10/23/2021 - Ogilvie Raceway
10/23/2021 - Ogilvie Raceway

10/23/2021
Ogilvie Raceway

Download The MyRacePass App

Download The MyRacePass App

Download Today for Real-time Lineups & Results.

Download The MyRacePass App

Download The MyRacePass App

Download Today for Real-time Lineups & Results.

Competitor Overview


Dean Larson

Dean Larson

Pennock, MN

Mod Fours Start Finish +/-
A Feature 1 4 6 -2

Clear Selection

20 Laps

Street StocksA Feature 1

Finish Start # Competitor Hometown +/-
1 1 10V Justin Vogel Justin Vogel Brooten, MN Brooten, MN -
2 3 11 Kyle Dykhoff Kyle Dykhoff Starbuck, MN Starbuck, MN 1
3 8 15 Zach Elward Zach Elward Hayfield, MN Hayfield, MN 5
4 7 16X Kyle Genett Kyle Genett Auburndale, WI Auburndale, WI 3
5 14 67 Ryan Satter Ryan Satter Dent, MN Dent, MN 9
6 11 26T Ty Agen Ty Agen Chippewa Falls, WI Chippewa Falls, WI 5
7 4 20 Andrew Hanson Andrew Hanson Iron River, WI Iron River, WI -3
8 9 10 Joe Potter Joe Potter Euclid, MN Euclid, MN 1
9 22 5 Jason Havel Jason Havel Rice Lake, WI Rice Lake, WI 13
10 12 19C Charlie Shiek Charlie Shiek Foley, MN Foley, MN 2
11 17 11JR Jeff Ekdahl Jeff Ekdahl Oakdale, MN Oakdale, MN 6
12 23 873 Taven Woodie Taven Woodie Milaca, MN Milaca, MN 11
13 19 25A Andrea McCain Andrea McCain South Haven, MN South Haven, MN 6
14 18 37X Quain Busitzky Quain Busitzky Anoka, MN Anoka, MN 4
15 16 55 Thomas Worth Thomas Worth Milaca, MN Milaca, MN 1
16 25 87X Quentin Busitzky Quentin Busitzky Anoka, MN Anoka, MN 9
17 21 69 Dominick Platow Dominick Platow Paynesville, MN Paynesville, MN 4
18 5 46 Jonny Carter Jonny Carter Lisbon, ND Lisbon, ND -13
19 DNF 20 38 Thomas O'Brien Thomas O'Brien Webster, WI Webster, WI 1
20 DNF 26 9 Adam Soltis Adam Soltis Ladysmith, WI Ladysmith, WI 6
21 DNF 27 95F Brian Furbur Brian Furbur Royalton, MN Royalton, MN 6
22 DNF 10 12X Kurt Becken Kurt Becken Big Lake, MN Big Lake, MN -12
23 DNF 15 14 Ryan Kostreba Ryan Kostreba Elk River, MN Elk River, MN -8
24 DNF 13 01 Justin Pogones Justin Pogones Princeton, MN Princeton, MN -11
25 DNF 6 88 Scott Witkowski Scott Witkowski Aberdeen, SD Aberdeen, SD -19
26 DNF 2 35S Kegan Stueve Kegan Stueve Greenwald, MN Greenwald, MN -24
DNS 24 44Y John Yilek John Yilek St.Cloud, MN St.Cloud, MN -
25 Laps

