10/8/2021 - Ogilvie Raceway
10/8/2021 - Ogilvie Raceway

10/8/2021
Ogilvie Raceway

Download The MyRacePass App

Download The MyRacePass App

Download Today for Real-time Lineups & Results.

Download The MyRacePass App

Download The MyRacePass App

Download Today for Real-time Lineups & Results.

Competitor Overview


Scott Lawrence

Scott Lawrence

Superior, WI

WISSOTA Super Stock Start Finish +/-
B Feature 1 1 - -
Heat 5 4 3 1

Clear Selection

10 Laps

WISSOTA ModifiedsHeat 1

Finish Start # Competitor Hometown +/-
1 5 60 Dan Ebert Dan Ebert Lake Shore, MN Lake Shore, MN 4
2 3 2C Dave Cain Dave Cain Corcoran, MN Corcoran, MN 1
3 6 26G Ryan Gierke Ryan Gierke Villard, MN Villard, MN 3
4 7 2 Denis Czech Denis Czech Gilman, MN Gilman, MN 3
5 8 11X Jody Bellefeuille Jody Bellefeuille Carlton, MN Carlton, MN 3
6 2 11 Sam Fankhauser Sam Fankhauser Rice Lake, WI Rice Lake, WI -4
7 9 1L Donnie Lofdahl Donnie Lofdahl Duluth, MN Duluth, MN 2
8 4 74 Shaun Kreyer Shaun Kreyer Hayward, WI Hayward, WI -4
9 1 54 Ron German Ron German Stanchfield, MN Stanchfield, MN -8
10 Laps

WISSOTA ModifiedsHeat 2

Finish Start # Competitor Hometown +/-
1 2 4 Jeremy Nelson Jeremy Nelson Alexandria, MN Alexandria, MN 1
2 1 14W Clayton Wagamon Clayton Wagamon Ramsey, MN Ramsey, MN -1
3 5 18A Landon Atkinson Landon Atkinson Little Falls, MN Little Falls, MN 2
4 6 88L Eric Lamm Eric Lamm Zimmerman, MN Zimmerman, MN 2
5 4 32 Jon Tollakson Jon Tollakson Montevideo, MN Montevideo, MN -1
6 7 06 Jeremy Nelson Jeremy Nelson Zimmerman, MN Zimmerman, MN 1
7 8 25 Jamie Trautner Jamie Trautner Hendrum, MN Hendrum, MN 1
8 3 442 Aaron Johnson Aaron Johnson Brainerd, MN Brainerd, MN -5
10 Laps

WISSOTA ModifiedsHeat 3

Finish Start # Competitor Hometown +/-
1 6 7A Shane Sabraski Shane Sabraski Rice, MN Rice, MN 5
2 7 12A Matt Aukland Matt Aukland Glyndon, MN Glyndon, MN 5
3 1 04JR Adam Ayotte Adam Ayotte St. Paul, MN St. Paul, MN -2
4 3 46R Ryan Putnam Ryan Putnam Princeton, MN Princeton, MN -1
5 2 15T Erick Thiesse Erick Thiesse Brainerd, MN Brainerd, MN -3
6 4 97L Peter Loecken Peter Loecken Paynesville, MN Paynesville, MN -2
7 8 88 Tanner Williamson Tanner Williamson Fort Frances, ON Fort Frances, ON 1
8 5 24JR Jase Lien Jase Lien Mora, MN Mora, MN -3
10 Laps

WISSOTA ModifiedsHeat 4

Finish Start # Competitor Hometown +/-
1 3 1TPO Tyler Peterson Tyler Peterson Hickson, ND Hickson, ND 2
2 1 11B Andy Jones Andy Jones Princeton, MN Princeton, MN -1
3 4 24 Brandon Dolman Brandon Dolman Alexandria, MN Alexandria, MN 1
4 6 9E Don Eischens Don Eischens Richmond, MN Richmond, MN 2
5 5 5G Scott Greer Scott Greer Winnipeg, MB Winnipeg, MB -
6 7 22B Josh Beaulieu Josh Beaulieu Bemidji, MN Bemidji, MN 1
7 8 96 Taton Hansen Taton Hansen Spicer, MN Spicer, MN 1
8 2 12 Tony Caissie Tony Caissie Winnipeg, MB Winnipeg, MB -6
10 Laps

