9/16/2023 - Cottage Grove Speedway
9/16/2023 - Cottage Grove Speedway

9/16/2023
Cottage Grove Speedway

Download The MyRacePass App

Download The MyRacePass App

Download Today for Real-time Lineups & Results.

Download The MyRacePass App

Download The MyRacePass App

Download Today for Real-time Lineups & Results.

Competitor Overview


Jordan Wright

Jordan Wright

Toledo, OR

Late Models Start Finish +/-
A Feature 1 14 18 -4
Heat 2 2 5 -3
Qualifying 1 8 -4

Clear Selection

30 Laps

Late ModelsA Feature 1

Finish Start # Competitor Hometown +/-
1 7 77 Preston Luckman Preston Luckman Coos Bay, OR Coos Bay, OR 6
2 2 46 Joey Tanner Joey Tanner Portland, OR Portland, OR -
3 6 3 Brody Montgomery Brody Montgomery Bandon, OR Bandon, OR 3
4 9 28 Jimmy Whisler Jimmy Whisler Otis, OR Otis, OR 5
5 4 37 Rob Mayea Rob Mayea Bend, OR Bend, OR -1
6 3 22JM Jake Mayden Jake Mayden Springfield, OR Springfield, OR -3
7 10 28W Ian Whisler Ian Whisler Otis, OR Otis, OR 3
8 12 13B Randy Barley Randy Barley Albany, OR Albany, OR 4
9 13 08 Kye Frick Kye Frick Sweet Home, OR Sweet Home, OR 4
10 5 88F Braden Fugate Braden Fugate Bandon, OR Bandon, OR -5
11 16 15R Mike Miller Mike Miller Springfield, OR Springfield, OR 5
12 11 9C Rob Campos Rob Campos Scio, OR Scio, OR -1
13 18 422 Chuck Christian Chuck Christian Eugene, OR Eugene, OR 5
14 1 24 Nathan Augustine Nathan Augustine Redmond, OR Redmond, OR -13
15 17 22 Davey Evans Davey Evans Yoncalla, OR Yoncalla, OR 2
16 15 26S Willie Sutton Willie Sutton Bellfountain, OR Bellfountain, OR -1
17 19 7B Dalton Bloom Dalton Bloom Battle Ground, WA Battle Ground, WA 2
18 14 33 Jordan Wright Jordan Wright Toledo, OR Toledo, OR -4
19 20 16 Rob Williams Rob Williams Cottage Grove, OR Cottage Grove, OR 1
20 8 33C Craig Hanson Craig Hanson Albany, OR Albany, OR -12
DNS 21 708 Mike Desilva Mike Desilva Springfield, OR Springfield, OR -
8 Laps

Late ModelsHeat 1

Finish Start # Competitor Hometown +/-
1 1 28W Ian Whisler Ian Whisler Otis, OR Otis, OR -
2 3 77 Preston Luckman Preston Luckman Coos Bay, OR Coos Bay, OR 1
3 4 37 Rob Mayea Rob Mayea Bend, OR Bend, OR 1
4 2 24 Nathan Augustine Nathan Augustine Redmond, OR Redmond, OR -2
5 6 08 Kye Frick Kye Frick Sweet Home, OR Sweet Home, OR 1
6 7 15R Mike Miller Mike Miller Springfield, OR Springfield, OR 1
7 5 7B Dalton Bloom Dalton Bloom Battle Ground, WA Battle Ground, WA -2
8 Laps

Late ModelsHeat 2

Finish Start # Competitor Hometown +/-
1 1 28 Jimmy Whisler Jimmy Whisler Otis, OR Otis, OR -
2 4 3 Brody Montgomery Brody Montgomery Bandon, OR Bandon, OR 2
3 5 22JM Jake Mayden Jake Mayden Springfield, OR Springfield, OR 2
4 3 9C Rob Campos Rob Campos Scio, OR Scio, OR -1
5 2 33 Jordan Wright Jordan Wright Toledo, OR Toledo, OR -3
6 7 22 Davey Evans Davey Evans Yoncalla, OR Yoncalla, OR 1
7 6 16 Rob Williams Rob Williams Cottage Grove, OR Cottage Grove, OR -1
8 Laps

