9/2/2023 - North Central Speedway
9/2/2023 - North Central Speedway

9/2/2023
North Central Speedway

Download The MyRacePass App

Download The MyRacePass App

Download Today for Real-time Lineups & Results.

Download The MyRacePass App

Download The MyRacePass App

Download Today for Real-time Lineups & Results.

Competitor Overview


Dalton Magers

Dalton Magers

Redwood Falls, MN

IMCA Modifieds by ABC Seamless Start Finish +/-
A Feature 1 7 17 DNF -10
Heat 2 1 1 -

Clear Selection

20 Laps

IMCA Stock Cars by Woodie's ManufacturingA Feature 1

Finish Start # Competitor Hometown +/-
1 4 442 Aaron Johnson Aaron Johnson Brainerd, MN Brainerd, MN 3
2 2 3 Dave Johnson Dave Johnson New Prague, MN New Prague, MN -
3 3 1JR Tim Johnson Tim Johnson Brainerd, MN Brainerd, MN -
4 10 40 Rob VanMil Rob VanMil Barnesville, MN Barnesville, MN 6
5 9 18 Alex Dostal Alex Dostal Glencoe, MN Glencoe, MN 4
6 8 44 Kris Peterson Kris Peterson Isanti, MN Isanti, MN 2
7 12 51 Kelly Jacobson Kelly Jacobson Fargo, ND Fargo, ND 5
8 14 7K Chad Schroeder Chad Schroeder Belle Plaine, MN Belle Plaine, MN 6
9 7 B1 Brody Carlsrud Brody Carlsrud Moorhead, MN Moorhead, MN -2
10 1 17 Michael Layne Michael Layne Darwin , MN Darwin , MN -9
11 16 04S Chuck Winter Chuck Winter Henderson, MN Henderson, MN 5
12 DNF 13 18X Daniel Eckblad Daniel Eckblad St. Peter, MN St. Peter, MN 1
13 DNF 6 980 Kaden Woodie Kaden Woodie Milaca, MN Milaca, MN -7
14 DNF 5 5G Tim Gonska Tim Gonska Brainerd, MN Brainerd, MN -9
15 DNF 11 110 Ken Tietz Ken Tietz Belle Plaine, MN Belle Plaine, MN -4
DNS 15 18M Tim Bergerson Tim Bergerson Eagle Lake, MN Eagle Lake, MN -
8 Laps

IMCA Stock Cars by Woodie's ManufacturingHeat 1

Finish Start # Competitor Hometown +/-
1 1 40 Rob VanMil Rob VanMil Barnesville, MN Barnesville, MN -
2 8 442 Aaron Johnson Aaron Johnson Brainerd, MN Brainerd, MN 6
3 7 3 Dave Johnson Dave Johnson New Prague, MN New Prague, MN 4
4 2 980 Kaden Woodie Kaden Woodie Milaca, MN Milaca, MN -2
5 5 17 Michael Layne Michael Layne Darwin , MN Darwin , MN -
6 DNF 6 110 Ken Tietz Ken Tietz Belle Plaine, MN Belle Plaine, MN -
7 DNF 3 18X Daniel Eckblad Daniel Eckblad St. Peter, MN St. Peter, MN -4
DNS 4 18M Tim Bergerson Tim Bergerson Eagle Lake, MN Eagle Lake, MN -
All transfer
8 Laps

IMCA Stock Cars by Woodie's ManufacturingHeat 2

Finish Start # Competitor Hometown +/-
1 2 44 Kris Peterson Kris Peterson Isanti, MN Isanti, MN 1
2 1 18 Alex Dostal Alex Dostal Glencoe, MN Glencoe, MN -1
3 5 1JR Tim Johnson Tim Johnson Brainerd, MN Brainerd, MN 2
4 4 5G Tim Gonska Tim Gonska Brainerd, MN Brainerd, MN -
5 3 B1 Brody Carlsrud Brody Carlsrud Moorhead, MN Moorhead, MN -2
6 8 51 Kelly Jacobson Kelly Jacobson Fargo, ND Fargo, ND 2
7 7 7K Chad Schroeder Chad Schroeder Belle Plaine, MN Belle Plaine, MN -
8 6 04S Chuck Winter Chuck Winter Henderson, MN Henderson, MN -2
All transfer
20 Laps