WISSOTA Midwest ModsHeat 1

Finish Start # Competitor Hometown +/-
1 4 7 Brandon Mehrwerth Brandon Mehrwerth Foley, MN Foley, MN 3
2 2 74 Gary James Nelson Gary James Nelson Ponemah, MN Ponemah, MN -
3 5 2C Dave Cain Dave Cain Corcoran, MN Corcoran, MN 2
4 3 19 Darrin Lawler Darrin Lawler Grand Rapids, MN Grand Rapids, MN -1
5 7 2S Scott Splittstoesser Scott Splittstoesser Cottage Grove, MN Cottage Grove, MN 2
6 9 91 Jarrett Carter Jarrett Carter Lisbon, ND Lisbon, ND 3
7 6 2 Charlie Castle Charlie Castle Bovey, MN Bovey, MN -1
8 8 88 Paul Veert Paul Veert Winnipeg, MB Winnipeg, MB -
9 10 24 Cole Elton Cole Elton Dalbo, MN Dalbo, MN 1
10 1 2D Daniel Berglund Daniel Berglund Princeton, MN Princeton, MN -9
10 Laps

WISSOTA Midwest ModsHeat 2

Finish Start # Competitor Hometown +/-
1 5 16 Ryan Savoy Ryan Savoy Superior, WI Superior, WI 4
2 4 18S Kennedy Swan Kennedy Swan Chippewa Falls, WI Chippewa Falls, WI 2
3 2 3P David Pixley David Pixley East Bethel, MN East Bethel, MN -1
4 1 8 Nicholas Krattenmaker Nicholas Krattenmaker Otsego, MN Otsego, MN -3
5 6 18 Justin Feltus Justin Feltus Warba, MN Warba, MN 1
6 3 06 Jeremy Nelson Jeremy Nelson Zimmerman, MN Zimmerman, MN -3
7 8 1S Scott Bintz Scott Bintz Jamestown, ND Jamestown, ND 1
8 7 110 Mike Harsh Mike Harsh Chippewa Falls, WI Chippewa Falls, WI -1
DNS 9 210 Ryan Fletcher Ryan Fletcher Battle Lake, MN Battle Lake, MN -
10 Laps

WISSOTA Midwest ModsHeat 3

Finish Start # Competitor Hometown +/-
1 4 33X Justin Froemming Justin Froemming Elbow Lake, MN Elbow Lake, MN 3
2 9 27 Corey Mehrwerth Corey Mehrwerth St. Stephen, MN St. Stephen, MN 7
3 3 40 Mike Schnider Mike Schnider Cameron, WI Cameron, WI -
4 7 29 Alan Farley Alan Farley Rapid City, SD Rapid City, SD 3
5 5 11 Devyn Weleski Devyn Weleski Bemidji, MN Bemidji, MN -
6 8 63X Grayson Pratt Grayson Pratt Dayton, MN Dayton, MN 2
7 6 B37 Tim Borgeson Tim Borgeson New Richmond, WI New Richmond, WI -1
8 1 32N Nick Howard Nick Howard -7
DNS 2 97II Josh Winsky Josh Winsky Rochester, MN Rochester, MN -
10 Laps

WISSOTA Midwest ModsHeat 4

Finish Start # Competitor Hometown +/-
1 3 17 Ashley Mehrwerth Ashley Mehrwerth St. Stephen, MN St. Stephen, MN 2
2 4 7R Tommy Richards Tommy Richards Mondovi, WI Mondovi, WI 2
3 6 17K Mason Lesmeister Mason Lesmeister Morris, MN Morris, MN 3
4 7 14L Benjamin Lewis Benjamin Lewis Ham Lake, MN Ham Lake, MN 3
5 5 13 Scott Oeltjen Scott Oeltjen Villard, MN Villard, MN -
6 8 23 Rick Siiter Rick Siiter Esko, MN Esko, MN 2
7 9 10 Mervin Castle III Mervin Castle III Grand Rapids, MN Grand Rapids, MN 2
8 2 46G Brockton Grams Brockton Grams Braham, MN Braham, MN -6
9 DNF 1 04N Nick Ayotte Nick Ayotte St. Paul, MN St. Paul, MN -8
10 Laps

