7/24/2022 - Buffalo River Speedway
7/24/2022 - Buffalo River Speedway

7/24/2022
Buffalo River Speedway

Download The MyRacePass App

Download The MyRacePass App

Download Today for Real-time Lineups & Results.

Download The MyRacePass App

Download The MyRacePass App

Download Today for Real-time Lineups & Results.

Competitor Overview


Brady Molter

Brady Molter

Rothsay, MN

Short Trackers Start Finish +/-
A Feature 1 6 2 4
Heat 1 4 1 3

Clear Selection

20 Laps

IMCA SportModsA Feature 1

Finish Start # Competitor Hometown +/-
1 6 5 Scott Jacobson Scott Jacobson Fargo, ND Fargo, ND 5
2 2 22 Vince Jegtvig Vince Jegtvig Dilworth, MN Dilworth, MN -
3 3 40 Chris VanMil Chris VanMil Barnesville, MN Barnesville, MN -
4 9 15J Kelly Jacobson Kelly Jacobson Fargo, ND Fargo, ND 5
5 5 60 Patrick Brejcha Patrick Brejcha Wahpeton, ND Wahpeton, ND -
6 8 9 Torey Fischer Torey Fischer West Fargo, ND West Fargo, ND 2
7 1 9M Skyla Miller Skyla Miller Harwood, ND Harwood, ND -6
8 11 15C Matthew Clark Matthew Clark West Fargo, ND West Fargo, ND 3
9 13 17K Kamey Leedom Kamey Leedom West Fargo, ND West Fargo, ND 4
10 DNF 7 2X Brady Moore Brady Moore Ulen, MN Ulen, MN -3
11 DNF 10 71B David Siercks David Siercks Princeton, MN Princeton, MN -1
12 DNF 4 1X Tucker Tschakert Tucker Tschakert KENT, MN KENT, MN -8
13 DNF 12 15 Dean Precht Dean Precht Detroit Lakes, MN Detroit Lakes, MN -1
8 Laps

IMCA SportModsHeat 1

Finish Start # Competitor Hometown +/-
1 5 5 Scott Jacobson Scott Jacobson Fargo, ND Fargo, ND 4
2 3 22 Vince Jegtvig Vince Jegtvig Dilworth, MN Dilworth, MN 1
3 7 71B David Siercks David Siercks Princeton, MN Princeton, MN 4
4 4 1X Tucker Tschakert Tucker Tschakert KENT, MN KENT, MN -
5 6 9 Torey Fischer Torey Fischer West Fargo, ND West Fargo, ND 1
6 1 15C Matthew Clark Matthew Clark West Fargo, ND West Fargo, ND -5
7 DNF 2 15 Dean Precht Dean Precht Detroit Lakes, MN Detroit Lakes, MN -5
All transfer
8 Laps

IMCA SportModsHeat 2

Finish Start # Competitor Hometown +/-
1 2 40 Chris VanMil Chris VanMil Barnesville, MN Barnesville, MN 1
2 5 15J Kelly Jacobson Kelly Jacobson Fargo, ND Fargo, ND 3
3 3 60 Patrick Brejcha Patrick Brejcha Wahpeton, ND Wahpeton, ND -
4 4 2X Brady Moore Brady Moore Ulen, MN Ulen, MN -
5 1 9M Skyla Miller Skyla Miller Harwood, ND Harwood, ND -4
6 6 17K Kamey Leedom Kamey Leedom West Fargo, ND West Fargo, ND -
All transfer
20 Laps

Powri Minn-Kota Lightning SprintsA Feature 1

Finish Start # Competitor Hometown +/-
1 1 13 Alan Truscinski Alan Truscinski Greenbush, MN Greenbush, MN -
2 2 10 Alex Truscinski Alex Truscinski Greenbush, MN Greenbush, MN -
3 6 5G Garrison Miller Garrison Miller Fargo, ND Fargo, ND 3
4 5 24 Jake Haugeberg Jake Haugeberg West Fargo, ND West Fargo, ND 1
5 7 72 Kate Taves Kate Taves Detroit Lakes, MN Detroit Lakes, MN 2
6 8 11 Dexter Dvergsten Dexter Dvergsten Greenbush, MN Greenbush, MN 2
7 9 1W Mark Williams Mark Williams Grand Forks, ND Grand Forks, ND 2
8 3 19S Travis Surerus Travis Surerus Fargo, ND Fargo, ND -5
9 10 87 Matthew Taves Matthew Taves Detroit Lakes, MN Detroit Lakes, MN 1
10 4 40 Lawrence Veralrud Lawrence Veralrud Oslo, MN Oslo, MN -6
11 12 18 Hayden Koehmstedt Hayden Koehmstedt West Fargo, ND West Fargo, ND 1
12 14 23 Gerald Hatlestadt Gerald Hatlestadt Sabin, MN Sabin, MN 2
13 11 100 Jason Berg Jason Berg West Fargo, ND West Fargo, ND -2
14 DNF 13 12 Loki Bjerke Loki Bjerke Argusville, ND Argusville, ND -1
8 Laps

