6/11/2022 - Cedar Lake Speedway
6/11/2022 - Cedar Lake Speedway

6/11/2022
Cedar Lake Speedway

Download The MyRacePass App

Download The MyRacePass App

Download Today for Real-time Lineups & Results.

Download The MyRacePass App

Download The MyRacePass App

Download Today for Real-time Lineups & Results.

20 Laps

ModifiedA Feature 1

Finish Start # Competitor Hometown +/-
1 6 44 Darrell Nelson Darrell Nelson Hermantown, MN Hermantown, MN 5
2 5 99L Steve Lavasseur Steve Lavasseur River Falls, WI River Falls, WI 3
3 8 10 Daniel Bargender Daniel Bargender Menomonie, WI Menomonie, WI 5
4 15 89 A.J. Diemel A.J. Diemel Elk Mound, WI Elk Mound, WI 11
5 1 1M Curt Myers Curt Myers Cameron, WI Cameron, WI -4
6 7 43K Kaden Blaeser Kaden Blaeser Chippewa Falls, WI Chippewa Falls, WI 1
7 4 71 A.J. Roschen A.J. Roschen Somerset, WI Somerset, WI -3
8 14 8S Tony Schill Tony Schill Oakdale, MN Oakdale, MN 6
9 17 21 Jake Smith Jake Smith Chippewa Falls, WI Chippewa Falls, WI 8
10 13 WIN1 Jon Frolik Jon Frolik Ramsey, MN Ramsey, MN 3
11 9 12 Cory Bruggeman Cory Bruggeman Stillwater, MN Stillwater, MN -2
12 3 96 Taton Hansen Taton Hansen Spicer, MN Spicer, MN -9
13 DNF 11 04JR Adam Ayotte Adam Ayotte Elk River, MN Elk River, MN -2
14 DNF 2 .308 Pat Hoffman Pat Hoffman Rice Lake, WI Rice Lake, WI -12
DNS 10 T40 Danny Thomas Danny Thomas Knapp, WI Knapp, WI -
DNS 16 12M Nick Murgic Nick Murgic Rosemount, MN Rosemount, MN -
DNS 12 97 Cole Anderson Cole Anderson Le Center, MN Le Center, MN -
8 Laps

ModifiedHeat 1

Finish Start # Competitor Hometown +/-
1 2 99L Steve Lavasseur Steve Lavasseur River Falls, WI River Falls, WI 1
2 1 .308 Pat Hoffman Pat Hoffman Rice Lake, WI Rice Lake, WI -1
3 7 10 Daniel Bargender Daniel Bargender Menomonie, WI Menomonie, WI 4
4 9 1M Curt Myers Curt Myers Cameron, WI Cameron, WI 5
5 4 12 Cory Bruggeman Cory Bruggeman Stillwater, MN Stillwater, MN -1
6 6 04JR Adam Ayotte Adam Ayotte Elk River, MN Elk River, MN -
7 5 WIN1 Jon Frolik Jon Frolik Ramsey, MN Ramsey, MN -2
8 8 89 A.J. Diemel A.J. Diemel Elk Mound, WI Elk Mound, WI -
9 3 21 Jake Smith Jake Smith Chippewa Falls, WI Chippewa Falls, WI -6
All transfer
8 Laps

ModifiedHeat 2

Finish Start # Competitor Hometown +/-
1 8 44 Darrell Nelson Darrell Nelson Hermantown, MN Hermantown, MN 7
2 7 71 A.J. Roschen A.J. Roschen Somerset, WI Somerset, WI 5
3 5 96 Taton Hansen Taton Hansen Spicer, MN Spicer, MN 2
4 4 43K Kaden Blaeser Kaden Blaeser Chippewa Falls, WI Chippewa Falls, WI -
5 1 T40 Danny Thomas Danny Thomas Knapp, WI Knapp, WI -4
6 3 97 Cole Anderson Cole Anderson Le Center, MN Le Center, MN -3
7 DNF 2 8S Tony Schill Tony Schill Oakdale, MN Oakdale, MN -5
8 DNF 6 12M Nick Murgic Nick Murgic Rosemount, MN Rosemount, MN -2
All transfer
20 Laps

