8/8/2021 - Buffalo River Speedway
8/8/2021 - Buffalo River Speedway

8/8/2021
Buffalo River Speedway

Download The MyRacePass App

Download The MyRacePass App

Download Today for Real-time Lineups & Results.

Download The MyRacePass App

Download The MyRacePass App

Download Today for Real-time Lineups & Results.

Competitor Overview


Wesley Van Drunen

Wesley Van Drunen

Fargo, ND

Powri Minn-Kota Lightning Sprints Start Finish +/-
A Feature 1 11 7 4
Qualifying 1 12 -2

Clear Selection

15 Laps

Powri Minn-Kota Lightning SprintsA Feature 1

Finish Start # Competitor Hometown +/-
1 3 10 Alex Truscinski Alex Truscinski Greenbush, MN Greenbush, MN 2
2 5 13 Alan Truscinski Alan Truscinski Greenbush, MN Greenbush, MN 3
3 1 100 Jason Berg Jason Berg West Fargo, ND West Fargo, ND -2
4 2 72 Kate Taves Kate Taves Detroit Lakes, MN Detroit Lakes, MN -2
5 4 19S Travis Surerus Travis Surerus Fargo, ND Fargo, ND -1
6 6 60X Patrick Brejcha Patrick Brejcha Wahpeton, ND Wahpeton, ND -
7 11 08 Wesley Van Drunen Wesley Van Drunen Fargo, ND Fargo, ND 4
8 9 4 Dylan Langevin Dylan Langevin Thief River Falls, MN Thief River Falls, MN 1
9 8 10H Danny Hazemann Danny Hazemann Moorhead, MN Moorhead, MN -1
DNS 7 00 Ron Morlock Ron Morlock Jamestown, ND Jamestown, ND -
DNS 10 1W Mark Williams Mark Williams Grand Forks, ND Grand Forks, ND -
0 Laps

Powri Minn-Kota Lightning SprintsQualifying 1

Finish Start # Competitor Hometown Time
1 1 100 Jason Berg Jason Berg West Fargo, ND West Fargo, ND
2 12 72 Kate Taves Kate Taves Detroit Lakes, MN Detroit Lakes, MN
3 9 10 Alex Truscinski Alex Truscinski Greenbush, MN Greenbush, MN
4 5 19S Travis Surerus Travis Surerus Fargo, ND Fargo, ND
5 2 13 Alan Truscinski Alan Truscinski Greenbush, MN Greenbush, MN
6 3 60X Patrick Brejcha Patrick Brejcha Wahpeton, ND Wahpeton, ND
7 8 00 Ron Morlock Ron Morlock Jamestown, ND Jamestown, ND
8 11 10H Danny Hazemann Danny Hazemann Moorhead, MN Moorhead, MN
9 4 5G Garrison Miller Garrison Miller Fargo, ND Fargo, ND
10 6 4 Dylan Langevin Dylan Langevin Thief River Falls, MN Thief River Falls, MN
11 7 1W Mark Williams Mark Williams Grand Forks, ND Grand Forks, ND
12 10 08 Wesley Van Drunen Wesley Van Drunen Fargo, ND Fargo, ND
0 Laps

Short TrackersA Feature 1

Finish Start # Competitor Hometown +/-
1 7 27 Hunter Goulet Hunter Goulet Fargo, ND Fargo, ND 6
2 9 26 Jenna Hagemann Jenna Hagemann Fort Ripley, MN Fort Ripley, MN 7
3 1 8D Larry Dickinson Larry Dickinson Fergus Falls, MN Fergus Falls, MN -2
4 5 21 Chase Golliet Chase Golliet Fargo, ND Fargo, ND 1
5 3 30B Wade Bergerud Wade Bergerud Dalton, MN Dalton, MN -2
6 6 75JR Jake Karch Jake Karch Fergus Falls, MN Fergus Falls, MN -
7 2 10 Brandon Fletschock Brandon Fletschock Dilworth, MN Dilworth, MN -5
8 11 4 Lee Williams Lee Williams Fargo, ND Fargo, ND 3
9 10 22L Andy Booke Andy Booke Wahpeton, ND Wahpeton, ND 1
10 14 84 Adrian Kubitz Adrian Kubitz Ottertail, MN Ottertail, MN 4
11 15 13H Curtis Huseth Curtis Huseth Underwood, MN Underwood, MN 4
12 12 9 Levi Lease Levi Lease Harwood, ND Harwood, ND -
13 16 13 Natalie Dickinson Natalie Dickinson Fergus Falls, MN Fergus Falls, MN 3
14 13 03 Christian Kast Christian Kast Fairmount, ND Fairmount, ND -1
15 DNF 8 65C Delane Christensen Delane Christensen Dilworth, MN Dilworth, MN -7
DQ 4 18W David Wahl David Wahl Fergus Falls, MN Fergus Falls, MN -
0 Laps