Micro SprintsA Feature 1

Finish Start # Competitor Hometown +/-
1 6 7X Ryan Erickson Ryan Erickson Princeton, MN Princeton, MN 5
2 1 7XL Tanner Erickson Tanner Erickson Princeton, MN Princeton, MN -1
3 5 9 Ryan Frandsen Ryan Frandsen Owatonna, MN Owatonna, MN 2
4 3 7 Carson Berglund Carson Berglund Alexandria, MN Alexandria, MN -1
5 7 29 Jacob Earl Jacob Earl Milaca, MN Milaca, MN 2
6 8 X Paul Wrazidlo Paul Wrazidlo Duluth, MN Duluth, MN 2
7 12 C71 Carter Jensrud Carter Jensrud River Falls, WI River Falls, WI 5
8 2 55 Clayton Hofteig Clayton Hofteig Elk River, MN Elk River, MN -6
9 14 99 Mason Seubert Mason Seubert Welch, MN Welch, MN 5
10 10 17S Jerry Reif Jerry Reif Deerbrook, WI Deerbrook, WI -
11 11 17 Josie Reif Josie Reif Deerbrook, WI Deerbrook, WI -
12 4 B26 Charles Bragg Charles Bragg Bock, MN Bock, MN -8
13 13 42 Jake Luark Jake Luark Princeton, MN Princeton, MN -
14 15 88 Logan Nelson Logan Nelson Eagle Bend, MN Eagle Bend, MN 1
15 DNF 9 712 Emily Becker Emily Becker Foreston, MN Foreston, MN -6
8 Laps

Micro SprintsHeat 1

Finish Start # Competitor Hometown +/-
1 1 9 Ryan Frandsen Ryan Frandsen Owatonna, MN Owatonna, MN -
2 6 55 Clayton Hofteig Clayton Hofteig Elk River, MN Elk River, MN 4
3 3 B26 Charles Bragg Charles Bragg Bock, MN Bock, MN -
4 4 29 Jacob Earl Jacob Earl Milaca, MN Milaca, MN -
5 5 712 Emily Becker Emily Becker Foreston, MN Foreston, MN -
6 2 17 Josie Reif Josie Reif Deerbrook, WI Deerbrook, WI -4
7 8 88 Logan Nelson Logan Nelson Eagle Bend, MN Eagle Bend, MN 1
8 DNF 7 99 Mason Seubert Mason Seubert Welch, MN Welch, MN -1
All transfer
8 Laps

Micro SprintsHeat 2

Finish Start # Competitor Hometown +/-
1 4 7X Ryan Erickson Ryan Erickson Princeton, MN Princeton, MN 3
2 3 7 Carson Berglund Carson Berglund Alexandria, MN Alexandria, MN 1
3 1 7XL Tanner Erickson Tanner Erickson Princeton, MN Princeton, MN -2
4 6 X Paul Wrazidlo Paul Wrazidlo Duluth, MN Duluth, MN 2
5 7 17S Jerry Reif Jerry Reif Deerbrook, WI Deerbrook, WI 2
6 2 C71 Carter Jensrud Carter Jensrud River Falls, WI River Falls, WI -4
DNS 5 42 Jake Luark Jake Luark Princeton, MN Princeton, MN -
All transfer
25 Laps

WISSOTA Super Stock by Auto Value of BrainerdA Feature 1

Finish Start # Competitor Hometown +/-
1 4 81 Tim Johnson Tim Johnson Brainerd, MN Brainerd, MN 3
2 3 25 Dylan Nelson Dylan Nelson Merrifield, MN Merrifield, MN 1
3 8 7R Tommy Richards Tommy Richards Mondovi, WI Mondovi, WI 5
4 2 22 Jack Koranda Jack Koranda Bluffton, MN Bluffton, MN -2
5 7 46 Dustin Nelson Dustin Nelson Ogilvie, MN Ogilvie, MN 2
6 11 L1 Andrew Johnson Andrew Johnson Brainerd, MN Brainerd, MN 5
7 5 2F Jeffrey Frey Jeffrey Frey Ogilvie, MN Ogilvie, MN -2
8 15 15T Erick Thiesse Erick Thiesse Brainerd, MN Brainerd, MN 7
9 13 333 Colton Budreau Colton Budreau Princeton, MN Princeton, MN 4
10 1 33 Austin Niemeyer Austin Niemeyer Brainerd, MN Brainerd, MN -9
11 9 2XL Jason Garner Jason Garner Iron River, WI Iron River, WI -2
12 21 57 Wes Hines Wes Hines Nisswa, MN Nisswa, MN 9
13 14 12 David Dosh David Dosh Brainerd, MN Brainerd, MN 1
14 17 11 Riley Groshong Riley Groshong Baxter, MN Baxter, MN 3
15 19 8J Kody Jacobson Kody Jacobson Wood Lake, MN Wood Lake, MN 4
16 16 10 Mike Juaire Mike Juaire Brainerd, MN Brainerd, MN -
17 10 32 Butch Butcher Butch Butcher Carlton, MN Carlton, MN -7
18 DNF 18 15 Devin Odegard Devin Odegard Zimmerman, MN Zimmerman, MN -
19 DNF 22 8 Nicholas Schultz Nicholas Schultz Saint Cloud, MN Saint Cloud, MN 3
20 DNF 20 47 Devin Dustin Devin Dustin Brainerd, MN Brainerd, MN -
21 DNF 6 214 Tucker Budreau Tucker Budreau Zimmerman, MN Zimmerman, MN -15
DNS 12 64 Jim Urseth Jim Urseth Lake Shore, MN Lake Shore, MN -
8 Laps

