9/11/2021 - Merritt Speedway
9/11/2021 - Merritt Speedway

9/11/2021
Merritt Speedway

Download The MyRacePass App

Download The MyRacePass App

Download Today for Real-time Lineups & Results.

Download The MyRacePass App

Download The MyRacePass App

Download Today for Real-time Lineups & Results.

Competitor Overview


Brad Lamberson

Brad Lamberson

Parma, MI

Great Lakes Super Sprints Start Finish +/-
A Feature 1 6 6 -
Heat 2 3 2 1
Qualifying 1 12.434 5 -4

Clear Selection

30 Laps

UMP ModifiedsA Feature 1

Finish Start # Competitor Hometown +/-
1 3 19 Chad Bauer Chad Bauer Farwell, MI Farwell, MI 2
2 6 5CS Curt Spalding Curt Spalding Watervilet, MI Watervilet, MI 4
3 5 99 Brent Banning Brent Banning West Branch, MI West Branch, MI 2
4 4 77 Joe Rokos Joe Rokos Interlochen, MI Interlochen, MI -
5 2 15R Rich Robinson Jr Rich Robinson Jr Mount Pleasant, MI Mount Pleasant, MI -3
6 7 9 Garrett Rons Garrett Rons Livonia, MI Livonia, MI 1
7 8 60 Nate Wilbur Nate Wilbur Manistee, MI Manistee, MI 1
8 14 20 Kevin Miller Kevin Miller Mount Pleasant, MI Mount Pleasant, MI 6
9 10 95 Chuck Powell Chuck Powell Harrison, MI Harrison, MI 1
10 15 66 Adam Hammer Adam Hammer Traverse City, MI Traverse City, MI 5
11 16 18S Jacob Stuhr Jacob Stuhr Harrison, MI Harrison, MI 5
12 1 82 Jacob Poel Jacob Poel Spring Lake, MI Spring Lake, MI -11
13 11 4 Logan Beckwith IV Logan Beckwith IV Homer, MI Homer, MI -2
14 12 18 Dan Wierman Dan Wierman Traverse City, MI Traverse City, MI -2
15 13 17 Thomas Wilbur Thomas Wilbur Freesoil, MI Freesoil, MI -2
16 17 1* Wyatt Baker Wyatt Baker Manton, MI Manton, MI 1
17 9 62 Daryl Lehn Daryl Lehn Traverse City, MI Traverse City, MI -8
10 Laps

UMP ModifiedsHeat 1

Finish Start # Competitor Hometown +/-
1 2 19 Chad Bauer Chad Bauer Farwell, MI Farwell, MI 1
2 4 5CS Curt Spalding Curt Spalding Watervilet, MI Watervilet, MI 2
3 1 15R Rich Robinson Jr Rich Robinson Jr Mount Pleasant, MI Mount Pleasant, MI -2
4 3 77 Joe Rokos Joe Rokos Interlochen, MI Interlochen, MI -1
5 6 62 Daryl Lehn Daryl Lehn Traverse City, MI Traverse City, MI 1
6 5 4 Logan Beckwith IV Logan Beckwith IV Homer, MI Homer, MI -1
7 7 17 Thomas Wilbur Thomas Wilbur Freesoil, MI Freesoil, MI -
8 8 66 Adam Hammer Adam Hammer Traverse City, MI Traverse City, MI -
9 9 1* Wyatt Baker Wyatt Baker Manton, MI Manton, MI -
All transfer
10 Laps

UMP ModifiedsHeat 2

Finish Start # Competitor Hometown +/-
1 4 82 Jacob Poel Jacob Poel Spring Lake, MI Spring Lake, MI 3
2 2 60 Nate Wilbur Nate Wilbur Manistee, MI Manistee, MI -
3 1 9 Garrett Rons Garrett Rons Livonia, MI Livonia, MI -2
4 3 99 Brent Banning Brent Banning West Branch, MI West Branch, MI -1
5 6 95 Chuck Powell Chuck Powell Harrison, MI Harrison, MI 1
6 7 18 Dan Wierman Dan Wierman Traverse City, MI Traverse City, MI 1
7 8 20 Kevin Miller Kevin Miller Mount Pleasant, MI Mount Pleasant, MI 1
8 5 18S Jacob Stuhr Jacob Stuhr Harrison, MI Harrison, MI -3
All transfer
0 Laps

