9/19/2021 - Buffalo River Speedway
9/19/2021 - Buffalo River Speedway

9/19/2021
Buffalo River Speedway

Download The MyRacePass App

Download The MyRacePass App

Download Today for Real-time Lineups & Results.

Download The MyRacePass App

Download The MyRacePass App

Download Today for Real-time Lineups & Results.

Competitor Overview


Adam Goff

Adam Goff

Minot, ND

IMCA Stock Car Start Finish +/-
A Feature 1 6 6 -
Heat 1 5 6 -1

Clear Selection

40 Laps

Powri Minn-Kota Lightning SprintsA Feature 1

Finish Start # Competitor Hometown +/-
1 1 10 Alex Truscinski Alex Truscinski Greenbush, MN Greenbush, MN -
2 5 11 Dexter Dvergsten Dexter Dvergsten Greenbush, MN Greenbush, MN 3
3 3 13 Alan Truscinski Alan Truscinski Greenbush, MN Greenbush, MN -
4 7 100 Jason Berg Jason Berg West Fargo, ND West Fargo, ND 3
5 2 19S Travis Surerus Travis Surerus Fargo, ND Fargo, ND -3
6 14 4 Dylan Langevin Dylan Langevin Thief River Falls, MN Thief River Falls, MN 8
7 9 72 Kate Taves Kate Taves Detroit Lakes, MN Detroit Lakes, MN 2
8 15 27 Weston Olson Weston Olson Warren, MN Warren, MN 7
9 10 24 Jake Haugeberg Jake Haugeberg West Fargo, ND West Fargo, ND 1
10 8 1W Mark Williams Mark Williams Grand Forks, ND Grand Forks, ND -2
11 DNF 4 08 Wesley Van Drunen Wesley Van Drunen Fargo, ND Fargo, ND -7
12 DNF 12 10D Domnick Crocker Domnick Crocker Fargo, ND Fargo, ND -
13 DNF 6 5G Garrison Miller Garrison Miller Fargo, ND Fargo, ND -7
14 DNF 11 60X Patrick Brejcha Patrick Brejcha Wahpeton, ND Wahpeton, ND -3
15 DNF 13 07 Vance Bennett Vance Bennett Fargo, ND Fargo, ND -2
DNS 16 16E Paul Ericson Paul Ericson Grand Forks, ND Grand Forks, ND -
8 Laps

Powri Minn-Kota Lightning SprintsHeat 1

Finish Start # Competitor Hometown +/-
1 7 10 Alex Truscinski Alex Truscinski Greenbush, MN Greenbush, MN 6
2 1 5G Garrison Miller Garrison Miller Fargo, ND Fargo, ND -1
3 3 13 Alan Truscinski Alan Truscinski Greenbush, MN Greenbush, MN -
4 8 100 Jason Berg Jason Berg West Fargo, ND West Fargo, ND 4
5 4 72 Kate Taves Kate Taves Detroit Lakes, MN Detroit Lakes, MN -1
6 6 60X Patrick Brejcha Patrick Brejcha Wahpeton, ND Wahpeton, ND -
7 2 07 Vance Bennett Vance Bennett Fargo, ND Fargo, ND -5
DNS 5 16E Paul Ericson Paul Ericson Grand Forks, ND Grand Forks, ND -
All transfer
8 Laps

Powri Minn-Kota Lightning SprintsHeat 2

Finish Start # Competitor Hometown +/-
1 2 19S Travis Surerus Travis Surerus Fargo, ND Fargo, ND 1
2 3 11 Dexter Dvergsten Dexter Dvergsten Greenbush, MN Greenbush, MN 1
3 4 08 Wesley Van Drunen Wesley Van Drunen Fargo, ND Fargo, ND 1
4 1 1W Mark Williams Mark Williams Grand Forks, ND Grand Forks, ND -3
5 8 24 Jake Haugeberg Jake Haugeberg West Fargo, ND West Fargo, ND 3
6 6 10D Domnick Crocker Domnick Crocker Fargo, ND Fargo, ND -
7 DNF 7 4 Dylan Langevin Dylan Langevin Thief River Falls, MN Thief River Falls, MN -
8 DNF 5 27 Weston Olson Weston Olson Warren, MN Warren, MN -3
All transfer
15 Laps