WISSOTA Super Stock by Auto Value of BrainerdHeat 1

Finish Start # Competitor Hometown +/-
1 4 81 Tim Johnson Tim Johnson Brainerd, MN Brainerd, MN 3
2 6 2F Jeffrey Frey Jeffrey Frey Ogilvie, MN Ogilvie, MN 4
3 3 2XL Jason Garner Jason Garner Iron River, WI Iron River, WI -
4 1 333 Colton Budreau Colton Budreau Princeton, MN Princeton, MN -3
5 5 11 Riley Groshong Riley Groshong Baxter, MN Baxter, MN -
6 2 47 Devin Dustin Devin Dustin Brainerd, MN Brainerd, MN -4
All transfer
8 Laps

WISSOTA Super Stock by Auto Value of BrainerdHeat 2

Finish Start # Competitor Hometown +/-
1 1 25 Dylan Nelson Dylan Nelson Merrifield, MN Merrifield, MN -
2 4 22 Jack Koranda Jack Koranda Bluffton, MN Bluffton, MN 2
3 2 32 Butch Butcher Butch Butcher Carlton, MN Carlton, MN -1
4 3 12 David Dosh David Dosh Brainerd, MN Brainerd, MN -1
5 5 15 Devin Odegard Devin Odegard Zimmerman, MN Zimmerman, MN -
6 6 8 Nicholas Schultz Nicholas Schultz Saint Cloud, MN Saint Cloud, MN -
All transfer
8 Laps

WISSOTA Super Stock by Auto Value of BrainerdHeat 3

Finish Start # Competitor Hometown +/-
1 2 46 Dustin Nelson Dustin Nelson Ogilvie, MN Ogilvie, MN 1
2 1 7R Tommy Richards Tommy Richards Mondovi, WI Mondovi, WI -1
3 3 L1 Andrew Johnson Andrew Johnson Brainerd, MN Brainerd, MN -
4 5 15T Erick Thiesse Erick Thiesse Brainerd, MN Brainerd, MN 1
5 4 8J Kody Jacobson Kody Jacobson Wood Lake, MN Wood Lake, MN -1
All transfer
8 Laps

WISSOTA Super Stock by Auto Value of BrainerdHeat 4

Finish Start # Competitor Hometown +/-
1 1 33 Austin Niemeyer Austin Niemeyer Brainerd, MN Brainerd, MN -
2 2 214 Tucker Budreau Tucker Budreau Zimmerman, MN Zimmerman, MN -
3 3 64 Jim Urseth Jim Urseth Lake Shore, MN Lake Shore, MN -
4 4 10 Mike Juaire Mike Juaire Brainerd, MN Brainerd, MN -
DQ 5 57 Wes Hines Wes Hines Nisswa, MN Nisswa, MN -
All transfer
20 Laps

