4/6/2024 - Cedar Lake Speedway
4/6/2024 - Cedar Lake Speedway

4/6/2024
Cedar Lake Speedway

Download The MyRacePass App

Download The MyRacePass App

Download Today for Real-time Lineups & Results.

Download The MyRacePass App

Download The MyRacePass App

Download Today for Real-time Lineups & Results.

Competitor Overview


Sam Mars

Sam Mars

Menomonie, WI

Late Models Start Finish +/-
A Feature 1 4 1 3
Heat 2 1 1 -

Clear Selection

20 Laps

USRA Limited LatesA Feature 1

Finish Start # Competitor Hometown +/-
1 3 8 Matthew Larson Matthew Larson Lake Elmo, MN Lake Elmo, MN 2
2 5 73 Larry Fitzsimmons Larry Fitzsimmons East Bethel, MN East Bethel, MN 3
3 4 44 Cade Nelson Cade Nelson Hermantown, MN Hermantown, MN 1
4 7 17J John Winge John Winge Harrisburg, SD Harrisburg, SD 3
5 1 LXV Lucas Peterson Lucas Peterson Grand Meadow, MN Grand Meadow, MN -4
6 6 52 Jason McFadden Jason McFadden Jim Falls, WI Jim Falls, WI -
7 10 D1 Dennis Larson Dennis Larson Lake Elmo, MN Lake Elmo, MN 3
8 8 ? Patrick Kelley Patrick Kelley Forest Lake, MN Forest Lake, MN -
9 9 54 Chad Prissel Chad Prissel Rock Falls, WI Rock Falls, WI -
10 13 62 Todd Green Todd Green Eau Claire, WI Eau Claire, WI 3
11 12 26D Chad Dawson Chad Dawson Isanti, MN Isanti, MN 1
12 DNF 11 63 Matt McEathron Matt McEathron Wausau, WI Wausau, WI -1
13 DNF 2 19 Josh Wahlstrom Josh Wahlstrom Rice Lake, WI Rice Lake, WI -11
8 Laps

USRA Limited LatesHeat 1

Finish Start # Competitor Hometown +/-
1 1 52 Jason McFadden Jason McFadden Jim Falls, WI Jim Falls, WI -
2 3 73 Larry Fitzsimmons Larry Fitzsimmons East Bethel, MN East Bethel, MN 1
3 5 19 Josh Wahlstrom Josh Wahlstrom Rice Lake, WI Rice Lake, WI 2
4 6 17J John Winge John Winge Harrisburg, SD Harrisburg, SD 2
5 2 54 Chad Prissel Chad Prissel Rock Falls, WI Rock Falls, WI -3
6 4 63 Matt McEathron Matt McEathron Wausau, WI Wausau, WI -2
7 7 62 Todd Green Todd Green Eau Claire, WI Eau Claire, WI -
All transfer
8 Laps

USRA Limited LatesHeat 2

Finish Start # Competitor Hometown +/-
1 1 44 Cade Nelson Cade Nelson Hermantown, MN Hermantown, MN -
2 3 LXV Lucas Peterson Lucas Peterson Grand Meadow, MN Grand Meadow, MN 1
3 4 8 Matthew Larson Matthew Larson Lake Elmo, MN Lake Elmo, MN 1
4 2 ? Patrick Kelley Patrick Kelley Forest Lake, MN Forest Lake, MN -2
5 5 D1 Dennis Larson Dennis Larson Lake Elmo, MN Lake Elmo, MN -
6 6 26D Chad Dawson Chad Dawson Isanti, MN Isanti, MN -
All transfer
25 Laps