UMP ModifiedsQualifying 1

Finish Start # Competitor Hometown Time
1 7 5CS Curt Spalding Curt Spalding Watervilet, MI Watervilet, MI 14.933
2 2 77 Joe Rokos Joe Rokos Interlochen, MI Interlochen, MI 14.992
3 6 19 Chad Bauer Chad Bauer Farwell, MI Farwell, MI 15.037
4 8 15R Rich Robinson Jr Rich Robinson Jr Mount Pleasant, MI Mount Pleasant, MI 15.427
5 3 4 Logan Beckwith IV Logan Beckwith IV Homer, MI Homer, MI 16.215
6 4 62 Daryl Lehn Daryl Lehn Traverse City, MI Traverse City, MI 16.700
7 1 17 Thomas Wilbur Thomas Wilbur Freesoil, MI Freesoil, MI 17.074
8 5 66 Adam Hammer Adam Hammer Traverse City, MI Traverse City, MI 17.272
9 9 1* Wyatt Baker Wyatt Baker Manton, MI Manton, MI 18.257
0 Laps

UMP ModifiedsQualifying 2

Finish Start # Competitor Hometown Time
1 8 82 Jacob Poel Jacob Poel Spring Lake, MI Spring Lake, MI 14.739
2 3 99 Brent Banning Brent Banning West Branch, MI West Branch, MI 15.397
3 6 60 Nate Wilbur Nate Wilbur Manistee, MI Manistee, MI 15.648
4 7 9 Garrett Rons Garrett Rons Livonia, MI Livonia, MI 15.697
5 5 18S Jacob Stuhr Jacob Stuhr Harrison, MI Harrison, MI 15.771
6 2 95 Chuck Powell Chuck Powell Harrison, MI Harrison, MI 15.788
7 4 18 Dan Wierman Dan Wierman Traverse City, MI Traverse City, MI 15.897
8 1 20 Kevin Miller Kevin Miller Mount Pleasant, MI Mount Pleasant, MI 16.729
25 Laps

B ModifiedsA Feature 1

Finish Start # Competitor Hometown +/-
1 1 7D Myron DeYoung Myron DeYoung Crystal, MI Crystal, MI -
2 8 39 Chad Spencer Chad Spencer Kingston, MI Kingston, MI 6
3 5 71D Brenten Deyoung Brenten Deyoung Crystal, MI Crystal, MI 2
4 9 08 Richie Sutherland Richie Sutherland Merritt, MI Merritt, MI 5
5 7 19JR Kody Johnson Kody Johnson Vestaburg, MI Vestaburg, MI 2
6 3 18G Zac Gilliland Zac Gilliland Muir, MI Muir, MI -3
7 12 16 John Goodrich John Goodrich Mcbain, MI Mcbain, MI 5
8 11 K68 Kevin Strehlke Kevin Strehlke Buckley, MI Buckley, MI 3
9 2 711 Scott Payton Scott Payton Gaylord, MI Gaylord, MI -7
10 14 16B Joey Burch Joey Burch Rosebush, MI Rosebush, MI 4
11 16 3Z Zach Ohenley Zach Ohenley Indian River, MI Indian River, MI 5
12 10 92 Kyle Osentoski Kyle Osentoski Owendale, MI Owendale, MI -2
13 15 117 John Matthews John Matthews Houghton Lake, MI Houghton Lake, MI 2
14 13 15H Austin Harnick Austin Harnick Clare, MI Clare, MI -1
15 4 80 Aaron Mieske Aaron Mieske Midland, MI Midland, MI -11
DQ 6 1W Michael Luberda Jr Michael Luberda Jr Au Gres, MI Au Gres, MI -
10 Laps