Midwest ModifiedsA Feature 1

Finish Start # Competitor Hometown +/-
1 3 3T Travis Schulte Travis Schulte Clear Lake, MN Clear Lake, MN 2
2 10 21B Cody Lee Cody Lee Starbuck, MN Starbuck, MN 8
3 14 9B Brendan Blascyk Brendan Blascyk Kensington, MN Kensington, MN 11
4 2 17 Ashley Mehrwerth Ashley Mehrwerth St. Stephen, MN St. Stephen, MN -2
5 4 33 Jake Hagemann Jake Hagemann Fort Ripley, MN Fort Ripley, MN -1
6 6 23 Mitch Weiss Mitch Weiss Scandia, MN Scandia, MN -
7 13 27M Corey Mehrwerth Corey Mehrwerth St. Stephen, MN St. Stephen, MN 6
8 9 23KR Les Duellman Les Duellman Winona, MN Winona, MN 1
9 21 2C Dave Cain Dave Cain Corcoran, MN Corcoran, MN 12
10 19 16 Jason VandeKamp Jason VandeKamp Scandia, MN Scandia, MN 9
11 18 91 Jarrett Carter Jarrett Carter Lisbon, ND Lisbon, ND 7
12 12 11S Ashton Schulte Ashton Schulte St. Cloud, MN St. Cloud, MN -
13 20 88W Tanner Williamson Tanner Williamson Fort Frances, ON Fort Frances, ON 7
14 22 14 Brian Schrage Brian Schrage Cresco, IA Cresco, IA 8
15 25 00 Ross Fuhrman Ross Fuhrman Ashland, WI Ashland, WI 10
16 17 2 Scott Splittstoesser Scott Splittstoesser Cottage Grove, MN Cottage Grove, MN 1
17 7 25W Dano Ostrander Dano Ostrander Deer Creek, MN Deer Creek, MN -10
18 26 9 Torey Fischer Torey Fischer West Fargo, ND West Fargo, ND 8
19 15 31 Travis Schurmann Travis Schurmann Norwood, MN Norwood, MN -4
20 11 97 Michelle Hutt Michelle Hutt Brandon, MN Brandon, MN -9
21 DNF 16 21 Wyatt Boyum Wyatt Boyum International Falls, MN International Falls, MN -5
22 DNF 1 1M Josh Mattick Josh Mattick Rose Creek, MN Rose Creek, MN -21
23 DNF 5 44FX Mark Froehlich Mark Froehlich Zimmerman, MN Zimmerman, MN -18
24 DNF 23 71B David Siercks David Siercks Princeton, MN Princeton, MN -1
25 DNF 8 40 Chris VanMil Chris VanMil Barnesville, MN Barnesville, MN -17
26 DNF 24 74 Gary James Nelson Gary James Nelson Ponemah, MN Ponemah, MN -2
12 Laps

Midwest ModifiedsB Feature 1

Finish Start # Competitor Hometown +/-
1 1 16 Jason VandeKamp Jason VandeKamp Scandia, MN Scandia, MN -
2 5 71B David Siercks David Siercks Princeton, MN Princeton, MN 3
Top 2 transfer
3 7 10 Justin VanEps Justin VanEps Pennock, MN Pennock, MN 4
4 2 25 Brandon Hines Brandon Hines Becker, MN Becker, MN -2
5 3 46J Taylor Jacobson Taylor Jacobson Roseau, MN Roseau, MN -2
6 8 69 Justin Bassa Justin Bassa Cotton, MN Cotton, MN 2
7 9 75 Joe Neisius Joe Neisius Rosemount, MN Rosemount, MN 2
8 12 F3 Rick Friendt Rick Friendt Oakdale, MN Oakdale, MN 4
9 4 16L Brenden Luschinski Brenden Luschinski Winnipeg, MB Winnipeg, MB -5
10 13 32 Nick Helmbrecht Nick Helmbrecht Winsted, MN Winsted, MN 3
11 DNF 10 24K Casey Kintner Casey Kintner Mountain Iron, MN Mountain Iron, MN -1
12 DNF 11 15N Caden Neisius Caden Neisius Hastings, MN Hastings, MN -1
DNS 15 5 David Swearingen David Swearingen Stacy, MN Stacy, MN -
DNS 14 12 Matt Dickey Matt Dickey Shakopee, MN Shakopee, MN -
DNS 6 28 Paul Ripley Paul Ripley Duluth, MN Duluth, MN -
12 Laps