Short TrackersHeat 1

Finish Start # Competitor Hometown +/-
1 2 65C Delane Christensen Delane Christensen Dilworth, MN Dilworth, MN 1
2 4 22L Andy Booke Andy Booke Wahpeton, ND Wahpeton, ND 2
3 6 8D Larry Dickinson Larry Dickinson Fergus Falls, MN Fergus Falls, MN 3
4 5 30B Wade Bergerud Wade Bergerud Dalton, MN Dalton, MN 1
5 7 10 Brandon Fletschock Brandon Fletschock Dilworth, MN Dilworth, MN 2
6 3 4 Lee Williams Lee Williams Fargo, ND Fargo, ND -3
7 1 03 Christian Kast Christian Kast Fairmount, ND Fairmount, ND -6
8 8 13 Natalie Dickinson Natalie Dickinson Fergus Falls, MN Fergus Falls, MN -
0 Laps

Short TrackersHeat 2

Finish Start # Competitor Hometown +/-
1 4 26 Jenna Hagemann Jenna Hagemann Fort Ripley, MN Fort Ripley, MN 3
2 7 18W David Wahl David Wahl Fergus Falls, MN Fergus Falls, MN 5
3 1 27 Hunter Goulet Hunter Goulet Fargo, ND Fargo, ND -2
4 2 75JR Jake Karch Jake Karch Fergus Falls, MN Fergus Falls, MN -2
5 3 21 Chase Golliet Chase Golliet Fargo, ND Fargo, ND -2
6 5 9 Levi Lease Levi Lease Harwood, ND Harwood, ND -1
7 6 84 Adrian Kubitz Adrian Kubitz Ottertail, MN Ottertail, MN -1
8 8 13H Curtis Huseth Curtis Huseth Underwood, MN Underwood, MN -
25 Laps

410 Sprints - WingedA Feature

Finish Start # Competitor Hometown +/-
1 3 13JT Mark Dobmeier Mark Dobmeier Grand Forks, ND Grand Forks, ND 2
2 1 11M Brendan Mullen Brendan Mullen Grand Forks, ND Grand Forks, ND -1
3 4 9N Wade Nygaard Wade Nygaard Grand Forks, ND Grand Forks, ND 1
4 12 8H Jade Hastings Jade Hastings Grand Forks, ND Grand Forks, ND 8
5 16 14T Tim Estenson Tim Estenson Fargo, ND Fargo, ND 11
6 8 20A Jordan Adams Jordan Adams Reynolds, ND Reynolds, ND 2
7 10 14 Tom Egeland Tom Egeland Climax, MN Climax, MN 3
8 19 17 Zach Omdahl Zach Omdahl East Grand Forks, MN East Grand Forks, MN 11
9 13 8 Jack Croaker Jack Croaker East Grand Forks, MN East Grand Forks, MN 4
10 5 72 Tye Wilke Tye Wilke Detroit Lakes, MN Detroit Lakes, MN -5
11 7 99 Jordan Graham Jordan Graham Grand Forks, ND Grand Forks, ND -4
12 18 41T Travis Strandell Travis Strandell East Grand Forks, MN East Grand Forks, MN 6
13 17 84 Joshua Johnson Joshua Johnson Harwood, ND Harwood, ND 4
14 DNF 2 13 Ty Hanten Ty Hanten West Fargo, ND West Fargo, ND -12
15 DNF 15 47 Sabrina Hockenson Sabrina Hockenson Bemidji, MN Bemidji, MN -
16 DNF 21 3 Ryan Johnson Ryan Johnson East Bethel, MN East Bethel, MN 5
17 DNF 6 0 Nick Omdahl Nick Omdahl East Grand Forks, MN East Grand Forks, MN -11
18 DNF 20 91M Jackson Moffett Jackson Moffett Fargo, ND Fargo, ND 2
19 DNF 11 26 Blake Egeland Blake Egeland Climax, MN Climax, MN -8
20 DNF 14 91A Reed Allex Reed Allex St. Cloud, MN St. Cloud, MN -6
21 DNF 22 10S Josh Swangler Josh Swangler Rochert, MN Rochert, MN 1
22 DNF 9 31 Shane Roemeling Shane Roemeling Grand Forks, ND Grand Forks, ND -13
23 DNF 23 69 Tom Cummings Tom Cummings Grandin, ND Grandin, ND -
8 Laps