Late ModelsHeat 3

Finish Start # Competitor Hometown +/-
1 2 33C Craig Hanson Craig Hanson Albany, OR Albany, OR 1
2 4 88F Braden Fugate Braden Fugate Bandon, OR Bandon, OR 2
3 3 46 Joey Tanner Joey Tanner Portland, OR Portland, OR -
4 1 13B Randy Barley Randy Barley Albany, OR Albany, OR -3
5 5 26S Willie Sutton Willie Sutton Bellfountain, OR Bellfountain, OR -
6 6 422 Chuck Christian Chuck Christian Eugene, OR Eugene, OR -
DNS 7 708 Mike Desilva Mike Desilva Springfield, OR Springfield, OR -
0 Laps

Late ModelsQualifying 1

Finish Start # Competitor Hometown Time
1 15 37 Rob Mayea Rob Mayea Bend, OR Bend, OR
2 11 3 Brody Montgomery Brody Montgomery Bandon, OR Bandon, OR
3 10 88F Braden Fugate Braden Fugate Bandon, OR Bandon, OR
4 19 77 Preston Luckman Preston Luckman Coos Bay, OR Coos Bay, OR
5 17 9C Rob Campos Rob Campos Scio, OR Scio, OR
6 9 46 Joey Tanner Joey Tanner Portland, OR Portland, OR
7 5 24 Nathan Augustine Nathan Augustine Redmond, OR Redmond, OR
8 4 33 Jordan Wright Jordan Wright Toledo, OR Toledo, OR
9 14 33C Craig Hanson Craig Hanson Albany, OR Albany, OR
10 18 28W Ian Whisler Ian Whisler Otis, OR Otis, OR
11 12 28 Jimmy Whisler Jimmy Whisler Otis, OR Otis, OR
12 7 13B Randy Barley Randy Barley Albany, OR Albany, OR
13 16 7B Dalton Bloom Dalton Bloom Battle Ground, WA Battle Ground, WA
14 3 22JM Jake Mayden Jake Mayden Springfield, OR Springfield, OR
15 21 26S Willie Sutton Willie Sutton Bellfountain, OR Bellfountain, OR
16 2 08 Kye Frick Kye Frick Sweet Home, OR Sweet Home, OR
17 6 16 Rob Williams Rob Williams Cottage Grove, OR Cottage Grove, OR
18 20 422 Chuck Christian Chuck Christian Eugene, OR Eugene, OR
19 1 15R Mike Miller Mike Miller Springfield, OR Springfield, OR
20 8 22 Davey Evans Davey Evans Yoncalla, OR Yoncalla, OR
21 13 708 Mike Desilva Mike Desilva Springfield, OR Springfield, OR
15 Laps

Limited SprintsA Feature 1

Finish Start # Competitor Hometown +/-
1 1 26F Shane Forte Shane Forte Junction City, OR Junction City, OR -
2 3 32T Gary Treadway Gary Treadway Junction City, OR Junction City, OR 1
3 2 85 Ricky Ashley Ricky Ashley Thurston, OR Thurston, OR -1
8 Laps

Limited SprintsHeat 1

Finish Start # Competitor Hometown +/-
1 2 26F Shane Forte Shane Forte Junction City, OR Junction City, OR 1
2 3 85 Ricky Ashley Ricky Ashley Thurston, OR Thurston, OR 1
3 1 32T Gary Treadway Gary Treadway Junction City, OR Junction City, OR -2
0 Laps