IMCA Sport Compacts by Outdoor AuthorityA Feature 1

Finish Start # Competitor Hometown +/-
1 4 40 Ellen Lange Ellen Lange Staples, MN Staples, MN 3
2 6 26 Jenna Hagemann Jenna Hagemann Brainerd, MN Brainerd, MN 4
3 10 27 Baylen Rooker Baylen Rooker Emily, MN Emily, MN 7
4 3 64 Eric Pfundt Eric Pfundt Onamia, MN Onamia, MN -1
5 12 22JR Keyonna young Keyonna young Brainerd, MN Brainerd, MN 7
6 21 85K Korbin Sarazin Korbin Sarazin Staples, MN Staples, MN 15
7 17 94A Bobie Arnes Bobie Arnes Foreston, MN Foreston, MN 10
8 2 35 Alyssa Nelson Alyssa Nelson Merrifield, MN Merrifield, MN -6
9 11 48X Cameron Young Cameron Young Brainerd, MN Brainerd, MN 2
10 9 61 Harry Ruikka Harry Ruikka Fort Ripley, MN Fort Ripley, MN -1
11 18 19 Josh Backstrom Josh Backstrom Pillager, MN Pillager, MN 7
12 22 7 Alex Fenstermaker Alex Fenstermaker Brainerd, MN Brainerd, MN 10
13 14 61R Kaleb Ruikka Kaleb Ruikka Fort Ripley, MN Fort Ripley, MN 1
14 1 1M Jennifer Johnson Jennifer Johnson Brainerd, MN Brainerd, MN -13
15 13 4 Beau Fries Beau Fries Emily, MN Emily, MN -2
16 8 8B Brady Freeman Brady Freeman Palisade, MN Palisade, MN -8
17 16 32 ALEXIS REYNOLDS ALEXIS REYNOLDS Little Falls, MN Little Falls, MN -1
18 20 N28 Dennis Nohner Dennis Nohner Onamia, MN Onamia, MN 2
19 DNF 5 03BIL Josh Maleski Josh Maleski Randall, MN Randall, MN -14
20 DNF 7 119 Brandon Backstrom Brandon Backstrom Pillager, MN Pillager, MN -13
21 DNF 19 104 Jonathan Aderman Jonathan Aderman St Cloud, MN St Cloud, MN -2
DNS 15 13K Russell Kiker Jr Russell Kiker Jr Brainerd, MN Brainerd, MN -
8 Laps

IMCA Sport Compacts by Outdoor AuthorityHeat 1

Finish Start # Competitor Hometown +/-
1 5 03BIL Josh Maleski Josh Maleski Randall, MN Randall, MN 4
2 3 119 Brandon Backstrom Brandon Backstrom Pillager, MN Pillager, MN 1
3 4 1M Jennifer Johnson Jennifer Johnson Brainerd, MN Brainerd, MN 1
4 2 8B Brady Freeman Brady Freeman Palisade, MN Palisade, MN -2
5 8 4 Beau Fries Beau Fries Emily, MN Emily, MN 3
6 7 32 ALEXIS REYNOLDS ALEXIS REYNOLDS Little Falls, MN Little Falls, MN 1
7 DNF 1 104 Jonathan Aderman Jonathan Aderman St Cloud, MN St Cloud, MN -6
DQ 6 7 Alex Fenstermaker Alex Fenstermaker Brainerd, MN Brainerd, MN -
All transfer
8 Laps

IMCA Sport Compacts by Outdoor AuthorityHeat 2

Finish Start # Competitor Hometown +/-
1 5 22JR Keyonna young Keyonna young Brainerd, MN Brainerd, MN 4
2 3 48X Cameron Young Cameron Young Brainerd, MN Brainerd, MN 1
3 4 35 Alyssa Nelson Alyssa Nelson Merrifield, MN Merrifield, MN 1
4 7 27 Baylen Rooker Baylen Rooker Emily, MN Emily, MN 3
5 1 61R Kaleb Ruikka Kaleb Ruikka Fort Ripley, MN Fort Ripley, MN -4
6 2 94A Bobie Arnes Bobie Arnes Foreston, MN Foreston, MN -4
7 6 N28 Dennis Nohner Dennis Nohner Onamia, MN Onamia, MN -1
All transfer
8 Laps

IMCA Sport Compacts by Outdoor AuthorityHeat 3

Finish Start # Competitor Hometown +/-
1 3 26 Jenna Hagemann Jenna Hagemann Brainerd, MN Brainerd, MN 2
2 2 64 Eric Pfundt Eric Pfundt Onamia, MN Onamia, MN -
3 6 40 Ellen Lange Ellen Lange Staples, MN Staples, MN 3
4 1 61 Harry Ruikka Harry Ruikka Fort Ripley, MN Fort Ripley, MN -3
5 4 13K Russell Kiker Jr Russell Kiker Jr Brainerd, MN Brainerd, MN -1
6 5 19 Josh Backstrom Josh Backstrom Pillager, MN Pillager, MN -1
DNS 7 85K Korbin Sarazin Korbin Sarazin Staples, MN Staples, MN -
All transfer
25 Laps

