian, MI Adrian, MI -1
8 8 10 Cody Howard Cody Howard Marlette, MI Marlette, MI -
0 Laps

Great Lakes Super SprintsQualifying 1

Finish Start # Competitor Hometown Time
1 3 14 Linden Jones Linden Jones Edwardsburg, MI Edwardsburg, MI 11.076
2 9 71H Ryan Ruhl Ryan Ruhl Coldwater, MI Coldwater, MI 11.218
3 15 5S Max Stambaugh Max Stambaugh Elida, OH Elida, OH 11.236
4 8 24D Danny Sams III Danny Sams III North Port, FL North Port, FL 11.346
5 7 10S Jay Steinebach Jay Steinebach Hudsonville, MI Hudsonville, MI 11.361
6 10 27 Brad Lamberson Brad Lamberson Parma, MI Parma, MI 11.388
7 1 85 Dustin Daggett Dustin Daggett Grand Ledge, MI Grand Ledge, MI 11.390
8 4 42 Boston Mead Boston Mead Onsted, MI Onsted, MI 11.411
9 17 22M Dan McCarron Dan McCarron Britton, MI Britton, MI 11.426
10 2 49T Gregg Dalman Gregg Dalman Bellevue, MI Bellevue, MI 11.436
11 12 86 Keith Sheffer Jr Keith Sheffer Jr Jerome, MI Jerome, MI 11.513
12 11 7C Phil Gressman Phil Gressman Fremont, OH Fremont, OH 11.528
13 5 8 Justin Ward Justin Ward Benzonia, MI Benzonia, MI 11.532
14 20 16W Chase Ridenour Chase Ridenour Perry, MI Perry, MI 11.652
15 14 3A Mike Astrauskas Mike Astrauskas Pierson, MI Pierson, MI 11.656
16 18 1 Levi Poortenga Levi Poortenga Woodland, MI Woodland, MI 11.672
17 23 84 Kyle Poortenga Kyle Poortenga Woodland, MI Woodland, MI 11.678
18 22 5M Darin Naida Darin Naida Adrian, MI Adrian, MI 11.728
19 24 X Mike Keegan Mike Keegan Fremont, OH Fremont, OH 11.844
20 25 16 Gary Fritts Gary Fritts Saline, MI Saline, MI 11.920
21 16 88N Frank Neill Frank Neill Vickery, OH Vickery, OH 11.929
22 19 33 RJ Payne RJ Payne Montrose, MI Montrose, MI 11.960
23 13 07 Shane Simmons Shane Simmons Jackson, MI Jackson, MI 11.972
24 6 10 Cody Howard Cody Howard Marlette, MI Marlette, MI 12.116
25 21 70 Eli Lakin Eli Lakin Buchanan, MI Buchanan, MI 12.122
25 Laps

Great Lakes Traditional SprintsA Feature 1

Finish Start # Competitor Hometown +/-
1 7 49 Brian Ruhlman Brian Ruhlman Clark Lake, MI Clark Lake, MI 6
2 4 00 Joseph (Joey) Irwin Joseph (Joey) Irwin Sandusky, OH Sandusky, OH 2
3 12 25 Max Frank Max Frank Williamston, MI Williamston, MI 9
4 5 10S Jay Steinebach Jay Steinebach Hudsonville, MI Hudsonville, MI 1
5 14 0 Steve Irwin Steve Irwin Fenton, MI Fenton, MI 9
6 9 24 Lee Underwood Lee Underwood Troy, OH Troy, OH 3
7 13 56 Mark Irwin Mark Irwin Columbiaville, MI Columbiaville, MI 6
8 8 33 RJ Payne RJ Payne Montrose, MI Montrose, MI -
9 1 86 Keith Sheffer Jr Keith Sheffer Jr Jerome, MI Jerome, MI -8
10 19 23 Ralph Brakenberry Ralph Brakenberry Pigeon, MI Pigeon, MI 9
11 11 4G Kent Gardner Kent Gardner Davison, MI Davison, MI -
12 2 3A Mike Astrauskas Mike Astrauskas Pierson, MI Pierson, MI -10
13 18 3T Tank Brakenberry Tank Brakenberry Pigeon, MI Pigeon, MI 5
14 15 9H Gary Hayward Gary Hayward Auburn Hills, MI Auburn Hills, MI 1
15 DNF 16 89 Chris Pobanz Chris Pobanz Sebewang, MI Sebewang, MI 1
16 DNF 17 49T Gregg Dalman Gregg Dalman Bellevue, MI Bellevue, MI 1
17 DNF 3 2 Mike Galadja Mike Galadja Fenton, MI Fenton, MI -14
18 DNF 6 85 Dustin Daggett Dustin Daggett Grand Ledge, MI Grand Ledge, MI -12
DNS 10 11L Travis LaCombe Travis LaCombe Grand Haven, MI Grand Haven, MI -
8 Laps