B ModifiedsHeat 1

Finish Start # Competitor Hometown +/-
1 1 39 Chad Spencer Chad Spencer Kingston, MI Kingston, MI -
2 8 711 Scott Payton Scott Payton Gaylord, MI Gaylord, MI 6
3 3 80 Aaron Mieske Aaron Mieske Midland, MI Midland, MI -
4 7 7D Myron DeYoung Myron DeYoung Crystal, MI Crystal, MI 3
5 5 08 Richie Sutherland Richie Sutherland Merritt, MI Merritt, MI -
6 4 K68 Kevin Strehlke Kevin Strehlke Buckley, MI Buckley, MI -2
7 6 15H Austin Harnick Austin Harnick Clare, MI Clare, MI -1
8 2 117 John Matthews John Matthews Houghton Lake, MI Houghton Lake, MI -6
All transfer
10 Laps

B ModifiedsHeat 2

Finish Start # Competitor Hometown +/-
1 1 1W Michael Luberda Jr Michael Luberda Jr Au Gres, MI Au Gres, MI -
2 4 71D Brenten Deyoung Brenten Deyoung Crystal, MI Crystal, MI 2
3 6 19JR Kody Johnson Kody Johnson Vestaburg, MI Vestaburg, MI 3
4 3 18G Zac Gilliland Zac Gilliland Muir, MI Muir, MI -1
5 5 92 Kyle Osentoski Kyle Osentoski Owendale, MI Owendale, MI -
6 8 16 John Goodrich John Goodrich Mcbain, MI Mcbain, MI 2
7 2 16B Joey Burch Joey Burch Rosebush, MI Rosebush, MI -5
8 7 3Z Zach Ohenley Zach Ohenley Indian River, MI Indian River, MI -1
All transfer
15 Laps

4-6 CylindersA Feature 1

Finish Start # Competitor Hometown +/-
1 8 23 Herb Freeman Herb Freeman Prescott, MI Prescott, MI 7
2 5 T21 David Harrington David Harrington Mancelona, MI Mancelona, MI 3
3 1 2 Cody Steinley Cody Steinley Whittemore, MI Whittemore, MI -2
4 3 1WON Clay Lachcik Clay Lachcik OMER, MI OMER, MI -1
5 2 13 Colin Preston Colin Preston Ionia, MI Ionia, MI -3
6 4 31 Trenton Dingman Trenton Dingman Ionia, MI Ionia, MI -2
7 10 11X Xavier Rizzi Xavier Rizzi Harrison, MI Harrison, MI 3
8 6 24 Dave Feriend Dave Feriend Mesick, MI Mesick, MI -2
9 11 42 Austin Feriend Austin Feriend Mesick, MI Mesick, MI 2
10 12 29H Zack Hittle Zack Hittle Mancelona, MI Mancelona, MI 2
11 19 44 Brook Goodrich Brook Goodrich Mcbain, MI Mcbain, MI 8
12 15 12H Peter Hennard Peter Hennard Prescott, MI Prescott, MI 3
13 18 B4 Tim Taylor Tim Taylor Kingsley, MI Kingsley, MI 5
14 9 26E Cheyanne Emery Cheyanne Emery Interlochen, MI Interlochen, MI -5
15 7 80S Travis Skaggs Travis Skaggs Mancelona, MI Mancelona, MI -8
16 13 20H Robert Hittle Robert Hittle Alden, MI Alden, MI -3
17 17 05 Mary Bell Mary Bell TUSTIN, MI TUSTIN, MI -
18 16 9R Ethan Robarts Ethan Robarts Whittemore, MI Whittemore, MI -2
8 Laps

