9/10/2022 - Buffalo River Speedway
9/10/2022 - Buffalo River Speedway

9/10/2022
Buffalo River Speedway

Download The MyRacePass App

Download The MyRacePass App

Download Today for Real-time Lineups & Results.

Download The MyRacePass App

Download The MyRacePass App

Download Today for Real-time Lineups & Results.

Competitor Overview


Jeff Nelson

Jeff Nelson

Perham, MN

IMCA Modified Start Finish +/-
A Feature 1 11 11 -
Heat 2 1 1 -

Clear Selection

20 Laps

IMCA SportModsA Feature 1

Finish Start # Competitor Hometown +/-
1 11 69 Justin Jones Justin Jones Bemidji, MN Bemidji, MN 10
2 10 17 Rich Pavlicek Rich Pavlicek Casselton, ND Casselton, ND 8
3 2 25 Adam Bohlman Adam Bohlman Princeton, MN Princeton, MN -1
4 4 71B David Siercks David Siercks Princeton, MN Princeton, MN -
5 12 5 Scott Jacobson Scott Jacobson Fargo, ND Fargo, ND 7
6 13 33 Brennan Urbach Brennan Urbach Lisbon, ND Lisbon, ND 7
7 1 5F Brandon Ferris Brandon Ferris Moorhead, MN Moorhead, MN -6
8 5 22 Vince Jegtvig Vince Jegtvig Dilworth, MN Dilworth, MN -3
9 8 51M Macintosh McGrew Macintosh McGrew Hawley, MN Hawley, MN -1
10 3 85 Anthony Sabinash Anthony Sabinash Staples, MN Staples, MN -7
11 6 60X Patrick Brejcha Patrick Brejcha Wahpeton, ND Wahpeton, ND -5
12 17 22M Landon Maatz Landon Maatz Walcott, ND Walcott, ND 5
13 16 174 Jayden Pavlicek Jayden Pavlicek Casselton, ND Casselton, ND 3
14 14 2 Ariel Mueller Ariel Mueller Princeton, MN Princeton, MN -
15 19 2X Brady Moore Brady Moore Ulen, MN Ulen, MN 4
16 20 15P Dean Precht Dean Precht Detroit Lakes, MN Detroit Lakes, MN 4
17 15 17K Kamey Leedom Kamey Leedom West Fargo, ND West Fargo, ND -2
18 7 15 Matthew Clark Matthew Clark West Fargo, ND West Fargo, ND -11
19 9 26 John Young John Young Brainerd, MN Brainerd, MN -10
20 18 101 Luke Silber Luke Silber Laveen, AZ Laveen, AZ -2
8 Laps

IMCA SportModsHeat 1

Finish Start # Competitor Hometown +/-
1 4 5 Scott Jacobson Scott Jacobson Fargo, ND Fargo, ND 3
2 1 26 John Young John Young Brainerd, MN Brainerd, MN -1
3 6 51M Macintosh McGrew Macintosh McGrew Hawley, MN Hawley, MN 3
4 3 22 Vince Jegtvig Vince Jegtvig Dilworth, MN Dilworth, MN -1
5 7 33 Brennan Urbach Brennan Urbach Lisbon, ND Lisbon, ND 2
6 2 174 Jayden Pavlicek Jayden Pavlicek Casselton, ND Casselton, ND -4
DNS 5 2X Brady Moore Brady Moore Ulen, MN Ulen, MN -
All transfer
8 Laps

IMCA SportModsHeat 2

Finish Start # Competitor Hometown +/-
1 1 69 Justin Jones Justin Jones Bemidji, MN Bemidji, MN -
2 2 5F Brandon Ferris Brandon Ferris Moorhead, MN Moorhead, MN -
3 6 71B David Siercks David Siercks Princeton, MN Princeton, MN 3
4 3 25 Adam Bohlman Adam Bohlman Princeton, MN Princeton, MN -1
5 7 2 Ariel Mueller Ariel Mueller Princeton, MN Princeton, MN 2
6 4 22M Landon Maatz Landon Maatz Walcott, ND Walcott, ND -2
7 5 15P Dean Precht Dean Precht Detroit Lakes, MN Detroit Lakes, MN -2
All transfer
8 Laps