WISSOTA Midwest ModsHeat 5

Finish Start # Competitor Hometown +/-
1 1 17B Zach Benson Zach Benson Princeton, MN Princeton, MN -
2 5 112 Brennan Gave Brennan Gave Princeton, MN Princeton, MN 3
3 2 33C Cole Boston Cole Boston Wyoming, MN Wyoming, MN -1
4 4 21 Wyatt Boyum Wyatt Boyum International Falls, MN International Falls, MN -
5 6 21B Cody Lee Cody Lee Starbuck, MN Starbuck, MN 1
6 8 57 Corey Storck Corey Storck Morris, MN Morris, MN 2
7 9 28R Paul Ripley Paul Ripley Duluth, MN Duluth, MN 2
8 3 33 Jake Hagemann Jake Hagemann Fort Ripley, MN Fort Ripley, MN -5
9 7 13B Chris Bretting Chris Bretting Washburn, WI Washburn, WI -2
10 Laps

WISSOTA Midwest ModsHeat 6

Finish Start # Competitor Hometown +/-
1 2 EZ1 Randy Laage Randy Laage Brooten, MN Brooten, MN 1
2 5 12M Eric Gadach Eric Gadach New Richmond, WI New Richmond, WI 3
3 3 68 Todd Duchscherer Todd Duchscherer New Rockford, ND New Rockford, ND -
4 4 28 Jake Molitor Jake Molitor Saint Cloud, MN Saint Cloud, MN -
5 8 69 Justin Bassa Justin Bassa Cotton, MN Cotton, MN 3
6 9 13M John Mueller John Mueller Chippewa Falls, WI Chippewa Falls, WI 3
7 6 21O Joel Olson Joel Olson Karlstad, MN Karlstad, MN -1
8 1 22M Jared Miller Jared Miller Lake George, MN Lake George, MN -7
9 DNF 7 4W Joey Wagamon Joey Wagamon Blaine, MN Blaine, MN -2
10 Laps

WISSOTA Midwest ModsHeat 7

Finish Start # Competitor Hometown +/-
1 6 3T Travis Schulte Travis Schulte Clear Lake, MN Clear Lake, MN 5
2 2 11S Ashton Schulte Ashton Schulte St. Cloud, MN St. Cloud, MN -
3 5 22T Tyler Kintner Tyler Kintner Hibbing, MN Hibbing, MN 2
4 9 43K Kaden Blaeser Kaden Blaeser Chippewa Falls, WI Chippewa Falls, WI 5
5 3 46J Taylor Jacobson Taylor Jacobson Roseau, MN Roseau, MN -2
6 7 9B Brendan Blascyk Brendan Blascyk Kensington, MN Kensington, MN 1
7 4 24T Liz Toepper Liz Toepper Hugo, MN Hugo, MN -3
8 8 32M Mason Musel Mason Musel Duluth, MN Duluth, MN -
9 1 61 Andrea Keeney Andrea Keeney Ridgeland, WI Ridgeland, WI -8
10 Laps

WISSOTA Midwest ModsHeat 8

Finish Start # Competitor Hometown +/-
1 2 16V Jason VandeKamp Jason VandeKamp Scandia, MN Scandia, MN 1
2 3 11JR Andrew Inman Andrew Inman Canyon, MN Canyon, MN 1
3 8 9 Brady Uotinen Brady Uotinen Superior, WI Superior, WI 5
4 4 87S Reise Stenberg Reise Stenberg Argusville, ND Argusville, ND -
5 5 88T Jacob Toepper Jacob Toepper Hugo, MN Hugo, MN -
6 1 3N Nick Kipka Nick Kipka Foley, MN Foley, MN -5
7 7 32J John Howard John Howard Mora, MN Mora, MN -
8 DNF 6 21S Jake Smith Jake Smith St. Joseph, MN St. Joseph, MN -2
DNS 9 44FX Mark Froehlich Mark Froehlich Zimmerman, MN Zimmerman, MN -
10 Laps

WISSOTA Mod FourHeat 1

Finish Start # Competitor Hometown +/-
1 4 37 Dean Larson Dean Larson Pennock, MN Pennock, MN 3
2 1 5 Robert Holtquist Robert Holtquist Milbank, SD Milbank, SD -1
3 7 XL1 Chad Funt Chad Funt Hillman, MN Hillman, MN 4
4 5 31J Jordan Fischer Jordan Fischer Ogilvie, MN Ogilvie, MN 1
5 3 15H Connor Hass Connor Hass Cambridge, MN Cambridge, MN -2
6 8 5F Jonathen Feda Jonathen Feda Bemidji, MN Bemidji, MN 2
7 2 5JF Brian Feda Brian Feda Bemidji, MN Bemidji, MN -5
8 6 89 Collin Hooth Collin Hooth Millbank,, SD Millbank,, SD -2
9 9 07 Donald Mead Donald Mead Dayton, MN Dayton, MN -
All transfer
10 Laps

