8/6/2022 - North Central Speedway
8/6/2022 - North Central Speedway

8/6/2022
North Central Speedway

Download The MyRacePass App

Download The MyRacePass App

Download Today for Real-time Lineups & Results.

Download The MyRacePass App

Download The MyRacePass App

Download Today for Real-time Lineups & Results.

20 Laps

WISSOTA Super StockA Feature 1

Finish Start # Competitor Hometown +/-
1 2 2 Denis Czech Denis Czech Gilman, MN Gilman, MN 1
2 4 46 Dustin Nelson Dustin Nelson Ogilvie, MN Ogilvie, MN 2
3 3 33 Austin Niemeyer Austin Niemeyer Brainerd, MN Brainerd, MN -
4 7 63 Jake Froemke Jake Froemke International Falls, MN International Falls, MN 3
5 8 22 Jack Koranda Jack Koranda Bluffton, MN Bluffton, MN 3
6 5 L1 Andrew Johnson Andrew Johnson Brainerd, MN Brainerd, MN -1
7 1 5F Fritz Myers Fritz Myers Hackensack, MN Hackensack, MN -6
8 10 2F Jeffrey Frey Jeffrey Frey Ogilvie, MN Ogilvie, MN 2
9 13 14 Dylan Nelson Dylan Nelson Merrifield, MN Merrifield, MN 4
10 9 12 David Dosh David Dosh Brainerd, MN Brainerd, MN -1
11 6 78K Dexton Koch Dexton Koch Becker, MN Becker, MN -5
12 11 86 Jesse Smolik Jesse Smolik Staples, MN Staples, MN -1
13 14 B23 Wade Blumke Wade Blumke Pequot Lakes, MN Pequot Lakes, MN 1
14 12 41 Tommy Patton Tommy Patton Clearwater, MN Clearwater, MN -2
15 DNF 15 47 Devin Dustin Flannigan Devin Dustin Flannigan Brainerd, MN Brainerd, MN -
16 DNF 16 64 Jim Urseth Jim Urseth Lake Shore, MN Lake Shore, MN -
8 Laps

WISSOTA Super StockHeat 1

Finish Start # Competitor Hometown +/-
1 1 78K Dexton Koch Dexton Koch Becker, MN Becker, MN -
2 6 46 Dustin Nelson Dustin Nelson Ogilvie, MN Ogilvie, MN 4
3 5 2 Denis Czech Denis Czech Gilman, MN Gilman, MN 2
4 8 63 Jake Froemke Jake Froemke International Falls, MN International Falls, MN 4
5 4 12 David Dosh David Dosh Brainerd, MN Brainerd, MN -1
6 3 86 Jesse Smolik Jesse Smolik Staples, MN Staples, MN -3
7 7 14 Dylan Nelson Dylan Nelson Merrifield, MN Merrifield, MN -
8 2 47 Devin Dustin Flannigan Devin Dustin Flannigan Brainerd, MN Brainerd, MN -6
All transfer
8 Laps

WISSOTA Super StockHeat 2

Finish Start # Competitor Hometown +/-
1 2 33 Austin Niemeyer Austin Niemeyer Brainerd, MN Brainerd, MN 1
2 7 L1 Andrew Johnson Andrew Johnson Brainerd, MN Brainerd, MN 5
3 6 22 Jack Koranda Jack Koranda Bluffton, MN Bluffton, MN 3
4 4 5F Fritz Myers Fritz Myers Hackensack, MN Hackensack, MN -
5 5 2F Jeffrey Frey Jeffrey Frey Ogilvie, MN Ogilvie, MN -
6 1 41 Tommy Patton Tommy Patton Clearwater, MN Clearwater, MN -5
7 8 B23 Wade Blumke Wade Blumke Pequot Lakes, MN Pequot Lakes, MN 1
8 DNF 3 64 Jim Urseth Jim Urseth Lake Shore, MN Lake Shore, MN -5
All transfer
20 Laps