INEX LegendsA Feature 1

Finish Start # Competitor Hometown +/-
1 4 72 Tye Wilke Tye Wilke Detroit Lakes, MN Detroit Lakes, MN 3
2 5 28 Joshua Wiest Joshua Wiest Jamestown, ND Jamestown, ND 3
3 8 08 Zander Bauer Zander Bauer Gwinner, ND Gwinner, ND 5
4 7 5D8 Dylan Johnson Dylan Johnson Durbin, ND Durbin, ND 3
5 1 701 Taylor Sargent Taylor Sargent Gwinner, ND Gwinner, ND -4
6 9 51A A.J. Davenport A.J. Davenport Bismarck, ND Bismarck, ND 3
7 10 58 Sean Johnson Sean Johnson Kindred, ND Kindred, ND 3
8 2 9 Gunnar Pfaff Gunnar Pfaff Ypsilanti, ND Ypsilanti, ND -6
9 3 2 Ashton Spieker Ashton Spieker Sabin, MN Sabin, MN -6
10 6 49 Collin Compson Collin Compson Valley City, ND Valley City, ND -4
11 12 51 Sierra Davenport Sierra Davenport Bismarck, ND Bismarck, ND 1
12 14 17 Zander Compson Zander Compson Valley City, ND Valley City, ND 2
13 13 19E Elzetta Bitker Elzetta Bitker Halstad, MN Halstad, MN -
14 11 31C Emmitt Curtis Emmitt Curtis -3
15 16 2J Joseph Lewis Joseph Lewis Hawley, MN Hawley, MN 1
16 15 89 Spencer Frueh Spencer Frueh Mapleton, ND Mapleton, ND -1
8 Laps

INEX LegendsHeat 1

Finish Start # Competitor Hometown +/-
1 2 49 Collin Compson Collin Compson Valley City, ND Valley City, ND 1
2 5 58 Sean Johnson Sean Johnson Kindred, ND Kindred, ND 3
3 8 51A A.J. Davenport A.J. Davenport Bismarck, ND Bismarck, ND 5
4 3 9 Gunnar Pfaff Gunnar Pfaff Ypsilanti, ND Ypsilanti, ND -1
5 7 2 Ashton Spieker Ashton Spieker Sabin, MN Sabin, MN 2
6 1 31C Emmitt Curtis Emmitt Curtis -5
7 6 19E Elzetta Bitker Elzetta Bitker Halstad, MN Halstad, MN -1
8 4 89 Spencer Frueh Spencer Frueh Mapleton, ND Mapleton, ND -4
8 Laps

INEX LegendsHeat 2

Finish Start # Competitor Hometown +/-
1 4 72 Tye Wilke Tye Wilke Detroit Lakes, MN Detroit Lakes, MN 3
2 6 08 Zander Bauer Zander Bauer Gwinner, ND Gwinner, ND 4
3 8 5D8 Dylan Johnson Dylan Johnson Durbin, ND Durbin, ND 5
4 5 28 Joshua Wiest Joshua Wiest Jamestown, ND Jamestown, ND 1
5 3 701 Taylor Sargent Taylor Sargent Gwinner, ND Gwinner, ND -2
6 1 51 Sierra Davenport Sierra Davenport Bismarck, ND Bismarck, ND -5
7 7 17 Zander Compson Zander Compson Valley City, ND Valley City, ND -
8 2 2J Joseph Lewis Joseph Lewis Hawley, MN Hawley, MN -6
12 Laps

Short TrackersA Feature 1

Finish Start # Competitor Hometown +/-
1 7 87GS Shannon George Shannon George Bagley, MN Bagley, MN 6
2 3 13X Curtis Huseth Curtis Huseth Underwood, MN Underwood, MN 1
3 9 90 Cory Nelson Cory Nelson Leonard, MN Leonard, MN 6
4 6 26 Jenna Hagemann Jenna Hagemann Fort Ripley, MN Fort Ripley, MN 2
5 2 78 Hunter Goulet Hunter Goulet Fargo, ND Fargo, ND -3
6 10 7Z Shawn Robinson Shawn Robinson Dalton, MN Dalton, MN 4
7 5 18W David Wahl David Wahl Fergus Falls, MN Fergus Falls, MN -2
8 8 97 Mason Bogart Mason Bogart Milnor, ND Milnor, ND -
9 4 30B Wade Bergerud Wade Bergerud Dalton, MN Dalton, MN -5
10 1 9 Levi Lease Levi Lease Harwood, ND Harwood, ND -9
11 13 10 Brandon Fletschock Brandon Fletschock Dilworth, MN Dilworth, MN 2
12 12 84 Adrian Kubitz Adrian Kubitz Ottertail, MN Ottertail, MN -
13 11 13 Natalie Dickinson Natalie Dickinson Fergus Falls, MN Fergus Falls, MN -2
14 DNF 16 75JR Jake Karch Jake Karch Fergus Falls, MN Fergus Falls, MN 2
15 DNF 15 27 Kody Crabtree Kody Crabtree xxx, MN xxx, MN -
DNS 14 8 Chase Golliet Chase Golliet Fargo, ND Fargo, ND -
8 Laps