IMCA Sport Mods by DCM SupplyA Feature 1

Finish Start # Competitor Hometown +/-
1 8 69 Justin Jones Justin Jones Bemidji, MN Bemidji, MN 7
2 2 38J Jason Vejtruba Jason Vejtruba Atwater, MN Atwater, MN -
3 9 5B Tim Bergerson Tim Bergerson Eagle Lake, MN Eagle Lake, MN 6
4 4 30K Jake Kierstead Jake Kierstead Sartell, MN Sartell, MN -
5 6 71B David Siercks David Siercks Princeton, MN Princeton, MN 1
6 5 78X Chris Siercks Chris Siercks Maple Grove, MN Maple Grove, MN -1
7 10 743 Devon Charpenter Devon Charpenter Staples, MN Staples, MN 3
8 14 25 Ben Reierson Ben Reierson Arlington, MN Arlington, MN 6
9 21 40 Chris VanMil Chris VanMil Barnesville, MN Barnesville, MN 12
10 1 26 John Young John Young Brainerd, MN Brainerd, MN -9
11 7 9 Torey Fischer Torey Fischer West Fargo, ND West Fargo, ND -4
12 17 23 Alexander McFarlen Alexander McFarlen Blaine, MN Blaine, MN 5
13 24 68 Jared Hines Jared Hines Pillager, MN Pillager, MN 11
14 19 93B Andrew Purdham Andrew Purdham Lindstrom, MN Lindstrom, MN 5
15 25 9M Skyla Miller Skyla Miller Harwood, ND Harwood, ND 10
16 12 29 Braiden Benjamin Braiden Benjamin Zimmerman, MN Zimmerman, MN -4
17 DNF 3 28J Jacob Jordan Jacob Jordan Brainerd, MN Brainerd, MN -14
18 DNF 11 4Q2 Mark Martini Mark Martini Avon, MN Avon, MN -7
19 DNF 18 3 Dru Nelson Dru Nelson Brainerd, MN Brainerd, MN -1
20 DNF 20 37 Jon Geschwill Jon Geschwill Akeley, MN Akeley, MN -
21 DNF 15 10JR Michael Nelson Michael Nelson Brainerd, MN Brainerd, MN -6
22 DNF 13 10 Alex Morgan Alex Morgan Pequot Lakes, MN Pequot Lakes, MN -9
23 DNF 23 53 Dakotah Corbin Dakotah Corbin Ramsey, MN Ramsey, MN -
24 DNF 16 71S Tim Siercks Tim Siercks Princeton, MN Princeton, MN -8
DNS 22 85 Anthony Sabinash Anthony Sabinash Staples, MN Staples, MN -
8 Laps

IMCA Sport Mods by DCM SupplyHeat 1

Finish Start # Competitor Hometown +/-
1 1 30K Jake Kierstead Jake Kierstead Sartell, MN Sartell, MN -
2 3 5B Tim Bergerson Tim Bergerson Eagle Lake, MN Eagle Lake, MN 1
3 4 71B David Siercks David Siercks Princeton, MN Princeton, MN 1
4 5 10 Alex Morgan Alex Morgan Pequot Lakes, MN Pequot Lakes, MN 1
5 6 23 Alexander McFarlen Alexander McFarlen Blaine, MN Blaine, MN 1
6 7 40 Chris VanMil Chris VanMil Barnesville, MN Barnesville, MN 1
7 2 9M Skyla Miller Skyla Miller Harwood, ND Harwood, ND -5
All transfer
8 Laps

IMCA Sport Mods by DCM SupplyHeat 2

Finish Start # Competitor Hometown +/-
1 2 78X Chris Siercks Chris Siercks Maple Grove, MN Maple Grove, MN 1
2 3 28J Jacob Jordan Jacob Jordan Brainerd, MN Brainerd, MN 1
3 1 26 John Young John Young Brainerd, MN Brainerd, MN -2
4 5 25 Ben Reierson Ben Reierson Arlington, MN Arlington, MN 1
5 6 3 Dru Nelson Dru Nelson Brainerd, MN Brainerd, MN 1
6 4 85 Anthony Sabinash Anthony Sabinash Staples, MN Staples, MN -2
All transfer
8 Laps

IMCA Sport Mods by DCM SupplyHeat 3

Finish Start # Competitor Hometown +/-
1 2 4Q2 Mark Martini Mark Martini Avon, MN Avon, MN 1
2 5 38J Jason Vejtruba Jason Vejtruba Atwater, MN Atwater, MN 3
3 4 743 Devon Charpenter Devon Charpenter Staples, MN Staples, MN 1
4 6 10JR Michael Nelson Michael Nelson Brainerd, MN Brainerd, MN 2
5 1 93B Andrew Purdham Andrew Purdham Lindstrom, MN Lindstrom, MN -4
6 3 53 Dakotah Corbin Dakotah Corbin Ramsey, MN Ramsey, MN -3
All transfer
8 Laps

