5/29/2022 - Slinger Super Speedway
5/29/2022 - Slinger Super Speedway

5/29/2022
Slinger Super Speedway

Download The MyRacePass App

Download The MyRacePass App

Download Today for Real-time Lineups & Results.

Download The MyRacePass App

Download The MyRacePass App

Download Today for Real-time Lineups & Results.

Competitor Overview


John DeAngelis

John DeAngelis

Hubertus, WI

Elite 8 Series Super Late Models Start Finish +/-
Feature 14 7 7
Qualifying 11.487 14 5

Clear Selection

75 Laps

Elite 8 Series Super Late ModelsFeature

Finish Start # Competitor Hometown +/-
1 7 92B RJ Braun RJ Braun Wales, WI Wales, WI 6
2 1 89M Brad Mueller Brad Mueller Random Lake, WI Random Lake, WI -1
3 3 2B Lowell Bennett Lowell Bennett Neenah, WI Neenah, WI -
4 11 0D Ryan DeStefano Ryan DeStefano Hartland, WI Hartland, WI 7
5 13 55L Rich Loch Rich Loch Muskego, WI Muskego, WI 8
6 5 9K Derek Kraus Derek Kraus Stratford, WI Stratford, WI -1
7 14 7D John DeAngelis John DeAngelis Hubertus, WI Hubertus, WI 7
8 6 48K Brad Keith Brad Keith Allenton, WI Allenton, WI -2
9 8 97N Jacob Nottestad Jacob Nottestad Stoughton, WI Stoughton, WI -1
10 4 38W Nick Wagner Nick Wagner Hartford, WI Hartford, WI -6
11 17 66M Dave McCardle Dave McCardle Menomonee Falls, WI Menomonee Falls, WI 6
12 18 89N Nick Egan Nick Egan Slinger, WI Slinger, WI 6
13 DNF 10 11P Alex Prunty Alex Prunty Lomira, WI Lomira, WI -3
14 DNF 19 23V Levon VanDerGeest Levon VanDerGeest Merrill, WI Merrill, WI 5
15 DNF 16 2M Michael Bilderback Michael Bilderback South Beloit, IL South Beloit, IL 1
16 DNF 9 51A Steve Apel Steve Apel West Bend, WI West Bend, WI -7
17 DNF 15 92M Conrad Morgan Conrad Morgan Waukesha, WI Waukesha, WI -2
18 DNF 2 72H Mike Held Mike Held Hartford, WI Hartford, WI -16
19 DNF 12 42P Dennis Prunty Dennis Prunty Allenton, WI Allenton, WI -7
20 Laps

Elite 8 Series Super Late ModelsSemi Feature

Finish Start # Competitor Hometown +/-
1 1 2M Michael Bilderback Michael Bilderback South Beloit, IL South Beloit, IL -
2 3 66M Dave McCardle Dave McCardle Menomonee Falls, WI Menomonee Falls, WI 1
3 4 89N Nick Egan Nick Egan Slinger, WI Slinger, WI 1
4 2 23V Levon VanDerGeest Levon VanDerGeest Merrill, WI Merrill, WI -2
Top 4 transfer
5 5 40T Curt Tillman Curt Tillman Rockton, IL Rockton, IL -
6 DNF 7 91T Cole Thomas Cole Thomas Franklin, WI Franklin, WI 1
7 DNF 6 36N Steve Nickolaus Steve Nickolaus Caledonia, WI Caledonia, WI -1
6 Laps

Elite 8 Series Super Late ModelsMAC Tools Fast Dash

Finish Start # Competitor Hometown +/-
1 4 97N Jacob Nottestad Jacob Nottestad Stoughton, WI Stoughton, WI 3
2 2 48K Brad Keith Brad Keith Allenton, WI Allenton, WI -
3 6 11P Alex Prunty Alex Prunty Lomira, WI Lomira, WI 3
4 1 9K Derek Kraus Derek Kraus Stratford, WI Stratford, WI -3
5 5 51A Steve Apel Steve Apel West Bend, WI West Bend, WI -
6 3 92B RJ Braun RJ Braun Wales, WI Wales, WI -3
3 Laps

