9/4/2022 - Crystal Motor Speedway
9/4/2022 - Crystal Motor Speedway

9/4/2022
Crystal Motor Speedway

Download The MyRacePass App

Download The MyRacePass App

Download Today for Real-time Lineups & Results.

Download The MyRacePass App

Download The MyRacePass App

Download Today for Real-time Lineups & Results.

Competitor Overview


Bill Dunham

Bill Dunham

Boyne Falls, MI

Great Lakes Lightning Sprints Start Finish +/-
A Feature 1 9 8 1
Heat 3 6 3 3
Qualifying 1 19.750 DNS -

Clear Selection

30 Laps

Late ModelsA Feature 1

Finish Start # Competitor Hometown +/-
1 3 13 Scott Baker Scott Baker Ionia, MI Ionia, MI 2
2 1 25 Jimmy Gallagher Jimmy Gallagher St Johns, MI St Johns, MI -1
3 2 6R Carl Ries Carl Ries Blanchard, MI Blanchard, MI -1
4 9 8 Megan Sanders Megan Sanders Lexington, KY Lexington, KY 5
5 6 89 John Bell John Bell 1
6 8 9 Dean Huizenga Dean Huizenga Belmont, MI Belmont, MI 2
7 DNF 10 24 Eric Monk Eric Monk Alma, MI Alma, MI 3
8 DNF 7 56 Mike Fritz Mike Fritz Clare, MI Clare, MI -1
9 DNF 5 20 Clayton Sanders Clayton Sanders Lexington, KY Lexington, KY -4
10 DNF 4 5* Bryant Dickinson Bryant Dickinson Iona, MI Iona, MI -6
11 DNF 11 58J Bobby Lynn Bobby Lynn Sheridan, MI Sheridan, MI -
DNS 12 02 Eric Meyers Eric Meyers Lake Odessa, MI Lake Odessa, MI -
10 Laps

Late ModelsHeat 1

Finish Start # Competitor Hometown +/-
1 1 25 Jimmy Gallagher Jimmy Gallagher St Johns, MI St Johns, MI -
2 3 8 Megan Sanders Megan Sanders Lexington, KY Lexington, KY 1
3 5 89 John Bell John Bell 2
4 4 56 Mike Fritz Mike Fritz Clare, MI Clare, MI -
5 6 20 Clayton Sanders Clayton Sanders Lexington, KY Lexington, KY 1
6 2 58J Bobby Lynn Bobby Lynn Sheridan, MI Sheridan, MI -4
All transfer
10 Laps

Late ModelsHeat 2

Finish Start # Competitor Hometown +/-
1 2 13 Scott Baker Scott Baker Ionia, MI Ionia, MI 1
2 1 5* Bryant Dickinson Bryant Dickinson Iona, MI Iona, MI -1
3 3 6R Carl Ries Carl Ries Blanchard, MI Blanchard, MI -
4 6 9 Dean Huizenga Dean Huizenga Belmont, MI Belmont, MI 2
5 4 24 Eric Monk Eric Monk Alma, MI Alma, MI -1
DNS 5 02 Eric Meyers Eric Meyers Lake Odessa, MI Lake Odessa, MI -
All transfer
15 Laps

Street StocksA Feature 1

Finish Start # Competitor Hometown +/-
1 1 B76 Vern Buskirk Vern Buskirk Crystal, MI Crystal, MI -
2 7 26V Mike Vandermark Jr Mike Vandermark Jr Cedar Springs, MI Cedar Springs, MI 5
3 5 11 Doug Patterson Doug Patterson Weidman, MI Weidman, MI 2
4 10 62 Sarah Weber Sarah Weber Riverdale, MI Riverdale, MI 6
5 12 32T Tony Vinton Tony Vinton Lake, MI Lake, MI 7
6 18 99 Shane Spencer Shane Spencer Alma, MI Alma, MI 12
7 4 21W George Wease George Wease Hubbardston, MI Hubbardston, MI -3
8 9 21 Derick Neitling Derick Neitling Saginaw, MI Saginaw, MI 1
9 16 0 Randy Woodbury Randy Woodbury Pewamo, MI Pewamo, MI 7
10 14 38 Damian Sternberg Damian Sternberg Muskegon, MI Muskegon, MI 4
11 15 41N Chris Nethers Chris Nethers Water Town, NY Water Town, NY 4
12 DNF 3 54 Andrew Bogart Andrew Bogart Howard City, MI Howard City, MI -9
13 DNF 17 57 William Sian William Sian 4
14 DNF 19 69 Dustin Wiggins Dustin Wiggins 5
15 DNF 2 65 Don Rohn Don Rohn Sheridan, MI Sheridan, MI -13
16 DNF 20 F5 Joel Field Joel Field Sheridan, MI Sheridan, MI 4
17 DNF 13 117K Andrew Kaake Andrew Kaake Cass City, MI Cass City, MI -4
18 DNF 8 14 Jerry VanBlaricum Jerry VanBlaricum Alma, MI Alma, MI -10
19 DNF 6 41 Casey Eberspeaker Casey Eberspeaker Greenville, MI Greenville, MI -13
20 DNF 11 01 Mickey Currier Mickey Currier Sidney, MI Sidney, MI -9
12 Laps