4-6 CylindersHeat 1

Finish Start # Competitor Hometown +/-
1 2 1WON Clay Lachcik Clay Lachcik OMER, MI OMER, MI 1
2 6 13 Colin Preston Colin Preston Ionia, MI Ionia, MI 4
3 4 80S Travis Skaggs Travis Skaggs Mancelona, MI Mancelona, MI 1
4 3 23 Herb Freeman Herb Freeman Prescott, MI Prescott, MI -1
5 1 26E Cheyanne Emery Cheyanne Emery Interlochen, MI Interlochen, MI -4
6 8 42 Austin Feriend Austin Feriend Mesick, MI Mesick, MI 2
7 10 20H Robert Hittle Robert Hittle Alden, MI Alden, MI 3
8 7 12H Peter Hennard Peter Hennard Prescott, MI Prescott, MI -1
9 9 05 Mary Bell Mary Bell TUSTIN, MI TUSTIN, MI -
10 5 44 Brook Goodrich Brook Goodrich Mcbain, MI Mcbain, MI -5
All transfer
8 Laps

4-6 CylindersHeat 2

Finish Start # Competitor Hometown +/-
1 7 2 Cody Steinley Cody Steinley Whittemore, MI Whittemore, MI 6
2 1 24 Dave Feriend Dave Feriend Mesick, MI Mesick, MI -1
3 4 T21 David Harrington David Harrington Mancelona, MI Mancelona, MI 1
4 5 31 Trenton Dingman Trenton Dingman Ionia, MI Ionia, MI 1
5 2 11X Xavier Rizzi Xavier Rizzi Harrison, MI Harrison, MI -3
6 9 29H Zack Hittle Zack Hittle Mancelona, MI Mancelona, MI 3
7 3 11R Elizabeth Ridge Elizabeth Ridge Harrison, MI Harrison, MI -4
8 6 9R Ethan Robarts Ethan Robarts Whittemore, MI Whittemore, MI -2
9 10 B4 Tim Taylor Tim Taylor Kingsley, MI Kingsley, MI 1
All transfer
25 Laps

Great Lakes Super SprintsA Feature 1

Finish Start # Competitor Hometown +/-
1 1 24D Danny Sams III Danny Sams III North Port, FL North Port, FL -
2 3 71H Ryan Ruhl Ryan Ruhl Coldwater, MI Coldwater, MI 1
3 7 86 Keith Sheffer Jr Keith Sheffer Jr Jerome, MI Jerome, MI 4
4 2 16W Chase Ridenour Chase Ridenour Perry, MI Perry, MI -2
5 4 85 Dustin Daggett Dustin Daggett Grand Ledge, MI Grand Ledge, MI -1
6 6 27 Brad Lamberson Brad Lamberson Parma, MI Parma, MI -
7 5 7C Phil Gressman Phil Gressman Fremont, OH Fremont, OH -2
8 10 88N Frank Neill Frank Neill Vickery, OH Vickery, OH 2
9 17 12 Corbin Gurley Corbin Gurley Hebron, IN Hebron, IN 8
10 9 23 Devon Dobie Devon Dobie Wapakoneta, OH Wapakoneta, OH -1
11 13 70 Eli Lakin Eli Lakin Buchanan, MI Buchanan, MI 2
12 15 49T Gregg Dalman Gregg Dalman Bellevue, MI Bellevue, MI 3
13 11 2 Tyler Bearden Tyler Bearden Onsted, MI Onsted, MI -2
14 8 8 Justin Ward Justin Ward Benzonia, MI Benzonia, MI -6
15 12 84 Kyle Poortenga Kyle Poortenga Woodland, MI Woodland, MI -3
16 14 10S Jay Steinebach Jay Steinebach Hudsonville, MI Hudsonville, MI -2
17 16 31 Mike Astrauskas Mike Astrauskas Pierson, MI Pierson, MI -1
18 18 611 Kevin VanHouten Kevin VanHouten North Pole, AK North Pole, AK -
19 20 11G Luke Griffith Luke Griffith Sandusky, OH Sandusky, OH 1
8 Laps