Elite 8 Series Super Late ModelsQualifying

Finish Start # Competitor Hometown Time
1 21 11P Alex Prunty Alex Prunty Lomira, WI Lomira, WI 11.315
2 7 51A Steve Apel Steve Apel West Bend, WI West Bend, WI 11.332
3 15 97N Jacob Nottestad Jacob Nottestad Stoughton, WI Stoughton, WI 11.356
4 13 92B RJ Braun RJ Braun Wales, WI Wales, WI 11.384
5 6 48K Brad Keith Brad Keith Allenton, WI Allenton, WI 11.391
6 20 9K Derek Kraus Derek Kraus Stratford, WI Stratford, WI 11.404
7 3 38W Nick Wagner Nick Wagner Hartford, WI Hartford, WI 11.406
8 17 2B Lowell Bennett Lowell Bennett Neenah, WI Neenah, WI 11.423
9 10 72H Mike Held Mike Held Hartford, WI Hartford, WI 11.425
10 11 89M Brad Mueller Brad Mueller Random Lake, WI Random Lake, WI 11.428
11 16 0D Ryan DeStefano Ryan DeStefano Hartland, WI Hartland, WI 11.428
12 5 42P Dennis Prunty Dennis Prunty Allenton, WI Allenton, WI 11.430
13 8 55L Rich Loch Rich Loch Muskego, WI Muskego, WI 11.476
14 19 7D John DeAngelis John DeAngelis Hubertus, WI Hubertus, WI 11.487
Top 14 transfer
15 9 66M Dave McCardle Dave McCardle Menomonee Falls, WI Menomonee Falls, WI 11.488
16 1 23V Levon VanDerGeest Levon VanDerGeest Merrill, WI Merrill, WI 11.497
17 14 92M Conrad Morgan Conrad Morgan Waukesha, WI Waukesha, WI 11.502
18 18 2M Michael Bilderback Michael Bilderback South Beloit, IL South Beloit, IL 11.507
19 12 89N Nick Egan Nick Egan Slinger, WI Slinger, WI 11.549
20 4 40T Curt Tillman Curt Tillman Rockton, IL Rockton, IL 12.178
21 2 36N Steve Nickolaus Steve Nickolaus Caledonia, WI Caledonia, WI 12.599
40 Laps

Uptown Motorcars Pro Late ModelsFeature

Finish Start # Competitor Hometown +/-
1 6 01G Ryan Gutknecht Ryan Gutknecht Oak Creek, WI Oak Creek, WI 5
2 8 99C Ryan Craine Ryan Craine Hartford, WI Hartford, WI 6
3 5 7H Mitchell Haver Mitchell Haver West Bend, WI West Bend, WI 2
4 9 99B Tom Berens Tom Berens Slinger, WI Slinger, WI 5
5 10 88J Jeff Holtz Jeff Holtz Franksville, WI Franksville, WI 5
6 7 39P Zach Prunty Zach Prunty Lomira, WI Lomira, WI 1
7 14 49M Jerry Mueller Jerry Mueller Richfield, WI Richfield, WI 7
8 3 84V Jacob Vanoskey Jacob Vanoskey Hartford, WI Hartford, WI -5
9 12 27B Jeremy Bentz Jeremy Bentz Fox Lake, IL Fox Lake, IL 3
10 4 3H Tyler Hromadka Tyler Hromadka Colgate, WI Colgate, WI -6
11 1 98B Billy Braun Billy Braun Wales, WI Wales, WI -10
12 2 61E Jerry Eckhardt Jerry Eckhardt Johnson Creek, WI Johnson Creek, WI -10
13 11 2S Del Schuler Del Schuler Mequon, WI Mequon, WI -2
14 16 16D Mitch DelCamp Mitch DelCamp Germantown, WI Germantown, WI 2
15 DNF 15 44G Zach Greer Zach Greer Slinger, WI Slinger, WI -
DNS 13 99J Jim Beauchamp Jim Beauchamp Slinger, WI Slinger, WI -
10 Laps