Midwest ModifiedsB Feature 2

Finish Start # Competitor Hometown +/-
1 2 88W Tanner Williamson Tanner Williamson Fort Frances, ON Fort Frances, ON 1
2 5 74 Gary James Nelson Gary James Nelson Ponemah, MN Ponemah, MN 3
Top 2 transfer
3 11 155 Gavin Shaw Gavin Shaw Brownsdale, MN Brownsdale, MN 8
4 4 14X Austin Schrage Austin Schrage Cresco, IA Cresco, IA -
5 8 13 Scott Oeltjen Scott Oeltjen Villard, MN Villard, MN 3
6 3 F2 Chase Friendt Chase Friendt New Richmond, WI New Richmond, WI -3
7 14 5G Patrick McCarthy Patrick McCarthy Bloomington, MN Bloomington, MN 7
8 7 07 Logan Alseth Logan Alseth Winona, MN Winona, MN -1
9 9 21O Joel Olson Joel Olson Karlstad, MN Karlstad, MN -
10 DNF 1 B37 Tim Borgeson Tim Borgeson New Richmond, WI New Richmond, WI -9
11 DNF 12 32N Nick Howard Nick Howard 1
12 DNF 13 15 Cole Neisius Cole Neisius Hastings, MN Hastings, MN 1
13 DNF 10 110 William Moelter William Moelter Elk Mound, WI Elk Mound, WI -3
14 DNF 15 48 Shawn Kelley Shawn Kelley New Richmond, WI New Richmond, WI 1
DNS 6 17B Zach Benson Zach Benson Princeton, MN Princeton, MN -
12 Laps

Midwest ModifiedsB Feature 3

Finish Start # Competitor Hometown +/-
1 2 2C Dave Cain Dave Cain Corcoran, MN Corcoran, MN 1
2 4 00 Ross Fuhrman Ross Fuhrman Ashland, WI Ashland, WI 2
Top 2 transfer
3 1 04N Nick Ayotte Nick Ayotte St. Paul, MN St. Paul, MN -2
4 5 63X Grayson Pratt Grayson Pratt Dayton, MN Dayton, MN 1
5 6 47 Erik Gruhlke Erik Gruhlke Zimmerman, MN Zimmerman, MN 1
6 8 33H Jason Helmbrecht Jason Helmbrecht Howard Lake, MN Howard Lake, MN 2
7 3 78X Chris Siercks Chris Siercks Maple Grove, MN Maple Grove, MN -4
8 10 88T Jacob Toepper Jacob Toepper Hugo, MN Hugo, MN 2
9 11 11 Zachery Schreder Zachery Schreder St. Cloud, MN St. Cloud, MN 2
10 7 454 Patrick Kelley Patrick Kelley Forest Lake, MN Forest Lake, MN -3
11 15 8 Nicholas Krattenmaker Nicholas Krattenmaker Otsego, MN Otsego, MN 4
12 14 2D Daniel Berglund Daniel Berglund Princeton, MN Princeton, MN 2
13 13 61 Andrea Keeney Andrea Keeney Ridgeland, WI Ridgeland, WI -
14 12 21M Bret Masters Bret Masters Crosby, MN Crosby, MN -2
15 DNF 9 31R Rob Revermann Rob Revermann New London, MN New London, MN -6
12 Laps