Great Lakes Super SprintsHeat 1

Finish Start # Competitor Hometown +/-
1 1 24D Danny Sams III Danny Sams III North Port, FL North Port, FL -
2 4 7C Phil Gressman Phil Gressman Fremont, OH Fremont, OH 2
3 3 86 Keith Sheffer Jr Keith Sheffer Jr Jerome, MI Jerome, MI -
4 6 88N Frank Neill Frank Neill Vickery, OH Vickery, OH 2
5 5 70 Eli Lakin Eli Lakin Buchanan, MI Buchanan, MI -
6 7 31 Mike Astrauskas Mike Astrauskas Pierson, MI Pierson, MI 1
7 2 42 Boston Mead Boston Mead Onsted, MI Onsted, MI -5
All transfer
8 Laps

Great Lakes Super SprintsHeat 2

Finish Start # Competitor Hometown +/-
1 4 16W Chase Ridenour Chase Ridenour Perry, MI Perry, MI 3
2 3 27 Brad Lamberson Brad Lamberson Parma, MI Parma, MI 1
3 6 8 Justin Ward Justin Ward Benzonia, MI Benzonia, MI 3
4 7 2 Tyler Bearden Tyler Bearden Onsted, MI Onsted, MI 3
5 1 10S Jay Steinebach Jay Steinebach Hudsonville, MI Hudsonville, MI -4
6 2 12 Corbin Gurley Corbin Gurley Hebron, IN Hebron, IN -4
7 5 11G Luke Griffith Luke Griffith Sandusky, OH Sandusky, OH -2
All transfer
8 Laps

Great Lakes Super SprintsHeat 3

Finish Start # Competitor Hometown +/-
1 2 85 Dustin Daggett Dustin Daggett Grand Ledge, MI Grand Ledge, MI 1
2 4 71H Ryan Ruhl Ryan Ruhl Coldwater, MI Coldwater, MI 2
3 1 23 Devon Dobie Devon Dobie Wapakoneta, OH Wapakoneta, OH -2
4 6 84 Kyle Poortenga Kyle Poortenga Woodland, MI Woodland, MI 2
5 3 49T Gregg Dalman Gregg Dalman Bellevue, MI Bellevue, MI -2
6 5 611 Kevin VanHouten Kevin VanHouten North Pole, AK North Pole, AK -1
All transfer
0 Laps

Great Lakes Super SprintsQualifying 1

Finish Start # Competitor Hometown Time
1 16 7C Phil Gressman Phil Gressman Fremont, OH Fremont, OH 12.142
2 18 16W Chase Ridenour Chase Ridenour Perry, MI Perry, MI 12.260
3 7 71H Ryan Ruhl Ryan Ruhl Coldwater, MI Coldwater, MI 12.301
4 19 86 Keith Sheffer Jr Keith Sheffer Jr Jerome, MI Jerome, MI 12.373
5 1 27 Brad Lamberson Brad Lamberson Parma, MI Parma, MI 12.434
6 4 49T Gregg Dalman Gregg Dalman Bellevue, MI Bellevue, MI 12.542
7 3 42 Boston Mead Boston Mead Onsted, MI Onsted, MI 12.566
8 17 12 Corbin Gurley Corbin Gurley Hebron, IN Hebron, IN 12.567
9 12 85 Dustin Daggett Dustin Daggett Grand Ledge, MI Grand Ledge, MI 12.617
10 11 24D Danny Sams III Danny Sams III North Port, FL North Port, FL 12.647
11 14 10S Jay Steinebach Jay Steinebach Hudsonville, MI Hudsonville, MI 12.657
12 5 23 Devon Dobie Devon Dobie Wapakoneta, OH Wapakoneta, OH 12.672
13 8 70 Eli Lakin Eli Lakin Buchanan, MI Buchanan, MI 12.739
14 20 11G Luke Griffith Luke Griffith Sandusky, OH Sandusky, OH 12.778
15 15 611 Kevin VanHouten Kevin VanHouten North Pole, AK North Pole, AK 12.882
16 2 88N Frank Neill Frank Neill Vickery, OH Vickery, OH 12.884
17 6 8 Justin Ward Justin Ward Benzonia, MI Benzonia, MI 13.042
18 13 84 Kyle Poortenga Kyle Poortenga Woodland, MI Woodland, MI 13.065
19 9 31 Mike Astrauskas Mike Astrauskas Pierson, MI Pierson, MI 13.070
20 10 2 Tyler Bearden Tyler Bearden Onsted, MI Onsted, MI 13.164
25 Laps