Short TrackersHeat 1

Finish Start # Competitor Hometown +/-
1 2 87GS Shannon George Shannon George Bagley, MN Bagley, MN 1
2 3 97 Mason Bogart Mason Bogart Milnor, ND Milnor, ND 1
3 6 7Z Shawn Robinson Shawn Robinson Dalton, MN Dalton, MN 3
4 4 78 Hunter Goulet Hunter Goulet Fargo, ND Fargo, ND -
5 5 18W David Wahl David Wahl Fergus Falls, MN Fergus Falls, MN -
6 7 13 Natalie Dickinson Natalie Dickinson Fergus Falls, MN Fergus Falls, MN 1
7 8 10 Brandon Fletschock Brandon Fletschock Dilworth, MN Dilworth, MN 1
8 1 27 Kody Crabtree Kody Crabtree xxx, MN xxx, MN -7
8 Laps

Short TrackersHeat 2

Finish Start # Competitor Hometown +/-
1 2 13X Curtis Huseth Curtis Huseth Underwood, MN Underwood, MN 1
2 8 90 Cory Nelson Cory Nelson Leonard, MN Leonard, MN 6
3 7 26 Jenna Hagemann Jenna Hagemann Fort Ripley, MN Fort Ripley, MN 4
4 1 30B Wade Bergerud Wade Bergerud Dalton, MN Dalton, MN -3
5 3 9 Levi Lease Levi Lease Harwood, ND Harwood, ND -2
6 4 84 Adrian Kubitz Adrian Kubitz Ottertail, MN Ottertail, MN -2
7 6 8 Chase Golliet Chase Golliet Fargo, ND Fargo, ND -1
8 5 75JR Jake Karch Jake Karch Fergus Falls, MN Fergus Falls, MN -3
15 Laps

IMCA Hobby StockA Feature 1

Finish Start # Competitor Hometown +/-
1 2 22W Will Miller Will Miller Sacred Heart, MN Sacred Heart, MN 1
2 4 17 Chad Visser Chad Visser Ironton, MN Ironton, MN 2
3 7 3XL Brad Orvedal Brad Orvedal Fargo, ND Fargo, ND 4
4 9 6 Scott Herron Scott Herron Brainerd, MN Brainerd, MN 5
5 5 9 Skyla Miller Skyla Miller Harwood, ND Harwood, ND -
6 10 8 Troy Burnside Troy Burnside Glyndon, MN Glyndon, MN 4
7 8 4 Marvin Priem Marvin Priem Moorhead, MN Moorhead, MN 1
8 1 106 Eric Novacek Eric Novacek West Fargo, ND West Fargo, ND -7
DNS 6 73 Todd Gettel Todd Gettel Mahnomen, MN Mahnomen, MN -
DQ 3 15 Andrea Jacobson Andrea Jacobson Fargo, ND Fargo, ND -
8 Laps

IMCA Hobby StockHeat 1

Finish Start # Competitor Hometown +/-
1 3 17 Chad Visser Chad Visser Ironton, MN Ironton, MN 2
2 5 15 Andrea Jacobson Andrea Jacobson Fargo, ND Fargo, ND 3
3 1 8 Troy Burnside Troy Burnside Glyndon, MN Glyndon, MN -2
4 2 22W Will Miller Will Miller Sacred Heart, MN Sacred Heart, MN -2
5 4 4 Marvin Priem Marvin Priem Moorhead, MN Moorhead, MN -1
8 Laps