WISSOTA Mod FourHeat 2

Finish Start # Competitor Hometown +/-
1 1 16 Skyler Smith Skyler Smith Bemidji, MN Bemidji, MN -
2 4 5H Dustin Holtquist Dustin Holtquist Saint Joseph, MN Saint Joseph, MN 2
3 6 TB81 Tommy Bawden Tommy Bawden Clear Lake, MN Clear Lake, MN 3
4 7 7L Tyler Larson Tyler Larson Kandiyohi, MN Kandiyohi, MN 3
5 2 04 Tommy Pogones Tommy Pogones Princeton, MN Princeton, MN -3
6 3 6SIX Forrest Foster Forrest Foster Belgrade, MN Belgrade, MN -3
7 5 30 Dean Shaver Dean Shaver Leonard, MN Leonard, MN -2
8 9 F16 Jordon Magnuson Jordon Magnuson New London, MN New London, MN 1
DNS 8 11R Landyn Randt Landyn Randt Siren, WI Siren, WI -
All transfer
10 Laps

WISSOTA Super StockHeat 1

Finish Start # Competitor Hometown +/-
1 2 25 Dylan Nelson Dylan Nelson Merrifield, MN Merrifield, MN 1
2 1 8 Matthew Larson Matthew Larson Lake Elmo, MN Lake Elmo, MN -1
3 7 18 Kevin Schmidt Kevin Schmidt Becker, MN Becker, MN 4
4 8 32X Butch Butcher Butch Butcher Carlton, MN Carlton, MN 4
5 4 7N Nathan House Nathan House Princeton, MN Princeton, MN -1
6 6 55 Ernest Duckwitz Jr Ernest Duckwitz Jr Fergus Falls, MN Fergus Falls, MN -
7 DNF 3 10X Josh Schmidt Josh Schmidt Elk River, MN Elk River, MN -4
8 DNF 9 67 Austin Arbogast Austin Arbogast Huron, SD Huron, SD 1
9 DNF 5 77J Jim Critser Jim Critser Cyrus, MN Cyrus, MN -4
10 Laps

WISSOTA Super StockHeat 2

Finish Start # Competitor Hometown +/-
1 4 64 Erick Thiesse Erick Thiesse Brainerd, MN Brainerd, MN 3
2 3 12 Jim Campbell Jim Campbell Two Harbors, MN Two Harbors, MN 1
3 7 46 Dustin Nelson Dustin Nelson Ogilvie, MN Ogilvie, MN 4
4 8 3 Nicholas Jacobson Nicholas Jacobson Bemidji, MN Bemidji, MN 4
5 DNF 6 57 Dalton Carlson Dalton Carlson Cohasset, MN Cohasset, MN 1
6 DNF 5 982 Aaron Wilson Aaron Wilson Eau Claire, WI Eau Claire, WI -1
7 DNF 9 980 Kaden Woodie Kaden Woodie Milaca, MN Milaca, MN 2
8 DNF 2 L1 Andrew Johnson Andrew Johnson Brainerd, MN Brainerd, MN -6
DQ 1 81 Brian Lee Brian Lee Howard Lake, MN Howard Lake, MN -
10 Laps

WISSOTA Super StockHeat 3

Finish Start # Competitor Hometown +/-
1 2 17 Ryan Kostreba Ryan Kostreba Elk River, MN Elk River, MN 1
2 3 21 Jim Gullikson Jim Gullikson Nowthen, MN Nowthen, MN 1
3 1 21C Patrick Beeksma Patrick Beeksma Ironwood, MI Ironwood, MI -2
4 5 3S Ryan Studanski Ryan Studanski Rice, MN Rice, MN 1
5 9 4E Jared Zimpel Jared Zimpel Braham, MN Braham, MN 4
6 7 11X Jason Schill Jason Schill Centuria, WI Centuria, WI 1
7 4 33 Austin Niemeyer Austin Niemeyer Brainerd, MN Brainerd, MN -3
8 6 15F Jeff Flaten Jeff Flaten Hancock, MN Hancock, MN -2
9 8 71X Travis Scott Travis Scott Glenwood, MN Glenwood, MN -1
10 Laps