Great Lakes Traditional SprintsA Feature 1

Finish Start # Competitor Hometown +/-
1 4 0 Steve Irwin Steve Irwin Fenton, MI Fenton, MI 3
2 5 86 Keith Sheffer Jr Keith Sheffer Jr Jerome, MI Jerome, MI 3
3 3 85 Dustin Daggett Dustin Daggett Grand Ledge, MI Grand Ledge, MI -
4 7 89 Chris Pobanz Chris Pobanz Sebewang, MI Sebewang, MI 3
5 14 4G Kent Gardner Kent Gardner Davison, MI Davison, MI 9
6 9 X Colton Stepke Colton Stepke Brooklyn, MI Brooklyn, MI 3
7 15 33 RJ Payne RJ Payne Montrose, MI Montrose, MI 8
8 16 9 Gary Hayward Gary Hayward Auburn Hills, MI Auburn Hills, MI 8
9 11 23 Ralph Brakenberry Ralph Brakenberry Pigeon, MI Pigeon, MI 2
10 13 3T Tank Brakenberry Tank Brakenberry Pigeon, MI Pigeon, MI 3
11 1 14 Danny Sams III Danny Sams III North Port, FL North Port, FL -10
12 2 2 Mike Galadja Mike Galadja Fenton, MI Fenton, MI -10
13 8 3A Mike Astrauskas Mike Astrauskas Pierson, MI Pierson, MI -5
14 10 25 Max Frank Max Frank Williamston, MI Williamston, MI -4
15 6 49T Gregg Dalman Gregg Dalman Bellevue, MI Bellevue, MI -9
16 12 10S Jay Steinebach Jay Steinebach Hudsonville, MI Hudsonville, MI -4
8 Laps

Great Lakes Traditional SprintsHeat 1

Finish Start # Competitor Hometown +/-
1 2 85 Dustin Daggett Dustin Daggett Grand Ledge, MI Grand Ledge, MI 1
2 1 14 Danny Sams III Danny Sams III North Port, FL North Port, FL -1
3 4 86 Keith Sheffer Jr Keith Sheffer Jr Jerome, MI Jerome, MI 1
4 3 89 Chris Pobanz Chris Pobanz Sebewang, MI Sebewang, MI -1
5 7 X Colton Stepke Colton Stepke Brooklyn, MI Brooklyn, MI 2
6 6 23 Ralph Brakenberry Ralph Brakenberry Pigeon, MI Pigeon, MI -
7 8 3T Tank Brakenberry Tank Brakenberry Pigeon, MI Pigeon, MI 1
8 5 33 RJ Payne RJ Payne Montrose, MI Montrose, MI -3
All transfer
8 Laps

Great Lakes Traditional SprintsHeat 2

Finish Start # Competitor Hometown +/-
1 4 0 Steve Irwin Steve Irwin Fenton, MI Fenton, MI 3
2 1 2 Mike Galadja Mike Galadja Fenton, MI Fenton, MI -1
3 2 49T Gregg Dalman Gregg Dalman Bellevue, MI Bellevue, MI -1
4 3 3A Mike Astrauskas Mike Astrauskas Pierson, MI Pierson, MI -1
5 5 25 Max Frank Max Frank Williamston, MI Williamston, MI -
6 7 10S Jay Steinebach Jay Steinebach Hudsonville, MI Hudsonville, MI 1
7 6 4G Kent Gardner Kent Gardner Davison, MI Davison, MI -1
8 8 9 Gary Hayward Gary Hayward Auburn Hills, MI Auburn Hills, MI -
All transfer
2 Laps