Powri Minn-Kota Lightning SprintsHeat 1

Finish Start # Competitor Hometown +/-
1 1 5G Garrison Miller Garrison Miller Fargo, ND Fargo, ND -
2 2 40 Lawrence Veralrud Lawrence Veralrud Oslo, MN Oslo, MN -
3 3 19S Travis Surerus Travis Surerus Fargo, ND Fargo, ND -
4 5 72 Kate Taves Kate Taves Detroit Lakes, MN Detroit Lakes, MN 1
5 6 1W Mark Williams Mark Williams Grand Forks, ND Grand Forks, ND 1
6 7 100 Jason Berg Jason Berg West Fargo, ND West Fargo, ND 1
7 DNF 4 12 Loki Bjerke Loki Bjerke Argusville, ND Argusville, ND -3
All transfer
8 Laps

Powri Minn-Kota Lightning SprintsHeat 2

Finish Start # Competitor Hometown +/-
1 5 10 Alex Truscinski Alex Truscinski Greenbush, MN Greenbush, MN 4
2 4 13 Alan Truscinski Alan Truscinski Greenbush, MN Greenbush, MN 2
3 1 24 Jake Haugeberg Jake Haugeberg West Fargo, ND West Fargo, ND -2
4 7 11 Dexter Dvergsten Dexter Dvergsten Greenbush, MN Greenbush, MN 3
5 6 87 Matthew Taves Matthew Taves Detroit Lakes, MN Detroit Lakes, MN 1
6 2 18 Hayden Koehmstedt Hayden Koehmstedt West Fargo, ND West Fargo, ND -4
7 3 23 Gerald Hatlestadt Gerald Hatlestadt Sabin, MN Sabin, MN -4
All transfer
20 Laps

INEX LegendsA Feature 1

Finish Start # Competitor Hometown +/-
1 6 20 Alex Braseth Alex Braseth Ulen, MN Ulen, MN 5
2 9 72 Tye Wilke Tye Wilke Detroit Lakes, MN Detroit Lakes, MN 7
3 4 28 Joshua Wiest Joshua Wiest Jamestown, ND Jamestown, ND 1
4 8 79 Scott Richardson Scott Richardson Pelican Rapids, MN Pelican Rapids, MN 4
5 5 29 Ryan Braseth Ryan Braseth Ulen, MN Ulen, MN -
6 3 7 Kody Machart Kody Machart Moorhead, MN Moorhead, MN -3
7 11 49 Collin Compson Collin Compson Valley City, ND Valley City, ND 4
8 13 24S Shaun Erickson Shaun Erickson Glyndon, MN Glyndon, MN 5
9 12 2 Ashton Spieker Ashton Spieker Sabin, MN Sabin, MN 3
10 14 17 Zander Compson Zander Compson Valley City, ND Valley City, ND 4
11 7 5D8 Dylan Johnson Dylan Johnson Durbin, ND Durbin, ND -4
12 2 82 Shawn Wiest Shawn Wiest Fargo, ND Fargo, ND -10
13 16 31C Emmitt Curtis Emmitt Curtis Rothsay, MN Rothsay, MN 3
14 15 21 Ryan Lewis Ryan Lewis Hawley, MN Hawley, MN 1
15 18 24 Mike Hart Mike Hart Erhard, MN Erhard, MN 3
16 17 2J Joseph Lewis Joseph Lewis Hawley, MN Hawley, MN 1
17 19 93 Steve Johnson Steve Johnson Mapleton, ND Mapleton, ND 2
18 20 89 Spencer Frueh Spencer Frueh Mapleton, ND Mapleton, ND 2
19 DNF 1 11 Evan Hendrickson Evan Hendrickson Mapleton, ND Mapleton, ND -18
DNS 10 1OZ Glenn Mitchell Glenn Mitchell Picton, NSW Picton, NSW -
8 Laps