Street StocksB Feature 1

Finish Start # Competitor Hometown +/-
1 4 57 William Sian William Sian 3
2 3 99 Shane Spencer Shane Spencer Alma, MI Alma, MI 1
3 8 69 Dustin Wiggins Dustin Wiggins 5
4 15 F5 Joel Field Joel Field Sheridan, MI Sheridan, MI 11
Top 4 transfer
5 11 2RM Mike Coble Mike Coble Portland, MI Portland, MI 6
6 14 63 Kevin Rohn Kevin Rohn Stanton, MI Stanton, MI 8
7 16 22B Greg Bringer Greg Bringer hemlock, MI hemlock, MI 9
8 5 26 Brent Teneyck Brent Teneyck Stanton, MI Stanton, MI -3
9 13 46 Myles Spencer Myles Spencer Deford, MI Deford, MI 4
10 1 6P Hank DeLong Hank DeLong St. Louis, MI St. Louis, MI -9
11 7 56 Richard Adams Richard Adams Belding, MI Belding, MI -4
12 10 P1 Nick Burtis Nick Burtis Owasso, MI Owasso, MI -2
13 9 17D Mike Dexter Mike Dexter Spring Lake, MI Spring Lake, MI -4
14 12 -7 Roshea Dennis Roshea Dennis Six Lakes, MI Six Lakes, MI -2
15 2 40 Tim Wood Tim Wood Edmore, MI Edmore, MI -13
16 6 X41 Nathan Schmitter Nathan Schmitter St. Charles, MI St. Charles, MI -10
8 Laps

Street StocksHeat 1

Finish Start # Competitor Hometown +/-
1 3 41 Casey Eberspeaker Casey Eberspeaker Greenville, MI Greenville, MI 2
2 7 54 Andrew Bogart Andrew Bogart Howard City, MI Howard City, MI 5
3 5 21W George Wease George Wease Hubbardston, MI Hubbardston, MI 2
4 6 117K Andrew Kaake Andrew Kaake Cass City, MI Cass City, MI 2
Top 4 transfer
5 4 6P Hank DeLong Hank DeLong St. Louis, MI St. Louis, MI -1
6 8 26 Brent Teneyck Brent Teneyck Stanton, MI Stanton, MI 2
7 1 17D Mike Dexter Mike Dexter Spring Lake, MI Spring Lake, MI -6
8 2 46 Myles Spencer Myles Spencer Deford, MI Deford, MI -6
8 Laps

Street StocksHeat 2

Finish Start # Competitor Hometown +/-
1 2 21 Derick Neitling Derick Neitling Saginaw, MI Saginaw, MI 1
2 4 62 Sarah Weber Sarah Weber Riverdale, MI Riverdale, MI 2
3 5 11 Doug Patterson Doug Patterson Weidman, MI Weidman, MI 2
4 7 38 Damian Sternberg Damian Sternberg Muskegon, MI Muskegon, MI 3
Top 4 transfer
5 3 40 Tim Wood Tim Wood Edmore, MI Edmore, MI -2
6 6 X41 Nathan Schmitter Nathan Schmitter St. Charles, MI St. Charles, MI -
7 8 P1 Nick Burtis Nick Burtis Owasso, MI Owasso, MI 1
8 1 63 Kevin Rohn Kevin Rohn Stanton, MI Stanton, MI -7
8 Laps

Street StocksHeat 3

Finish Start # Competitor Hometown +/-
1 1 65 Don Rohn Don Rohn Sheridan, MI Sheridan, MI -
2 3 B76 Vern Buskirk Vern Buskirk Crystal, MI Crystal, MI 1
3 2 32T Tony Vinton Tony Vinton Lake, MI Lake, MI -1
4 5 41N Chris Nethers Chris Nethers Water Town, NY Water Town, NY 1
Top 4 transfer
5 4 99 Shane Spencer Shane Spencer Alma, MI Alma, MI -1
6 6 56 Richard Adams Richard Adams Belding, MI Belding, MI -
7 7 2RM Mike Coble Mike Coble Portland, MI Portland, MI -
8 8 F5 Joel Field Joel Field Sheridan, MI Sheridan, MI -
8 Laps

Street StocksHeat 4

Finish Start # Competitor Hometown +/-
1 4 26V Mike Vandermark Jr Mike Vandermark Jr Cedar Springs, MI Cedar Springs, MI 3
2 1 14 Jerry VanBlaricum Jerry VanBlaricum Alma, MI Alma, MI -1
3 3 01 Mickey Currier Mickey Currier Sidney, MI Sidney, MI -
4 5 0 Randy Woodbury Randy Woodbury Pewamo, MI Pewamo, MI 1
Top 4 transfer
5 7 57 William Sian William Sian 2
6 6 69 Dustin Wiggins Dustin Wiggins -
7 2 -7 Roshea Dennis Roshea Dennis Six Lakes, MI Six Lakes, MI -5
8 DNF 8 22B Greg Bringer Greg Bringer hemlock, MI hemlock, MI -
15 Laps