410 Sprints - WingedHeat 1

Finish Start # Competitor Hometown +/-
1 2 11M Brendan Mullen Brendan Mullen Grand Forks, ND Grand Forks, ND 1
2 6 13JT Mark Dobmeier Mark Dobmeier Grand Forks, ND Grand Forks, ND 4
3 4 0 Nick Omdahl Nick Omdahl East Grand Forks, MN East Grand Forks, MN 1
4 5 8H Jade Hastings Jade Hastings Grand Forks, ND Grand Forks, ND 1
5 1 91A Reed Allex Reed Allex St. Cloud, MN St. Cloud, MN -4
6 3 14T Tim Estenson Tim Estenson Fargo, ND Fargo, ND -3
7 7 91M Jackson Moffett Jackson Moffett Fargo, ND Fargo, ND -
8 8 69 Tom Cummings Tom Cummings Grandin, ND Grandin, ND -
8 Laps

410 Sprints - WingedHeat 2

Finish Start # Competitor Hometown +/-
1 5 9N Wade Nygaard Wade Nygaard Grand Forks, ND Grand Forks, ND 4
2 3 13 Ty Hanten Ty Hanten West Fargo, ND West Fargo, ND 1
3 1 31 Shane Roemeling Shane Roemeling Grand Forks, ND Grand Forks, ND -2
4 4 20A Jordan Adams Jordan Adams Reynolds, ND Reynolds, ND -
5 2 8 Jack Croaker Jack Croaker East Grand Forks, MN East Grand Forks, MN -3
6 7 84 Joshua Johnson Joshua Johnson Harwood, ND Harwood, ND 1
7 8 3 Ryan Johnson Ryan Johnson East Bethel, MN East Bethel, MN 1
8 6 10S Josh Swangler Josh Swangler Rochert, MN Rochert, MN -2
8 Laps

410 Sprints - WingedHeat 3

Finish Start # Competitor Hometown +/-
1 1 72 Tye Wilke Tye Wilke Detroit Lakes, MN Detroit Lakes, MN -
2 2 99 Jordan Graham Jordan Graham Grand Forks, ND Grand Forks, ND -
3 5 14 Tom Egeland Tom Egeland Climax, MN Climax, MN 2
4 3 26 Blake Egeland Blake Egeland Climax, MN Climax, MN -1
5 6 47 Sabrina Hockenson Sabrina Hockenson Bemidji, MN Bemidji, MN 1
6 7 41T Travis Strandell Travis Strandell East Grand Forks, MN East Grand Forks, MN 1
7 4 17 Zach Omdahl Zach Omdahl East Grand Forks, MN East Grand Forks, MN -3
0 Laps

410 Sprints - WingedQualifying

Finish Start # Competitor Hometown Time
1 1 0 Nick Omdahl Nick Omdahl East Grand Forks, MN East Grand Forks, MN
2 4 20A Jordan Adams Jordan Adams Reynolds, ND Reynolds, ND
3 2 17 Zach Omdahl Zach Omdahl East Grand Forks, MN East Grand Forks, MN
4 3 13 Ty Hanten Ty Hanten West Fargo, ND West Fargo, ND
5 7 26 Blake Egeland Blake Egeland Climax, MN Climax, MN
6 17 11M Brendan Mullen Brendan Mullen Grand Forks, ND Grand Forks, ND
7 10 8 Jack Croaker Jack Croaker East Grand Forks, MN East Grand Forks, MN
8 8 99 Jordan Graham Jordan Graham Grand Forks, ND Grand Forks, ND
9 19 91A Reed Allex Reed Allex St. Cloud, MN St. Cloud, MN
10 16 72 Tye Wilke Tye Wilke Detroit Lakes, MN Detroit Lakes, MN
11 20 8H Jade Hastings Jade Hastings Grand Forks, ND Grand Forks, ND
12 21 9N Wade Nygaard Wade Nygaard Grand Forks, ND Grand Forks, ND
13 13 14 Tom Egeland Tom Egeland Climax, MN Climax, MN
14 22 13JT Mark Dobmeier Mark Dobmeier Grand Forks, ND Grand Forks, ND
15 15 10S Josh Swangler Josh Swangler Rochert, MN Rochert, MN
16 6 47 Sabrina Hockenson Sabrina Hockenson Bemidji, MN Bemidji, MN
17 11 91M Jackson Moffett Jackson Moffett Fargo, ND Fargo, ND
18 9 84 Joshua Johnson Joshua Johnson Harwood, ND Harwood, ND
19 18 41T Travis Strandell Travis Strandell East Grand Forks, MN East Grand Forks, MN
20 14 69 Tom Cummings Tom Cummings Grandin, ND Grandin, ND
DNS 5 3 Ryan Johnson Ryan Johnson East Bethel, MN East Bethel, MN
0 Laps