Limited SprintsQualifying 1

Finish Start # Competitor Hometown Time
1 1 85 Ricky Ashley Ricky Ashley Thurston, OR Thurston, OR
2 3 26F Shane Forte Shane Forte Junction City, OR Junction City, OR
3 2 32T Gary Treadway Gary Treadway Junction City, OR Junction City, OR
25 Laps

IMCA ModifiedsA Feature 1

Finish Start # Competitor Hometown +/-
1 11 W5 Jesse Williamson Jesse Williamson Coburg, OR Coburg, OR 10
2 9 5M Jake Mayden Jake Mayden Springfield, OR Springfield, OR 7
3 10 82 Eston Whisler Eston Whisler Otis, OR Otis, OR 7
4 5 42 Paul Culp Paul Culp Creswell, OR Creswell, OR 1
5 6 16C Kolby Clay Kolby Clay Junction City, OR Junction City, OR 1
6 4 12 Dustin Comer Dustin Comer Springfield, OR Springfield, OR -2
7 2 45S Aaron Sheelar Aaron Sheelar Springfield, OR Springfield, OR -5
8 3 4TH John Player John Player Oregon, OR Oregon, OR -5
9 8 24 Curtis Towns Curtis Towns Cottage Grove, OR Cottage Grove, OR -1
10 1 16M Austin McTaggart Austin McTaggart Springfield, OR Springfield, OR -9
11 13 8M Don Muth Sr Don Muth Sr Cottage Grove, OR Cottage Grove, OR 2
12 7 33 Paul Rea Paul Rea Eugene, OR Eugene, OR -5
13 14 51 Roy Kirk Jr Roy Kirk Jr Marcola, OR Marcola, OR 1
14 12 11 Steven Sturdevant Steven Sturdevant Springfield, OR Springfield, OR -2
15 15 6 Daniel Dormer Daniel Dormer Junction City, OR Junction City, OR -
8 Laps

IMCA ModifiedsHeat 1

Finish Start # Competitor Hometown +/-
1 2 45S Aaron Sheelar Aaron Sheelar Springfield, OR Springfield, OR 1
2 4 42 Paul Culp Paul Culp Creswell, OR Creswell, OR 2
3 3 4TH John Player John Player Oregon, OR Oregon, OR -
4 7 82 Eston Whisler Eston Whisler Otis, OR Otis, OR 3
5 5 33 Paul Rea Paul Rea Eugene, OR Eugene, OR -
6 6 W5 Jesse Williamson Jesse Williamson Coburg, OR Coburg, OR -
7 8 8M Don Muth Sr Don Muth Sr Cottage Grove, OR Cottage Grove, OR 1
8 1 6 Daniel Dormer Daniel Dormer Junction City, OR Junction City, OR -7
8 Laps

IMCA ModifiedsHeat 2

Finish Start # Competitor Hometown +/-
1 4 12 Dustin Comer Dustin Comer Springfield, OR Springfield, OR 3
2 7 5M Jake Mayden Jake Mayden Springfield, OR Springfield, OR 5
3 2 16M Austin McTaggart Austin McTaggart Springfield, OR Springfield, OR -1
4 6 24 Curtis Towns Curtis Towns Cottage Grove, OR Cottage Grove, OR 2
5 5 16C Kolby Clay Kolby Clay Junction City, OR Junction City, OR -
6 3 11 Steven Sturdevant Steven Sturdevant Springfield, OR Springfield, OR -3
7 1 51 Roy Kirk Jr Roy Kirk Jr Marcola, OR Marcola, OR -6
0 Laps