IMCA Northern SportModA Feature 1

Finish Start # Competitor Hometown +/-
1 1 4Q2 Mark Martini Mark Martini Avon, MN Avon, MN -
2 10 5B Tim Bergerson Tim Bergerson Eagle Lake, MN Eagle Lake, MN 8
3 8 25 Adam Bohlman Adam Bohlman Princeton, MN Princeton, MN 5
4 6 2BADJR Craig Paul Craig Paul Breezy Point, MN Breezy Point, MN 2
5 12 38J Jason Vejtruba Jason Vejtruba Atwater, MN Atwater, MN 7
6 7 DIRT Tim Siercks Tim Siercks Princeton, MN Princeton, MN 1
7 11 33 Jake Hagemann Jake Hagemann Fort Ripley, MN Fort Ripley, MN 4
8 3 2 Ariel Mueller Ariel Mueller Princeton, MN Princeton, MN -5
9 20 30K Jake Kierstead Jake Kierstead Sartell, MN Sartell, MN 11
10 15 78X Chris Siercks Chris Siercks Maple Grove, MN Maple Grove, MN 5
11 16 85 Anthony Sabinash Anthony Sabinash Staples, MN Staples, MN 5
12 2 3 Jeff Innes Jeff Innes Brainerd, MN Brainerd, MN -10
13 14 22 Kaleb Ruikka Kaleb Ruikka Fort Ripley, MN Fort Ripley, MN 1
14 DNF 5 28 Luke Ryan Luke Ryan Pequot, MN Pequot, MN -9
15 DNF 13 22J James Jenkins James Jenkins Estherville, IA Estherville, IA -2
16 DNF 4 10JR Michael Nelson Michael Nelson Brainerd, MN Brainerd, MN -12
17 DNF 9 71B David Siercks David Siercks Princeton, MN Princeton, MN -8
18 DNF 18 10 Alex Morgan Alex Morgan Pequot Lakes, MN Pequot Lakes, MN -
19 DNF 17 80 Brandon Karnik Brandon Karnik Buffalo Lake, MN Buffalo Lake, MN -2
DNS 19 743 devon charpenter devon charpenter Brainerd, MN Brainerd, MN -
8 Laps

IMCA Northern SportModHeat 1

Finish Start # Competitor Hometown +/-
1 1 4Q2 Mark Martini Mark Martini Avon, MN Avon, MN -
2 4 DIRT Tim Siercks Tim Siercks Princeton, MN Princeton, MN 2
3 3 28 Luke Ryan Luke Ryan Pequot, MN Pequot, MN -
4 5 5B Tim Bergerson Tim Bergerson Eagle Lake, MN Eagle Lake, MN 1
5 6 22J James Jenkins James Jenkins Estherville, IA Estherville, IA 1
6 2 85 Anthony Sabinash Anthony Sabinash Staples, MN Staples, MN -4
7 7 743 devon charpenter devon charpenter Brainerd, MN Brainerd, MN -
All transfer
8 Laps

IMCA Northern SportModHeat 2

Finish Start # Competitor Hometown +/-
1 5 25 Adam Bohlman Adam Bohlman Princeton, MN Princeton, MN 4
2 4 2BADJR Craig Paul Craig Paul Breezy Point, MN Breezy Point, MN 2
3 6 33 Jake Hagemann Jake Hagemann Fort Ripley, MN Fort Ripley, MN 3
4 1 3 Jeff Innes Jeff Innes Brainerd, MN Brainerd, MN -3
5 2 22 Kaleb Ruikka Kaleb Ruikka Fort Ripley, MN Fort Ripley, MN -3
6 7 80 Brandon Karnik Brandon Karnik Buffalo Lake, MN Buffalo Lake, MN 1
7 3 30K Jake Kierstead Jake Kierstead Sartell, MN Sartell, MN -4
All transfer
8 Laps