INEX LegendsHeat 1

Finish Start # Competitor Hometown +/-
1 7 49 Collin Compson Collin Compson Valley City, ND Valley City, ND 6
2 6 79 Scott Richardson Scott Richardson Pelican Rapids, MN Pelican Rapids, MN 4
3 5 29 Ryan Braseth Ryan Braseth Ulen, MN Ulen, MN 2
4 3 11 Evan Hendrickson Evan Hendrickson Mapleton, ND Mapleton, ND -1
5 4 24S Shaun Erickson Shaun Erickson Glyndon, MN Glyndon, MN -1
6 1 31C Emmitt Curtis Emmitt Curtis Rothsay, MN Rothsay, MN -5
7 2 93 Steve Johnson Steve Johnson Mapleton, ND Mapleton, ND -5
8 Laps

INEX LegendsHeat 2

Finish Start # Competitor Hometown +/-
1 6 72 Tye Wilke Tye Wilke Detroit Lakes, MN Detroit Lakes, MN 5
2 5 20 Alex Braseth Alex Braseth Ulen, MN Ulen, MN 3
3 7 2 Ashton Spieker Ashton Spieker Sabin, MN Sabin, MN 4
4 3 82 Shawn Wiest Shawn Wiest Fargo, ND Fargo, ND -1
5 4 17 Zander Compson Zander Compson Valley City, ND Valley City, ND -1
6 1 2J Joseph Lewis Joseph Lewis Hawley, MN Hawley, MN -5
7 2 89 Spencer Frueh Spencer Frueh Mapleton, ND Mapleton, ND -5
8 Laps

INEX LegendsHeat 3

Finish Start # Competitor Hometown +/-
1 5 5D8 Dylan Johnson Dylan Johnson Durbin, ND Durbin, ND 4
2 3 7 Kody Machart Kody Machart Moorhead, MN Moorhead, MN 1
3 4 28 Joshua Wiest Joshua Wiest Jamestown, ND Jamestown, ND 1
4 6 1OZ Glenn Mitchell Glenn Mitchell Picton, NSW Picton, NSW 2
5 2 21 Ryan Lewis Ryan Lewis Hawley, MN Hawley, MN -3
6 1 24 Mike Hart Mike Hart Erhard, MN Erhard, MN -5
15 Laps

Short TrackersA Feature 1

Finish Start # Competitor Hometown +/-
1 1 3E Hunter Goulet Hunter Goulet Fargo, ND Fargo, ND -
2 6 50 Brady Molter Brady Molter Rothsay, MN Rothsay, MN 4
3 10 87 John Heacox John Heacox Lisbon, ND Lisbon, ND 7
4 7 45W Kevin Wahl Kevin Wahl Fergus Falls, MN Fergus Falls, MN 3
5 4 27 Kody Crabtree Kody Crabtree Fargo, ND Fargo, ND -1
6 5 3K Jason Kast Jason Kast Fairmount, ND Fairmount, ND -1
7 8 5 Aaron Schober Aaron Schober Lake Park, MN Lake Park, MN 1
8 2 68 Mike Carlson Mike Carlson Fargo, ND Fargo, ND -6
9 9 4 Lee Williams Lee Williams Fargo, ND Fargo, ND -
10 11 22L Andy Booke Andy Booke Wahpeton, ND Wahpeton, ND 1
11 12 33 Shawnee Brinwall Shawnee Brinwall Dilworth, MN Dilworth, MN 1
12 DNF 13 03 Christian Kast Christian Kast Fairmount, ND Fairmount, ND 1
13 DNF 3 84 Adrian Kubitz Adrian Kubitz Dilworth, MN Dilworth, MN -10
8 Laps

Short TrackersHeat 1

Finish Start # Competitor Hometown +/-
1 4 50 Brady Molter Brady Molter Rothsay, MN Rothsay, MN 3
2 3 27 Kody Crabtree Kody Crabtree Fargo, ND Fargo, ND 1
3 2 68 Mike Carlson Mike Carlson Fargo, ND Fargo, ND -1
4 5 5 Aaron Schober Aaron Schober Lake Park, MN Lake Park, MN 1
5 7 22L Andy Booke Andy Booke Wahpeton, ND Wahpeton, ND 2
6 1 4 Lee Williams Lee Williams Fargo, ND Fargo, ND -5
7 DNF 6 03 Christian Kast Christian Kast Fairmount, ND Fairmount, ND -1
All transfer
8 Laps

Short TrackersHeat 2

Finish Start # Competitor Hometown +/-
1 1 3E Hunter Goulet Hunter Goulet Fargo, ND Fargo, ND -
2 4 45W Kevin Wahl Kevin Wahl Fergus Falls, MN Fergus Falls, MN 2
3 6 87 John Heacox John Heacox Lisbon, ND Lisbon, ND 3
4 3 3K Jason Kast Jason Kast Fairmount, ND Fairmount, ND -1
5 2 84 Adrian Kubitz Adrian Kubitz Dilworth, MN Dilworth, MN -3
6 5 33 Shawnee Brinwall Shawnee Brinwall Dilworth, MN Dilworth, MN -1
All transfer
30 Laps