IMCA SportModsHeat 3

Finish Start # Competitor Hometown +/-
1 6 17 Rich Pavlicek Rich Pavlicek Casselton, ND Casselton, ND 5
2 2 60X Patrick Brejcha Patrick Brejcha Wahpeton, ND Wahpeton, ND -
3 5 15 Matthew Clark Matthew Clark West Fargo, ND West Fargo, ND 2
4 4 85 Anthony Sabinash Anthony Sabinash Staples, MN Staples, MN -
5 3 17K Kamey Leedom Kamey Leedom West Fargo, ND West Fargo, ND -2
6 DNF 1 101 Luke Silber Luke Silber Laveen, AZ Laveen, AZ -5
All transfer
20 Laps

Powri Minn-Kota Lightning SprintsA Feature 1

Finish Start # Competitor Hometown +/-
1 1 11 Dexter Dvergsten Dexter Dvergsten Greenbush, MN Greenbush, MN -
2 2 4 Dylan Langevin Dylan Langevin Thief River Falls, MN Thief River Falls, MN -
3 4 18 Hayden Koehmstedt Hayden Koehmstedt West Fargo, ND West Fargo, ND 1
4 5 10 Alex Truscinski Alex Truscinski Greenbush, MN Greenbush, MN 1
5 7 72 Kate Taves Kate Taves Detroit Lakes, MN Detroit Lakes, MN 2
6 8 13 Alan Truscinski Alan Truscinski Greenbush, MN Greenbush, MN 2
7 6 22 Bryce Haugeberg Bryce Haugeberg West Fargo, ND West Fargo, ND -1
8 3 100 Jason Berg Jason Berg West Fargo, ND West Fargo, ND -5
9 9 87 Matthew Taves Matthew Taves Detroit Lakes, MN Detroit Lakes, MN -
10 11 12 Loki Bjerke Loki Bjerke Argusville, ND Argusville, ND 1
11 DNF 10 23 Gerald Hatlestadt Gerald Hatlestadt Sabin, MN Sabin, MN -1
8 Laps

Powri Minn-Kota Lightning SprintsHeat 1

Finish Start # Competitor Hometown +/-
1 1 22 Bryce Haugeberg Bryce Haugeberg West Fargo, ND West Fargo, ND -
2 2 18 Hayden Koehmstedt Hayden Koehmstedt West Fargo, ND West Fargo, ND -
3 5 10 Alex Truscinski Alex Truscinski Greenbush, MN Greenbush, MN 2
4 6 72 Kate Taves Kate Taves Detroit Lakes, MN Detroit Lakes, MN 2
5 3 87 Matthew Taves Matthew Taves Detroit Lakes, MN Detroit Lakes, MN -2
6 4 23 Gerald Hatlestadt Gerald Hatlestadt Sabin, MN Sabin, MN -2
All transfer
8 Laps

Powri Minn-Kota Lightning SprintsHeat 2

Finish Start # Competitor Hometown +/-
1 2 100 Jason Berg Jason Berg West Fargo, ND West Fargo, ND 1
2 1 4 Dylan Langevin Dylan Langevin Thief River Falls, MN Thief River Falls, MN -1
3 5 11 Dexter Dvergsten Dexter Dvergsten Greenbush, MN Greenbush, MN 2
4 3 13 Alan Truscinski Alan Truscinski Greenbush, MN Greenbush, MN -1
5 4 12 Loki Bjerke Loki Bjerke Argusville, ND Argusville, ND -1
All transfer
20 Laps