IMCA Sport Mods by DCM SupplyHeat 4

Finish Start # Competitor Hometown +/-
1 2 9 Torey Fischer Torey Fischer West Fargo, ND West Fargo, ND 1
2 6 69 Justin Jones Justin Jones Bemidji, MN Bemidji, MN 4
3 4 29 Braiden Benjamin Braiden Benjamin Zimmerman, MN Zimmerman, MN 1
4 5 71S Tim Siercks Tim Siercks Princeton, MN Princeton, MN 1
5 3 37 Jon Geschwill Jon Geschwill Akeley, MN Akeley, MN -2
6 DNF 1 68 Jared Hines Jared Hines Pillager, MN Pillager, MN -5
All transfer
20 Laps

WISSOTA Mod Four by Erlandson EpoxyA Feature 1

Finish Start # Competitor Hometown +/-
1 2 TB81 Tommy Bawden Tommy Bawden Clear Lake, MN Clear Lake, MN 1
2 1 18 Luke Erlandson Luke Erlandson Brainerd, MN Brainerd, MN -1
3 9 8R Josh Litzau Josh Litzau Atwater, MN Atwater, MN 6
4 3 XL1 Chad Funt Chad Funt Hillman, MN Hillman, MN -1
5 5 N88 Gerrald Nohner Gerrald Nohner Onamia, MN Onamia, MN -
6 14 44 Chad Erlandson Chad Erlandson Brainerd, MN Brainerd, MN 8
7 10 6 Patrick Specht Patrick Specht Brainerd, MN Brainerd, MN 3
8 4 50 Nick McCann Nick McCann Brainerd, MN Brainerd, MN -4
9 11 57 Tyler Borg Tyler Borg Brainerd, MN Brainerd, MN 2
10 15 58 Jeffrey Marthaler Jeffrey Marthaler Brainerd, MN Brainerd, MN 5
11 12 2 Andrew Funt Andrew Funt Ramey, MN Ramey, MN 1
12 6 04 Tommy Pogones Tommy Pogones Princeton, MN Princeton, MN -6
13 13 99JR Peewee Kuhnau Peewee Kuhnau Litchfield, MN Litchfield, MN -
14 19 N28 Hailey Nohner Hailey Nohner Onamia, MN Onamia, MN 5
15 DNF 17 17 David Slovick David Slovick Elk River, MN Elk River, MN 2
16 DNF 16 2K Andrew Kresal Andrew Kresal Milaca, MN Milaca, MN -
17 DNF 8 8 Bill Jones Bill Jones Onamia, MN Onamia, MN -9
DNS 7 30K Keith Roush Keith Roush Pillager, MN Pillager, MN -
DNS 18 24 Tim Johnson Tim Johnson Brainerd, MN Brainerd, MN -
8 Laps

WISSOTA Mod Four by Erlandson EpoxyHeat 1

Finish Start # Competitor Hometown +/-
1 6 TB81 Tommy Bawden Tommy Bawden Clear Lake, MN Clear Lake, MN 5
2 2 18 Luke Erlandson Luke Erlandson Brainerd, MN Brainerd, MN -
3 3 30K Keith Roush Keith Roush Pillager, MN Pillager, MN -
4 4 6 Patrick Specht Patrick Specht Brainerd, MN Brainerd, MN -
5 5 99JR Peewee Kuhnau Peewee Kuhnau Litchfield, MN Litchfield, MN -
6 7 2K Andrew Kresal Andrew Kresal Milaca, MN Milaca, MN 1
7 DNF 1 N28 Hailey Nohner Hailey Nohner Onamia, MN Onamia, MN -6
All transfer
8 Laps

WISSOTA Mod Four by Erlandson EpoxyHeat 2

Finish Start # Competitor Hometown +/-
1 1 04 Tommy Pogones Tommy Pogones Princeton, MN Princeton, MN -
2 2 50 Nick McCann Nick McCann Brainerd, MN Brainerd, MN -
3 5 XL1 Chad Funt Chad Funt Hillman, MN Hillman, MN 2
4 3 57 Tyler Borg Tyler Borg Brainerd, MN Brainerd, MN -1
5 6 44 Chad Erlandson Chad Erlandson Brainerd, MN Brainerd, MN 1
6 DNF 4 17 David Slovick David Slovick Elk River, MN Elk River, MN -2
All transfer
8 Laps

WISSOTA Mod Four by Erlandson EpoxyHeat 3

Finish Start # Competitor Hometown +/-
1 2 8R Josh Litzau Josh Litzau Atwater, MN Atwater, MN 1
2 4 8 Bill Jones Bill Jones Onamia, MN Onamia, MN 2
3 3 N88 Gerrald Nohner Gerrald Nohner Onamia, MN Onamia, MN -
4 6 2 Andrew Funt Andrew Funt Ramey, MN Ramey, MN 2
5 1 58 Jeffrey Marthaler Jeffrey Marthaler Brainerd, MN Brainerd, MN -4
6 DNF 5 24 Tim Johnson Tim Johnson Brainerd, MN Brainerd, MN -1
All transfer
20 Laps