IMCA ModifiedsQualifying 1

Finish Start # Competitor Hometown Time
1 3 12 Dustin Comer Dustin Comer Springfield, OR Springfield, OR
2 6 W5 Jesse Williamson Jesse Williamson Coburg, OR Coburg, OR
3 10 82 Eston Whisler Eston Whisler Otis, OR Otis, OR
4 9 42 Paul Culp Paul Culp Creswell, OR Creswell, OR
5 14 5M Jake Mayden Jake Mayden Springfield, OR Springfield, OR
6 2 11 Steven Sturdevant Steven Sturdevant Springfield, OR Springfield, OR
7 12 33 Paul Rea Paul Rea Eugene, OR Eugene, OR
8 8 24 Curtis Towns Curtis Towns Cottage Grove, OR Cottage Grove, OR
9 1 4TH John Player John Player Oregon, OR Oregon, OR
10 15 16M Austin McTaggart Austin McTaggart Springfield, OR Springfield, OR
11 13 16C Kolby Clay Kolby Clay Junction City, OR Junction City, OR
12 4 51 Roy Kirk Jr Roy Kirk Jr Marcola, OR Marcola, OR
13 11 8M Don Muth Sr Don Muth Sr Cottage Grove, OR Cottage Grove, OR
14 5 45S Aaron Sheelar Aaron Sheelar Springfield, OR Springfield, OR
15 7 6 Daniel Dormer Daniel Dormer Junction City, OR Junction City, OR
25 Laps

IMCA SportModsA Feature 1

Finish Start # Competitor Hometown +/-
1 10 2M Matt Sanders Matt Sanders Brookings, OR Brookings, OR 9
2 7 01 Daniel Ray Daniel Ray Springfield, OR Springfield, OR 5
3 8 60J Jordan Henry Jordan Henry Roseburg, OR Roseburg, OR 5
4 9 333 Aaron Bloom Aaron Bloom Cottage Grove, OR Cottage Grove, OR 5
5 4 71 Mitchell Jamieson Mitchell Jamieson Junction City, OR Junction City, OR -1
6 6 33B Hunter Bloom Hunter Bloom Eugene, OR Eugene, OR -
7 2 22 Kasi Comer Kasi Comer Eugene, OR Eugene, OR -5
8 3 19 Madilynn Ashley Madilynn Ashley Jasper, OR Jasper, OR -5
9 1 79 Brandon Norton Brandon Norton Goshen, OR Goshen, OR -8
10 5 28P Justin Morgan Justin Morgan Junction City, OR Junction City, OR -5
11 11 17 Kevin Hicks Kevin Hicks Creswell, OR Creswell, OR -
12 12 TK Cole Iliff Cole Iliff Eugene, OR Eugene, OR -
DNS 13 5T Theran Trissell Theran Trissell Springfield, OR Springfield, OR -
8 Laps

IMCA SportModsHeat 1

Finish Start # Competitor Hometown +/-
1 5 60J Jordan Henry Jordan Henry Roseburg, OR Roseburg, OR 4
2 2 22 Kasi Comer Kasi Comer Eugene, OR Eugene, OR -
3 6 2M Matt Sanders Matt Sanders Brookings, OR Brookings, OR 3
4 4 33B Hunter Bloom Hunter Bloom Eugene, OR Eugene, OR -
5 3 71 Mitchell Jamieson Mitchell Jamieson Junction City, OR Junction City, OR -2
6 1 17 Kevin Hicks Kevin Hicks Creswell, OR Creswell, OR -5
7 7 TK Cole Iliff Cole Iliff Eugene, OR Eugene, OR -
8 Laps

IMCA SportModsHeat 2

Finish Start # Competitor Hometown +/-
1 6 333 Aaron Bloom Aaron Bloom Cottage Grove, OR Cottage Grove, OR 5
2 5 01 Daniel Ray Daniel Ray Springfield, OR Springfield, OR 3
3 4 28P Justin Morgan Justin Morgan Junction City, OR Junction City, OR 1
4 3 19 Madilynn Ashley Madilynn Ashley Jasper, OR Jasper, OR -1
5 1 79 Brandon Norton Brandon Norton Goshen, OR Goshen, OR -4
DNS 2 5T Theran Trissell Theran Trissell Springfield, OR Springfield, OR -
0 Laps