Flinn StocksA Feature 1

Finish Start # Competitor Hometown +/-
1 7 8M Estevan Martinez Estevan Martinez Muskegon, MI Muskegon, MI 6
2 11 6 Ashley Giesbrecht Ashley Giesbrecht Greenville, MI Greenville, MI 9
3 9 0 Mike Currier Mike Currier Fenwick, MI Fenwick, MI 6
4 8 23 Isaiah Hopkins Isaiah Hopkins Greenville, MI Greenville, MI 4
5 3 72 Kevin Rohn Kevin Rohn Sheridan, MI Sheridan, MI -2
6 19 13 Colin Preston Colin Preston Ionia, MI Ionia, MI 13
7 6 31 Trenton Dingman Trenton Dingman Ionia, MI Ionia, MI -1
8 18 66 Josh Ridgeway Josh Ridgeway Stanton, MI Stanton, MI 10
9 4 13R Al Ridgeway Al Ridgeway Sheridan, MI Sheridan, MI -5
10 15 27 Amber Fenner Amber Fenner Muskegon, MI Muskegon, MI 5
11 17 97 Thomas Williams Thomas Williams Greenville, MI Greenville, MI 6
12 1 11D Chayson Eberspeaker Chayson Eberspeaker Greenville, MI Greenville, MI -11
13 10 33B Eric Brace Eric Brace Sparta, MI Sparta, MI -3
14 2 64M Chelsea Martin Chelsea Martin Shepherd, MI Shepherd, MI -12
15 DNF 5 81 Matt Taylor Matt Taylor Greenville, MI Greenville, MI -10
DNS 12 93 Zachary Friend Zachary Friend Sheridan, MI Sheridan, MI -
DNS 13 1 Cody Owen Cody Owen Carson City, MI Carson City, MI -
DNS 14 62 John Karston John Karston Irvine, CA Irvine, CA -
DNS 16 11C Ryan Cooper Ryan Cooper Six Lakes, MI Six Lakes, MI -
8 Laps

Flinn StocksHeat 1

Finish Start # Competitor Hometown +/-
1 1 8M Estevan Martinez Estevan Martinez Muskegon, MI Muskegon, MI -
2 2 81 Matt Taylor Matt Taylor Greenville, MI Greenville, MI -
3 6 23 Isaiah Hopkins Isaiah Hopkins Greenville, MI Greenville, MI 3
4 10 0 Mike Currier Mike Currier Fenwick, MI Fenwick, MI 6
5 4 72 Kevin Rohn Kevin Rohn Sheridan, MI Sheridan, MI -1
6 7 6 Ashley Giesbrecht Ashley Giesbrecht Greenville, MI Greenville, MI 1
7 8 1 Cody Owen Cody Owen Carson City, MI Carson City, MI 1
8 3 27 Amber Fenner Amber Fenner Muskegon, MI Muskegon, MI -5
9 DNF 9 97 Thomas Williams Thomas Williams Greenville, MI Greenville, MI -
10 DNF 5 13 Colin Preston Colin Preston Ionia, MI Ionia, MI -5
All transfer
8 Laps

Flinn StocksHeat 2

Finish Start # Competitor Hometown +/-
1 5 31 Trenton Dingman Trenton Dingman Ionia, MI Ionia, MI 4
2 9 13R Al Ridgeway Al Ridgeway Sheridan, MI Sheridan, MI 7
3 7 33B Eric Brace Eric Brace Sparta, MI Sparta, MI 4
4 1 11D Chayson Eberspeaker Chayson Eberspeaker Greenville, MI Greenville, MI -3
5 8 64M Chelsea Martin Chelsea Martin Shepherd, MI Shepherd, MI 3
DNS 2 93 Zachary Friend Zachary Friend Sheridan, MI Sheridan, MI -
DNS 3 62 John Karston John Karston Irvine, CA Irvine, CA -
DNS 4 11C Ryan Cooper Ryan Cooper Six Lakes, MI Six Lakes, MI -
DNS 6 66 Josh Ridgeway Josh Ridgeway Stanton, MI Stanton, MI -
All transfer
25 Laps

Pro StocksA Feature 1

Finish Start # Competitor Hometown +/-
1 1 62 Dustin Weber Dustin Weber Riverdale, MI Riverdale, MI -
2 12 11 Josh Loomis Josh Loomis Weidman, MI Weidman, MI 10
3 10 99 Kyle Hunt Kyle Hunt Bannister, MI Bannister, MI 7
4 2 3T John Taylor John Taylor Shepherd, MI Shepherd, MI -2
5 11 44K Jeff Kohn Jeff Kohn Sheridan, MI Sheridan, MI 6
6 3 45 Michael Husted Michael Husted Ionia, MI Ionia, MI -3
7 6 7S Ashlee Scott Ashlee Scott Vestaburg, MI Vestaburg, MI -1
8 13 36 Jeremy Spencer Jeremy Spencer Deford, MI Deford, MI 5
9 7 9T Ryan Teeter Ryan Teeter Crystal, MI Crystal, MI -2
10 4 87 Rob Putt Rob Putt Fenwick, MI Fenwick, MI -6
11 DNF 5 XL Tim Lytle Tim Lytle -6
12 DNF 8 57G TJ Gilbert TJ Gilbert Elkton, MI Elkton, MI -4
13 DNF 9 96 Derrick Dennis Derrick Dennis Lakeview, MI Lakeview, MI -4
14 DNF 15 67 Marty Sowles Marty Sowles Stanton, MI Stanton, MI 1
15 DNF 17 21X Nathan Sharkey Nathan Sharkey Six Lakes, MI Six Lakes, MI 2
16 DNF 14 57 Brandon Weber Brandon Weber Coleman, MI Coleman, MI -2
DNS 19 44H Blake Hollenbeck Blake Hollenbeck Greenville, MI Greenville, MI -
DNS 18 41N Ryan Nethers Ryan Nethers Mt. Pleasant, MI Mt. Pleasant, MI -
DNS 16 21 Tim Raby Tim Raby Riverdale, MI Riverdale, MI -
10 Laps