WISSOTA Super StockHeat 4

Finish Start # Competitor Hometown +/-
1 6 29F Dave Flynn Dave Flynn Superior, WI Superior, WI 5
2 2 43 Kyle Matuska Kyle Matuska Stacy, MN Stacy, MN -
3 3 11A Jordan Henkemeyer Jordan Henkemeyer Sauk Rapids, MN Sauk Rapids, MN -
4 5 9 Ronnie Malecki Ronnie Malecki Superior, WI Superior, WI 1
5 4 24L Jase Lien Jase Lien Mora, MN Mora, MN -1
6 8 20 Jeremy North Jeremy North Huron, SD Huron, SD 2
7 1 10B Rich Bishop Rich Bishop New Richmond, WI New Richmond, WI -6
8 7 11 Kevin Salin Kevin Salin Iron, MN Iron, MN -1
10 Laps

WISSOTA Super StockHeat 5

Finish Start # Competitor Hometown +/-
1 6 78K Dexton Koch Dexton Koch Becker, MN Becker, MN 5
2 7 22T Terran Spacek Terran Spacek Phillips, WI Phillips, WI 5
3 4 77 Scott Lawrence Scott Lawrence Superior, WI Superior, WI 1
4 5 5 Josh Zimpel Josh Zimpel Braham, MN Braham, MN 1
5 1 2F Jeffrey Frey Jeffrey Frey Ogilvie, MN Ogilvie, MN -4
6 8 12D David Dosh David Dosh Brainerd, MN Brainerd, MN 2
7 DNF 3 2 Dave Mass Dave Mass East Bethel, MN East Bethel, MN -4
8 DNF 2 18X Brendon Scott Brendon Scott Osakis, MN Osakis, MN -6
10 Laps

WISSOTA Super StockHeat 6

Finish Start # Competitor Hometown +/-
1 7 7A Shane Sabraski Shane Sabraski Rice, MN Rice, MN 6
2 1 9K Dylan Kromschroeder Dylan Kromschroeder Cambridge, MN Cambridge, MN -1
3 2 7R Tommy Richards Tommy Richards Mondovi, WI Mondovi, WI -1
4 4 1 Karter Reents Karter Reents Glenwood, MN Glenwood, MN -
5 5 12K Cody Kummer Cody Kummer Medford, WI Medford, WI -
6 8 70X Kurt Becken Kurt Becken Big Lake, MN Big Lake, MN 2
7 6 7 Joe Miller Joe Miller New Richmond, WI New Richmond, WI -1
8 DNF 3 24W Chris Wark Chris Wark Zimmerman, MN Zimmerman, MN -5
8 Laps

WISSOTA Pure StockHeat 1

Finish Start # Competitor Hometown +/-
1 6 7 Mike Schnider Mike Schnider Cameron, WI Cameron, WI 5
2 1 66 Michael Roth Michael Roth Deerwood, MN Deerwood, MN -1
3 5 AK Mitchell Kesan Mitchell Kesan Medford, WI Medford, WI 2
4 3 39 Deryk Weleski Deryk Weleski Bemidji, MN Bemidji, MN -1
5 2 88B Brandon Puschinsky Brandon Puschinsky Bemidji, MN Bemidji, MN -3
6 4 16R Ashley Robinette Ashley Robinette Pine City, MN Pine City, MN -2
7 DNF 7 72 Kevin Baumgarner Kevin Baumgarner Deer River, MN Deer River, MN -
All transfer
8 Laps

WISSOTA Pure StockHeat 2

Finish Start # Competitor Hometown +/-
1 2 35B Josh Berg Josh Berg Bemidji, MN Bemidji, MN 1
2 1 16 Cory Jorgensen Cory Jorgensen Duluth, MN Duluth, MN -1
3 6 57 Austin Carlson Austin Carlson Cohasset, MN Cohasset, MN 3
4 3 31 Tom Treviranus Tom Treviranus Hawthorne, WI Hawthorne, WI -1
5 4 32 Margo Butcher Margo Butcher Warba, MN Warba, MN -1
6 5 62 Joshua Bitker Joshua Bitker Bemidji, MN Bemidji, MN -1
All transfer
10 Laps

WISSOTA Street StockHeat 1

Finish Start # Competitor Hometown +/-
1 1 12X Kurt Becken Kurt Becken Big Lake, MN Big Lake, MN -
2 4 01 Justin Pogones Justin Pogones Princeton, MN Princeton, MN 2
3 3 14 Jeremy Castro Jeremy Castro Laurel, MT Laurel, MT -
4 2 26 Ty Agen Ty Agen Chippewa Falls, WI Chippewa Falls, WI -2
5 5 36 Ross Spitzer Ross Spitzer Blooming Prairie, MN Blooming Prairie, MN -
6 6 55 Thomas Worth Thomas Worth Milaca, MN Milaca, MN -
7 8 33 Daniel Boissy Daniel Boissy Trego, WI Trego, WI 1
8 7 980 Kaden Woodie Kaden Woodie Milaca, MN Milaca, MN -1
9 9 873 Taven Woodie Taven Woodie Milaca, MN Milaca, MN -
10 Laps