Great Lakes Traditional SprintsHeat 1

Finish Start # Competitor Hometown +/-
1 4 86 Keith Sheffer Jr Keith Sheffer Jr Jerome, MI Jerome, MI 3
2 2 2 Mike Galadja Mike Galadja Fenton, MI Fenton, MI -
3 5 49 Brian Ruhlman Brian Ruhlman Clark Lake, MI Clark Lake, MI 2
4 1 56 Mark Irwin Mark Irwin Columbiaville, MI Columbiaville, MI -3
5 7 11L Travis LaCombe Travis LaCombe Grand Haven, MI Grand Haven, MI 2
6 3 89 Chris Pobanz Chris Pobanz Sebewang, MI Sebewang, MI -3
7 6 23 Ralph Brakenberry Ralph Brakenberry Pigeon, MI Pigeon, MI -1
All transfer
8 Laps

Great Lakes Traditional SprintsHeat 2

Finish Start # Competitor Hometown +/-
1 1 85 Dustin Daggett Dustin Daggett Grand Ledge, MI Grand Ledge, MI -
2 2 00 Joseph (Joey) Irwin Joseph (Joey) Irwin Sandusky, OH Sandusky, OH -
3 3 33 RJ Payne RJ Payne Montrose, MI Montrose, MI -
4 6 4G Kent Gardner Kent Gardner Davison, MI Davison, MI 2
5 4 0 Steve Irwin Steve Irwin Fenton, MI Fenton, MI -1
6 5 49T Gregg Dalman Gregg Dalman Bellevue, MI Bellevue, MI -1
All transfer
8 Laps

Great Lakes Traditional SprintsHeat 3

Finish Start # Competitor Hometown +/-
1 1 10S Jay Steinebach Jay Steinebach Hudsonville, MI Hudsonville, MI -
2 2 3A Mike Astrauskas Mike Astrauskas Pierson, MI Pierson, MI -
3 4 24 Lee Underwood Lee Underwood Troy, OH Troy, OH 1
4 3 25 Max Frank Max Frank Williamston, MI Williamston, MI -1
5 5 9H Gary Hayward Gary Hayward Auburn Hills, MI Auburn Hills, MI -
6 6 3T Tank Brakenberry Tank Brakenberry Pigeon, MI Pigeon, MI -
All transfer
2 Laps

Great Lakes Traditional SprintsQualifying 1

Finish Start # Competitor Hometown Time
1 1 86 Keith Sheffer Jr Keith Sheffer Jr Jerome, MI Jerome, MI
2 6 0 Steve Irwin Steve Irwin Fenton, MI Fenton, MI
3 11 24 Lee Underwood Lee Underwood Troy, OH Troy, OH
4 19 89 Chris Pobanz Chris Pobanz Sebewang, MI Sebewang, MI
5 8 33 RJ Payne RJ Payne Montrose, MI Montrose, MI
6 14 25 Max Frank Max Frank Williamston, MI Williamston, MI
7 9 2 Mike Galadja Mike Galadja Fenton, MI Fenton, MI
8 5 00 Joseph (Joey) Irwin Joseph (Joey) Irwin Sandusky, OH Sandusky, OH
9 4 3A Mike Astrauskas Mike Astrauskas Pierson, MI Pierson, MI
10 12 56 Mark Irwin Mark Irwin Columbiaville, MI Columbiaville, MI
11 17 85 Dustin Daggett Dustin Daggett Grand Ledge, MI Grand Ledge, MI
12 10 10S Jay Steinebach Jay Steinebach Hudsonville, MI Hudsonville, MI
13 16 49 Brian Ruhlman Brian Ruhlman Clark Lake, MI Clark Lake, MI
14 2 49T Gregg Dalman Gregg Dalman Bellevue, MI Bellevue, MI
15 15 9H Gary Hayward Gary Hayward Auburn Hills, MI Auburn Hills, MI
16 3 23 Ralph Brakenberry Ralph Brakenberry Pigeon, MI Pigeon, MI
17 18 4G Kent Gardner Kent Gardner Davison, MI Davison, MI
18 13 3T Tank Brakenberry Tank Brakenberry Pigeon, MI Pigeon, MI
19 7 11L Travis LaCombe Travis LaCombe Grand Haven, MI Grand Haven, MI
20 Laps