Pro StocksHeat 1

Finish Start # Competitor Hometown +/-
1 3 62 Dustin Weber Dustin Weber Riverdale, MI Riverdale, MI 2
2 5 7S Ashlee Scott Ashlee Scott Vestaburg, MI Vestaburg, MI 3
3 2 57G TJ Gilbert TJ Gilbert Elkton, MI Elkton, MI -1
4 8 3T John Taylor John Taylor Shepherd, MI Shepherd, MI 4
5 6 9T Ryan Teeter Ryan Teeter Crystal, MI Crystal, MI 1
6 9 44K Jeff Kohn Jeff Kohn Sheridan, MI Sheridan, MI 3
7 4 36 Jeremy Spencer Jeremy Spencer Deford, MI Deford, MI -3
8 DNF 7 67 Marty Sowles Marty Sowles Stanton, MI Stanton, MI -1
DNS 1 21X Nathan Sharkey Nathan Sharkey Six Lakes, MI Six Lakes, MI -
DNS 10 44H Blake Hollenbeck Blake Hollenbeck Greenville, MI Greenville, MI -
All transfer
10 Laps

Pro StocksHeat 2

Finish Start # Competitor Hometown +/-
1 2 99 Kyle Hunt Kyle Hunt Bannister, MI Bannister, MI 1
2 1 45 Michael Husted Michael Husted Ionia, MI Ionia, MI -1
3 9 96 Derrick Dennis Derrick Dennis Lakeview, MI Lakeview, MI 6
4 4 87 Rob Putt Rob Putt Fenwick, MI Fenwick, MI -
5 8 XL Tim Lytle Tim Lytle 3
DNS 3 11 Josh Loomis Josh Loomis Weidman, MI Weidman, MI -
DNS 5 57 Brandon Weber Brandon Weber Coleman, MI Coleman, MI -
DNS 6 21 Tim Raby Tim Raby Riverdale, MI Riverdale, MI -
DNS 7 41N Ryan Nethers Ryan Nethers Mt. Pleasant, MI Mt. Pleasant, MI -
All transfer
20 Laps

Pro TrucksA Feature 1

Finish Start # Competitor Hometown +/-
1 3 77 Ernest Strouse Ernest Strouse Greenville, MI Greenville, MI 2
2 1 3 Troy Goodrich Troy Goodrich -1
3 2 92 Curtis Rice Curtis Rice Muskegon, MI Muskegon, MI -1
4 5 57X Zach Rummer Zach Rummer Sumner, MI Sumner, MI 1
5 9 25 Dustin Sowles Dustin Sowles Greenville, MI Greenville, MI 4
6 4 56 James Singleton James Singleton centerline, MI centerline, MI -2
7 DNF 6 24 Bryson LeBaron Bryson LeBaron Sumner, MI Sumner, MI -1
8 DNF 8 23 Jarred Decker Jarred Decker Stanton, MI Stanton, MI -
9 DNF 7 55 Gary Dancer Gary Dancer -2
DNS 10 14P Codie Stark Codie Stark Mount Pleasant, MI Mount Pleasant, MI -
10 Laps

Pro TrucksHeat 1

Finish Start # Competitor Hometown +/-
1 1 77 Ernest Strouse Ernest Strouse Greenville, MI Greenville, MI -
2 3 92 Curtis Rice Curtis Rice Muskegon, MI Muskegon, MI 1
3 5 3 Troy Goodrich Troy Goodrich 2
4 7 57X Zach Rummer Zach Rummer Sumner, MI Sumner, MI 3
5 6 56 James Singleton James Singleton centerline, MI centerline, MI 1
6 10 24 Bryson LeBaron Bryson LeBaron Sumner, MI Sumner, MI 4
7 DNF 2 55 Gary Dancer Gary Dancer -5
8 DNF 4 23 Jarred Decker Jarred Decker Stanton, MI Stanton, MI -4
9 DNF 8 25 Dustin Sowles Dustin Sowles Greenville, MI Greenville, MI -1
10 DNF 9 14P Codie Stark Codie Stark Mount Pleasant, MI Mount Pleasant, MI -1
All transfer
20 Laps

Great Lakes Lightning SprintsA Feature 1

Finish Start # Competitor Hometown +/-
1 2 0 Brendon Cascadden Brendon Cascadden Traverse City, MI Traverse City, MI 1
2 5 38 Mack Erickson Mack Erickson South Boardman, MI South Boardman, MI 3
3 4 18 Lindsey Erickson Lindsey Erickson South Boardman, MI South Boardman, MI 1
4 10 55 Matt Cogley Matt Cogley Findlay, OH Findlay, OH 6
5 8 48 Jake Erickson Jake Erickson Southboradman, MI Southboradman, MI 3
6 6 26 Richard Clay Sr Richard Clay Sr Fife Lake, MI Fife Lake, MI -
7 14 29 Arlie Cooper Jr Arlie Cooper Jr Bear Lake, MI Bear Lake, MI 7
8 9 84 Bill Dunham Bill Dunham Boyne Falls, MI Boyne Falls, MI 1
9 11 28 Bella Erickson Bella Erickson South Boardman, MI South Boardman, MI 2
10 17 101 Chuck Erickson Chuck Erickson South Boardman, MI South Boardman, MI 7
11 13 40C Chad Colley Chad Colley Davision, MI Davision, MI 2
12 3 7 Jay Steinebach Jay Steinebach Hudsonville, MI Hudsonville, MI -9
13 1 8 Justin Ward Justin Ward Benzonia, MI Benzonia, MI -12
14 15 76 Dalton Pipgras Dalton Pipgras Byron, MI Byron, MI 1
15 18 7X Ricky Droke Ricky Droke Reed City, MI Reed City, MI 3
16 7 2A Johnny Roberts Johnny Roberts -9
17 12 16 Noah Wilfong Noah Wilfong Wayland, MI Wayland, MI -5
18 16 75XJ EJ Szyska EJ Szyska Harrison, MI Harrison, MI -2
8 Laps