IMCA SportModsQualifying 1

Finish Start # Competitor Hometown Time
1 7 2M Matt Sanders Matt Sanders Brookings, OR Brookings, OR
2 12 01 Daniel Ray Daniel Ray Springfield, OR Springfield, OR
3 4 60J Jordan Henry Jordan Henry Roseburg, OR Roseburg, OR
4 10 33B Hunter Bloom Hunter Bloom Eugene, OR Eugene, OR
5 5 333 Aaron Bloom Aaron Bloom Cottage Grove, OR Cottage Grove, OR
6 11 22 Kasi Comer Kasi Comer Eugene, OR Eugene, OR
7 6 71 Mitchell Jamieson Mitchell Jamieson Junction City, OR Junction City, OR
8 8 79 Brandon Norton Brandon Norton Goshen, OR Goshen, OR
9 2 19 Madilynn Ashley Madilynn Ashley Jasper, OR Jasper, OR
10 3 28P Justin Morgan Justin Morgan Junction City, OR Junction City, OR
11 13 5T Theran Trissell Theran Trissell Springfield, OR Springfield, OR
12 9 17 Kevin Hicks Kevin Hicks Creswell, OR Creswell, OR
13 1 TK Cole Iliff Cole Iliff Eugene, OR Eugene, OR
20 Laps

Street StocksA Feature 1

Finish Start # Competitor Hometown +/-
1 2 E3 Ray Bloom Ray Bloom 1
2 4 111 Andrew Langan Andrew Langan Jasper, OR Jasper, OR 2
3 7 4A Adam Applebee Adam Applebee Eugene, OR Eugene, OR 4
4 6 17 Taunton Swaim Taunton Swaim Dexter, OR Dexter, OR 2
5 5 16 Shannon Collins Shannon Collins Magalia, CA Magalia, CA -
6 9 2D Daniel Land Daniel Land Coos Bay, OR Coos Bay, OR 3
7 1 20TH Jared Simmons Jared Simmons Cottage Grove, OR Cottage Grove, OR -6
8 8 5 Brad Hicks Brad Hicks Creswell, OR Creswell, OR -
9 3 276 Jeremy Davis Jeremy Davis Stayton, OR Stayton, OR -6
8 Laps

Street StocksHeat 1

Finish Start # Competitor Hometown +/-
1 2 111 Andrew Langan Andrew Langan Jasper, OR Jasper, OR 1
2 1 276 Jeremy Davis Jeremy Davis Stayton, OR Stayton, OR -1
3 3 E3 Ray Bloom Ray Bloom -
4 4 20TH Jared Simmons Jared Simmons Cottage Grove, OR Cottage Grove, OR -
5 6 16 Shannon Collins Shannon Collins Magalia, CA Magalia, CA 1
6 7 17 Taunton Swaim Taunton Swaim Dexter, OR Dexter, OR 1
7 8 4A Adam Applebee Adam Applebee Eugene, OR Eugene, OR 1
8 9 5 Brad Hicks Brad Hicks Creswell, OR Creswell, OR 1
9 5 2D Daniel Land Daniel Land Coos Bay, OR Coos Bay, OR -4
0 Laps

Street StocksQualifying 1

Finish Start # Competitor Hometown Time
1 9 20TH Jared Simmons Jared Simmons Cottage Grove, OR Cottage Grove, OR
2 8 E3 Ray Bloom Ray Bloom
3 6 111 Andrew Langan Andrew Langan Jasper, OR Jasper, OR
4 2 276 Jeremy Davis Jeremy Davis Stayton, OR Stayton, OR
5 5 2D Daniel Land Daniel Land Coos Bay, OR Coos Bay, OR
6 7 16 Shannon Collins Shannon Collins Magalia, CA Magalia, CA
7 3 17 Taunton Swaim Taunton Swaim Dexter, OR Dexter, OR
8 1 4A Adam Applebee Adam Applebee Eugene, OR Eugene, OR
9 4 5 Brad Hicks Brad Hicks Creswell, OR Creswell, OR
20 Laps