Midwest ModifiedsB Feature 4

Finish Start # Competitor Hometown +/-
1 2 14 Brian Schrage Brian Schrage Cresco, IA Cresco, IA 1
2 4 9 Torey Fischer Torey Fischer West Fargo, ND West Fargo, ND 2
Top 2 transfer
3 1 4W Joey Wagamon Joey Wagamon Blaine, MN Blaine, MN -2
4 3 5K Todd Kamish Todd Kamish Lakeville, MN Lakeville, MN -1
5 14 53C Vince Corbin Vince Corbin Silver Lake, MN Silver Lake, MN 9
6 13 94 Cory Ziebol Cory Ziebol Cloquet, MN Cloquet, MN 7
7 5 24T Liz Toepper Liz Toepper Hugo, MN Hugo, MN -2
8 11 210 Ryan Fletcher Ryan Fletcher Battle Lake, MN Battle Lake, MN 3
9 DNF 9 27 Darin Patnode Darin Patnode Dundas, MN Dundas, MN -
10 DNF 6 53 Tianna Mithun Tianna Mithun New Richland, MN New Richland, MN -4
11 DNF 7 5B Hannah Burba Hannah Burba New Richmond, WI New Richmond, WI -4
12 DNF 10 24 Cole Elton Cole Elton Dalbo, MN Dalbo, MN -2
13 DNF 12 3P David Pixley David Pixley East Bethel, MN East Bethel, MN -1
14 DNF 15 32J John Howard John Howard Mora, MN Mora, MN 1
DQ 8 55 Brody Shaw Brody Shaw Brownsdale, MN Brownsdale, MN -
15 Laps

Micro Wing SprintsA Feature 1

Finish Start # Competitor Hometown +/-
1 4 24 Cole Elton Cole Elton Dalbo, MN Dalbo, MN 3
2 5 7E Ryan Erickson Ryan Erickson Princeton, MN Princeton, MN 3
3 2 99 Mason Seubert Mason Seubert Welch, MN Welch, MN -1
4 1 8N Noah Berglund Noah Berglund Isanti, MN Isanti, MN -3
5 7 7 Ryan Frandsen Ryan Frandsen Owatonna, MN Owatonna, MN 2
6 3 B26 Charles Bragg Charles Bragg Bock, MN Bock, MN -3
7 6 25A Ashley Williams Ashley Williams Lake Elmo, MN Lake Elmo, MN -1
8 8 C71 Carter Jensrud Carter Jensrud River Falls, WI River Falls, WI -
9 DNF 9 712 emily becker emily becker Cambridge, MN Cambridge, MN -
10 DNF 12 25 Garrett Tatnell Garrett Tatnell Forrest Lake, MN Forrest Lake, MN 2
DNS 11 3 Jack Lobin Jack Lobin Centerville, MN Centerville, MN -
DNS 10 0 Paul Wrazidlo Paul Wrazidlo Duluth, MN Duluth, MN -
8 Laps

Micro Wing SprintsHeat 1

Finish Start # Competitor Hometown +/-
1 1 24 Cole Elton Cole Elton Dalbo, MN Dalbo, MN -
2 2 8N Noah Berglund Noah Berglund Isanti, MN Isanti, MN -
3 4 7E Ryan Erickson Ryan Erickson Princeton, MN Princeton, MN 1
4 6 7 Ryan Frandsen Ryan Frandsen Owatonna, MN Owatonna, MN 2
5 DNF 5 0 Paul Wrazidlo Paul Wrazidlo Duluth, MN Duluth, MN -
6 DNF 3 3 Jack Lobin Jack Lobin Centerville, MN Centerville, MN -3
All transfer
8 Laps

Micro Wing SprintsHeat 2

Finish Start # Competitor Hometown +/-
1 2 99 Mason Seubert Mason Seubert Welch, MN Welch, MN 1
2 3 B26 Charles Bragg Charles Bragg Bock, MN Bock, MN 1
3 5 25A Ashley Williams Ashley Williams Lake Elmo, MN Lake Elmo, MN 2
4 1 C71 Carter Jensrud Carter Jensrud River Falls, WI River Falls, WI -3
5 4 712 emily becker emily becker Cambridge, MN Cambridge, MN -1
6 6 25 Garrett Tatnell Garrett Tatnell Forrest Lake, MN Forrest Lake, MN -
All transfer
30 Laps