Great Lakes Lightning SprintsHeat 1

Finish Start # Competitor Hometown +/-
1 4 0 Brendon Cascadden Brendon Cascadden Traverse City, MI Traverse City, MI 3
2 2 8 Justin Ward Justin Ward Benzonia, MI Benzonia, MI -
3 1 2A Johnny Roberts Johnny Roberts -2
4 3 55 Matt Cogley Matt Cogley Findlay, OH Findlay, OH -1
5 6 40C Chad Colley Chad Colley Davision, MI Davision, MI 1
6 5 75XJ EJ Szyska EJ Szyska Harrison, MI Harrison, MI -1
All transfer
8 Laps

Great Lakes Lightning SprintsHeat 2

Finish Start # Competitor Hometown +/-
1 4 38 Mack Erickson Mack Erickson South Boardman, MI South Boardman, MI 3
2 2 7 Jay Steinebach Jay Steinebach Hudsonville, MI Hudsonville, MI -
3 5 48 Jake Erickson Jake Erickson Southboradman, MI Southboradman, MI 2
4 1 28 Bella Erickson Bella Erickson South Boardman, MI South Boardman, MI -3
5 3 29 Arlie Cooper Jr Arlie Cooper Jr Bear Lake, MI Bear Lake, MI -2
6 6 101 Chuck Erickson Chuck Erickson South Boardman, MI South Boardman, MI -
All transfer
8 Laps

Great Lakes Lightning SprintsHeat 3

Finish Start # Competitor Hometown +/-
1 2 26 Richard Clay Sr Richard Clay Sr Fife Lake, MI Fife Lake, MI 1
2 4 18 Lindsey Erickson Lindsey Erickson South Boardman, MI South Boardman, MI 2
3 6 84 Bill Dunham Bill Dunham Boyne Falls, MI Boyne Falls, MI 3
4 1 16 Noah Wilfong Noah Wilfong Wayland, MI Wayland, MI -3
5 5 76 Dalton Pipgras Dalton Pipgras Byron, MI Byron, MI -
6 3 7X Ricky Droke Ricky Droke Reed City, MI Reed City, MI -3
All transfer
0 Laps

Great Lakes Lightning SprintsQualifying 1

Finish Start # Competitor Hometown Time
1 4 0 Brendon Cascadden Brendon Cascadden Traverse City, MI Traverse City, MI 14.426
2 16 38 Mack Erickson Mack Erickson South Boardman, MI South Boardman, MI 14.781
3 5 18 Lindsey Erickson Lindsey Erickson South Boardman, MI South Boardman, MI 14.857
4 9 55 Matt Cogley Matt Cogley Findlay, OH Findlay, OH 14.923
5 6 29 Arlie Cooper Jr Arlie Cooper Jr Bear Lake, MI Bear Lake, MI 14.953
6 1 7X Ricky Droke Ricky Droke Reed City, MI Reed City, MI 14.958
7 17 8 Justin Ward Justin Ward Benzonia, MI Benzonia, MI 15.008
8 15 7 Jay Steinebach Jay Steinebach Hudsonville, MI Hudsonville, MI 15.092
9 11 26 Richard Clay Sr Richard Clay Sr Fife Lake, MI Fife Lake, MI 15.220
10 8 2A Johnny Roberts Johnny Roberts 15.266
11 2 28 Bella Erickson Bella Erickson South Boardman, MI South Boardman, MI 15.331
12 14 16 Noah Wilfong Noah Wilfong Wayland, MI Wayland, MI 15.340
13 18 75XJ EJ Szyska EJ Szyska Harrison, MI Harrison, MI 15.458
14 12 48 Jake Erickson Jake Erickson Southboradman, MI Southboradman, MI 15.931
15 10 76 Dalton Pipgras Dalton Pipgras Byron, MI Byron, MI 16.041
16 3 40C Chad Colley Chad Colley Davision, MI Davision, MI 17.192
17 7 101 Chuck Erickson Chuck Erickson South Boardman, MI South Boardman, MI 19.750
DNS 13 84 Bill Dunham Bill Dunham Boyne Falls, MI Boyne Falls, MI 19.750
20 Laps