Late ModelsA Feature 1

Finish Start # Competitor Hometown +/-
1 4 28 Sam Mars Sam Mars Menomonie, WI Menomonie, WI 3
2 2 11 Pat Doar Pat Doar New Richmond, WI New Richmond, WI -
3 7 48K Kollin Hibdon Kollin Hibdon Fargo, ND Fargo, ND 4
4 6 7C Jim Carlson Jim Carlson Minneapolis, MN Minneapolis, MN 2
5 5 07 Cory Crapser Cory Crapser Chippewa Falls, WI Chippewa Falls, WI -
6 9 57 Mike Anderson Mike Anderson Jim Falls, WI Jim Falls, WI 3
7 3 1 Lukas Koski Lukas Koski New Richmond, WI New Richmond, WI -4
8 11 88 Michael Hucovski Michael Hucovski Corcoran, MN Corcoran, MN 3
9 12 35X Parker Foster Parker Foster Winona, MN Winona, MN 3
10 14 55S Ryan Schaufler Ryan Schaufler Hutchinson, MN Hutchinson, MN 4
11 DNF 13 04JR Adam Ayotte Adam Ayotte Elk River, MN Elk River, MN 2
12 DNF 8 X Chuck Swenson Chuck Swenson Watertown, SD Watertown, SD -4
13 DNF 1 37X Skeeter Estey Skeeter Estey Kelly Lake, MN Kelly Lake, MN -12
14 DNF 10 7A Chad Fouquette Chad Fouquette St. Cloud, MN St. Cloud, MN -4
8 Laps

Late ModelsHeat 1

Finish Start # Competitor Hometown +/-
1 2 11 Pat Doar Pat Doar New Richmond, WI New Richmond, WI 1
2 1 1 Lukas Koski Lukas Koski New Richmond, WI New Richmond, WI -1
3 6 7C Jim Carlson Jim Carlson Minneapolis, MN Minneapolis, MN 3
4 7 48K Kollin Hibdon Kollin Hibdon Fargo, ND Fargo, ND 3
5 5 57 Mike Anderson Mike Anderson Jim Falls, WI Jim Falls, WI -
6 4 88 Michael Hucovski Michael Hucovski Corcoran, MN Corcoran, MN -2
7 3 04JR Adam Ayotte Adam Ayotte Elk River, MN Elk River, MN -4
All transfer
8 Laps

Late ModelsHeat 2

Finish Start # Competitor Hometown +/-
1 1 28 Sam Mars Sam Mars Menomonie, WI Menomonie, WI -
2 5 07 Cory Crapser Cory Crapser Chippewa Falls, WI Chippewa Falls, WI 3
3 4 37X Skeeter Estey Skeeter Estey Kelly Lake, MN Kelly Lake, MN 1
4 3 X Chuck Swenson Chuck Swenson Watertown, SD Watertown, SD -1
5 2 7A Chad Fouquette Chad Fouquette St. Cloud, MN St. Cloud, MN -3
6 6 35X Parker Foster Parker Foster Winona, MN Winona, MN -
7 7 55S Ryan Schaufler Ryan Schaufler Hutchinson, MN Hutchinson, MN -
All transfer
20 Laps

ModifiedA Feature 1

Finish Start # Competitor Hometown +/-
1 2 96H Taton Hansen Taton Hansen Spicer, MN Spicer, MN 1
2 1 22 Michael Truscott Michael Truscott Chippewa Falls, WI Chippewa Falls, WI -1
3 5 57 Mike Anderson Mike Anderson Jim Falls, WI Jim Falls, WI 2
4 4 33C Cole Chernosky Cole Chernosky Thunder Bay, ON Thunder Bay, ON -
5 3 15F Devin Fouquette Devin Fouquette St. Cloud, MN St. Cloud, MN -2
6 7 12 Jason Gross Jason Gross Osceola, WI Osceola, WI 1
7 8 55 Taylor Olson Taylor Olson Colby, WI Colby, WI 1
8 6 8S Tony Schill Tony Schill Oakdale, MN Oakdale, MN -2
9 9 96 Erv Grossman Erv Grossman Fargo, ND Fargo, ND -
8 Laps