IMCA Hobby StockA Feature 1

Finish Start # Competitor Hometown +/-
1 2 4 Marvin Priem Marvin Priem Moorhead, MN Moorhead, MN 1
2 9 96 Devin Larson Devin Larson Aitkin, MN Aitkin, MN 7
3 6 73 Todd Gettel Todd Gettel Mahnomen, MN Mahnomen, MN 3
4 8 3XL Brad Orvedal Brad Orvedal Fargo, ND Fargo, ND 4
5 1 17 Chad Visser Chad Visser Ironton, MN Ironton, MN -4
6 11 09 Byron Britton Byron Britton Brainerd, MN Brainerd, MN 5
7 5 22W Will Miller Will Miller Sacred Heart, MN Sacred Heart, MN -2
8 3 28R Ryan Kleinschmidt Ryan Kleinschmidt Brainerd, MN Brainerd, MN -5
9 10 11H Nate Hanson Nate Hanson Brainerd, MN Brainerd, MN 1
10 4 15J Andrea Jacobson Andrea Jacobson Fargo, ND Fargo, ND -6
11 14 9 Skyla Miller Skyla Miller Harwood, ND Harwood, ND 3
12 13 106 Eric Novacek Eric Novacek West Fargo, ND West Fargo, ND 1
13 15 6H Ryan Hart Ryan Hart Baxter, MN Baxter, MN 2
14 DNF 16 8 Skylar Swanson Skylar Swanson Hawley, MN Hawley, MN 2
15 DNF 7 15 Chris Seidel Chris Seidel Brainerd, MN Brainerd, MN -8
16 DNF 12 35 David McIntire David McIntire Walcott, ND Walcott, ND -4
0 Laps

IMCA Hobby StockHeat 1

Finish Start # Competitor Hometown +/-
1 1 15 Chris Seidel Chris Seidel Brainerd, MN Brainerd, MN -
2 2 73 Todd Gettel Todd Gettel Mahnomen, MN Mahnomen, MN -
3 4 15J Andrea Jacobson Andrea Jacobson Fargo, ND Fargo, ND 1
4 3 11H Nate Hanson Nate Hanson Brainerd, MN Brainerd, MN -1
5 8 22W Will Miller Will Miller Sacred Heart, MN Sacred Heart, MN 3
6 5 09 Byron Britton Byron Britton Brainerd, MN Brainerd, MN -1
7 6 106 Eric Novacek Eric Novacek West Fargo, ND West Fargo, ND -1
8 7 6H Ryan Hart Ryan Hart Baxter, MN Baxter, MN -1
0 Laps

IMCA Hobby StockHeat 2

Finish Start # Competitor Hometown +/-
1 2 28R Ryan Kleinschmidt Ryan Kleinschmidt Brainerd, MN Brainerd, MN 1
2 3 3XL Brad Orvedal Brad Orvedal Fargo, ND Fargo, ND 1
3 7 96 Devin Larson Devin Larson Aitkin, MN Aitkin, MN 4
4 5 4 Marvin Priem Marvin Priem Moorhead, MN Moorhead, MN 1
5 1 17 Chad Visser Chad Visser Ironton, MN Ironton, MN -4
6 6 35 David McIntire David McIntire Walcott, ND Walcott, ND -
7 4 9 Skyla Miller Skyla Miller Harwood, ND Harwood, ND -3
8 8 8 Skylar Swanson Skylar Swanson Hawley, MN Hawley, MN -
0 Laps