WISSOTA Street StockHeat 2

Finish Start # Competitor Hometown +/-
1 5 40 Nick Traynor Nick Traynor Barron, WI Barron, WI 4
2 3 9 Adam Soltis Adam Soltis Ladysmith, WI Ladysmith, WI 1
3 6 51 Eric Riley Eric Riley Morris, MN Morris, MN 3
4 8 1S Scott Bintz Scott Bintz Jamestown, ND Jamestown, ND 4
5 1 21 Joe Weber Joe Weber Benson, MN Benson, MN -4
6 7 19C Charlie Shiek Charlie Shiek Foley, MN Foley, MN 1
7 9 77 Kevin Kraemer Kevin Kraemer Sauk Rapids, MN Sauk Rapids, MN 2
8 4 16 Greg Platzer Greg Platzer Robbinsdale, MN Robbinsdale, MN -4
9 2 37X Quain Busitzky Quain Busitzky Anoka, MN Anoka, MN -7
10 Laps

WISSOTA Street StockHeat 3

Finish Start # Competitor Hometown +/-
1 2 12 Cody Kummer Cody Kummer Medford, WI Medford, WI 1
2 1 11JR Jeff Ekdahl Jeff Ekdahl Oakdale, MN Oakdale, MN -1
3 9 10V Justin Vogel Justin Vogel Brooten, MN Brooten, MN 6
4 3 19 Todd Carter Todd Carter Lisbon, ND Lisbon, ND -1
5 7 67 Ryan Satter Ryan Satter Dent, MN Dent, MN 2
6 4 1R Cole Richards Cole Richards Mondovi, WI Mondovi, WI -2
7 6 7 Caiden Engel Caiden Engel Bruce, WI Bruce, WI -1
8 8 71X William Fisher William Fisher Shell Lake, WI Shell Lake, WI -
9 5 7BR Lucas Boyce Lucas Boyce Hinckley, MN Hinckley, MN -4
10 Laps

WISSOTA Street StockHeat 4

Finish Start # Competitor Hometown +/-
1 1 12K Jay Kesan Jay Kesan Weyerhaeuser, WI Weyerhaeuser, WI -
2 6 14K Russell Kostreba Russell Kostreba Zimmerman, MN Zimmerman, MN 4
3 8 20 Andrew Hanson Andrew Hanson Iron River, WI Iron River, WI 5
4 3 T20 Michael Tuma Michael Tuma Weyerhaeuser, WI Weyerhaeuser, WI -1
5 2 7Z Nick Emon Nick Emon Rapid City, SD Rapid City, SD -3
6 7 22 Troy Cepak Jr. Troy Cepak Jr. Billings, MT Billings, MT 1
7 4 5 Brittany Smith Brittany Smith St. Joseph, MN St. Joseph, MN -3
8 5 28C John Current John Current Bemidji, MN Bemidji, MN -3
DNS 9 15 Zach Elward Zach Elward Hayfield, MN Hayfield, MN -
10 Laps

WISSOTA Street StockHeat 5

Finish Start # Competitor Hometown +/-
1 2 27HP Parker Anderson Parker Anderson Phillips, WI Phillips, WI 1
2 4 05 Kyle Howland Kyle Howland Zimmerman, MN Zimmerman, MN 2
3 6 9K Kolby Kiehl Kolby Kiehl Barron, WI Barron, WI 3
4 3 22W Jim Williams Jim Williams DeGraff, MN DeGraff, MN -1
5 7 10 Joe Potter Joe Potter Euclid, MN Euclid, MN 2
6 8 00 Brandon Corbett Brandon Corbett Grand Forks, ND Grand Forks, ND 2
7 5 38 Thomas O'Brien Thomas O'Brien Webster, WI Webster, WI -2
8 1 62G Kenny Barber Kenny Barber Starbuck, MN Starbuck, MN -7
DNS 9 34JR Braden Brauer Braden Brauer Eyota, MN Eyota, MN -
10 Laps