Open ModifiedsA Feature 1

Finish Start # Competitor Hometown +/-
1 4 313 Clayton Smith Clayton Smith Taylor, MI Taylor, MI 3
2 14 25 Josh Lolmaugh Josh Lolmaugh Columbia City, IN Columbia City, IN 12
3 8 7H Bryan Hofbauer Bryan Hofbauer Ionia, MI Ionia, MI 5
4 7 0 Darrick Guikema Darrick Guikema Muskegon, MI Muskegon, MI 3
5 9 04 Aaron Raby Aaron Raby Carson City, MI Carson City, MI 4
6 1 1C John Clark John Clark Twin Lake, MI Twin Lake, MI -5
7 21 87 Devin Carr Devin Carr Eagle, MI Eagle, MI 14
8 12 14 Mario Poniolo Mario Poniolo Crystal, MI Crystal, MI 4
9 DNF 13 8C Corey Bevard Corey Bevard Union City, MI Union City, MI 4
10 DNF 5 55D Casey Keyosky Casey Keyosky Clinton Township, MI Clinton Township, MI -5
11 DNF 20 11H Adam Hardy Adam Hardy Sears, MI Sears, MI 9
12 DNF 10 9X Cody Goodwin Cody Goodwin Bath, MI Bath, MI -2
13 DNF 19 95E Blake Edmonds Blake Edmonds Muir, MI Muir, MI 6
14 DNF 15 33 Montgomery Johnson Montgomery Johnson Eagle, MI Eagle, MI 1
15 DNF 11 1CS Calvin Stemler Calvin Stemler Ionia, MI Ionia, MI -4
16 DNF 16 55 Curtis Dancer Curtis Dancer Okemos, MI Okemos, MI -
17 DNF 3 19JR Kody Johnson Kody Johnson Vestaburg, MI Vestaburg, MI -14
18 DNF 6 18N Nick Putman Nick Putman Kawkawlin, MI Kawkawlin, MI -12
19 DNF 2 570 John DeYoung Jr John DeYoung Jr Crystal, MI Crystal, MI -17
20 DNF 18 187 Gavin Hunyady Gavin Hunyady Chesaning, MI Chesaning, MI -2
21 DNF 17 29K Terry Walch Terry Walch Remus, MI Remus, MI -4
DNS 22 9R CJ Reisbig CJ Reisbig Ionia, MI Ionia, MI -
10 Laps

Open ModifiedsHeat 1

Finish Start # Competitor Hometown +/-
1 2 04 Aaron Raby Aaron Raby Carson City, MI Carson City, MI 1
2 4 570 John DeYoung Jr John DeYoung Jr Crystal, MI Crystal, MI 2
3 5 18N Nick Putman Nick Putman Kawkawlin, MI Kawkawlin, MI 2
4 1 9X Cody Goodwin Cody Goodwin Bath, MI Bath, MI -3
5 7 8C Corey Bevard Corey Bevard Union City, MI Union City, MI 2
6 DNF 3 55 Curtis Dancer Curtis Dancer Okemos, MI Okemos, MI -3
7 DNF 8 95E Blake Edmonds Blake Edmonds Muir, MI Muir, MI 1
DNS 6 9R CJ Reisbig CJ Reisbig Ionia, MI Ionia, MI -
All transfer
10 Laps

Open ModifiedsHeat 2

Finish Start # Competitor Hometown +/-
1 1 1CS Calvin Stemler Calvin Stemler Ionia, MI Ionia, MI -
2 2 313 Clayton Smith Clayton Smith Taylor, MI Taylor, MI -
3 3 1C John Clark John Clark Twin Lake, MI Twin Lake, MI -
4 6 19JR Kody Johnson Kody Johnson Vestaburg, MI Vestaburg, MI 2
5 5 25 Josh Lolmaugh Josh Lolmaugh Columbia City, IN Columbia City, IN -
6 4 29K Terry Walch Terry Walch Remus, MI Remus, MI -2
7 7 11H Adam Hardy Adam Hardy Sears, MI Sears, MI -
All transfer
10 Laps

Open ModifiedsHeat 3

Finish Start # Competitor Hometown +/-
1 7 7H Bryan Hofbauer Bryan Hofbauer Ionia, MI Ionia, MI 6
2 2 0 Darrick Guikema Darrick Guikema Muskegon, MI Muskegon, MI -
3 6 14 Mario Poniolo Mario Poniolo Crystal, MI Crystal, MI 3
4 1 55D Casey Keyosky Casey Keyosky Clinton Township, MI Clinton Township, MI -3
5 4 33 Montgomery Johnson Montgomery Johnson Eagle, MI Eagle, MI -1
6 5 187 Gavin Hunyady Gavin Hunyady Chesaning, MI Chesaning, MI -1
7 DNF 3 87 Devin Carr Devin Carr Eagle, MI Eagle, MI -4
All transfer
30 Laps

Outlaw Late ModelsA Feature 1

Finish Start # Competitor Hometown +/-
1 3 04 Wade Witherspoon Wade Witherspoon Kinde, MI Kinde, MI 2
2 8 19 Derrick Hilliker Derrick Hilliker Midland, MI Midland, MI 6
3 6 21D David Hilliker David Hilliker Midland, MI Midland, MI 3
4 7 75 Rodney Laney Rodney Laney 3
5 DNF 9 C4 Zach Calkins Zach Calkins Milford, MI Milford, MI 4
6 DNF 1 16 Garrett Wiles Garrett Wiles Hubbardson, MI Hubbardson, MI -5
7 DNF 11 59 Nate Hurley Nate Hurley Brown City, MI Brown City, MI 4
8 DNF 10 57 Kenny Wilson Kenny Wilson Muskegon, MI Muskegon, MI 2
9 DNF 12 72 Kyle Borgman Kyle Borgman Muskegon, MI Muskegon, MI 3
10 DNF 4 26 Dillon Kohn Dillon Kohn Sheridan, MI Sheridan, MI -6
11 DNF 5 M1 Marv Burroughs Marv Burroughs -6
12 DNF 2 03 JC Witherspoon JC Witherspoon Kinde, MI Kinde, MI -10
4 Laps