Uptown Motorcars Pro Late ModelsHeat 1

Finish Start # Competitor Hometown +/-
1 6 49M Jerry Mueller Jerry Mueller Richfield, WI Richfield, WI 5
2 4 98B Billy Braun Billy Braun Wales, WI Wales, WI 2
3 3 2S Del Schuler Del Schuler Mequon, WI Mequon, WI -
4 7 16D Mitch DelCamp Mitch DelCamp Germantown, WI Germantown, WI 3
5 2 27B Jeremy Bentz Jeremy Bentz Fox Lake, IL Fox Lake, IL -3
6 8 44G Zach Greer Zach Greer Slinger, WI Slinger, WI 2
DNS 5 61E Jerry Eckhardt Jerry Eckhardt Johnson Creek, WI Johnson Creek, WI -
DNS 1 99J Jim Beauchamp Jim Beauchamp Slinger, WI Slinger, WI -
10 Laps

Uptown Motorcars Pro Late ModelsHeat 2

Finish Start # Competitor Hometown +/-
1 1 84V Jacob Vanoskey Jacob Vanoskey Hartford, WI Hartford, WI -
2 3 7H Mitchell Haver Mitchell Haver West Bend, WI West Bend, WI 1
3 7 88J Jeff Holtz Jeff Holtz Franksville, WI Franksville, WI 4
4 5 39P Zach Prunty Zach Prunty Lomira, WI Lomira, WI 1
5 8 99B Tom Berens Tom Berens Slinger, WI Slinger, WI 3
6 6 99C Ryan Craine Ryan Craine Hartford, WI Hartford, WI -
7 4 01G Ryan Gutknecht Ryan Gutknecht Oak Creek, WI Oak Creek, WI -3
8 2 3H Tyler Hromadka Tyler Hromadka Colgate, WI Colgate, WI -6
2 Laps

Uptown Motorcars Pro Late ModelsQualifying

Finish Start # Competitor Hometown Time
1 9 99B Tom Berens Tom Berens Slinger, WI Slinger, WI 12.130
2 7 88J Jeff Holtz Jeff Holtz Franksville, WI Franksville, WI 12.145
3 10 99C Ryan Craine Ryan Craine Hartford, WI Hartford, WI 12.154
4 2 39P Zach Prunty Zach Prunty Lomira, WI Lomira, WI 12.221
5 12 01G Ryan Gutknecht Ryan Gutknecht Oak Creek, WI Oak Creek, WI 12.230
6 15 7H Mitchell Haver Mitchell Haver West Bend, WI West Bend, WI 12.267
7 14 3H Tyler Hromadka Tyler Hromadka Colgate, WI Colgate, WI 12.374
8 6 84V Jacob Vanoskey Jacob Vanoskey Hartford, WI Hartford, WI 12.412
9 5 61E Jerry Eckhardt Jerry Eckhardt Johnson Creek, WI Johnson Creek, WI 12.425
10 8 98B Billy Braun Billy Braun Wales, WI Wales, WI 12.473
11 3 44G Zach Greer Zach Greer Slinger, WI Slinger, WI 12.523
12 16 16D Mitch DelCamp Mitch DelCamp Germantown, WI Germantown, WI 12.704
13 13 2S Del Schuler Del Schuler Mequon, WI Mequon, WI 12.738
14 1 27B Jeremy Bentz Jeremy Bentz Fox Lake, IL Fox Lake, IL 12.832
15 11 99J Jim Beauchamp Jim Beauchamp Slinger, WI Slinger, WI 12.967
DNS 4 49M Jerry Mueller Jerry Mueller Richfield, WI Richfield, WI
All transfer
25 Laps

Town 9 Tap Slinger BeesFeature

Finish Start # Competitor Hometown +/-
1 1 84H Brian Hillringhouse Brian Hillringhouse South Milwaukee, WI South Milwaukee, WI -
2 10 33E Tom Elsinger Jr Tom Elsinger Jr West Bend, WI West Bend, WI 8
3 9 11M Brandon Mennicke Brandon Mennicke Slinger, WI Slinger, WI 6
4 7 19B Misty Benn Misty Benn Menomonee Falls, WI Menomonee Falls, WI 3
5 8 10G Ricky Gebhard Ricky Gebhard Oconomowoc, WI Oconomowoc, WI 3
6 3 13K Brandon Klitzke Brandon Klitzke Jackson, WI Jackson, WI -3
7 14 15N Tracy Neu Tracy Neu Iron Ridge, WI Iron Ridge, WI 7
8 2 33S Brian Stanczyk Brian Stanczyk West Bend, WI West Bend, WI -6
9 6 3C Jason Clope Jason Clope Janesville, WI Janesville, WI -3
10 5 52L Dylan Lemberger Dylan Lemberger Menomonee Falls, WI Menomonee Falls, WI -5
11 12 20X Kendall Becker Kendall Becker Hartford, WI Hartford, WI 1
12 13 14S Al Strobel Al Strobel Iron Ridge, WI Iron Ridge, WI 1
13 DNF 15 23R JD Rudser JD Rudser Port Washington, WI Port Washington, WI 2
DNS 11 66S Steve Savage Steve Savage Cedarburg, WI Cedarburg, WI -
DQ 4 14M Mitchell Strobel Mitchell Strobel Iron Ridge, WI Iron Ridge, WI -
8 Laps