IMCA Sport CompactA Feature 1

Finish Start # Competitor Hometown +/-
1 7 18K Kerry Cooper Kerry Cooper Cottage Grove, OR Cottage Grove, OR 6
2 8 22O Dusten Henderson Dusten Henderson Cottage Grove, OR Cottage Grove, OR 6
3 9 37 Burnie Bryant Burnie Bryant Sutherlin, OR Sutherlin, OR 6
4 5 24 Tiffany Towns Tiffany Towns Cottage Grove, OR Cottage Grove, OR 1
5 1 31 Payton Gary Payton Gary Albany, OR Albany, OR -4
6 4 89 Jim Simmons Jim Simmons Cottage Grove, OR Cottage Grove, OR -2
7 6 55M Bruce Miller Bruce Miller Eugene, OR Eugene, OR -1
8 3 51 RC Halsey RC Halsey Oregon, OR Oregon, OR -5
9 2 46M Eli Miller Eli Miller Oakland, OR Oakland, OR -7
10 10 18 Melissa Abston Melissa Abston Oregon, OR Oregon, OR -
11 12 247 Keith Hammans Keith Hammans Oregon, OR Oregon, OR 1
DNS 11 25 Michael Kennerly Michael Kennerly Oregon, OR Oregon, OR -
8 Laps

IMCA Sport CompactHeat 1

Finish Start # Competitor Hometown +/-
1 4 22O Dusten Henderson Dusten Henderson Cottage Grove, OR Cottage Grove, OR 3
2 3 55M Bruce Miller Bruce Miller Eugene, OR Eugene, OR 1
3 2 89 Jim Simmons Jim Simmons Cottage Grove, OR Cottage Grove, OR -1
4 6 18 Melissa Abston Melissa Abston Oregon, OR Oregon, OR 2
5 1 46M Eli Miller Eli Miller Oakland, OR Oakland, OR -4
6 5 25 Michael Kennerly Michael Kennerly Oregon, OR Oregon, OR -1
8 Laps

IMCA Sport CompactHeat 2

Finish Start # Competitor Hometown +/-
1 2 51 RC Halsey RC Halsey Oregon, OR Oregon, OR 1
2 1 31 Payton Gary Payton Gary Albany, OR Albany, OR -1
3 5 37 Burnie Bryant Burnie Bryant Sutherlin, OR Sutherlin, OR 2
4 3 24 Tiffany Towns Tiffany Towns Cottage Grove, OR Cottage Grove, OR -1
5 4 18K Kerry Cooper Kerry Cooper Cottage Grove, OR Cottage Grove, OR -1
6 6 247 Keith Hammans Keith Hammans Oregon, OR Oregon, OR -
0 Laps

IMCA Sport CompactQualifying 1

Finish Start # Competitor Hometown Time
1 11 25 Michael Kennerly Michael Kennerly Oregon, OR Oregon, OR
2 3 55M Bruce Miller Bruce Miller Eugene, OR Eugene, OR
3 10 18K Kerry Cooper Kerry Cooper Cottage Grove, OR Cottage Grove, OR
4 6 24 Tiffany Towns Tiffany Towns Cottage Grove, OR Cottage Grove, OR
5 4 18 Melissa Abston Melissa Abston Oregon, OR Oregon, OR
6 7 22O Dusten Henderson Dusten Henderson Cottage Grove, OR Cottage Grove, OR
7 5 31 Payton Gary Payton Gary Albany, OR Albany, OR
8 1 51 RC Halsey RC Halsey Oregon, OR Oregon, OR
9 8 89 Jim Simmons Jim Simmons Cottage Grove, OR Cottage Grove, OR
10 12 247 Keith Hammans Keith Hammans Oregon, OR Oregon, OR
11 9 46M Eli Miller Eli Miller Oakland, OR Oakland, OR
12 2 37 Burnie Bryant Burnie Bryant Sutherlin, OR Sutherlin, OR