WISSOTA Late ModelHeat 1

Finish Start # Competitor Hometown +/-
1 1 42S Don Shaw Don Shaw Ham Lake, MN Ham Lake, MN -
2 5 22 Nick Panitzke Nick Panitzke Lonsdale, MN Lonsdale, MN 3
3 3 C4 Ryan Corbett Ryan Corbett East Grand Forks, MN East Grand Forks, MN -
4 7 66 Dan Ebert Dan Ebert Lake Shore, MN Lake Shore, MN 3
5 2 51 Chuck Olson Chuck Olson Cannon Falls, MN Cannon Falls, MN -3
6 4 29K Ryan Kereluk Ryan Kereluk St. Andrews, MB St. Andrews, MB -2
7 8 44S Sam Zender Sam Zender Fergus Falls, MN Fergus Falls, MN 1
8 9 2K Patrick Kelley Patrick Kelley Forest Lake, MN Forest Lake, MN 1
9 DNF 6 92 Richard Chasteen Richard Chasteen Elk River, MN Elk River, MN -3
10 Laps

WISSOTA Late ModelHeat 2

Finish Start # Competitor Hometown +/-
1 7 2 Dave Mass Dave Mass East Bethel, MN East Bethel, MN 6
2 4 5E Shane Edginton Shane Edginton Winnipeg, MB Winnipeg, MB 2
3 2 1-2 Bryce Sward Bryce Sward Nelson, MN Nelson, MN -1
4 1 42 Paul Niznik Paul Niznik Medford, WI Medford, WI -3
5 6 21 Mike Bellefeuille Mike Bellefeuille Duluth, MN Duluth, MN 1
6 5 28 Jeff Provinzino Jeff Provinzino Hibbing, MN Hibbing, MN -1
7 8 90 Lance Matthees Lance Matthees Winona, MN Winona, MN 1
8 3 7L Scott Lehn Scott Lehn Albany, MN Albany, MN -5
10 Laps

WISSOTA Late ModelHeat 3

Finish Start # Competitor Hometown +/-
1 2 11D Pat Doar Pat Doar New Richmond, WI New Richmond, WI 1
2 3 28M Sam Mars Sam Mars Menomonie, WI Menomonie, WI 1
3 5 11 James Giossi James Giossi Hudson, WI Hudson, WI 2
4 8 18L Jason Schill Jason Schill Centuria, WI Centuria, WI 4
5 1 17 Mike Greseth Mike Greseth Harwood, ND Harwood, ND -4
6 7 7C Jim Carlson Jim Carlson Minneapolis, MN Minneapolis, MN 1
7 6 27 Jared Zimpel Jared Zimpel Braham, MN Braham, MN -1
8 DNF 4 76 Dustin Johanneck Dustin Johanneck Litchfield, MN Litchfield, MN -4
10 Laps

WISSOTA Late ModelHeat 4

Finish Start # Competitor Hometown +/-
1 1 7 Harry Hanson Harry Hanson Eveleth, MN Eveleth, MN -
2 2 31 Travis Budisalovich Travis Budisalovich Minneapolis, MN Minneapolis, MN -
3 4 12S Brad Seng Brad Seng Grand Forks, ND Grand Forks, ND 1
4 3 7X Jesse Glenz Jesse Glenz Chippewa Falls, WI Chippewa Falls, WI -1
5 6 15 Ryan Mikkelson Ryan Mikkelson Alexandria, MN Alexandria, MN 1
6 7 X Chuck Swenson Chuck Swenson Watertown, SD Watertown, SD 1
7 8 35 George Ledin Jr George Ledin Jr Britt, MN Britt, MN 1
8 DNF 5 22E Kevin Eder Kevin Eder Ashland, WI Ashland, WI -3
8 Laps

WISSOTA HornetHeat 1

Finish Start # Competitor Hometown +/-
1 10 27R Matt Pederson Matt Pederson Lake Park, MN Lake Park, MN 9
2 6 17A Jacob Aarhus Jacob Aarhus Canby, MN Canby, MN 4
3 1 37C Colton Trembath Colton Trembath Pease, MN Pease, MN -2
4 4 13 Mac Johnston Mac Johnston Rush City, MN Rush City, MN -
5 3 37 John Aderman John Aderman Pease, MN Pease, MN -2
6 7 14A A.J. House A.J. House Cloquet, MN Cloquet, MN 1
7 2 11A Jamie Ammerman Jamie Ammerman Mora, MN Mora, MN -5
8 9 92X Mark Gangl Mark Gangl Bovey, MN Bovey, MN 1
9 5 15 Megan Ammerman Megan Ammerman Mora, MN Mora, MN -4
DQ 8 97X Brian Schott Brian Schott Redwing, MN Redwing, MN -
8 Laps