Midwest ModifiedsA Feature 1

Finish Start # Competitor Hometown +/-
1 4 95 Jason VandeKamp Jason VandeKamp Scandia, MN Scandia, MN 3
2 3 11X Jason Schill Jason Schill Centuria, WI Centuria, WI 1
3 2 2 Scott Splittstoesser Scott Splittstoesser Cottage Grove, MN Cottage Grove, MN -1
4 9 83X Kadden Kath Kadden Kath Ellendale, MN Ellendale, MN 5
5 10 68 Shadow Kitchner Shadow Kitchner Arkansaw, WI Arkansaw, WI 5
6 1 63JR Brady Larson Brady Larson Amery, WI Amery, WI -5
7 7 55 Josh Bazey Josh Bazey Frederic, WI Frederic, WI -
8 18 24M Adam Martinson Adam Martinson Blaine, MN Blaine, MN 10
9 5 15 Eric Gadach Eric Gadach New Richmond, WI New Richmond, WI -4
10 11 17 Trevis Underdahl Trevis Underdahl Northfield, MN Northfield, MN 1
11 17 22H Jayme Hiller Jayme Hiller Waseca, MN Waseca, MN 6
12 24 12 Matt Everts Matt Everts Burnsville, MN Burnsville, MN 12
13 15 13 Derrick Reed Derrick Reed Emerald, WI Emerald, WI 2
14 6 343 J.D. Ford J.D. Ford Somerset, WI Somerset, WI -8
15 20 19 David Madsen David Madsen Amery, WI Amery, WI 5
16 21 03X Bob Carver Jr. Bob Carver Jr. Maplewood, MN Maplewood, MN 5
17 16 75 Joe Neisius Joe Neisius Rosemount, MN Rosemount, MN -1
18 19 1M Matt Brandemuehl Matt Brandemuehl Cameron, WI Cameron, WI 1
19 13 04N Nick Ayotte Nick Ayotte St. Paul, MN St. Paul, MN -6
20 8 B37 Cody Borgeson Cody Borgeson New Richmond, WI New Richmond, WI -12
21 14 97 Ron Schreiner Ron Schreiner Tucson, AZ Tucson, AZ -7
22 22 7W Charlie Wihren Charlie Wihren Stillwater, MN Stillwater, MN -
23 23 F1 Chase Friendt Chase Friendt New Richmond, WI New Richmond, WI -
24 12 1 Cody Giles Cody Giles St. Paul, MN St. Paul, MN -12
12 Laps

Midwest ModifiedsB Feature 1

Finish Start # Competitor Hometown +/-
1 1 03X Bob Carver Jr. Bob Carver Jr. Maplewood, MN Maplewood, MN -
2 3 7W Charlie Wihren Charlie Wihren Stillwater, MN Stillwater, MN 1
3 2 F1 Chase Friendt Chase Friendt New Richmond, WI New Richmond, WI -1
4 5 12 Matt Everts Matt Everts Burnsville, MN Burnsville, MN 1
Top 4 transfer
5 6 63L Mitchell Larson Mitchell Larson Baldwin, WI Baldwin, WI 1
6 9 91 Douglas Toepper Douglas Toepper Forest Lake, MN Forest Lake, MN 3
7 4 K1 Kevin Lear Kevin Lear Braham, MN Braham, MN -3
8 7 61 Andrea Keeney Andrea Keeney Ridgeland, WI Ridgeland, WI -1
9 10 27 Brandon Underdahl Brandon Underdahl West Concord, MN West Concord, MN 1
10 DNF 8 73X Nick Neisius Nick Neisius Lonsdale, MN Lonsdale, MN -2
11 DNF 12 5 Hannah Burba Hannah Burba New Richmond, WI New Richmond, WI 1
DNS 11 19D Dane Durbin Dane Durbin Maple Grove, MN Maple Grove, MN -
8 Laps

