9/12/2021 - Slinger Super Speedway
9/12/2021 - Slinger Super Speedway

9/12/2021
Slinger Super Speedway

Download The MyRacePass App

Download The MyRacePass App

Download Today for Real-time Lineups & Results.

Download The MyRacePass App

Download The MyRacePass App

Download Today for Real-time Lineups & Results.

Competitor Overview


Brandon Tackes

Brandon Tackes

West Bend, WI

Collett Systems Slinger Bees Start Finish +/-
Feature 9 2 7
Qualifying 15.230 1 13

Clear Selection

2 Laps

Late ModelsQualifying

Finish Start # Competitor Hometown Time
1 2 26S Jack Stern Jack Stern Slinger, WI Slinger, WI 12.033
2 8 99C Ryan Craine Ryan Craine Hartford, WI Hartford, WI 12.114
3 13 16D Jordan DeVoy Jordan DeVoy Lake Geneva, WI Lake Geneva, WI 12.132
4 4 39P Zach Prunty Zach Prunty Lomira, WI Lomira, WI 12.141
5 9 01G Ryan Gutknecht Ryan Gutknecht Oak Creek, WI Oak Creek, WI 12.142
6 5 46J Tom Jasinski Tom Jasinski Pewaukee, WI Pewaukee, WI 12.201
7 7 99B Tom Berens Tom Berens Slinger, WI Slinger, WI 12.251
8 1 21S Scott Shambeau Scott Shambeau Milwaukee, WI Milwaukee, WI 12.323
9 6 61E Jerry Eckhardt Jerry Eckhardt Johnson Creek, WI Johnson Creek, WI 12.335
10 3 31B Billy Braun Billy Braun Wales, WI Wales, WI 12.399
11 11 3H Tyler Hromadka Tyler Hromadka Colgate, WI Colgate, WI 12.408
12 12 4S Stephen Scheel Stephen Scheel Lake Mills, WI Lake Mills, WI 12.574
13 10 1S Bill Shavlik Bill Shavlik West Bend, WI West Bend, WI 12.778
DNS 14 99J Jim Beauchamp Jim Beauchamp Slinger, WI Slinger, WI
All transfer
25 Laps

Collett Systems Slinger BeesFeature

Finish Start # Competitor Hometown +/-
1 2 01B Carl Benn Carl Benn LISBON, WI LISBON, WI 1
2 9 24B Brandon Tackes Brandon Tackes West Bend, WI West Bend, WI 7
3 4 11M Brandon Mennicke Brandon Mennicke Slinger, WI Slinger, WI 1
4 3 04H Brady Held Brady Held Iron Ridge, WI Iron Ridge, WI -1
5 6 3H Evan Hassler Evan Hassler Colgate, WI Colgate, WI 1
6 8 25R Kayla Rindy Kayla Rindy Rockford, IL Rockford, IL 2
7 16 19B Misty Benn Misty Benn Menomonee Falls, WI Menomonee Falls, WI 9
8 7 3C Jason Clope Jason Clope Janesville, WI Janesville, WI -1
9 14 15N Tracy Neu Tracy Neu Iron Ridge, WI Iron Ridge, WI 5
10 5 83B Roman Blank Roman Blank Slinger, WI Slinger, WI -5
11 12 20X Kendall Becker Kendall Becker Hartford, WI Hartford, WI 1
12 DNF 11 20K Travis Kreuser Travis Kreuser West Bend, WI West Bend, WI -1
DQ 1 24M Marty Tackes Marty Tackes West Bend, WI West Bend, WI -
DQ 15 23E Tom Elsinger Jr Tom Elsinger Jr West Bend, WI West Bend, WI -
DQ 13 14S Al Strobel Al Strobel Iron Ridge, WI Iron Ridge, WI -
DQ 10 14M Mitchell Strobel Mitchell Strobel Iron Ridge, WI Iron Ridge, WI -
16 Laps