ModifiedsA Feature 1

Finish Start # Competitor Hometown +/-
1 3 7A Shane Sabraski Shane Sabraski Rice, MN Rice, MN 2
2 11 14W Clayton Wagamon Clayton Wagamon Ramsey, MN Ramsey, MN 9
3 2 12 Matt Aukland Matt Aukland Glyndon, MN Glyndon, MN -1
4 25 4 Jeremy Nelson Jeremy Nelson Alexandria, MN Alexandria, MN 21
5 5 15W Alex Williamson Alex Williamson Rushford, MN Rushford, MN -
6 4 11 Jody Bellefeuille Jody Bellefeuille Carlton, MN Carlton, MN -2
7 16 2C Dave Cain Dave Cain Corcoran, MN Corcoran, MN 9
8 1 88 Eric Lamm Eric Lamm Zimmerman, MN Zimmerman, MN -7
9 7 04JR Adam Ayotte Adam Ayotte St. Paul, MN St. Paul, MN -2
10 6 17 Don Shaw Don Shaw Ham Lake, MN Ham Lake, MN -4
11 18 24 Brandon Dolman Brandon Dolman Alexandria, MN Alexandria, MN 7
12 8 11B Andy Jones Andy Jones Princeton, MN Princeton, MN -4
13 9 8S Tony Schill Tony Schill Oakdale, MN Oakdale, MN -4
14 22 WIN1 Jon Frolik Jon Frolik Ramsey, MN Ramsey, MN 8
15 19 7T Joseph Thomas Joseph Thomas Glyndon, MN Glyndon, MN 4
16 21 99L Steve Lavasseur Steve Lavasseur River Falls, WI River Falls, WI 5
17 10 6M Mason McEvers Mason McEvers Rochester, MN Rochester, MN -7
18 17 95 Mark Esala Mark Esala Thief River Falls, MN Thief River Falls, MN -1
19 13 74 Shaun Kreyer Shaun Kreyer Hayward, WI Hayward, WI -6
20 DNF 23 51W J.T. Wasmund J.T. Wasmund Pine Island, MN Pine Island, MN 3
21 DNF 20 46R Ryan Putnam Ryan Putnam Princeton, MN Princeton, MN -1
22 DNF 14 1TPO Tyler Peterson Tyler Peterson Hickson, ND Hickson, ND -8
23 DNF 24 442 Aaron Johnson Aaron Johnson Brainerd, MN Brainerd, MN 1
24 DNF 15 13L Zachary Schultz Zachary Schultz Watertown, MN Watertown, MN -9
25 DNF 12 212 Mike Klippenstein Mike Klippenstein Fort McMurray, AB Fort McMurray, AB -13
15 Laps

Mod FoursA Feature 1

Finish Start # Competitor Hometown +/-
1 5 5H Dustin Holtquist Dustin Holtquist Saint Joseph, MN Saint Joseph, MN 4
2 3 5 Robert Holtquist Robert Holtquist Milbank, SD Milbank, SD 1
3 6 16X Jamie Flickinger Jamie Flickinger New London, MN New London, MN 3
4 1 31J Jordan Fischer Jordan Fischer Ogilvie, MN Ogilvie, MN -3
5 12 11R Landyn Randt Landyn Randt Siren, WI Siren, WI 7
6 4 37 Dean Larson Dean Larson Pennock, MN Pennock, MN -2
7 8 05V Gavin Voss Gavin Voss Laporte, MN Laporte, MN 1
8 DNF 10 32X Hailey Nohner Hailey Nohner Onamia, MN Onamia, MN 2
9 DNF 7 07M Donald Mead Donald Mead Dayton, MN Dayton, MN -2
10 DNF 11 F16 Jordon Magnuson Jordon Magnuson New London, MN New London, MN 1
11 DNF 2 21 David Fortier David Fortier Ramsey, MN Ramsey, MN -9
12 DNF 9 60 Maeghan Milz Maeghan Milz Cambridge, MN Cambridge, MN -3
25 Laps