Midwest ModifiedsHeat 1

Finish Start # Competitor Hometown +/-
1 4 95 Jason VandeKamp Jason VandeKamp Scandia, MN Scandia, MN 3
2 1 15 Eric Gadach Eric Gadach New Richmond, WI New Richmond, WI -1
3 2 17 Trevis Underdahl Trevis Underdahl Northfield, MN Northfield, MN -1
4 3 04N Nick Ayotte Nick Ayotte St. Paul, MN St. Paul, MN -1
5 5 22H Jayme Hiller Jayme Hiller Waseca, MN Waseca, MN -
Top 5 transfer
6 6 03X Bob Carver Jr. Bob Carver Jr. Maplewood, MN Maplewood, MN -
7 8 12 Matt Everts Matt Everts Burnsville, MN Burnsville, MN 1
8 7 91 Douglas Toepper Douglas Toepper Forest Lake, MN Forest Lake, MN -1
8 Laps

Midwest ModifiedsHeat 2

Finish Start # Competitor Hometown +/-
1 2 11X Jason Schill Jason Schill Centuria, WI Centuria, WI 1
2 1 55 Josh Bazey Josh Bazey Frederic, WI Frederic, WI -1
3 7 2 Scott Splittstoesser Scott Splittstoesser Cottage Grove, MN Cottage Grove, MN 4
4 4 97 Ron Schreiner Ron Schreiner Tucson, AZ Tucson, AZ -
5 8 24M Adam Martinson Adam Martinson Blaine, MN Blaine, MN 3
Top 5 transfer
6 5 F1 Chase Friendt Chase Friendt New Richmond, WI New Richmond, WI -1
7 3 63L Mitchell Larson Mitchell Larson Baldwin, WI Baldwin, WI -4
8 6 27 Brandon Underdahl Brandon Underdahl West Concord, MN West Concord, MN -2
8 Laps

Midwest ModifiedsHeat 3

Finish Start # Competitor Hometown +/-
1 4 343 J.D. Ford J.D. Ford Somerset, WI Somerset, WI 3
2 1 B37 Cody Borgeson Cody Borgeson New Richmond, WI New Richmond, WI -1
3 6 63JR Brady Larson Brady Larson Amery, WI Amery, WI 3
4 5 13 Derrick Reed Derrick Reed Emerald, WI Emerald, WI 1
5 3 1M Matt Brandemuehl Matt Brandemuehl Cameron, WI Cameron, WI -2
Top 5 transfer
6 7 7W Charlie Wihren Charlie Wihren Stillwater, MN Stillwater, MN 1
7 8 61 Andrea Keeney Andrea Keeney Ridgeland, WI Ridgeland, WI 1
8 DNF 2 19D Dane Durbin Dane Durbin Maple Grove, MN Maple Grove, MN -6
8 Laps

Midwest ModifiedsHeat 4

Finish Start # Competitor Hometown +/-
1 1 83X Kadden Kath Kadden Kath Ellendale, MN Ellendale, MN -
2 3 68 Shadow Kitchner Shadow Kitchner Arkansaw, WI Arkansaw, WI 1
3 4 1 Cody Giles Cody Giles St. Paul, MN St. Paul, MN 1
4 7 75 Joe Neisius Joe Neisius Rosemount, MN Rosemount, MN 3
5 5 19 David Madsen David Madsen Amery, WI Amery, WI -
Top 5 transfer
6 2 K1 Kevin Lear Kevin Lear Braham, MN Braham, MN -4
7 8 73X Nick Neisius Nick Neisius Lonsdale, MN Lonsdale, MN 1
8 6 5 Hannah Burba Hannah Burba New Richmond, WI New Richmond, WI -2
20 Laps