Town 9 Tap Slinger BeesHeat 1

Finish Start # Competitor Hometown +/-
1 6 14M Mitchell Strobel Mitchell Strobel Iron Ridge, WI Iron Ridge, WI 5
2 3 84H Brian Hillringhouse Brian Hillringhouse South Milwaukee, WI South Milwaukee, WI 1
3 5 13K Brandon Klitzke Brandon Klitzke Jackson, WI Jackson, WI 2
4 7 52L Dylan Lemberger Dylan Lemberger Menomonee Falls, WI Menomonee Falls, WI 3
5 1 20X Kendall Becker Kendall Becker Hartford, WI Hartford, WI -4
6 2 66S Steve Savage Steve Savage Cedarburg, WI Cedarburg, WI -4
DNS 8 23R JD Rudser JD Rudser Port Washington, WI Port Washington, WI -
DNS 4 33S Brian Stanczyk Brian Stanczyk West Bend, WI West Bend, WI -
8 Laps

Town 9 Tap Slinger BeesHeat 2

Finish Start # Competitor Hometown +/-
1 3 10G Ricky Gebhard Ricky Gebhard Oconomowoc, WI Oconomowoc, WI 2
2 5 33E Tom Elsinger Jr Tom Elsinger Jr West Bend, WI West Bend, WI 3
3 6 14S Al Strobel Al Strobel Iron Ridge, WI Iron Ridge, WI 3
4 2 19B Misty Benn Misty Benn Menomonee Falls, WI Menomonee Falls, WI -2
5 4 11M Brandon Mennicke Brandon Mennicke Slinger, WI Slinger, WI -1
6 7 15N Tracy Neu Tracy Neu Iron Ridge, WI Iron Ridge, WI 1
7 1 3C Jason Clope Jason Clope Janesville, WI Janesville, WI -6
2 Laps

Town 9 Tap Slinger BeesQualifying

Finish Start # Competitor Hometown Time
1 2 33E Tom Elsinger Jr Tom Elsinger Jr West Bend, WI West Bend, WI 15.236
2 3 11M Brandon Mennicke Brandon Mennicke Slinger, WI Slinger, WI 15.277
3 5 10G Ricky Gebhard Ricky Gebhard Oconomowoc, WI Oconomowoc, WI 15.286
4 1 19B Misty Benn Misty Benn Menomonee Falls, WI Menomonee Falls, WI 15.288
5 7 3C Jason Clope Jason Clope Janesville, WI Janesville, WI 15.317
6 10 52L Dylan Lemberger Dylan Lemberger Menomonee Falls, WI Menomonee Falls, WI 15.359
7 8 14M Mitchell Strobel Mitchell Strobel Iron Ridge, WI Iron Ridge, WI 15.380
8 12 13K Brandon Klitzke Brandon Klitzke Jackson, WI Jackson, WI 15.393
9 6 33S Brian Stanczyk Brian Stanczyk West Bend, WI West Bend, WI 15.530
10 13 84H Brian Hillringhouse Brian Hillringhouse South Milwaukee, WI South Milwaukee, WI 15.697
11 11 66S Steve Savage Steve Savage Cedarburg, WI Cedarburg, WI 15.796
12 15 20X Kendall Becker Kendall Becker Hartford, WI Hartford, WI 15.801
DQ 9 14S Al Strobel Al Strobel Iron Ridge, WI Iron Ridge, WI 15.113
DQ 4 15N Tracy Neu Tracy Neu Iron Ridge, WI Iron Ridge, WI 15.148
DNS 14 23R JD Rudser JD Rudser Port Washington, WI Port Washington, WI
All transfer
10 Laps