IMCA ModifiedA Feature 1

Finish Start # Competitor Hometown +/-
1 5 72 Dave Shipley Dave Shipley Argusville, ND Argusville, ND 4
2 7 98 John Nord John Nord Enderlin, ND Enderlin, ND 5
3 8 8J Luke Johnson Luke Johnson Moorhead, MN Moorhead, MN 5
4 10 12 Rob VanMil Rob VanMil Barnesville, MN Barnesville, MN 6
5 6 36 Cody Peterson Cody Peterson Glyndon, MN Glyndon, MN 1
6 13 52 Brennan Borg Brennan Borg Harwood, ND Harwood, ND 7
7 9 33 Jeff Nelson Jeff Nelson Perham, MN Perham, MN 2
8 11 12C Nick Curtis Nick Curtis 3
9 14 96 Erv Grossman Erv Grossman Fargo, ND Fargo, ND 5
10 15 372 Mike Johnson Mike Johnson Menahga, MN Menahga, MN 5
11 16 79 Tony Mack Tony Mack Fargo, ND Fargo, ND 5
12 DNF 1 3S Jesse Skalicky Jesse Skalicky Fargo, ND Fargo, ND -11
13 DNF 12 21 Jamie Schulz Jamie Schulz Harwood, ND Harwood, ND -1
14 DNF 3 60 Tyler Hall Tyler Hall Fertile, MN Fertile, MN -11
15 DNF 2 48K Kollin Hibdon Kollin Hibdon Pahrump, NV Pahrump, NV -13
16 DNF 4 4V Billy Vogel Billy Vogel Fargo, ND Fargo, ND -12
12 Laps

IMCA ModifiedB Feature 1

Finish Start # Competitor Hometown +/-
1 2 98 John Nord John Nord Enderlin, ND Enderlin, ND 1
2 1 33 Jeff Nelson Jeff Nelson Perham, MN Perham, MN -1
3 3 12C Nick Curtis Nick Curtis -
4 4 52 Brennan Borg Brennan Borg Harwood, ND Harwood, ND -
5 5 372 Mike Johnson Mike Johnson Menahga, MN Menahga, MN -
12 Laps

IMCA ModifiedB Feature 2

Finish Start # Competitor Hometown +/-
1 2 8J Luke Johnson Luke Johnson Moorhead, MN Moorhead, MN 1
2 1 12 Rob VanMil Rob VanMil Barnesville, MN Barnesville, MN -1
3 3 21 Jamie Schulz Jamie Schulz Harwood, ND Harwood, ND -
4 5 96 Erv Grossman Erv Grossman Fargo, ND Fargo, ND 1
5 4 79 Tony Mack Tony Mack Fargo, ND Fargo, ND -1
12 Laps

IMCA ModifiedDash 1

Finish Start # Competitor Hometown +/-
1 1 3S Jesse Skalicky Jesse Skalicky Fargo, ND Fargo, ND -
2 2 48K Kollin Hibdon Kollin Hibdon Pahrump, NV Pahrump, NV -
3 5 60 Tyler Hall Tyler Hall Fertile, MN Fertile, MN 2
4 4 4V Billy Vogel Billy Vogel Fargo, ND Fargo, ND -
5 6 72 Dave Shipley Dave Shipley Argusville, ND Argusville, ND 1
6 3 36 Cody Peterson Cody Peterson Glyndon, MN Glyndon, MN -3
2 Laps

IMCA ModifiedQualifying 1

Finish Start # Competitor Hometown Time
1 2 72 Dave Shipley Dave Shipley Argusville, ND Argusville, ND 16.531
2 1 372 Mike Johnson Mike Johnson Menahga, MN Menahga, MN 17.774
2 Laps

IMCA ModifiedQualifying 2

Finish Start # Competitor Hometown Time
1 1 3S Jesse Skalicky Jesse Skalicky Fargo, ND Fargo, ND 16.434
2 2 79 Tony Mack Tony Mack Fargo, ND Fargo, ND 19.029
2 Laps

IMCA ModifiedQualifying 3

Finish Start # Competitor Hometown Time
1 1 8J Luke Johnson Luke Johnson Moorhead, MN Moorhead, MN 16.985
2 2 52 Brennan Borg Brennan Borg Harwood, ND Harwood, ND 17.516
2 Laps