INEX LegendsA Feature 1

Finish Start # Competitor Hometown +/-
1 12 72 Tye Wilke Tye Wilke Detroit Lakes, MN Detroit Lakes, MN 11
2 7 11 Evan Hendrickson Evan Hendrickson Mapleton, ND Mapleton, ND 5
3 3 79 Scott Richardson Scott Richardson Pelican Rapids, MN Pelican Rapids, MN -
4 1 5D8 Dylan Johnson Dylan Johnson Durbin, ND Durbin, ND -3
5 9 08 Zander Bauer Zander Bauer Gwinner, ND Gwinner, ND 4
6 16 2 Ashton Spieker Ashton Spieker Sabin, MN Sabin, MN 10
7 4 7 Kody Machart Kody Machart Moorhead, MN Moorhead, MN -3
8 8 701 Taylor Sargent Taylor Sargent Gwinner, ND Gwinner, ND -
9 6 82 Shawn Wiest Shawn Wiest Fargo, ND Fargo, ND -3
10 13 0W Cody Jawaski Cody Jawaski Kindred, ND Kindred, ND 3
11 15 25 Alexander Clark Alexander Clark Moorhead, MN Moorhead, MN 4
12 10 31C Emmitt Curtis Emmitt Curtis Rothsay, MN Rothsay, MN -2
13 5 19E Elzetta Bitker Elzetta Bitker Halstad, MN Halstad, MN -8
14 18 93 Steve Johnson Steve Johnson Mapleton, ND Mapleton, ND 4
15 14 13 Ben Lundquist Ben Lundquist Fridley, MN Fridley, MN -1
16 20 2J Joseph Lewis Joseph Lewis Hawley, MN Hawley, MN 4
17 17 89 Chris Frueh Chris Frueh Mapleton, ND Mapleton, ND -
18 22 21 Ryan Lewis Ryan Lewis Hawley, MN Hawley, MN 4
19 19 3 Blake Bjorndahl Blake Bjorndahl Hawley, MN Hawley, MN -
20 DNF 2 28 Joshua Wiest Joshua Wiest Jamestown, ND Jamestown, ND -18
21 DNF 11 20 Alex Braseth Alex Braseth Ulen, MN Ulen, MN -10
22 DNF 21 24 Mike Hart Mike Hart Erhard, MN Erhard, MN -1
8 Laps

INEX LegendsHeat 1

Finish Start # Competitor Hometown +/-
1 2 72 Tye Wilke Tye Wilke Detroit Lakes, MN Detroit Lakes, MN 1
2 3 82 Shawn Wiest Shawn Wiest Fargo, ND Fargo, ND 1
3 8 28 Joshua Wiest Joshua Wiest Jamestown, ND Jamestown, ND 5
4 7 11 Evan Hendrickson Evan Hendrickson Mapleton, ND Mapleton, ND 3
5 4 0W Cody Jawaski Cody Jawaski Kindred, ND Kindred, ND -1
6 1 2 Ashton Spieker Ashton Spieker Sabin, MN Sabin, MN -5
7 6 3 Blake Bjorndahl Blake Bjorndahl Hawley, MN Hawley, MN -1
8 5 21 Ryan Lewis Ryan Lewis Hawley, MN Hawley, MN -3
8 Laps

INEX LegendsHeat 2

Finish Start # Competitor Hometown +/-
1 1 7 Kody Machart Kody Machart Moorhead, MN Moorhead, MN -
2 3 701 Taylor Sargent Taylor Sargent Gwinner, ND Gwinner, ND 1
3 7 19E Elzetta Bitker Elzetta Bitker Halstad, MN Halstad, MN 4
4 5 31C Emmitt Curtis Emmitt Curtis Rothsay, MN Rothsay, MN 1
5 6 13 Ben Lundquist Ben Lundquist Fridley, MN Fridley, MN 1
6 4 89 Chris Frueh Chris Frueh Mapleton, ND Mapleton, ND -2
7 2 2J Joseph Lewis Joseph Lewis Hawley, MN Hawley, MN -5
8 Laps