Figure 8sFeature

Finish Start # Competitor Hometown +/-
1 1 0S Bill Shavlik Bill Shavlik West Bend, WI West Bend, WI -
2 2 1O Nick Ostberg Nick Ostberg West Bend, WI West Bend, WI -
3 3 17B Rick Bruskiewicz Rick Bruskiewicz Mayville, WI Mayville, WI -
4 4 4G Scott Goetzke Scott Goetzke Iron Ridge, WI Iron Ridge, WI -
35 Laps

SportsmanFeature

Finish Start # Competitor Hometown +/-
1 7 88H Brian Holtz Brian Holtz Muskego, WI Muskego, WI 6
2 1 4C Dan Calhoun Dan Calhoun Johnsburg, IL Johnsburg, IL -1
3 9 14M Andrew Meyerhofer Andrew Meyerhofer Menasha, WI Menasha, WI 6
4 2 24B Brandon Tackes Brandon Tackes West Bend, WI West Bend, WI -2
5 8 53W Paul Wagner Paul Wagner Iron Ridge, WI Iron Ridge, WI 3
6 13 21B Brett Butler Brett Butler West Bend, WI West Bend, WI 7
7 5 99L Dale Lecus, Jr. Dale Lecus, Jr. Caledonia, WI Caledonia, WI -2
8 12 9S Simon Seyfert Simon Seyfert Saukville, WI Saukville, WI 4
9 15 101E Jimmie Evans Jimmie Evans St. Francis, WI St. Francis, WI 6
10 14 35D John Daley John Daley West Bend, WI West Bend, WI 4
11 DNF 3 33E Tom Elsinger, Sr. Tom Elsinger, Sr. West Bend, WI West Bend, WI -8
12 DNF 11 3R Rick Redig-Tackman Rick Redig-Tackman Waukesha, WI Waukesha, WI -1
13 DNF 6 32S Ryan Sielaff Ryan Sielaff North Prairie, WI North Prairie, WI -7
14 DNF 10 89L Alex Lopacinski Alex Lopacinski West Bend, WI West Bend, WI -4
DNS 16 17H Mike Hansen Mike Hansen Eagle, WI Eagle, WI -
DNS 17 51T Dave Teske Dave Teske Richfield, WI Richfield, WI -
DQ 4 04H Brady Held Brady Held Iron Ridge, WI Iron Ridge, WI -
10 Laps

SportsmanHeat 1

Finish Start # Competitor Hometown +/-
1 2 21B Brett Butler Brett Butler West Bend, WI West Bend, WI 1
2 4 3R Rick Redig-Tackman Rick Redig-Tackman Waukesha, WI Waukesha, WI 2
3 3 9S Simon Seyfert Simon Seyfert Saukville, WI Saukville, WI -
4 7 4C Dan Calhoun Dan Calhoun Johnsburg, IL Johnsburg, IL 3
5 5 89L Alex Lopacinski Alex Lopacinski West Bend, WI West Bend, WI -
6 1 35D John Daley John Daley West Bend, WI West Bend, WI -5
7 8 101E Jimmie Evans Jimmie Evans St. Francis, WI St. Francis, WI 1
8 DNF 6 51T Dave Teske Dave Teske Richfield, WI Richfield, WI -2
DNS 9 17H Mike Hansen Mike Hansen Eagle, WI Eagle, WI -
10 Laps

SportsmanHeat 2

Finish Start # Competitor Hometown +/-
1 2 33E Tom Elsinger, Sr. Tom Elsinger, Sr. West Bend, WI West Bend, WI 1
2 4 99L Dale Lecus, Jr. Dale Lecus, Jr. Caledonia, WI Caledonia, WI 2
3 6 32S Ryan Sielaff Ryan Sielaff North Prairie, WI North Prairie, WI 3
4 8 53W Paul Wagner Paul Wagner Iron Ridge, WI Iron Ridge, WI 4
5 3 04H Brady Held Brady Held Iron Ridge, WI Iron Ridge, WI -2
6 5 14M Andrew Meyerhofer Andrew Meyerhofer Menasha, WI Menasha, WI -1
7 1 24B Brandon Tackes Brandon Tackes West Bend, WI West Bend, WI -6
8 DNF 7 88H Brian Holtz Brian Holtz Muskego, WI Muskego, WI -1
2 Laps