ModifiedHeat 1

Finish Start # Competitor Hometown +/-
1 2 22 Michael Truscott Michael Truscott Chippewa Falls, WI Chippewa Falls, WI 1
2 1 15F Devin Fouquette Devin Fouquette St. Cloud, MN St. Cloud, MN -1
3 7 96H Taton Hansen Taton Hansen Spicer, MN Spicer, MN 4
4 8 33C Cole Chernosky Cole Chernosky Thunder Bay, ON Thunder Bay, ON 4
5 5 57 Mike Anderson Mike Anderson Jim Falls, WI Jim Falls, WI -
6 3 8S Tony Schill Tony Schill Oakdale, MN Oakdale, MN -3
7 6 12 Jason Gross Jason Gross Osceola, WI Osceola, WI -1
8 4 55 Taylor Olson Taylor Olson Colby, WI Colby, WI -4
9 9 96 Erv Grossman Erv Grossman Fargo, ND Fargo, ND -
All transfer
20 Laps

Midwest ModifiedsA Feature 1

Finish Start # Competitor Hometown +/-
1 4 21B Brandon Jensen Brandon Jensen Ellsworth, WI Ellsworth, WI 3
2 1 70 David Simpson David Simpson Thunder Bay, ON Thunder Bay, ON -1
3 10 21 Jake Smith Jake Smith St. Joseph, MN St. Joseph, MN 7
4 16 19D Dane Durbin Dane Durbin Maple Grove, MN Maple Grove, MN 12
5 11 16 Jason VandeKamp Jason VandeKamp Scandia, MN Scandia, MN 6
6 7 33C Cole Boston Cole Boston Lindstrom, MN Lindstrom, MN 1
7 13 2 Scott Splittstoesser Scott Splittstoesser Cottage Grove, MN Cottage Grove, MN 6
8 2 75 Joe Neisius Joe Neisius Rosemount, MN Rosemount, MN -6
9 3 16S Ryan Savoy Ryan Savoy Superior, WI Superior, WI -6
10 18 11R Landyn Randt Landyn Randt Siren, WI Siren, WI 8
11 5 97 Ron Schreiner Ron Schreiner Tucson, AZ Tucson, AZ -6
12 23 28 Paul Ripley Paul Ripley Duluth, MN Duluth, MN 11
13 21 12 Matt Everts Matt Everts Burnsville, MN Burnsville, MN 8
14 6 54 Jett Sorensen Jett Sorensen Rochester, MN Rochester, MN -8
15 24 1W1 Kalan Wagner Kalan Wagner International Falls, MN International Falls, MN 9
16 8 15 Eric Gadach Eric Gadach New Richmond, WI New Richmond, WI -8
17 17 67 Glen Brown Glen Brown Rosslyn, ON Rosslyn, ON -
18 22 89 Kolby Reed Kolby Reed Kakabeka Falls, ON Kakabeka Falls, ON 4
19 DNF 9 63JR Brady Larson Brady Larson Amery, WI Amery, WI -10
20 DNF 15 7 Mike Schnider Mike Schnider Chetek, WI Chetek, WI -5
21 DNF 14 19C Colin Wittenberg Colin Wittenberg Hastings, MN Hastings, MN -7
22 DNF 20 13 Derrick Reed Derrick Reed Emerald, WI Emerald, WI -2
23 DNF 12 63X Grayson Pratt Grayson Pratt Dayton, MN Dayton, MN -11
24 DNF 19 00AZ T.J. Wyman T.J. Wyman Klemme, IA Klemme, IA -5
10 Laps