Outlaw Late ModelsDash 1

Finish Start # Competitor Hometown +/-
1 3 21D David Hilliker David Hilliker Midland, MI Midland, MI 2
2 4 19 Derrick Hilliker Derrick Hilliker Midland, MI Midland, MI 2
3 2 75 Rodney Laney Rodney Laney -1
4 1 16 Garrett Wiles Garrett Wiles Hubbardson, MI Hubbardson, MI -3
10 Laps

Outlaw Late ModelsHeat 1

Finish Start # Competitor Hometown +/-
1 6 19 Derrick Hilliker Derrick Hilliker Midland, MI Midland, MI 5
2 4 04 Wade Witherspoon Wade Witherspoon Kinde, MI Kinde, MI 2
3 5 75 Rodney Laney Rodney Laney 2
4 1 C4 Zach Calkins Zach Calkins Milford, MI Milford, MI -3
5 3 26 Dillon Kohn Dillon Kohn Sheridan, MI Sheridan, MI -2
DNS 2 59 Nate Hurley Nate Hurley Brown City, MI Brown City, MI -
All transfer
10 Laps

Outlaw Late ModelsHeat 2

Finish Start # Competitor Hometown +/-
1 5 21D David Hilliker David Hilliker Midland, MI Midland, MI 4
2 1 57 Kenny Wilson Kenny Wilson Muskegon, MI Muskegon, MI -1
3 4 16 Garrett Wiles Garrett Wiles Hubbardson, MI Hubbardson, MI 1
4 3 03 JC Witherspoon JC Witherspoon Kinde, MI Kinde, MI -1
5 6 M1 Marv Burroughs Marv Burroughs 1
6 2 72 Kyle Borgman Kyle Borgman Muskegon, MI Muskegon, MI -4
All transfer
0 Laps

Outlaw Late ModelsQualifying 1

Finish Start # Competitor Hometown Time
1 2 19 Derrick Hilliker Derrick Hilliker Midland, MI Midland, MI 12.588
2 6 21D David Hilliker David Hilliker Midland, MI Midland, MI 12.680
3 7 75 Rodney Laney Rodney Laney 14.047
4 5 16 Garrett Wiles Garrett Wiles Hubbardson, MI Hubbardson, MI 14.142
5 8 04 Wade Witherspoon Wade Witherspoon Kinde, MI Kinde, MI 14.173
6 11 03 JC Witherspoon JC Witherspoon Kinde, MI Kinde, MI 14.230
7 4 26 Dillon Kohn Dillon Kohn Sheridan, MI Sheridan, MI 14.564
8 3 72 Kyle Borgman Kyle Borgman Muskegon, MI Muskegon, MI 14.578
9 9 59 Nate Hurley Nate Hurley Brown City, MI Brown City, MI 14.887
10 10 57 Kenny Wilson Kenny Wilson Muskegon, MI Muskegon, MI 14.895
11 1 C4 Zach Calkins Zach Calkins Milford, MI Milford, MI 14.928
DNS 12 M1 Marv Burroughs Marv Burroughs 14.928
25 Laps

Great Lakes Traditional SprintsA Feature 1

Finish Start # Competitor Hometown +/-
1 1 85 Dustin Daggett Dustin Daggett Grand Ledge, MI Grand Ledge, MI -
2 3 0 Steve Irwin Steve Irwin Fenton, MI Fenton, MI 1
3 6 25 Max Frank Max Frank Williamston, MI Williamston, MI 3
4 7 33F Jason Ferguson Jason Ferguson Fremont, MI Fremont, MI 3
5 8 00G Mike Galadja Mike Galadja Fenton, MI Fenton, MI 3
6 11 8 Justin Ward Justin Ward Benzonia, MI Benzonia, MI 5
7 5 5X Trent Musk Trent Musk Muskegon, MI Muskegon, MI -2
8 9 10S Jay Steinebach Jay Steinebach Hudsonville, MI Hudsonville, MI 1
9 20 89 Chris Pobanz Chris Pobanz Sebewang, MI Sebewang, MI 11
10 12 10X Ricky Droke Ricky Droke Reed City, MI Reed City, MI 2
11 10 86 Keith Sheffer Jr Keith Sheffer Jr Jerome, MI Jerome, MI -1
12 14 31 Jim Girard Jim Girard Manistee, MI Manistee, MI 2
13 4 3A Mike Astrauskas Mike Astrauskas Pierson, MI Pierson, MI -9
14 16 4G Kent Gardner Kent Gardner Davison, MI Davison, MI 2
15 13 54 Joel Hummel Joel Hummel Nashville, MI Nashville, MI -2
16 19 2B Tyler Bearden Tyler Bearden Onsted, MI Onsted, MI 3
17 17 56 Mark Irwin Mark Irwin Columbiaville, MI Columbiaville, MI -
18 2 27 Brad Lamberson Brad Lamberson Parma, MI Parma, MI -16
19 15 00 Joseph (Joey) Irwin Joseph (Joey) Irwin Sandusky, OH Sandusky, OH -4
20 18 45 Colton Stepke Colton Stepke Brooklyn, MI Brooklyn, MI -2
21 22 9 Gary Hayward Gary Hayward Auburn Hills, MI Auburn Hills, MI 1
22 21 3T Tank Brakenberry Tank Brakenberry Pigeon, MI Pigeon, MI -1
23 23 23 Ralph Brakenberry Ralph Brakenberry Pigeon, MI Pigeon, MI -
8 Laps