IMCA Northern SportModA Feature 1

Finish Start # Competitor Hometown +/-
1 7 17 Rich Pavlicek Rich Pavlicek Casselton, ND Casselton, ND 6
2 9 51 Kelly Jacobson Kelly Jacobson Fargo, ND Fargo, ND 7
3 5 28J Jacob Jordan Jacob Jordan Brainerd, MN Brainerd, MN 2
4 2 5T Matt Talley Matt Talley Sabin, MN Sabin, MN -2
5 4 40 Chris VanMil Chris VanMil Barnesville, MN Barnesville, MN -1
6 11 2X Brady Moore Brady Moore Ulen, MN Ulen, MN 5
7 3 22 Vince Jegtvig Vince Jegtvig Dilworth, MN Dilworth, MN -4
8 6 9 Torey Fischer Torey Fischer West Fargo, ND West Fargo, ND -2
9 13 22M Landon Maatz Landon Maatz Walcott, ND Walcott, ND 4
10 16 15P Dean Precht Dean Precht Detroit Lakes, MN Detroit Lakes, MN 6
11 DNF 1 13C Paul Colvin Paul Colvin Horace, ND Horace, ND -10
12 DNF 8 5 Scott Jacobson Scott Jacobson Fargo, ND Fargo, ND -4
13 DNF 15 37C Brandon Caldwell Brandon Caldwell Fargo, ND Fargo, ND 2
14 DNF 10 33 Jake Hagemann Jake Hagemann Fort Ripley, MN Fort Ripley, MN -4
15 DNF 12 28 Luke Ryan Luke Ryan Pequot, MN Pequot, MN -3
16 DNF 14 5F Brandon Ferris Brandon Ferris Moorhead, MN Moorhead, MN -2
0 Laps

IMCA Northern SportModHeat 1

Finish Start # Competitor Hometown +/-
1 5 17 Rich Pavlicek Rich Pavlicek Casselton, ND Casselton, ND 4
2 2 28J Jacob Jordan Jacob Jordan Brainerd, MN Brainerd, MN -
3 1 5T Matt Talley Matt Talley Sabin, MN Sabin, MN -2
4 8 5 Scott Jacobson Scott Jacobson Fargo, ND Fargo, ND 4
5 3 40 Chris VanMil Chris VanMil Barnesville, MN Barnesville, MN -2
6 4 2X Brady Moore Brady Moore Ulen, MN Ulen, MN -2
7 DNF 6 28 Luke Ryan Luke Ryan Pequot, MN Pequot, MN -1
8 DNF 7 5F Brandon Ferris Brandon Ferris Moorhead, MN Moorhead, MN -1
0 Laps

IMCA Northern SportModHeat 2

Finish Start # Competitor Hometown +/-
1 7 33 Jake Hagemann Jake Hagemann Fort Ripley, MN Fort Ripley, MN 6
2 3 51 Kelly Jacobson Kelly Jacobson Fargo, ND Fargo, ND 1
3 1 9 Torey Fischer Torey Fischer West Fargo, ND West Fargo, ND -2
4 5 22 Vince Jegtvig Vince Jegtvig Dilworth, MN Dilworth, MN 1
5 6 13C Paul Colvin Paul Colvin Horace, ND Horace, ND 1
6 8 15P Dean Precht Dean Precht Detroit Lakes, MN Detroit Lakes, MN 2
7 DNF 2 22M Landon Maatz Landon Maatz Walcott, ND Walcott, ND -5
8 DNF 4 37C Brandon Caldwell Brandon Caldwell Fargo, ND Fargo, ND -4
0 Laps

Limited Late ModelsA Feature 1

Finish Start # Competitor Hometown +/-
1 4 50 Ben Wolden Ben Wolden Fergus Falls, MN Fergus Falls, MN 3
2 2 20 Scott Zimmerman Scott Zimmerman Rothsay, MN Rothsay, MN -
3 3 11* Larry Samuelson Larry Samuelson Erhard, MN Erhard, MN -
4 1 49 Andrew Tysdal Andrew Tysdal Fergus Falls, MN Fergus Falls, MN -3
0 Laps

Limited Late ModelsHeat 1

Finish Start # Competitor Hometown +/-
1 2 50 Ben Wolden Ben Wolden Fergus Falls, MN Fergus Falls, MN 1
2 3 20 Scott Zimmerman Scott Zimmerman Rothsay, MN Rothsay, MN 1
3 1 49 Andrew Tysdal Andrew Tysdal Fergus Falls, MN Fergus Falls, MN -2
4 4 11* Larry Samuelson Larry Samuelson Erhard, MN Erhard, MN -