Midwest ModifiedsB Feature 1

Finish Start # Competitor Hometown +/-
1 1 12 Matt Everts Matt Everts Burnsville, MN Burnsville, MN -
2 4 89 Kolby Reed Kolby Reed Kakabeka Falls, ON Kakabeka Falls, ON 2
3 7 28 Paul Ripley Paul Ripley Duluth, MN Duluth, MN 4
4 3 1W1 Kalan Wagner Kalan Wagner International Falls, MN International Falls, MN -1
Top 4 transfer
5 11 25 Justen Seipel Justen Seipel EAU GALLE, WI EAU GALLE, WI 6
6 12 5K Todd Kamish Todd Kamish Lakeville, MN Lakeville, MN 6
7 DNF 9 13K Tate Kostreba Tate Kostreba Elk River, MN Elk River, MN 2
8 DNF 8 21N Logan Naslund Logan Naslund Champlin, MN Champlin, MN -
9 DNF 6 30 Joey Jensen Joey Jensen Forest Lake, MN Forest Lake, MN -3
DNS 2 12S Joseph Swearingen Joseph Swearingen Eau Claire, WI Eau Claire, WI -
DNS 5 22G Gavin Olson Gavin Olson Osceola, WI Osceola, WI -
DNS 10 21S Brian Schott Brian Schott Redwing, MN Redwing, MN -
8 Laps

Midwest ModifiedsHeat 1

Finish Start # Competitor Hometown +/-
1 2 63JR Brady Larson Brady Larson Amery, WI Amery, WI 1
2 4 54 Jett Sorensen Jett Sorensen Rochester, MN Rochester, MN 2
3 1 15 Eric Gadach Eric Gadach New Richmond, WI New Richmond, WI -2
4 3 2 Scott Splittstoesser Scott Splittstoesser Cottage Grove, MN Cottage Grove, MN -1
5 7 67 Glen Brown Glen Brown Rosslyn, ON Rosslyn, ON 2
Top 5 transfer
6 8 12 Matt Everts Matt Everts Burnsville, MN Burnsville, MN 2
7 5 22G Gavin Olson Gavin Olson Osceola, WI Osceola, WI -2
8 6 13K Tate Kostreba Tate Kostreba Elk River, MN Elk River, MN -2
8 Laps

Midwest ModifiedsHeat 2

Finish Start # Competitor Hometown +/-
1 6 21 Jake Smith Jake Smith St. Joseph, MN St. Joseph, MN 5
2 3 21B Brandon Jensen Brandon Jensen Ellsworth, WI Ellsworth, WI 1
3 5 70 David Simpson David Simpson Thunder Bay, ON Thunder Bay, ON 2
4 8 19C Colin Wittenberg Colin Wittenberg Hastings, MN Hastings, MN 4
5 2 11R Landyn Randt Landyn Randt Siren, WI Siren, WI -3
Top 5 transfer
6 7 12S Joseph Swearingen Joseph Swearingen Eau Claire, WI Eau Claire, WI 1
7 DNF 4 30 Joey Jensen Joey Jensen Forest Lake, MN Forest Lake, MN -3
DNS 1 21S Brian Schott Brian Schott Redwing, MN Redwing, MN -
8 Laps

Midwest ModifiedsHeat 3

Finish Start # Competitor Hometown +/-
1 1 33C Cole Boston Cole Boston Lindstrom, MN Lindstrom, MN -
2 5 16S Ryan Savoy Ryan Savoy Superior, WI Superior, WI 3
3 8 16 Jason VandeKamp Jason VandeKamp Scandia, MN Scandia, MN 5
4 7 7 Mike Schnider Mike Schnider Chetek, WI Chetek, WI 3
5 3 00AZ T.J. Wyman T.J. Wyman Klemme, IA Klemme, IA -2
Top 5 transfer
6 6 1W1 Kalan Wagner Kalan Wagner International Falls, MN International Falls, MN -
7 DNF 4 28 Paul Ripley Paul Ripley Duluth, MN Duluth, MN -3
8 DNF 2 25 Justen Seipel Justen Seipel EAU GALLE, WI EAU GALLE, WI -6
8 Laps

Midwest ModifiedsHeat 4

Finish Start # Competitor Hometown +/-
1 1 97 Ron Schreiner Ron Schreiner Tucson, AZ Tucson, AZ -
2 2 63X Grayson Pratt Grayson Pratt Dayton, MN Dayton, MN -
3 4 75 Joe Neisius Joe Neisius Rosemount, MN Rosemount, MN 1
4 7 19D Dane Durbin Dane Durbin Maple Grove, MN Maple Grove, MN 3
5 3 13 Derrick Reed Derrick Reed Emerald, WI Emerald, WI -2
Top 5 transfer
6 5 89 Kolby Reed Kolby Reed Kakabeka Falls, ON Kakabeka Falls, ON -1
7 6 21N Logan Naslund Logan Naslund Champlin, MN Champlin, MN -1
8 8 5K Todd Kamish Todd Kamish Lakeville, MN Lakeville, MN -
20 Laps