Collett Systems Slinger BeesLast Chance Race

Finish Start # Competitor Hometown +/-
1 3 11M Brandon Mennicke Brandon Mennicke Slinger, WI Slinger, WI 2
2 2 24M Marty Tackes Marty Tackes West Bend, WI West Bend, WI -
3 9 15N Tracy Neu Tracy Neu Iron Ridge, WI Iron Ridge, WI 6
4 4 83B Roman Blank Roman Blank Slinger, WI Slinger, WI -
5 7 20X Kendall Becker Kendall Becker Hartford, WI Hartford, WI 2
DNS 5 3C Jason Clope Jason Clope Janesville, WI Janesville, WI -
DNS 6 20K Travis Kreuser Travis Kreuser West Bend, WI West Bend, WI -
DQ 1 14M Mitchell Strobel Mitchell Strobel Iron Ridge, WI Iron Ridge, WI -
DQ 8 14S Al Strobel Al Strobel Iron Ridge, WI Iron Ridge, WI -
2 Laps

Collett Systems Slinger BeesQualifying

Finish Start # Competitor Hometown Time
1 14 24B Brandon Tackes Brandon Tackes West Bend, WI West Bend, WI 15.230
2 16 25R Kayla Rindy Kayla Rindy Rockford, IL Rockford, IL 15.281
3 6 3C Jason Clope Jason Clope Janesville, WI Janesville, WI 15.289
4 11 3H Evan Hassler Evan Hassler Colgate, WI Colgate, WI 15.295
5 15 83B Roman Blank Roman Blank Slinger, WI Slinger, WI 15.321
6 3 11M Brandon Mennicke Brandon Mennicke Slinger, WI Slinger, WI 15.333
7 1 04H Brady Held Brady Held Iron Ridge, WI Iron Ridge, WI 15.380
8 13 01B Carl Benn Carl Benn LISBON, WI LISBON, WI 15.385
9 4 24M Marty Tackes Marty Tackes West Bend, WI West Bend, WI 15.400
10 12 14M Mitchell Strobel Mitchell Strobel Iron Ridge, WI Iron Ridge, WI 15.439
11 9 20K Travis Kreuser Travis Kreuser West Bend, WI West Bend, WI 15.795
12 7 20X Kendall Becker Kendall Becker Hartford, WI Hartford, WI 15.947
13 10 14S Al Strobel Al Strobel Iron Ridge, WI Iron Ridge, WI 15.953
14 5 15N Tracy Neu Tracy Neu Iron Ridge, WI Iron Ridge, WI 25.092
DQ 8 23E Tom Elsinger Jr Tom Elsinger Jr West Bend, WI West Bend, WI 15.138
DQ 2 19B Misty Benn Misty Benn Menomonee Falls, WI Menomonee Falls, WI 15.195
All transfer
8 Laps

American Super Cup SeriesHeat 1

Finish Start # Competitor Hometown +/-
1 2 97E Sean Eurick Sean Eurick New Berlin, WI New Berlin, WI 1
2 3 41W Brandyn Wind Brandyn Wind Woodridge, IL Woodridge, IL 1
3 1 31E Mick Ellis Mick Ellis Schaumburg, IL Schaumburg, IL -2
4 7 98R Matt Rose Matt Rose Grafton, WI Grafton, WI 3
5 4 01R Michael Rose Michael Rose Grafton, WI Grafton, WI -1
6 9 40H Landon Hocking Landon Hocking Joliet, IL Joliet, IL 3
7 6 101V Brandon Vines Brandon Vines Chicago Heights, IL Chicago Heights, IL -1
8 5 19R Tony Rendina Tony Rendina Merrillville, IN Merrillville, IN -3
9 8 7C David Cerer David Cerer Antioch, IL Antioch, IL -1
8 Laps

American Super Cup SeriesHeat 2

Finish Start # Competitor Hometown +/-
1 1 3B Caden Baaske Caden Baaske Wheaton, IL Wheaton, IL -
2 2 10B Rob Baaske Rob Baaske Wheaton, IL Wheaton, IL -
3 4 5L Kevin Langenecker Kevin Langenecker West Bend, WI West Bend, WI 1
4 DNF 3 110S Brayden Schilling Brayden Schilling Hartland, WI Hartland, WI -1
5 DNF 6 53F Nathan Feary Nathan Feary Chadwick, IL Chadwick, IL 1
6 DNF 5 20K Destiny Krueger Destiny Krueger Rubicon, WI Rubicon, WI -1
7 DNF 7 16L Max Labak Max Labak Rockford, IL Rockford, IL -
DNS 8 21O John Otradovec John Otradovec Denmark, WI Denmark, WI -
2 Laps