IMCA Northern SportModHeat 3

Finish Start # Competitor Hometown +/-
1 1 2 Ariel Mueller Ariel Mueller Princeton, MN Princeton, MN -
2 2 10JR Michael Nelson Michael Nelson Brainerd, MN Brainerd, MN -
3 6 38J Jason Vejtruba Jason Vejtruba Atwater, MN Atwater, MN 3
4 5 71B David Siercks David Siercks Princeton, MN Princeton, MN 1
5 4 78X Chris Siercks Chris Siercks Maple Grove, MN Maple Grove, MN -1
6 3 10 Alex Morgan Alex Morgan Pequot Lakes, MN Pequot Lakes, MN -3
All transfer
15 Laps

WISSOTA Mod FourA Feature 1

Finish Start # Competitor Hometown +/-
1 2 XL1 Chad Funt Chad Funt Hillman, MN Hillman, MN 1
2 3 11R Landyn Randt Landyn Randt Siren, WI Siren, WI 1
3 8 16 Skyler Smith Skyler Smith Bemidji, MN Bemidji, MN 5
4 1 50 Nick McCann Nick McCann Brainerd, MN Brainerd, MN -3
5 7 5 Robert Holtquist Robert Holtquist Milbank, SD Milbank, SD 2
6 5 N88 Gerrald Nohner Gerrald Nohner Onamia, MN Onamia, MN -1
7 6 5H Dustin Holtquist Dustin Holtquist St. Cloud, MN St. Cloud, MN -1
8 16 6 Patrick Specht Patrick Specht St. Cloud, MN St. Cloud, MN 8
9 10 30K Keith Roush Keith Roush Pillager, MN Pillager, MN 1
10 12 99JR Peewee Kuhnau Peewee Kuhnau Litchfield, MN Litchfield, MN 2
11 14 8 Bill Jones Bill Jones Onamia, MN Onamia, MN 3
12 11 2 Andy Funt Andy Funt Hillman, MN Hillman, MN -1
13 15 N28 Hailey Nohner Hailey Nohner Onamia, MN Onamia, MN 2
14 DNF 13 24 Albert Hemmesch Albert Hemmesch Fort Ripley, MN Fort Ripley, MN -1
15 DNF 4 11 Levi Randt Levi Randt Siren, WI Siren, WI -11
16 DNF 9 8R Josh Litzau Josh Litzau Atwater, MN Atwater, MN -7
17 DNF 17 33T Travis Roush Travis Roush New York Mills, MN New York Mills, MN -
8 Laps

WISSOTA Mod FourHeat 1

Finish Start # Competitor Hometown +/-
1 4 16 Skyler Smith Skyler Smith Bemidji, MN Bemidji, MN 3
2 1 XL1 Chad Funt Chad Funt Hillman, MN Hillman, MN -1
3 7 11R Landyn Randt Landyn Randt Siren, WI Siren, WI 4
4 8 50 Nick McCann Nick McCann Brainerd, MN Brainerd, MN 4
5 9 8R Josh Litzau Josh Litzau Atwater, MN Atwater, MN 4
6 5 2 Andy Funt Andy Funt Hillman, MN Hillman, MN -1
7 2 24 Albert Hemmesch Albert Hemmesch Fort Ripley, MN Fort Ripley, MN -5
8 6 N28 Hailey Nohner Hailey Nohner Onamia, MN Onamia, MN -2
9 3 33T Travis Roush Travis Roush New York Mills, MN New York Mills, MN -6
All transfer
8 Laps

WISSOTA Mod FourHeat 2

Finish Start # Competitor Hometown +/-
1 2 5 Robert Holtquist Robert Holtquist Milbank, SD Milbank, SD 1
2 5 5H Dustin Holtquist Dustin Holtquist St. Cloud, MN St. Cloud, MN 3
3 4 N88 Gerrald Nohner Gerrald Nohner Onamia, MN Onamia, MN 1
4 3 11 Levi Randt Levi Randt Siren, WI Siren, WI -1
5 7 30K Keith Roush Keith Roush Pillager, MN Pillager, MN 2
6 8 99JR Peewee Kuhnau Peewee Kuhnau Litchfield, MN Litchfield, MN 2
7 6 8 Bill Jones Bill Jones Onamia, MN Onamia, MN -1
8 1 6 Patrick Specht Patrick Specht St. Cloud, MN St. Cloud, MN -7
All transfer
15 Laps