IMCA Hobby StockHeat 2

Finish Start # Competitor Hometown +/-
1 1 6 Scott Herron Scott Herron Brainerd, MN Brainerd, MN -
2 4 3XL Brad Orvedal Brad Orvedal Fargo, ND Fargo, ND 2
3 3 9 Skyla Miller Skyla Miller Harwood, ND Harwood, ND -
4 5 106 Eric Novacek Eric Novacek West Fargo, ND West Fargo, ND 1
DNS 2 73 Todd Gettel Todd Gettel Mahnomen, MN Mahnomen, MN -
20 Laps

IMCA ModifiedA Feature 1

Finish Start # Competitor Hometown +/-
1 4 36 Cody Peterson Cody Peterson Glyndon, MN Glyndon, MN 3
2 2 21 Jamie Schulz Jamie Schulz Harwood, ND Harwood, ND -
3 3 8J Luke Johnson Luke Johnson Moorhead, MN Moorhead, MN -
4 9 3S Jesse Skalicky Jesse Skalicky Fargo, ND Fargo, ND 5
5 8 33 Allen Kent Allen Kent West Fargo, ND West Fargo, ND 3
6 10 30 Adam Fischer Adam Fischer Kindred, ND Kindred, ND 4
7 6 0 Jeff Odden Jeff Odden Relies Acres, ND Relies Acres, ND -1
8 5 72 Adam Johnson Adam Johnson Hill City, MN Hill City, MN -3
9 DNF 11 96 Erv Grossman Erv Grossman Fargo, ND Fargo, ND 2
10 DNF 1 57 Tom Cummings Tom Cummings Grandin, ND Grandin, ND -9
DNS 7 60 Tyler Hall Tyler Hall Fertile, MN Fertile, MN -
8 Laps

IMCA ModifiedHeat 1

Finish Start # Competitor Hometown +/-
1 3 33 Allen Kent Allen Kent West Fargo, ND West Fargo, ND 2
2 5 8J Luke Johnson Luke Johnson Moorhead, MN Moorhead, MN 3
3 6 21 Jamie Schulz Jamie Schulz Harwood, ND Harwood, ND 3
4 4 36 Cody Peterson Cody Peterson Glyndon, MN Glyndon, MN -
5 1 57 Tom Cummings Tom Cummings Grandin, ND Grandin, ND -4
6 2 96 Erv Grossman Erv Grossman Fargo, ND Fargo, ND -4
All transfer
8 Laps

IMCA ModifiedHeat 2

Finish Start # Competitor Hometown +/-
1 1 3S Jesse Skalicky Jesse Skalicky Fargo, ND Fargo, ND -
2 3 30 Adam Fischer Adam Fischer Kindred, ND Kindred, ND 1
3 2 72 Adam Johnson Adam Johnson Hill City, MN Hill City, MN -1
4 DNF 4 60 Tyler Hall Tyler Hall Fertile, MN Fertile, MN -
5 DNF 5 0 Jeff Odden Jeff Odden Relies Acres, ND Relies Acres, ND -
All transfer
15 Laps

IMCA Northern SportModA Feature 1

Finish Start # Competitor Hometown +/-
1 1 33 Jake Hagemann Jake Hagemann Fort Ripley, MN Fort Ripley, MN -
2 7 5 Scott Jacobson Scott Jacobson Fargo, ND Fargo, ND 5
3 5 40 Chris VanMil Chris VanMil Barnesville, MN Barnesville, MN 2
4 10 28J Jacob Jordan Jacob Jordan Brainerd, MN Brainerd, MN 6
5 8 69 Justin Jones Justin Jones Bemidji, MN Bemidji, MN 3
6 3 22 Vince Jegtvig Vince Jegtvig Dilworth, MN Dilworth, MN -3
7 9 51 Kelly Jacobson Kelly Jacobson Fargo, ND Fargo, ND 2
8 2 15 Matthew Clark Matthew Clark West Fargo, ND West Fargo, ND -6
9 12 48 Brock Beeter Brock Beeter Minot, ND Minot, ND 3
10 11 9 Torey Fischer Torey Fischer West Fargo, ND West Fargo, ND 1
11 16 14J Troy Jordan Troy Jordan Brainerd, MN Brainerd, MN 5
12 15 72 Mike Johnson Mike Johnson Menahga, MN Menahga, MN 3
13 14 85 Anthony Sabinash Anthony Sabinash Staples, MN Staples, MN 1
14 17 15P Dean Precht Dean Precht Detroit Lakes, MN Detroit Lakes, MN 3
15 DNF 4 5F Brandon Ferris Brandon Ferris Moorhead, MN Moorhead, MN -11
16 DNF 6 5T Matt Talley Matt Talley Sabin, MN Sabin, MN -10
17 DNF 13 28 Luke Ryan Luke Ryan Pequot, MN Pequot, MN -4
8 Laps