Traditional SprintsA Feature 1

Finish Start # Competitor Hometown +/-
1 4 54 Cam Schafer Cam Schafer Little Canada, MN Little Canada, MN 3
2 6 6 Jake Kouba Jake Kouba Farmington, MN Farmington, MN 4
3 3 93 Brad Peterson Brad Peterson Lake Elmo, MN Lake Elmo, MN -
4 8 10Z Zach Widdes Zach Widdes Rice Lake, WI Rice Lake, WI 4
5 1 2C Brad Cunningham Brad Cunningham St. Paul Park, MN St. Paul Park, MN -4
6 5 99 Bryan Roach Bryan Roach Welch, MN Welch, MN -1
7 7 11J Jori Hughes Jori Hughes Redondo Beach, CA Redondo Beach, CA -
8 10 6X Mark Martin Mark Martin Mahtomedi, MN Mahtomedi, MN 2
9 2 C4 Carl Wade Carl Wade Dexter, MN Dexter, MN -7
10 14 20L Lucas Logue Lucas Logue Rush City, MN Rush City, MN 4
11 12 955 Lucas Grosinger Lucas Grosinger Chaska, MN Chaska, MN 1
12 9 25A Ashley Williams Ashley Williams Lake Elmo, MN Lake Elmo, MN -3
13 16 76 Edison Aldrich Edison Aldrich Osceola, WI Osceola, WI 3
14 17 95 John Vaillancourt John Vaillancourt Forest Lake, MN Forest Lake, MN 3
15 11 07 Zack Nelson Zack Nelson Glencoe, MN Glencoe, MN -4
16 15 THE1 Tony Gernert Tony Gernert Luck, WI Luck, WI -1
17 DNF 13 7X Dan Atchison Dan Atchison Oak Grove, MN Oak Grove, MN -4
8 Laps

Traditional SprintsHeat 1

Finish Start # Competitor Hometown +/-
1 1 99 Bryan Roach Bryan Roach Welch, MN Welch, MN -
2 2 10Z Zach Widdes Zach Widdes Rice Lake, WI Rice Lake, WI -
3 7 6 Jake Kouba Jake Kouba Farmington, MN Farmington, MN 4
4 5 11J Jori Hughes Jori Hughes Redondo Beach, CA Redondo Beach, CA 1
5 8 2C Brad Cunningham Brad Cunningham St. Paul Park, MN St. Paul Park, MN 3
6 3 955 Lucas Grosinger Lucas Grosinger Chaska, MN Chaska, MN -3
7 4 7X Dan Atchison Dan Atchison Oak Grove, MN Oak Grove, MN -3
8 6 20L Lucas Logue Lucas Logue Rush City, MN Rush City, MN -2
9 9 95 John Vaillancourt John Vaillancourt Forest Lake, MN Forest Lake, MN -
All transfer
8 Laps

Traditional SprintsHeat 2

Finish Start # Competitor Hometown +/-
1 2 54 Cam Schafer Cam Schafer Little Canada, MN Little Canada, MN 1
2 4 93 Brad Peterson Brad Peterson Lake Elmo, MN Lake Elmo, MN 2
3 1 C4 Carl Wade Carl Wade Dexter, MN Dexter, MN -2
4 3 6X Mark Martin Mark Martin Mahtomedi, MN Mahtomedi, MN -1
5 7 25A Ashley Williams Ashley Williams Lake Elmo, MN Lake Elmo, MN 2
6 5 07 Zack Nelson Zack Nelson Glencoe, MN Glencoe, MN -1
7 8 76 Edison Aldrich Edison Aldrich Osceola, WI Osceola, WI 1
8 6 THE1 Tony Gernert Tony Gernert Luck, WI Luck, WI -2
All transfer
20 Laps