SportsmanQualifying

Finish Start # Competitor Hometown Time
1 6 53W Paul Wagner Paul Wagner Iron Ridge, WI Iron Ridge, WI 12.694
2 7 88H Brian Holtz Brian Holtz Muskego, WI Muskego, WI 12.731
3 2 32S Ryan Sielaff Ryan Sielaff North Prairie, WI North Prairie, WI 12.794
4 15 14M Andrew Meyerhofer Andrew Meyerhofer Menasha, WI Menasha, WI 12.851
5 9 99L Dale Lecus, Jr. Dale Lecus, Jr. Caledonia, WI Caledonia, WI 12.911
6 13 04H Brady Held Brady Held Iron Ridge, WI Iron Ridge, WI 12.941
7 3 33E Tom Elsinger, Sr. Tom Elsinger, Sr. West Bend, WI West Bend, WI 12.951
8 1 24B Brandon Tackes Brandon Tackes West Bend, WI West Bend, WI 12.978
9 12 4C Dan Calhoun Dan Calhoun Johnsburg, IL Johnsburg, IL 13.038
10 5 51T Dave Teske Dave Teske Richfield, WI Richfield, WI 13.060
11 8 89L Alex Lopacinski Alex Lopacinski West Bend, WI West Bend, WI 13.113
12 11 3R Rick Redig-Tackman Rick Redig-Tackman Waukesha, WI Waukesha, WI 13.180
13 14 9S Simon Seyfert Simon Seyfert Saukville, WI Saukville, WI 13.223
14 17 21B Brett Butler Brett Butler West Bend, WI West Bend, WI 13.242
15 4 35D John Daley John Daley West Bend, WI West Bend, WI 13.450
16 10 101E Jimmie Evans Jimmie Evans St. Francis, WI St. Francis, WI 14.387
DNS 16 17H Mike Hansen Mike Hansen Eagle, WI Eagle, WI
All transfer
10 Laps

Slinger SixersFeature

Finish Start # Competitor Hometown +/-
1 4 59X Rick Buss Rick Buss Sullivan, WI Sullivan, WI 3
2 5 16Z Joshua Zacharias Joshua Zacharias LONE ROCK, WI LONE ROCK, WI 3
3 2 72F Mark Fogel Jr Mark Fogel Jr West Bend, WI West Bend, WI -1
4 3 85G Brandon Gumm Brandon Gumm Kewaskum, WI Kewaskum, WI -1
5 1 97K Collin Keller Collin Keller Kewaskum, WI Kewaskum, WI -4
6 6 8K Kellee Held Kellee Held Iron Ridge, WI Iron Ridge, WI -
8 Laps

Slinger SixersHeat 1

Finish Start # Competitor Hometown +/-
1 2 16Z Joshua Zacharias Joshua Zacharias LONE ROCK, WI LONE ROCK, WI 1
2 5 59X Rick Buss Rick Buss Sullivan, WI Sullivan, WI 3
3 1 97K Collin Keller Collin Keller Kewaskum, WI Kewaskum, WI -2
4 3 85G Brandon Gumm Brandon Gumm Kewaskum, WI Kewaskum, WI -1
5 6 72F Mark Fogel Jr Mark Fogel Jr West Bend, WI West Bend, WI 1
6 4 8K Kellee Held Kellee Held Iron Ridge, WI Iron Ridge, WI -2
2 Laps

Slinger SixersQualifying

Finish Start # Competitor Hometown Time
1 5 59X Rick Buss Rick Buss Sullivan, WI Sullivan, WI 15.942
2 1 16Z Joshua Zacharias Joshua Zacharias LONE ROCK, WI LONE ROCK, WI 16.165
3 2 85G Brandon Gumm Brandon Gumm Kewaskum, WI Kewaskum, WI 16.239
4 4 72F Mark Fogel Jr Mark Fogel Jr West Bend, WI West Bend, WI 16.367
5 3 97K Collin Keller Collin Keller Kewaskum, WI Kewaskum, WI 16.398
6 6 8K Kellee Held Kellee Held Iron Ridge, WI Iron Ridge, WI 17.910
All transfer