Great Lakes Lightning SprintsA Feature 1

Finish Start # Competitor Hometown +/-
1 1 31 Jac Nickles Jac Nickles Harrod, OH Harrod, OH -
2 3 55 Matt Cogley Matt Cogley Findlay, OH Findlay, OH 1
3 8 0 Brendon Cascadden Brendon Cascadden Traverse City, MI Traverse City, MI 5
4 2 8 Justin Ward Justin Ward Benzonia, MI Benzonia, MI -2
5 4 38 Mack Erickson Mack Erickson South Boardman, MI South Boardman, MI -1
6 13 18C Alex Cogley Alex Cogley Findlay, OH Findlay, OH 7
7 6 17S Shelby Yeaples Shelby Yeaples Coldwater, MI Coldwater, MI -1
8 10 84 Bill Dunham Bill Dunham Boyne Falls, MI Boyne Falls, MI 2
9 15 7 Ricky Droke Ricky Droke Reed City, MI Reed City, MI 6
10 12 25 Paul King Paul King Kalkaska, MI Kalkaska, MI 2
11 5 18 Lindsey Erickson Lindsey Erickson South Boardman, MI South Boardman, MI -6
12 9 54 Bud Schrader Bud Schrader Benzonia, MI Benzonia, MI -3
13 7 101 Chuck Erickson Chuck Erickson South Boardman, MI South Boardman, MI -6
14 11 75XJ EJ Szyska EJ Szyska Harrison, MI Harrison, MI -3
DNS 14 75X Jeff Drake Jeff Drake Harrison, MI Harrison, MI -
8 Laps

Great Lakes Lightning SprintsHeat 1

Finish Start # Competitor Hometown +/-
1 4 31 Jac Nickles Jac Nickles Harrod, OH Harrod, OH 3
2 1 18 Lindsey Erickson Lindsey Erickson South Boardman, MI South Boardman, MI -1
3 5 17S Shelby Yeaples Shelby Yeaples Coldwater, MI Coldwater, MI 2
4 7 101 Chuck Erickson Chuck Erickson South Boardman, MI South Boardman, MI 3
5 6 54 Bud Schrader Bud Schrader Benzonia, MI Benzonia, MI 1
6 8 75XJ EJ Szyska EJ Szyska Harrison, MI Harrison, MI 2
7 3 18C Alex Cogley Alex Cogley Findlay, OH Findlay, OH -4
DNS 2 7 Ricky Droke Ricky Droke Reed City, MI Reed City, MI -
All transfer
8 Laps

Great Lakes Lightning SprintsHeat 2

Finish Start # Competitor Hometown +/-
1 1 8 Justin Ward Justin Ward Benzonia, MI Benzonia, MI -
2 5 55 Matt Cogley Matt Cogley Findlay, OH Findlay, OH 3
3 2 38 Mack Erickson Mack Erickson South Boardman, MI South Boardman, MI -1
4 3 0 Brendon Cascadden Brendon Cascadden Traverse City, MI Traverse City, MI -1
5 4 84 Bill Dunham Bill Dunham Boyne Falls, MI Boyne Falls, MI -1
6 6 25 Paul King Paul King Kalkaska, MI Kalkaska, MI -
7 7 75X Jeff Drake Jeff Drake Harrison, MI Harrison, MI -
All transfer
0 Laps

Great Lakes Lightning SprintsQualifying 1

Finish Start # Competitor Hometown Time
1 7 31 Jac Nickles Jac Nickles Harrod, OH Harrod, OH 11.796
2 3 84 Bill Dunham Bill Dunham Boyne Falls, MI Boyne Falls, MI 12.180
3 12 18C Alex Cogley Alex Cogley Findlay, OH Findlay, OH 12.256
4 11 0 Brendon Cascadden Brendon Cascadden Traverse City, MI Traverse City, MI 12.299
5 8 7 Ricky Droke Ricky Droke Reed City, MI Reed City, MI 12.380
6 13 38 Mack Erickson Mack Erickson South Boardman, MI South Boardman, MI 12.401
7 6 18 Lindsey Erickson Lindsey Erickson South Boardman, MI South Boardman, MI 12.511
8 2 8 Justin Ward Justin Ward Benzonia, MI Benzonia, MI 12.514
9 10 17S Shelby Yeaples Shelby Yeaples Coldwater, MI Coldwater, MI 12.542
10 5 55 Matt Cogley Matt Cogley Findlay, OH Findlay, OH 12.802
11 4 54 Bud Schrader Bud Schrader Benzonia, MI Benzonia, MI 13.221
12 9 25 Paul King Paul King Kalkaska, MI Kalkaska, MI 13.398
13 1 101 Chuck Erickson Chuck Erickson South Boardman, MI South Boardman, MI 13.963
14 14 75X Jeff Drake Jeff Drake Harrison, MI Harrison, MI 16.962
DNS 15 75XJ EJ Szyska EJ Szyska Harrison, MI Harrison, MI 16.962