American Super Cup SeriesQualifying

Finish Start # Competitor Hometown Time
1 13 7C David Cerer David Cerer Antioch, IL Antioch, IL 15.039
2 8 98R Matt Rose Matt Rose Grafton, WI Grafton, WI 15.125
3 16 101V Brandon Vines Brandon Vines Chicago Heights, IL Chicago Heights, IL 15.146
4 1 19R Tony Rendina Tony Rendina Merrillville, IN Merrillville, IN 15.188
5 10 01R Michael Rose Michael Rose Grafton, WI Grafton, WI 15.264
6 5 41W Brandyn Wind Brandyn Wind Woodridge, IL Woodridge, IL 15.289
7 7 97E Sean Eurick Sean Eurick New Berlin, WI New Berlin, WI 15.290
8 4 31E Mick Ellis Mick Ellis Schaumburg, IL Schaumburg, IL 15.326
9 9 110S Brayden Schilling Brayden Schilling Hartland, WI Hartland, WI 15.426
10 14 10B Rob Baaske Rob Baaske Wheaton, IL Wheaton, IL 15.578
11 11 3B Caden Baaske Caden Baaske Wheaton, IL Wheaton, IL 15.751
12 12 5L Kevin Langenecker Kevin Langenecker West Bend, WI West Bend, WI 16.202
13 2 20K Destiny Krueger Destiny Krueger Rubicon, WI Rubicon, WI 16.461
14 6 53F Nathan Feary Nathan Feary Chadwick, IL Chadwick, IL 17.880
15 15 16L Max Labak Max Labak Rockford, IL Rockford, IL 18.236
DNS 3 21O John Otradovec John Otradovec Denmark, WI Denmark, WI
All transfer
10 Laps

Great North LegendsHeat 1

Finish Start # Competitor Hometown +/-
1 4 90G Michael Guderski Michael Guderski Markesan, WI Markesan, WI 3
2 6 140M Aaron Moyer Aaron Moyer Allenton, WI Allenton, WI 4
3 2 32M Robby Morrison Robby Morrison Alburnett, IA Alburnett, IA -1
4 5 7M Ben Massman Ben Massman East Troy, WI East Troy, WI 1
5 3 64L Tyler Ledbetter Tyler Ledbetter Oak Park Heights, MN Oak Park Heights, MN -2
6 1 2H Adam Hansen Adam Hansen West Salem, WI West Salem, WI -5
10 Laps

Great North LegendsHeat 2

Finish Start # Competitor Hometown +/-
1 5 47J Austin Jahr Austin Jahr Farmington, MN Farmington, MN 4
2 3 13B Tim Brockhouse Tim Brockhouse Shakopee, MN Shakopee, MN 1
3 4 64S Dillon Schwanbeck Dillon Schwanbeck Poynette, WI Poynette, WI 1
4 1 7T Jacob Tiegen Jacob Tiegen Marion, IA Marion, IA -3
5 2 8W Michael Weber Michael Weber Marion, IA Marion, IA -3
2 Laps

Great North LegendsQualifying

Finish Start # Competitor Hometown Time
1 5 47J Austin Jahr Austin Jahr Farmington, MN Farmington, MN 13.293
2 1 64S Dillon Schwanbeck Dillon Schwanbeck Poynette, WI Poynette, WI 13.352
3 10 13B Tim Brockhouse Tim Brockhouse Shakopee, MN Shakopee, MN 13.428
4 7 8W Michael Weber Michael Weber Marion, IA Marion, IA 13.433
5 4 7T Jacob Tiegen Jacob Tiegen Marion, IA Marion, IA 13.442
6 2 140M Aaron Moyer Aaron Moyer Allenton, WI Allenton, WI 13.512
7 6 7M Ben Massman Ben Massman East Troy, WI East Troy, WI 13.605
8 3 90G Michael Guderski Michael Guderski Markesan, WI Markesan, WI 13.608
9 8 64L Tyler Ledbetter Tyler Ledbetter Oak Park Heights, MN Oak Park Heights, MN 13.653
10 9 32M Robby Morrison Robby Morrison Alburnett, IA Alburnett, IA 13.743
11 11 2H Adam Hansen Adam Hansen West Salem, WI West Salem, WI 13.891
All transfer
20 Laps