WISSOTA HornetHeat 2

Finish Start # Competitor Hometown +/-
1 7 24 Marcus Ammerman Marcus Ammerman Mora, MN Mora, MN 6
2 4 23T Anthony Jenson Anthony Jenson Milaca, MN Milaca, MN 2
3 5 00X Peyton Edelman Peyton Edelman Solway, MN Solway, MN 2
4 6 16 Brady Albertson Brady Albertson Sauk Rapids, MN Sauk Rapids, MN 2
5 2 17B Rachel Boston Rachel Boston Wyoming, MN Wyoming, MN -3
6 3 2 Kole Kampsen Kole Kampsen Brooten, MN Brooten, MN -3
7 10 0 DeJay Jarecki DeJay Jarecki Ashland, WI Ashland, WI 3
8 9 89J Randy Jacoboski Randy Jacoboski Ogilvie, MN Ogilvie, MN 1
9 8 00 Bret Thayer Bret Thayer Sartell, MN Sartell, MN -1
10 1 35 Kage Maciej Kage Maciej Ogilvie, MN Ogilvie, MN -9
8 Laps

WISSOTA HornetHeat 3

Finish Start # Competitor Hometown +/-
1 5 26H Jenna Hagemann Jenna Hagemann Fort Ripley, MN Fort Ripley, MN 4
2 6 OK Joseph Wilber Joseph Wilber Foreston, MN Foreston, MN 4
3 1 21G Paul George Paul George Princeton, MN Princeton, MN -2
4 9 11 Casey Stremick Casey Stremick Harwood, ND Harwood, ND 5
5 4 37A Alex Aderman Alex Aderman Pease, MN Pease, MN -1
6 10 377 Ella Sparks Ella Sparks Braham, MN Braham, MN 4
7 DNF 7 23JR Marcus Ammerman Jr. Marcus Ammerman Jr. Mora, MN Mora, MN -
8 DNF 2 01 Nathan Kohl Nathan Kohl Fort Ripley, MN Fort Ripley, MN -6
9 DNF 3 22-0 Nick Rahn Nick Rahn St. Paul, MN St. Paul, MN -6
10 DNF 8 11PX Presley Patrin Presley Patrin Milaca, MN Milaca, MN -2
8 Laps

WISSOTA HornetHeat 4

Finish Start # Competitor Hometown +/-
1 2 03 Bryce Huff Bryce Huff Big Lake, MN Big Lake, MN 1
2 4 92 Payton Asche Payton Asche Granite Falls, MN Granite Falls, MN 2
3 1 51X Gary Schumacher Gary Schumacher Maplewood, MN Maplewood, MN -2
4 3 53 Branley Theel Branley Theel Princeton, MN Princeton, MN -1
5 7 73 Payson Patrin Payson Patrin Milaca, MN Milaca, MN 2
6 8 13X Travis Olafson Travis Olafson Wilton, MN Wilton, MN 2
7 9 85 Emily Acciari Emily Acciari Milaca, MN Milaca, MN 2
8 DNF 6 27M Katelyn Warner Katelyn Warner Starbuck, MN Starbuck, MN -2
DQ 5 46 Nate Servaty Nate Servaty Princeton, MN Princeton, MN -
10 Laps

USRA Late ModelsHeat 1

Finish Start # Competitor Hometown +/-
1 3 77 Ryan Mikkelson Ryan Mikkelson Alexandria, MN Alexandria, MN 2
2 2 32 Max Nelson Max Nelson Princeton, MN Princeton, MN -
3 4 50 Gavin Tarras Gavin Tarras New Richmond, WI New Richmond, WI 1
4 8 73 Larry Fitzsimmons Larry Fitzsimmons East Bethel, MN East Bethel, MN 4
5 1 LXV Lucas Peterson Lucas Peterson Grand Meadow, MN Grand Meadow, MN -4
6 9 89 Joe Provinzino Joe Provinzino Chanhassen, MN Chanhassen, MN 3
7 11 22 Brett Shafer Brett Shafer Menomonie, WI Menomonie, WI 4
8 7 9K Dylan Kromschroeder Dylan Kromschroeder Cambridge, MN Cambridge, MN -1
9 10 2 Patrick Kelley Patrick Kelley Forest Lake, MN Forest Lake, MN 1
10 6 18 Ken Dallman Ken Dallman New Germany, MN New Germany, MN -4
11 5 26D Chad Dawson Chad Dawson Isanti, MN Isanti, MN -6
All transfer