IMCA Northern SportModHeat 1

Finish Start # Competitor Hometown +/-
1 1 33 Jake Hagemann Jake Hagemann Fort Ripley, MN Fort Ripley, MN -
2 4 5 Scott Jacobson Scott Jacobson Fargo, ND Fargo, ND 2
3 5 40 Chris VanMil Chris VanMil Barnesville, MN Barnesville, MN 2
4 2 15 Matthew Clark Matthew Clark West Fargo, ND West Fargo, ND -2
5 6 51 Kelly Jacobson Kelly Jacobson Fargo, ND Fargo, ND 1
6 7 9 Torey Fischer Torey Fischer West Fargo, ND West Fargo, ND 1
7 3 28 Luke Ryan Luke Ryan Pequot, MN Pequot, MN -4
8 9 15P Dean Precht Dean Precht Detroit Lakes, MN Detroit Lakes, MN 1
9 DNF 8 14J Troy Jordan Troy Jordan Brainerd, MN Brainerd, MN -1
8 Laps

IMCA Northern SportModHeat 2

Finish Start # Competitor Hometown +/-
1 1 69 Justin Jones Justin Jones Bemidji, MN Bemidji, MN -
2 3 5T Matt Talley Matt Talley Sabin, MN Sabin, MN 1
3 7 28J Jacob Jordan Jacob Jordan Brainerd, MN Brainerd, MN 4
4 5 22 Vince Jegtvig Vince Jegtvig Dilworth, MN Dilworth, MN 1
5 6 5F Brandon Ferris Brandon Ferris Moorhead, MN Moorhead, MN 1
6 4 48 Brock Beeter Brock Beeter Minot, ND Minot, ND -2
7 2 85 Anthony Sabinash Anthony Sabinash Staples, MN Staples, MN -5
8 8 72 Mike Johnson Mike Johnson Menahga, MN Menahga, MN -
15 Laps

IMCA Stock CarA Feature 1

Finish Start # Competitor Hometown +/-
1 3 52 Brennan Borg Brennan Borg Harwood, ND Harwood, ND 2
2 8 11 Kalvin Kesselberg Kalvin Kesselberg Ada, MN Ada, MN 6
3 5 219 Brandon Schmidt Brandon Schmidt Hillsboro, ND Hillsboro, ND 2
4 4 17 Chad Hunteman Chad Hunteman Moorhead, MN Moorhead, MN -
5 1 B1 Brody Carlsrud Brody Carlsrud Moorhead, MN Moorhead, MN -4
6 6 30-A Adam Goff Adam Goff Minot, ND Minot, ND -
7 7 2 Ken Bjordahl Ken Bjordahl Hawley, MN Hawley, MN -
8 DNF 2 40 Rob VanMil Rob VanMil Barnesville, MN Barnesville, MN -6
DNS 9 85K Ernest Geist Ernest Geist West Fargo, ND West Fargo, ND -
8 Laps

IMCA Stock CarHeat 1

Finish Start # Competitor Hometown +/-
1 1 40 Rob VanMil Rob VanMil Barnesville, MN Barnesville, MN -
2 3 B1 Brody Carlsrud Brody Carlsrud Moorhead, MN Moorhead, MN 1
3 2 219 Brandon Schmidt Brandon Schmidt Hillsboro, ND Hillsboro, ND -1
4 6 52 Brennan Borg Brennan Borg Harwood, ND Harwood, ND 2
5 8 17 Chad Hunteman Chad Hunteman Moorhead, MN Moorhead, MN 3
6 5 30-A Adam Goff Adam Goff Minot, ND Minot, ND -1
7 7 2 Ken Bjordahl Ken Bjordahl Hawley, MN Hawley, MN -
8 DNF 4 11 Kalvin Kesselberg Kalvin Kesselberg Ada, MN Ada, MN -4
9 DNF 9 85K Ernest Geist Ernest Geist West Fargo, ND West Fargo, ND -