IMCA Hobby Stocks by Seidel Auto & TireA Feature 1

Finish Start # Competitor Hometown +/-
1 2 51B Brandon Bombardo Brandon Bombardo New Prague, MN New Prague, MN 1
2 4 47 Nate Hanson Nate Hanson Brainerd, MN Brainerd, MN 2
3 1 7K Jonathan Schroeder Jonathan Schroeder Belle Plaine, MN Belle Plaine, MN -2
4 11 16 Mark Johnson Mark Johnson Brainerd, MN Brainerd, MN 7
5 6 15 Chris Seidel Chris Seidel Brainerd, MN Brainerd, MN 1
6 15 6 Scott Herron Scott Herron Brainerd, MN Brainerd, MN 9
7 7 28R Ryan Kleinschmidt Ryan Kleinschmidt Brainerd, MN Brainerd, MN -
8 9 11H William Herron William Herron Brainerd, MN Brainerd, MN 1
9 10 13C Chase Peterson Chase Peterson Milica, MN Milica, MN 1
10 8 09 Bryon Britton Bryon Britton Brainerd, MN Brainerd, MN -2
11 13 01 Nathan Kohl Nathan Kohl Fort Ripley, MN Fort Ripley, MN 2
12 5 99 Nathan Gegner Nathan Gegner Morgan, MN Morgan, MN -7
13 12 5D Nicholas Dillenburg Nicholas Dillenburg Pillager, MN Pillager, MN -1
14 3 49 Randy Randall Randy Randall Park Rapids, MN Park Rapids, MN -11
15 16 11 Tyler Manthey Tyler Manthey Norwood Young America, MN Norwood Young America, MN 1
16 DNF 18 17 Chad Visser Chad Visser Ironton, MN Ironton, MN 2
17 DNF 14 11D Jazlyn Nelson Jazlyn Nelson Brainerd, MN Brainerd, MN -3
18 DNF 17 2B Tom Anderson Tom Anderson Brainerd, MN Brainerd, MN -1
8 Laps

IMCA Hobby Stocks by Seidel Auto & TireHeat 1

Finish Start # Competitor Hometown +/-
1 4 47 Nate Hanson Nate Hanson Brainerd, MN Brainerd, MN 3
2 3 13C Chase Peterson Chase Peterson Milica, MN Milica, MN 1
3 6 99 Nathan Gegner Nathan Gegner Morgan, MN Morgan, MN 3
4 5 49 Randy Randall Randy Randall Park Rapids, MN Park Rapids, MN 1
5 2 01 Nathan Kohl Nathan Kohl Fort Ripley, MN Fort Ripley, MN -3
6 1 11 Tyler Manthey Tyler Manthey Norwood Young America, MN Norwood Young America, MN -5
All transfer
8 Laps

IMCA Hobby Stocks by Seidel Auto & TireHeat 2

Finish Start # Competitor Hometown +/-
1 1 16 Mark Johnson Mark Johnson Brainerd, MN Brainerd, MN -
2 4 7K Jonathan Schroeder Jonathan Schroeder Belle Plaine, MN Belle Plaine, MN 2
3 5 09 Bryon Britton Bryon Britton Brainerd, MN Brainerd, MN 2
4 6 5D Nicholas Dillenburg Nicholas Dillenburg Pillager, MN Pillager, MN 2
5 2 11D Jazlyn Nelson Jazlyn Nelson Brainerd, MN Brainerd, MN -3
6 DNF 3 2B Tom Anderson Tom Anderson Brainerd, MN Brainerd, MN -3
All transfer
8 Laps

IMCA Hobby Stocks by Seidel Auto & TireHeat 3

Finish Start # Competitor Hometown +/-
1 1 11H William Herron William Herron Brainerd, MN Brainerd, MN -
2 3 51B Brandon Bombardo Brandon Bombardo New Prague, MN New Prague, MN 1
3 2 28R Ryan Kleinschmidt Ryan Kleinschmidt Brainerd, MN Brainerd, MN -1
4 6 15 Chris Seidel Chris Seidel Brainerd, MN Brainerd, MN 2
5 5 6 Scott Herron Scott Herron Brainerd, MN Brainerd, MN -
6 DNF 4 17 Chad Visser Chad Visser Ironton, MN Ironton, MN -2
All transfer
25 Laps