Pro StockA Feature 1

Finish Start # Competitor Hometown +/-
1 3 207 Jesse Redetzke Jesse Redetzke Eau Claire, WI Eau Claire, WI 2
2 8 8 Matthew Larson Matthew Larson Lake Elmo, MN Lake Elmo, MN 6
3 2 56 Chad Gullixson Chad Gullixson Hammond, WI Hammond, WI -1
4 6 33C Cody Emmans Cody Emmans Ham Lake, MN Ham Lake, MN 2
5 12 28B Stefan Hogue Stefan Hogue Rice Lake, WI Rice Lake, WI 7
6 4 20* Andrew Davis Andrew Davis Rice Lake, WI Rice Lake, WI -2
7 17 26 Matt Melhouse Matt Melhouse Cannon Falls, MN Cannon Falls, MN 10
8 1 71 Brandon Clemens Brandon Clemens Bloomington, MN Bloomington, MN -7
9 10 17D Lucas Christiansen Lucas Christiansen Hugo, MN Hugo, MN 1
10 14 13 Jake Nordin Jake Nordin Somerset, WI Somerset, WI 4
11 DNF 11 1DIRT Douglas Koski Douglas Koski Chisholm, MN Chisholm, MN -
12 DNF 9 17 Mike Loomis Mike Loomis Columbus, MN Columbus, MN -3
13 DNF 7 96 Chris Gorka Chris Gorka New Richmond, WI New Richmond, WI -6
14 DNF 5 176 Matt Koski Matt Koski New Richmond, WI New Richmond, WI -9
15 DNF 13 11 Denny Schouveller Denny Schouveller Hugo, MN Hugo, MN -2
16 DNF 15 05 Chris West Chris West Burnsville, MN Burnsville, MN -1
17 DNF 16 1776 Wayne Dean Wayne Dean Strum, WI Strum, WI -1
8 Laps

Pro StockHeat 1

Finish Start # Competitor Hometown +/-
1 2 176 Matt Koski Matt Koski New Richmond, WI New Richmond, WI 1
2 6 207 Jesse Redetzke Jesse Redetzke Eau Claire, WI Eau Claire, WI 4
3 1 8 Matthew Larson Matthew Larson Lake Elmo, MN Lake Elmo, MN -2
4 4 96 Chris Gorka Chris Gorka New Richmond, WI New Richmond, WI -
5 5 17 Mike Loomis Mike Loomis Columbus, MN Columbus, MN -
6 3 1DIRT Douglas Koski Douglas Koski Chisholm, MN Chisholm, MN -3
7 8 11 Denny Schouveller Denny Schouveller Hugo, MN Hugo, MN 1
8 7 05 Chris West Chris West Burnsville, MN Burnsville, MN -1
9 9 26 Matt Melhouse Matt Melhouse Cannon Falls, MN Cannon Falls, MN -
All transfer
8 Laps

Pro StockHeat 2

Finish Start # Competitor Hometown +/-
1 3 71 Brandon Clemens Brandon Clemens Bloomington, MN Bloomington, MN 2
2 4 56 Chad Gullixson Chad Gullixson Hammond, WI Hammond, WI 2
3 1 20* Andrew Davis Andrew Davis Rice Lake, WI Rice Lake, WI -2
4 5 33C Cody Emmans Cody Emmans Ham Lake, MN Ham Lake, MN 1
5 7 17D Lucas Christiansen Lucas Christiansen Hugo, MN Hugo, MN 2
6 6 28B Stefan Hogue Stefan Hogue Rice Lake, WI Rice Lake, WI -
7 8 13 Jake Nordin Jake Nordin Somerset, WI Somerset, WI 1
DQ 2 1776 Wayne Dean Wayne Dean Strum, WI Strum, WI -
All transfer
20 Laps