INEX LegendsHeat 3

Finish Start # Competitor Hometown +/-
1 4 20 Alex Braseth Alex Braseth Ulen, MN Ulen, MN 3
2 3 5D8 Dylan Johnson Dylan Johnson Durbin, ND Durbin, ND 1
3 5 79 Scott Richardson Scott Richardson Pelican Rapids, MN Pelican Rapids, MN 2
4 6 08 Zander Bauer Zander Bauer Gwinner, ND Gwinner, ND 2
5 1 25 Alexander Clark Alexander Clark Moorhead, MN Moorhead, MN -4
6 7 93 Steve Johnson Steve Johnson Mapleton, ND Mapleton, ND 1
7 DNF 2 24 Mike Hart Mike Hart Erhard, MN Erhard, MN -5
15 Laps

Short TrackersA Feature 1

Finish Start # Competitor Hometown +/-
1 2 5 Waylon Current Waylon Current Bemidji, MN Bemidji, MN 1
2 12 115 Kalin Honer Kalin Honer Laporte, MN Laporte, MN 10
3 4 85K Korbin Sarazin Korbin Sarazin Staples, MN Staples, MN 1
4 1 15 Gordon Hunter Gordon Hunter Laporte, MN Laporte, MN -3
5 7 3E Hunter Goulet Hunter Goulet Fargo, ND Fargo, ND 2
6 6 21Z Zach Kort Zach Kort Fergus Falls, MN Fergus Falls, MN -
7 11 25 Travis Roush Travis Roush New York Mills, MN New York Mills, MN 4
8 18 22A austin raths austin raths Donnelly, MN Donnelly, MN 10
9 8 7 Jason Hunter Jason Hunter Bemidji, MN Bemidji, MN -1
10 9 5T Tristan Raths Tristan Raths Donnelly, MN Donnelly, MN -1
11 5 27 Kody Crabtree Kody Crabtree Fargo, ND Fargo, ND -6
12 17 03 Christian Kast Christian Kast Fairmount, ND Fairmount, ND 5
13 3 3K Jason Kast Jason Kast Fairmount, ND Fairmount, ND -10
14 14 14T Troy Lesmann Troy Lesmann Fargo, ND Fargo, ND -
15 DNF 13 4 Lee Williams Lee Williams Fargo, ND Fargo, ND -2
DNS 15 21K Kurt Kort Kurt Kort Fergus Falls, MN Fergus Falls, MN -
DNS 16 87GS Shannon George Shannon George Bagley, MN Bagley, MN -
DNS 10 97 Mason Bogart Mason Bogart Milnor, ND Milnor, ND -
8 Laps

Short TrackersHeat 1

Finish Start # Competitor Hometown +/-
1 6 15 Gordon Hunter Gordon Hunter Laporte, MN Laporte, MN 5
2 1 3E Hunter Goulet Hunter Goulet Fargo, ND Fargo, ND -1
3 5 97 Mason Bogart Mason Bogart Milnor, ND Milnor, ND 2
4 3 3K Jason Kast Jason Kast Fairmount, ND Fairmount, ND -1
5 DNF 2 4 Lee Williams Lee Williams Fargo, ND Fargo, ND -3
DNS 4 87GS Shannon George Shannon George Bagley, MN Bagley, MN -
All transfer
8 Laps

Short TrackersHeat 2

Finish Start # Competitor Hometown +/-
1 1 25 Travis Roush Travis Roush New York Mills, MN New York Mills, MN -
2 3 85K Korbin Sarazin Korbin Sarazin Staples, MN Staples, MN 1
3 5 5T Tristan Raths Tristan Raths Donnelly, MN Donnelly, MN 2
4 2 7 Jason Hunter Jason Hunter Bemidji, MN Bemidji, MN -2
5 6 14T Troy Lesmann Troy Lesmann Fargo, ND Fargo, ND 1
6 4 03 Christian Kast Christian Kast Fairmount, ND Fairmount, ND -2
All transfer
8 Laps