IMCA ModifiedQualifying 4

Finish Start # Competitor Hometown Time
1 2 60 Tyler Hall Tyler Hall Fertile, MN Fertile, MN 16.710
2 1 96 Erv Grossman Erv Grossman Fargo, ND Fargo, ND 19.140
2 Laps

IMCA ModifiedQualifying 5

Finish Start # Competitor Hometown Time
1 2 48K Kollin Hibdon Kollin Hibdon Pahrump, NV Pahrump, NV 15.957
2 1 12 Rob VanMil Rob VanMil Barnesville, MN Barnesville, MN 16.904
2 Laps

IMCA ModifiedQualifying 6

Finish Start # Competitor Hometown Time
1 1 4V Billy Vogel Billy Vogel Fargo, ND Fargo, ND 16.780
2 2 21 Jamie Schulz Jamie Schulz Harwood, ND Harwood, ND 17.165
2 Laps

IMCA ModifiedQualifying 7

Finish Start # Competitor Hometown Time
1 1 36 Cody Peterson Cody Peterson Glyndon, MN Glyndon, MN 16.785
2 2 12C Nick Curtis Nick Curtis 17.313
2 Laps

IMCA ModifiedQualifying 8

Finish Start # Competitor Hometown Time
1 2 33 Jeff Nelson Jeff Nelson Perham, MN Perham, MN 16.881
2 1 98 John Nord John Nord Enderlin, ND Enderlin, ND 16.983
20 Laps

IMCA Hobby StockA Feature 1

Finish Start # Competitor Hometown +/-
1 4 6 Scott Herron Scott Herron Brainerd, MN Brainerd, MN 3
2 8 17 Chad Visser Chad Visser Ironton, MN Ironton, MN 6
3 6 3XL Brad Orvedal Brad Orvedal Fargo, ND Fargo, ND 3
4 3 73 Todd Gettel Todd Gettel Mahnomen, MN Mahnomen, MN -1
5 7 39 Caleb Gardner Caleb Gardner Glyndon, MN Glyndon, MN 2
6 9 47 Nate Hanson Nate Hanson Brainerd, MN Brainerd, MN 3
7 1 70 Tyler Hehn Tyler Hehn Horace, ND Horace, ND -6
8 13 9 Levi Lease Levi Lease Harwood, ND Harwood, ND 5
9 11 8 Jeff Busby Jeff Busby Hitterdal, MN Hitterdal, MN 2
10 DNF 2 15 Andrea Jacobson Andrea Jacobson Fargo, ND Fargo, ND -8
11 DNF 14 49 Brayden Braun Brayden Braun Clear Lake, MN Clear Lake, MN 3
12 DNF 10 21 Tim Church Tim Church Moorhead, MN Moorhead, MN -2
13 DNF 5 4 Marvin Priem Marvin Priem Moorhead, MN Moorhead, MN -8
14 DNF 12 35 David McIntire David McIntire Walcott, ND Walcott, ND -2
8 Laps

IMCA Hobby StockHeat 1

Finish Start # Competitor Hometown +/-
1 7 47 Nate Hanson Nate Hanson Brainerd, MN Brainerd, MN 6
2 6 17 Chad Visser Chad Visser Ironton, MN Ironton, MN 4
3 4 6 Scott Herron Scott Herron Brainerd, MN Brainerd, MN 1
4 5 3XL Brad Orvedal Brad Orvedal Fargo, ND Fargo, ND 1
5 3 15 Andrea Jacobson Andrea Jacobson Fargo, ND Fargo, ND -2
6 1 8 Jeff Busby Jeff Busby Hitterdal, MN Hitterdal, MN -5
7 2 9 Levi Lease Levi Lease Harwood, ND Harwood, ND -5
All transfer
8 Laps

IMCA Hobby StockHeat 2

Finish Start # Competitor Hometown +/-
1 7 21 Tim Church Tim Church Moorhead, MN Moorhead, MN 6
2 3 73 Todd Gettel Todd Gettel Mahnomen, MN Mahnomen, MN 1
3 5 39 Caleb Gardner Caleb Gardner Glyndon, MN Glyndon, MN 2
4 4 4 Marvin Priem Marvin Priem Moorhead, MN Moorhead, MN -
5 2 70 Tyler Hehn Tyler Hehn Horace, ND Horace, ND -3
6 1 35 David McIntire David McIntire Walcott, ND Walcott, ND -5
7 6 49 Brayden Braun Brayden Braun Clear Lake, MN Clear Lake, MN -1
All transfer