Limited Sprints - WingedA Feature 1

Finish Start # Competitor Hometown +/-
1 1 O7 Owen Carlson Owen Carlson Somerset, WI Somerset, WI -
2 8 50 Chase Viebrock Chase Viebrock New Richmond, WI New Richmond, WI 6
3 2 2V Chris Vogel Chris Vogel Cottage Grove, MN Cottage Grove, MN -1
4 7 P1 Mark Chevalier Mark Chevalier Blaine, MN Blaine, MN 3
5 3 609 Casey Lang Casey Lang Linwood, MN Linwood, MN -2
6 4 33S Jeremy Schultz Jeremy Schultz Stewart, MN Stewart, MN -2
7 5 03 Jamey Ogston Jamey Ogston Duluth, MN Duluth, MN -2
8 12 34DD Brady Donnohue Brady Donnohue Circle Pines, MN Circle Pines, MN 4
9 6 74N Luke Nellis Luke Nellis Forest Lake, MN Forest Lake, MN -3
10 17 63 Todd Hansen Todd Hansen Shoreview, MN Shoreview, MN 7
11 9 13 Patrick Heikkinen Patrick Heikkinen Eveleth, MN Eveleth, MN -2
12 11 5 Kevin Seidler Kevin Seidler Kendall, WI Kendall, WI -1
13 14 2J John Lowe John Lowe Zimmerman, MN Zimmerman, MN 1
14 16 57 Ryan Buck Ryan Buck Columbus, MN Columbus, MN 2
15 13 04 Brian Trembath Brian Trembath Hastings, MN Hastings, MN -2
16 18 44 Dani Aldrich Dani Aldrich Osceola, WI Osceola, WI 2
17 15 17 Austin Phillips Austin Phillips Osceola, WI Osceola, WI -2
18 DNF 10 61 Mike Mueller Mike Mueller Oak Grove, MN Oak Grove, MN -8
DNS 19 13A Ryan Anondson Ryan Anondson East Bethal, MN East Bethal, MN -
8 Laps

Limited Sprints - WingedHeat 1

Finish Start # Competitor Hometown +/-
1 2 O7 Owen Carlson Owen Carlson Somerset, WI Somerset, WI 1
2 3 50 Chase Viebrock Chase Viebrock New Richmond, WI New Richmond, WI 1
3 1 609 Casey Lang Casey Lang Linwood, MN Linwood, MN -2
4 4 13 Patrick Heikkinen Patrick Heikkinen Eveleth, MN Eveleth, MN -
5 8 2V Chris Vogel Chris Vogel Cottage Grove, MN Cottage Grove, MN 3
6 6 34DD Brady Donnohue Brady Donnohue Circle Pines, MN Circle Pines, MN -
7 5 2J John Lowe John Lowe Zimmerman, MN Zimmerman, MN -2
8 7 57 Ryan Buck Ryan Buck Columbus, MN Columbus, MN -1
9 DNF 9 63 Todd Hansen Todd Hansen Shoreview, MN Shoreview, MN -
10 DNF 10 13A Ryan Anondson Ryan Anondson East Bethal, MN East Bethal, MN -
8 Laps

Limited Sprints - WingedHeat 2

Finish Start # Competitor Hometown +/-
1 2 74N Luke Nellis Luke Nellis Forest Lake, MN Forest Lake, MN 1
2 4 P1 Mark Chevalier Mark Chevalier Blaine, MN Blaine, MN 2
3 1 03 Jamey Ogston Jamey Ogston Duluth, MN Duluth, MN -2
4 5 33S Jeremy Schultz Jeremy Schultz Stewart, MN Stewart, MN 1
5 3 5 Kevin Seidler Kevin Seidler Kendall, WI Kendall, WI -2
6 7 61 Mike Mueller Mike Mueller Oak Grove, MN Oak Grove, MN 1
7 6 04 Brian Trembath Brian Trembath Hastings, MN Hastings, MN -1
8 8 17 Austin Phillips Austin Phillips Osceola, WI Osceola, WI -
9 9 44 Dani Aldrich Dani Aldrich Osceola, WI Osceola, WI -