Short TrackersHeat 3

Finish Start # Competitor Hometown +/-
1 2 115 Kalin Honer Kalin Honer Laporte, MN Laporte, MN 1
2 5 5 Waylon Current Waylon Current Bemidji, MN Bemidji, MN 3
3 1 27 Kody Crabtree Kody Crabtree Fargo, ND Fargo, ND -2
4 4 21Z Zach Kort Zach Kort Fergus Falls, MN Fergus Falls, MN -
5 3 21K Kurt Kort Kurt Kort Fergus Falls, MN Fergus Falls, MN -2
6 DNF 6 22A austin raths austin raths Donnelly, MN Donnelly, MN -
All transfer
20 Laps

IMCA Hobby StockA Feature 1

Finish Start # Competitor Hometown +/-
1 4 17T Tim Otterness Tim Otterness Brainerd, MN Brainerd, MN 3
2 5 6 Scott Herron Scott Herron Brainerd, MN Brainerd, MN 3
3 12 11 William Herron William Herron Brainerd, MN Brainerd, MN 9
4 7 15J Andrea Jacobson Andrea Jacobson Fargo, ND Fargo, ND 3
5 8 39 Caleb Gardner Caleb Gardner Glyndon, MN Glyndon, MN 3
6 10 70 Tyler Hehn Tyler Hehn Horace, ND Horace, ND 4
7 11 49 Randy Randall Randy Randall Park Rapids, MN Park Rapids, MN 4
8 9 17 Chad Visser Chad Visser Ironton, MN Ironton, MN 1
9 1 73 Todd Gettel Todd Gettel Mahnomen, MN Mahnomen, MN -8
10 13 8 Steve Schmidt Steve Schmidt Glyndon, MN Glyndon, MN 3
11 6 9 Levi Lease Levi Lease Harwood, ND Harwood, ND -5
12 16 17P Keyna Peterson Keyna Peterson Walcott, ND Walcott, ND 4
13 DNF 2 15 Chris Seidel Chris Seidel Brainerd, MN Brainerd, MN -11
14 DNF 15 35 David McIntire David McIntire Walcott, ND Walcott, ND 1
15 DNF 3 3XL Brad Orvedal Brad Orvedal Fargo, ND Fargo, ND -12
DNS 14 21 Tim Church Tim Church Moorhead, MN Moorhead, MN -
8 Laps

IMCA Hobby StockHeat 1

Finish Start # Competitor Hometown +/-
1 5 11 William Herron William Herron Brainerd, MN Brainerd, MN 4
2 3 3XL Brad Orvedal Brad Orvedal Fargo, ND Fargo, ND 1
3 1 70 Tyler Hehn Tyler Hehn Horace, ND Horace, ND -2
4 2 39 Caleb Gardner Caleb Gardner Glyndon, MN Glyndon, MN -2
5 4 8 Steve Schmidt Steve Schmidt Glyndon, MN Glyndon, MN -1
6 6 17P Keyna Peterson Keyna Peterson Walcott, ND Walcott, ND -
All transfer
8 Laps

IMCA Hobby StockHeat 2

Finish Start # Competitor Hometown +/-
1 1 6 Scott Herron Scott Herron Brainerd, MN Brainerd, MN -
2 3 17 Chad Visser Chad Visser Ironton, MN Ironton, MN 1
3 2 15J Andrea Jacobson Andrea Jacobson Fargo, ND Fargo, ND -1
4 5 9 Levi Lease Levi Lease Harwood, ND Harwood, ND 1
DNS 4 21 Tim Church Tim Church Moorhead, MN Moorhead, MN -
All transfer
8 Laps

IMCA Hobby StockHeat 3

Finish Start # Competitor Hometown +/-
1 2 17T Tim Otterness Tim Otterness Brainerd, MN Brainerd, MN 1
2 3 49 Randy Randall Randy Randall Park Rapids, MN Park Rapids, MN 1
3 1 15 Chris Seidel Chris Seidel Brainerd, MN Brainerd, MN -2
4 5 73 Todd Gettel Todd Gettel Mahnomen, MN Mahnomen, MN 1
5 DNF 4 35 David McIntire David McIntire Walcott, ND Walcott, ND -1
All transfer
20 Laps