Super StocksA Feature 1

Finish Start # Competitor Hometown +/-
1 4 7A Shane Sabraski Shane Sabraski Rice, MN Rice, MN 3
2 1 22 Dan Nissalke Dan Nissalke Winona, MN Winona, MN -1
3 2 2 Dave Mass Dave Mass East Bethel, MN East Bethel, MN -1
4 16 0 Brandon Duellman Brandon Duellman Winona, MN Winona, MN 12
5 3 5 Josh Zimpel Josh Zimpel Braham, MN Braham, MN -2
6 6 32 Tim Johnson Tim Johnson Brainerd, MN Brainerd, MN -
7 5 18J Willie Johnsen Jr. Willie Johnsen Jr. Superior, WI Superior, WI -2
8 13 980 Kaden Woodie Kaden Woodie Milaca, MN Milaca, MN 5
9 8 46 Dustin Nelson Dustin Nelson Ogilvie, MN Ogilvie, MN -1
10 7 21 Jim Gullikson Jim Gullikson Nowthen, MN Nowthen, MN -3
11 20 17L Mike Loomis Mike Loomis Columbus, MN Columbus, MN 9
12 14 70X Kurt Becken Kurt Becken Big Lake, MN Big Lake, MN 2
13 18 24W Chris Wark Chris Wark Zimmerman, MN Zimmerman, MN 5
14 11 18 Kevin Schmidt Kevin Schmidt Becker, MN Becker, MN -3
15 9 20 Jeremy North Jeremy North Huron, SD Huron, SD -6
16 15 33 Austin Niemeyer Austin Niemeyer Brainerd, MN Brainerd, MN -1
17 23 36 Darin Meierotto Darin Meierotto Superior, WI Superior, WI 6
18 24 2F Jeffrey Frey Jeffrey Frey Ogilvie, MN Ogilvie, MN 6
19 17 24 Jase Lien Jase Lien Mora, MN Mora, MN -2
20 DNF 19 7N Nathan House Nathan House Princeton, MN Princeton, MN -1
21 DNF 10 11A Jordan Henkemeyer Jordan Henkemeyer Sauk Rapids, MN Sauk Rapids, MN -11
22 DNF 12 78K Dexton Koch Dexton Koch Becker, MN Becker, MN -10
23 DNF 22 9 Dylan Kromschroeder Dylan Kromschroeder Cambridge, MN Cambridge, MN -1
24 DNF 21 1776 Wayne Dean Wayne Dean Strum, WI Strum, WI -3
12 Laps

Super StocksB Feature 1

Finish Start # Competitor Hometown +/-
1 4 1776 Wayne Dean Wayne Dean Strum, WI Strum, WI 3
2 12 9 Dylan Kromschroeder Dylan Kromschroeder Cambridge, MN Cambridge, MN 10
3 3 36 Darin Meierotto Darin Meierotto Superior, WI Superior, WI -
4 2 2F Jeffrey Frey Jeffrey Frey Ogilvie, MN Ogilvie, MN -2
Top 4 transfer
5 6 212 Josh Schmit Josh Schmit Princeton, MN Princeton, MN 1
6 1 L1 Andrew Johnson Andrew Johnson Brainerd, MN Brainerd, MN -5
7 10 12 David Dosh David Dosh Brainerd, MN Brainerd, MN 3
8 7 41 Tommy Patton Tommy Patton Sauk Rapids, MN Sauk Rapids, MN -1
9 11 10 Rich Bishop Rich Bishop New Richmond, WI New Richmond, WI 2
10 9 29G Devin Odegard Devin Odegard Zimmerman, MN Zimmerman, MN -1
11 13 BVC Trevor Voss Trevor Voss Laporte, MN Laporte, MN 2
12 5 17 Russell Kostreba Russell Kostreba Zimmerman, MN Zimmerman, MN -7
13 DNF 14 82 Kris Peterson Kris Peterson Isanti, MN Isanti, MN 1
14 DNF 8 81 Brian Lee Brian Lee Howard Lake, MN Howard Lake, MN -6