Great Lakes Traditional SprintsQualifying 1

Finish Start # Competitor Hometown Time
1 4 86 Keith Sheffer Jr Keith Sheffer Jr Jerome, MI Jerome, MI 13.698
2 8 0 Steve Irwin Steve Irwin Fenton, MI Fenton, MI 13.846
3 13 89 Chris Pobanz Chris Pobanz Sebewang, MI Sebewang, MI 14.238
4 11 3A Mike Astrauskas Mike Astrauskas Pierson, MI Pierson, MI 14.455
5 5 85 Dustin Daggett Dustin Daggett Grand Ledge, MI Grand Ledge, MI 14.523
6 12 49T Gregg Dalman Gregg Dalman Bellevue, MI Bellevue, MI 14.564
7 7 14 Danny Sams III Danny Sams III North Port, FL North Port, FL 14.632
8 10 2 Mike Galadja Mike Galadja Fenton, MI Fenton, MI 14.632
9 14 33 RJ Payne RJ Payne Montrose, MI Montrose, MI 14.661
10 3 25 Max Frank Max Frank Williamston, MI Williamston, MI 14.741
11 9 23 Ralph Brakenberry Ralph Brakenberry Pigeon, MI Pigeon, MI 14.894
12 15 4G Kent Gardner Kent Gardner Davison, MI Davison, MI 15.307
13 1 X Colton Stepke Colton Stepke Brooklyn, MI Brooklyn, MI 15.459
14 2 10S Jay Steinebach Jay Steinebach Hudsonville, MI Hudsonville, MI 15.865
15 6 3T Tank Brakenberry Tank Brakenberry Pigeon, MI Pigeon, MI 15.969
16 16 9 Gary Hayward Gary Hayward Auburn Hills, MI Auburn Hills, MI 17.056
20 Laps

Great Lakes Lightning SprintsA Feature 1

Finish Start # Competitor Hometown +/-
1 4 23S Brad Strunk Brad Strunk Mason, OH Mason, OH 3
2 6 31 Jac Nickles Jac Nickles Harrod, OH Harrod, OH 4
3 2 0 Brendon Cascadden Brendon Cascadden Traverse City, MI Traverse City, MI -1
4 3 84 Bill Dunham Bill Dunham Boyne Falls, MI Boyne Falls, MI -1
5 9 8 Justin Ward Justin Ward Benzonia, MI Benzonia, MI 4
6 16 18C Alex Cogley Alex Cogley Findlay, OH Findlay, OH 10
7 5 18 Lindsey Erickson Lindsey Erickson South Boardman, MI South Boardman, MI -2
8 11 2A Johnny Roberts Johnny Roberts 3
9 8 54 Bud Schrader Bud Schrader Benzonia, MI Benzonia, MI -1
10 1 101 Chuck Erickson Chuck Erickson South Boardman, MI South Boardman, MI -9
11 12 25 Paul King Paul King Kalkaska, MI Kalkaska, MI 1
12 10 55 Matt Cogley Matt Cogley Findlay, OH Findlay, OH -2
13 14 28 Bella Erickson Bella Erickson South Boardman, MI South Boardman, MI 1
14 15 22 Rick Bookheimer Rick Bookheimer Kalava, MI Kalava, MI 1
15 17 75XJ EJ Szyska EJ Szyska Harrison, MI Harrison, MI 2
16 7 B4 Noah Wilfong Noah Wilfong Wayland, MI Wayland, MI -9
17 18 116 Kevin King Kevin King Kalkaska, MI Kalkaska, MI 1
18 13 75X Jeff Drake Jeff Drake Harrison, MI Harrison, MI -5
19 20 40C Chad Colley Chad Colley Davision, MI Davision, MI 1
DNS 19 48 Jake Erickson Jake Erickson Southboradman, MI Southboradman, MI -
8 Laps