IMCA ModifiedA Feature 1

Finish Start # Competitor Hometown +/-
1 1 5T Marcus Tomlinson Marcus Tomlinson Turtle Lake, ND Turtle Lake, ND -
2 2 22 Alan Bohlman Alan Bohlman Isanti, MN Isanti, MN -
3 4 60 Tyler Hall Tyler Hall Fertile, MN Fertile, MN 1
4 12 86C Darren Pfau Darren Pfau West Fargo, ND West Fargo, ND 8
5 7 9K Andrew Kapp Andrew Kapp Jamestown, ND Jamestown, ND 2
6 3 36 Cody Peterson Cody Peterson Glyndon, MN Glyndon, MN -3
7 16 98 John Nord John Nord Enderlin, ND Enderlin, ND 9
8 13 3S Nathan Sletto Nathan Sletto Brandon, MN Brandon, MN 5
9 5 21 Jamie Schulz Jamie Schulz Harwood, ND Harwood, ND -4
10 6 72 Adam Johnson Adam Johnson Hill City, MN Hill City, MN -4
11 11 33 Jeff Nelson Jeff Nelson Perham, MN Perham, MN -
12 9 2T Mike Tomlinson Mike Tomlinson Turtle Lake, ND Turtle Lake, ND -3
13 10 30 Adam Fischer Adam Fischer Kindred, ND Kindred, ND -3
14 15 52 Brennan Borg Brennan Borg Harwood, ND Harwood, ND 1
15 8 79 Tony Mack Tony Mack Fargo, ND Fargo, ND -7
16 14 372 Mike Johnson Mike Johnson Menahga, MN Menahga, MN -2
17 19 1G Caden Germunson Caden Germunson Washburn, ND Washburn, ND 2
18 18 4 Richard Bohlman Richard Bohlman Tioga, ND Tioga, ND -
19 DNF 17 12C Nick Curtis Nick Curtis -2
8 Laps

IMCA ModifiedHeat 1

Finish Start # Competitor Hometown +/-
1 1 9K Andrew Kapp Andrew Kapp Jamestown, ND Jamestown, ND -
2 5 5T Marcus Tomlinson Marcus Tomlinson Turtle Lake, ND Turtle Lake, ND 3
3 3 86C Darren Pfau Darren Pfau West Fargo, ND West Fargo, ND -
4 6 36 Cody Peterson Cody Peterson Glyndon, MN Glyndon, MN 2
5 2 3S Nathan Sletto Nathan Sletto Brandon, MN Brandon, MN -3
6 7 98 John Nord John Nord Enderlin, ND Enderlin, ND 1
7 4 1G Caden Germunson Caden Germunson Washburn, ND Washburn, ND -3
All transfer
8 Laps

IMCA ModifiedHeat 2

Finish Start # Competitor Hometown +/-
1 1 33 Jeff Nelson Jeff Nelson Perham, MN Perham, MN -
2 5 22 Alan Bohlman Alan Bohlman Isanti, MN Isanti, MN 3
3 3 2T Mike Tomlinson Mike Tomlinson Turtle Lake, ND Turtle Lake, ND -
4 2 79 Tony Mack Tony Mack Fargo, ND Fargo, ND -2
5 4 372 Mike Johnson Mike Johnson Menahga, MN Menahga, MN -1
6 6 12C Nick Curtis Nick Curtis -
All transfer
8 Laps

IMCA ModifiedHeat 3

Finish Start # Competitor Hometown +/-
1 6 60 Tyler Hall Tyler Hall Fertile, MN Fertile, MN 5
2 2 21 Jamie Schulz Jamie Schulz Harwood, ND Harwood, ND -
3 1 72 Adam Johnson Adam Johnson Hill City, MN Hill City, MN -2
4 4 30 Adam Fischer Adam Fischer Kindred, ND Kindred, ND -
5 5 52 Brennan Borg Brennan Borg Harwood, ND Harwood, ND -
6 3 4 Richard Bohlman Richard Bohlman Tioga, ND Tioga, ND -3
All transfer
20 Laps