IMCA Modifieds by ABC SeamlessA Feature 1

Finish Start # Competitor Hometown +/-
1 2 XX Jordan Rogotzke Jordan Rogotzke Sanborn, MN Sanborn, MN 1
2 8 442 Aaron Johnson Aaron Johnson Brainerd, MN Brainerd, MN 6
3 3 46 Ryan Putnam Ryan Putnam Princeton, MN Princeton, MN -
4 5 26 Shawn Fletcher Shawn Fletcher Brainerd, MN Brainerd, MN 1
5 10 15F Devin Fouquette Devin Fouquette St. Cloud, MN St. Cloud, MN 5
6 15 20 Jeff Patchen Jeff Patchen Zimmerman, MN Zimmerman, MN 9
7 13 17 Luke Hines Luke Hines Pillager, MN Pillager, MN 6
8 6 33K Allen Kent Allen Kent West Fargo, ND West Fargo, ND -2
9 12 26V AJ Viehauser AJ Viehauser Brainerd, MN Brainerd, MN 3
10 18 33 Jake Hagemann Jake Hagemann Little Falls, MN Little Falls, MN 8
11 11 15T Erick Thiesse Erick Thiesse Brainerd, MN Brainerd, MN -
12 19 24 Carson Patchen Carson Patchen Zimmerman, MN Zimmerman, MN 7
13 DNF 4 32 Max Nelson Max Nelson Milaca, MN Milaca, MN -9
14 DNF 1 1 Josh Anderson Josh Anderson Barnesville, MN Barnesville, MN -13
15 DNF 17 00AZ T.J. Wyman T.J. Wyman Klemme, IA Klemme, IA 2
16 DNF 14 372 Mike Johnson Mike Johnson Menahga, MN Menahga, MN -2
17 DNF 7 M8 Dalton Magers Dalton Magers Redwood Falls, MN Redwood Falls, MN -10
18 DNF 16 58 Zackry Fletcher Zackry Fletcher Brainerd, MN Brainerd, MN -2
19 DNF 9 777 Pete Hines Pete Hines Brainerd, MN Brainerd, MN -10
DNS 20 14J Troy Jordan Troy Jordan Brainerd, MN Brainerd, MN -
8 Laps

IMCA Modifieds by ABC SeamlessHeat 1

Finish Start # Competitor Hometown +/-
1 1 XX Jordan Rogotzke Jordan Rogotzke Sanborn, MN Sanborn, MN -
2 3 15T Erick Thiesse Erick Thiesse Brainerd, MN Brainerd, MN 1
3 5 33K Allen Kent Allen Kent West Fargo, ND West Fargo, ND 2
4 4 15F Devin Fouquette Devin Fouquette St. Cloud, MN St. Cloud, MN -
5 7 17 Luke Hines Luke Hines Pillager, MN Pillager, MN 2
6 6 58 Zackry Fletcher Zackry Fletcher Brainerd, MN Brainerd, MN -
7 2 24 Carson Patchen Carson Patchen Zimmerman, MN Zimmerman, MN -5
All transfer
8 Laps

IMCA Modifieds by ABC SeamlessHeat 2

Finish Start # Competitor Hometown +/-
1 1 M8 Dalton Magers Dalton Magers Redwood Falls, MN Redwood Falls, MN -
2 3 32 Max Nelson Max Nelson Milaca, MN Milaca, MN 1
3 4 46 Ryan Putnam Ryan Putnam Princeton, MN Princeton, MN 1
4 6 777 Pete Hines Pete Hines Brainerd, MN Brainerd, MN 2
5 5 372 Mike Johnson Mike Johnson Menahga, MN Menahga, MN -
6 DNF 7 00AZ T.J. Wyman T.J. Wyman Klemme, IA Klemme, IA 1
7 DNF 2 14J Troy Jordan Troy Jordan Brainerd, MN Brainerd, MN -5
All transfer
8 Laps

IMCA Modifieds by ABC SeamlessHeat 3

Finish Start # Competitor Hometown +/-
1 3 26 Shawn Fletcher Shawn Fletcher Brainerd, MN Brainerd, MN 2
2 2 26V AJ Viehauser AJ Viehauser Brainerd, MN Brainerd, MN -
3 4 1 Josh Anderson Josh Anderson Barnesville, MN Barnesville, MN 1
4 6 442 Aaron Johnson Aaron Johnson Brainerd, MN Brainerd, MN 2
5 5 20 Jeff Patchen Jeff Patchen Zimmerman, MN Zimmerman, MN -
6 1 33 Jake Hagemann Jake Hagemann Little Falls, MN Little Falls, MN -5
All transfer