Great Lakes Traditional SprintsHeat 1

Finish Start # Competitor Hometown +/-
1 2 25 Max Frank Max Frank Williamston, MI Williamston, MI 1
2 1 5X Trent Musk Trent Musk Muskegon, MI Muskegon, MI -1
3 3 33F Jason Ferguson Jason Ferguson Fremont, MI Fremont, MI -
4 4 86 Keith Sheffer Jr Keith Sheffer Jr Jerome, MI Jerome, MI -
5 8 54 Joel Hummel Joel Hummel Nashville, MI Nashville, MI 3
6 5 4G Kent Gardner Kent Gardner Davison, MI Davison, MI -1
7 6 2B Tyler Bearden Tyler Bearden Onsted, MI Onsted, MI -1
8 7 9 Gary Hayward Gary Hayward Auburn Hills, MI Auburn Hills, MI -1
All transfer
8 Laps

Great Lakes Traditional SprintsHeat 2

Finish Start # Competitor Hometown +/-
1 4 85 Dustin Daggett Dustin Daggett Grand Ledge, MI Grand Ledge, MI 3
2 2 3A Mike Astrauskas Mike Astrauskas Pierson, MI Pierson, MI -
3 3 00G Mike Galadja Mike Galadja Fenton, MI Fenton, MI -
4 5 8 Justin Ward Justin Ward Benzonia, MI Benzonia, MI 1
5 6 31 Jim Girard Jim Girard Manistee, MI Manistee, MI 1
6 7 56 Mark Irwin Mark Irwin Columbiaville, MI Columbiaville, MI 1
7 1 89 Chris Pobanz Chris Pobanz Sebewang, MI Sebewang, MI -6
8 8 23 Ralph Brakenberry Ralph Brakenberry Pigeon, MI Pigeon, MI -
All transfer
8 Laps

Great Lakes Traditional SprintsHeat 3

Finish Start # Competitor Hometown +/-
1 4 0 Steve Irwin Steve Irwin Fenton, MI Fenton, MI 3
2 3 27 Brad Lamberson Brad Lamberson Parma, MI Parma, MI 1
3 2 10S Jay Steinebach Jay Steinebach Hudsonville, MI Hudsonville, MI -1
4 1 10X Ricky Droke Ricky Droke Reed City, MI Reed City, MI -3
5 6 00 Joseph (Joey) Irwin Joseph (Joey) Irwin Sandusky, OH Sandusky, OH 1
6 5 45 Colton Stepke Colton Stepke Brooklyn, MI Brooklyn, MI -1
7 7 3T Tank Brakenberry Tank Brakenberry Pigeon, MI Pigeon, MI -
All transfer
0 Laps

Great Lakes Traditional SprintsQualifying 1

Finish Start # Competitor Hometown Time
1 1 86 Keith Sheffer Jr Keith Sheffer Jr Jerome, MI Jerome, MI 15.868
2 17 85 Dustin Daggett Dustin Daggett Grand Ledge, MI Grand Ledge, MI 16.036
3 9 0 Steve Irwin Steve Irwin Fenton, MI Fenton, MI 16.093
4 3 33F Jason Ferguson Jason Ferguson Fremont, MI Fremont, MI 16.183
5 5 00G Mike Galadja Mike Galadja Fenton, MI Fenton, MI 16.235
6 22 27 Brad Lamberson Brad Lamberson Parma, MI Parma, MI 16.267
7 11 25 Max Frank Max Frank Williamston, MI Williamston, MI 16.506
8 19 3A Mike Astrauskas Mike Astrauskas Pierson, MI Pierson, MI 16.541
9 7 10S Jay Steinebach Jay Steinebach Hudsonville, MI Hudsonville, MI 16.594
10 13 5X Trent Musk Trent Musk Muskegon, MI Muskegon, MI 16.653
11 4 89 Chris Pobanz Chris Pobanz Sebewang, MI Sebewang, MI 16.704
12 6 10X Ricky Droke Ricky Droke Reed City, MI Reed City, MI 16.761
13 23 4G Kent Gardner Kent Gardner Davison, MI Davison, MI 16.796
14 12 8 Justin Ward Justin Ward Benzonia, MI Benzonia, MI 16.840
15 16 45 Colton Stepke Colton Stepke Brooklyn, MI Brooklyn, MI 16.923
16 18 2B Tyler Bearden Tyler Bearden Onsted, MI Onsted, MI 16.950
17 20 31 Jim Girard Jim Girard Manistee, MI Manistee, MI 17.018
18 21 00 Joseph (Joey) Irwin Joseph (Joey) Irwin Sandusky, OH Sandusky, OH 17.058
19 10 9 Gary Hayward Gary Hayward Auburn Hills, MI Auburn Hills, MI 17.130
20 8 56 Mark Irwin Mark Irwin Columbiaville, MI Columbiaville, MI 17.289
21 15 3T Tank Brakenberry Tank Brakenberry Pigeon, MI Pigeon, MI 17.572
DNS 14 54 Joel Hummel Joel Hummel Nashville, MI Nashville, MI 17.572
DNS 2 23 Ralph Brakenberry Ralph Brakenberry Pigeon, MI Pigeon, MI 17.572