Non-Winged SprintsA Feature 1

Finish Start # Competitor Hometown +/-
1 2 Z15 Zach Olson Zach Olson Grand Rapids, MN Grand Rapids, MN 1
2 6 30M Chris Lewis Chris Lewis Grand Rapids, MN Grand Rapids, MN 4
3 5 46H Ken Hron Ken Hron Grand Rapids, MN Grand Rapids, MN 2
4 13 22 Brandon Palm Brandon Palm Portland, ND Portland, ND 9
5 8 15T Myles Tomlinson Myles Tomlinson Turtle Lake, ND Turtle Lake, ND 3
6 10 46 K.C. Hawkinson K.C. Hawkinson Grand Rapids, MN Grand Rapids, MN 4
7 9 21 Cory Palm Cory Palm Bismarck, ND Bismarck, ND 2
8 14 84 Joshua Johnson Joshua Johnson Harwood, ND Harwood, ND 6
9 11 11 Jesse Grife Jesse Grife Grand Rapids, MN Grand Rapids, MN 2
10 12 36 Tyler Wass Tyler Wass Big Fork, MN Big Fork, MN 2
11 3 92 Danny Wait Jr Danny Wait Jr Cohasset, MN Cohasset, MN -8
12 15 69 Tom Cummings Tom Cummings Grandin, ND Grandin, ND 3
13 1 19 Jori Hughes Jori Hughes Redondo Beach, CA Redondo Beach, CA -12
14 DNF 7 10C Travis Case Travis Case Grand Rapids, MN Grand Rapids, MN -7
15 DNF 4 52 Adam Sobolik Adam Sobolik Grand Forks, ND Grand Forks, ND -11
DNS 16 85 Brenton Wiesz Brenton Wiesz FESSENDEN, ND FESSENDEN, ND -
8 Laps

Non-Winged SprintsHeat 1

Finish Start # Competitor Hometown +/-
1 3 46H Ken Hron Ken Hron Grand Rapids, MN Grand Rapids, MN 2
2 5 Z15 Zach Olson Zach Olson Grand Rapids, MN Grand Rapids, MN 3
3 1 10C Travis Case Travis Case Grand Rapids, MN Grand Rapids, MN -2
4 4 46 K.C. Hawkinson K.C. Hawkinson Grand Rapids, MN Grand Rapids, MN -
5 6 22 Brandon Palm Brandon Palm Portland, ND Portland, ND 1
6 2 69 Tom Cummings Tom Cummings Grandin, ND Grandin, ND -4
All transfer
8 Laps

Non-Winged SprintsHeat 2

Finish Start # Competitor Hometown +/-
1 1 30M Chris Lewis Chris Lewis Grand Rapids, MN Grand Rapids, MN -
2 5 19 Jori Hughes Jori Hughes Redondo Beach, CA Redondo Beach, CA 3
3 2 15T Myles Tomlinson Myles Tomlinson Turtle Lake, ND Turtle Lake, ND -1
4 4 11 Jesse Grife Jesse Grife Grand Rapids, MN Grand Rapids, MN -
5 3 84 Joshua Johnson Joshua Johnson Harwood, ND Harwood, ND -2
All transfer
8 Laps

Non-Winged SprintsHeat 3

Finish Start # Competitor Hometown +/-
1 2 52 Adam Sobolik Adam Sobolik Grand Forks, ND Grand Forks, ND 1
2 3 92 Danny Wait Jr Danny Wait Jr Cohasset, MN Cohasset, MN 1
3 1 21 Cory Palm Cory Palm Bismarck, ND Bismarck, ND -2
4 4 36 Tyler Wass Tyler Wass Big Fork, MN Big Fork, MN -
DNS 5 85 Brenton Wiesz Brenton Wiesz FESSENDEN, ND FESSENDEN, ND -
All transfer