Great Lakes Lightning SprintsHeat 1

Finish Start # Competitor Hometown +/-
1 3 18 Lindsey Erickson Lindsey Erickson South Boardman, MI South Boardman, MI 2
2 4 0 Brendon Cascadden Brendon Cascadden Traverse City, MI Traverse City, MI 2
3 1 B4 Noah Wilfong Noah Wilfong Wayland, MI Wayland, MI -2
4 6 55 Matt Cogley Matt Cogley Findlay, OH Findlay, OH 2
5 7 75X Jeff Drake Jeff Drake Harrison, MI Harrison, MI 2
6 DNF 2 18C Alex Cogley Alex Cogley Findlay, OH Findlay, OH -4
7 DNF 5 48 Jake Erickson Jake Erickson Southboradman, MI Southboradman, MI -2
All transfer
8 Laps

Great Lakes Lightning SprintsHeat 2

Finish Start # Competitor Hometown +/-
1 4 31 Jac Nickles Jac Nickles Harrod, OH Harrod, OH 3
2 3 84 Bill Dunham Bill Dunham Boyne Falls, MI Boyne Falls, MI 1
3 2 54 Bud Schrader Bud Schrader Benzonia, MI Benzonia, MI -1
4 1 2A Johnny Roberts Johnny Roberts -3
5 5 28 Bella Erickson Bella Erickson South Boardman, MI South Boardman, MI -
6 7 75XJ EJ Szyska EJ Szyska Harrison, MI Harrison, MI 1
7 6 40C Chad Colley Chad Colley Davision, MI Davision, MI -1
All transfer
8 Laps

Great Lakes Lightning SprintsHeat 3

Finish Start # Competitor Hometown +/-
1 4 23S Brad Strunk Brad Strunk Mason, OH Mason, OH 3
2 2 101 Chuck Erickson Chuck Erickson South Boardman, MI South Boardman, MI -
3 3 8 Justin Ward Justin Ward Benzonia, MI Benzonia, MI -
4 1 25 Paul King Paul King Kalkaska, MI Kalkaska, MI -3
5 5 22 Rick Bookheimer Rick Bookheimer Kalava, MI Kalava, MI -
6 6 116 Kevin King Kevin King Kalkaska, MI Kalkaska, MI -
All transfer
99 Laps

Great Lakes Lightning SprintsQualifying 1

Finish Start # Competitor Hometown Time
1 17 0 Brendon Cascadden Brendon Cascadden Traverse City, MI Traverse City, MI 13.339
2 15 31 Jac Nickles Jac Nickles Harrod, OH Harrod, OH 13.373
3 8 23S Brad Strunk Brad Strunk Mason, OH Mason, OH 13.497
4 1 18 Lindsey Erickson Lindsey Erickson South Boardman, MI South Boardman, MI 13.821
5 6 84 Bill Dunham Bill Dunham Boyne Falls, MI Boyne Falls, MI 13.938
6 10 8 Justin Ward Justin Ward Benzonia, MI Benzonia, MI 14.083
7 13 18C Alex Cogley Alex Cogley Findlay, OH Findlay, OH 14.243
8 14 54 Bud Schrader Bud Schrader Benzonia, MI Benzonia, MI 14.918
9 4 101 Chuck Erickson Chuck Erickson South Boardman, MI South Boardman, MI 15.483
10 12 B4 Noah Wilfong Noah Wilfong Wayland, MI Wayland, MI 15.564
11 19 2A Johnny Roberts Johnny Roberts 15.636
12 2 25 Paul King Paul King Kalkaska, MI Kalkaska, MI 15.752
13 18 48 Jake Erickson Jake Erickson Southboradman, MI Southboradman, MI 15.849
14 9 28 Bella Erickson Bella Erickson South Boardman, MI South Boardman, MI 16.031
15 7 22 Rick Bookheimer Rick Bookheimer Kalava, MI Kalava, MI 16.622
16 16 55 Matt Cogley Matt Cogley Findlay, OH Findlay, OH 16.934
17 20 40C Chad Colley Chad Colley Davision, MI Davision, MI 16.950
18 11 116 Kevin King Kevin King Kalkaska, MI Kalkaska, MI 17.618
19 5 75X Jeff Drake Jeff Drake Harrison, MI Harrison, MI 19.444
DNS 3 75XJ EJ Szyska EJ Szyska Harrison, MI Harrison, MI 19.444