BandoleroFeature

Finish Start # Competitor Hometown +/-
1 8 12B Ayrton Brockhouse Ayrton Brockhouse Shakopee, MN Shakopee, MN 7
2 7 5S Penn Sauter Penn Sauter Deforest, WI Deforest, WI 5
3 5 5C Lincoln Cain Lincoln Cain Slinger, WI Slinger, WI 2
4 3 29O Axel Oldenhoff Axel Oldenhoff Lake Mills, WI Lake Mills, WI -1
5 2 61E Paegan Ellingson Paegan Ellingson Watertown, WI Watertown, WI -3
6 1 32P Colton Pershall Colton Pershall Onalaska, WI Onalaska, WI -5
7 11 57A Mark Anderson Mark Anderson Arden Hills, MN Arden Hills, MN 4
8 DNF 4 13B Ayden Brockhouse Ayden Brockhouse Shakopee, MN Shakopee, MN -4
9 DNF 12 93O Mason Obermeyer Mason Obermeyer Union Grove, WI Union Grove, WI 3
10 DNF 10 44O Markus Obermeyer Markus Obermeyer Union Grove, WI Union Grove, WI -
11 DNF 9 69S Laci Stargardt Laci Stargardt Neilsville, WI Neilsville, WI -2
12 DNF 6 64P Anna Price Anna Price Rhinelander, WI Rhinelander, WI -6
8 Laps

BandoleroHeat 1

Finish Start # Competitor Hometown +/-
1 5 61E Paegan Ellingson Paegan Ellingson Watertown, WI Watertown, WI 4
2 4 32P Colton Pershall Colton Pershall Onalaska, WI Onalaska, WI 2
3 6 93O Mason Obermeyer Mason Obermeyer Union Grove, WI Union Grove, WI 3
4 1 57A Mark Anderson Mark Anderson Arden Hills, MN Arden Hills, MN -3
5 DNF 2 44O Markus Obermeyer Markus Obermeyer Union Grove, WI Union Grove, WI -3
6 DNF 3 69S Laci Stargardt Laci Stargardt Neilsville, WI Neilsville, WI -3
8 Laps

BandoleroHeat 2

Finish Start # Competitor Hometown +/-
1 1 29O Axel Oldenhoff Axel Oldenhoff Lake Mills, WI Lake Mills, WI -
2 4 64P Anna Price Anna Price Rhinelander, WI Rhinelander, WI 2
3 2 13B Ayden Brockhouse Ayden Brockhouse Shakopee, MN Shakopee, MN -1
4 6 12B Ayrton Brockhouse Ayrton Brockhouse Shakopee, MN Shakopee, MN 2
5 3 5C Lincoln Cain Lincoln Cain Slinger, WI Slinger, WI -2
6 5 5S Penn Sauter Penn Sauter Deforest, WI Deforest, WI -1
2 Laps

BandoleroQualifying

Finish Start # Competitor Hometown Time
1 1 12B Ayrton Brockhouse Ayrton Brockhouse Shakopee, MN Shakopee, MN 14.714
2 9 5S Penn Sauter Penn Sauter Deforest, WI Deforest, WI 14.858
3 3 64P Anna Price Anna Price Rhinelander, WI Rhinelander, WI 14.880
4 4 5C Lincoln Cain Lincoln Cain Slinger, WI Slinger, WI 14.899
5 8 13B Ayden Brockhouse Ayden Brockhouse Shakopee, MN Shakopee, MN 14.965
6 2 29O Axel Oldenhoff Axel Oldenhoff Lake Mills, WI Lake Mills, WI 15.008
7 5 61E Paegan Ellingson Paegan Ellingson Watertown, WI Watertown, WI 15.354
8 12 32P Colton Pershall Colton Pershall Onalaska, WI Onalaska, WI 15.558
9 10 69S Laci Stargardt Laci Stargardt Neilsville, WI Neilsville, WI 15.856
10 6 44O Markus Obermeyer Markus Obermeyer Union Grove, WI Union Grove, WI 15.876
11 11 57A Mark Anderson Mark Anderson Arden Hills, MN Arden Hills, MN 16.100
12 7 93O Mason Obermeyer Mason Obermeyer Union Grove, WI Union Grove, WI 17.127
All transfer