WISSOTA Super StockA Feature 1

Finish Start # Competitor Hometown +/-
1 4 8 Matthew Larson Matthew Larson Lake Elmo, MN Lake Elmo, MN 3
2 3 78K Dexton Koch Dexton Koch Becker, MN Becker, MN 1
3 5 207 Jesse Redetzke Jesse Redetzke Eau Claire, WI Eau Claire, WI 2
4 6 22T Terran Spacek Terran Spacek Phillips, WI Phillips, WI 2
5 10 22N Dan Nissalke Dan Nissalke Winona, MN Winona, MN 5
6 7 22 Jack Koranda Jack Koranda Bluffton, MN Bluffton, MN 1
7 14 17 Mike Loomis Mike Loomis Columbus, MN Columbus, MN 7
8 18 24M Eric Martini Eric Martini Avon, MN Avon, MN 10
9 15 6F Matt Fester Matt Fester Grove City, MN Grove City, MN 6
10 16 11 Denny Schouveller Denny Schouveller Hugo, MN Hugo, MN 6
11 12 26 Kyle Copp Kyle Copp Brule, WI Brule, WI 1
12 11 24 Jase Lien Jase Lien Mora, MN Mora, MN -1
13 17 71X William Fisher William Fisher Shell Lake, WI Shell Lake, WI 4
14 13 34 Joe Miller Joe Miller New Richmond, WI New Richmond, WI -1
15 DNF 2 55 Ron Mahder Ron Mahder Elk Mound, WI Elk Mound, WI -13
16 DNF 1 10 Jeff Eisner Jr Jeff Eisner Jr Merrill, WI Merrill, WI -15
17 DNF 8 21 Joey Jensen Joey Jensen Forest Lake, MN Forest Lake, MN -9
18 DNF 9 90 Adam Pratt Adam Pratt Bloomer, WI Bloomer, WI -9
8 Laps

WISSOTA Super StockHeat 1

Finish Start # Competitor Hometown +/-
1 3 78K Dexton Koch Dexton Koch Becker, MN Becker, MN 2
2 2 22T Terran Spacek Terran Spacek Phillips, WI Phillips, WI -
3 1 10 Jeff Eisner Jr Jeff Eisner Jr Merrill, WI Merrill, WI -2
4 5 21 Joey Jensen Joey Jensen Forest Lake, MN Forest Lake, MN 1
5 7 90 Adam Pratt Adam Pratt Bloomer, WI Bloomer, WI 2
6 4 24 Jase Lien Jase Lien Mora, MN Mora, MN -2
7 6 34 Joe Miller Joe Miller New Richmond, WI New Richmond, WI -1
8 9 6F Matt Fester Matt Fester Grove City, MN Grove City, MN 1
9 8 71X William Fisher William Fisher Shell Lake, WI Shell Lake, WI -1
All transfer
8 Laps

WISSOTA Super StockHeat 2

Finish Start # Competitor Hometown +/-
1 1 207 Jesse Redetzke Jesse Redetzke Eau Claire, WI Eau Claire, WI -
2 4 22 Jack Koranda Jack Koranda Bluffton, MN Bluffton, MN 2
3 3 55 Ron Mahder Ron Mahder Elk Mound, WI Elk Mound, WI -
4 9 8 Matthew Larson Matthew Larson Lake Elmo, MN Lake Elmo, MN 5
5 6 22N Dan Nissalke Dan Nissalke Winona, MN Winona, MN 1
6 8 26 Kyle Copp Kyle Copp Brule, WI Brule, WI 2
7 7 17 Mike Loomis Mike Loomis Columbus, MN Columbus, MN -
8 5 11 Denny Schouveller Denny Schouveller Hugo, MN Hugo, MN -3
9 DNF 2 24M Eric Martini Eric Martini Avon, MN Avon, MN -7
All transfer