IMCA Hobby StockA Feature 1

Finish Start # Competitor Hometown +/-
1 2 16 Craig Paul Craig Paul Breezy Point, MN Breezy Point, MN 1
2 4 13C Chase Peterson Chase Peterson Milica, MN Milica, MN 2
3 9 17T Tim Otterness Tim Otterness Brainerd, MN Brainerd, MN 6
4 3 15 Chris Seidel Chris Seidel Brainerd, MN Brainerd, MN -1
5 8 51B Brandon Bombardo Brandon Bombardo New Prague, MN New Prague, MN 3
6 6 09 Bryon Britton Bryon Britton Brainerd, MN Brainerd, MN -
7 7 28R Ryan Kleinschmidt Ryan Kleinschmidt Brainerd, MN Brainerd, MN -
8 10 22JR Robert Young Robert Young Brainerd, MN Brainerd, MN 2
9 12 01 Nathan Kohl Nathan Kohl Fort Ripley, MN Fort Ripley, MN 3
10 11 40 Cory Lodermeier Cory Lodermeier Brainerd, MN Brainerd, MN 1
11 DNF 5 2B Tom Anderson Tom Anderson Brainerd, MN Brainerd, MN -6
DNS 1 57 Andrew Juaire Andrew Juaire Brainerd, MN Brainerd, MN -
DNS 13 49 Randy Randall Randy Randall Park Rapids, MN Park Rapids, MN -
8 Laps

IMCA Hobby StockHeat 1

Finish Start # Competitor Hometown +/-
1 6 51B Brandon Bombardo Brandon Bombardo New Prague, MN New Prague, MN 5
2 4 13C Chase Peterson Chase Peterson Milica, MN Milica, MN 2
3 5 09 Bryon Britton Bryon Britton Brainerd, MN Brainerd, MN 2
4 7 22JR Robert Young Robert Young Brainerd, MN Brainerd, MN 3
5 1 57 Andrew Juaire Andrew Juaire Brainerd, MN Brainerd, MN -4
6 2 40 Cory Lodermeier Cory Lodermeier Brainerd, MN Brainerd, MN -4
7 3 49 Randy Randall Randy Randall Park Rapids, MN Park Rapids, MN -4
All transfer
8 Laps

IMCA Hobby StockHeat 2

Finish Start # Competitor Hometown +/-
1 4 2B Tom Anderson Tom Anderson Brainerd, MN Brainerd, MN 3
2 2 16 Craig Paul Craig Paul Breezy Point, MN Breezy Point, MN -
3 6 17T Tim Otterness Tim Otterness Brainerd, MN Brainerd, MN 3
4 3 15 Chris Seidel Chris Seidel Brainerd, MN Brainerd, MN -1
5 5 28R Ryan Kleinschmidt Ryan Kleinschmidt Brainerd, MN Brainerd, MN -
6 1 01 Nathan Kohl Nathan Kohl Fort Ripley, MN Fort Ripley, MN -5
All transfer
15 Laps

IMCA Sport CompactA Feature 1

Finish Start # Competitor Hometown +/-
1 8 13 Brandon Nyberg Brandon Nyberg Andover, MN Andover, MN 7
2 9 01 Nathan Kohl Nathan Kohl Fort Ripley, MN Fort Ripley, MN 7
3 1 05R Andrew Malinowski Andrew Malinowski Brainerd, MN Brainerd, MN -2
4 5 85K Korbin Sarazin Korbin Sarazin Staples, MN Staples, MN 1
5 7 26 Jenna Hagemann Jenna Hagemann Fort Ripley, MN Fort Ripley, MN 2
6 6 03BILL Josh Maleski Josh Maleski Randall, MN Randall, MN -
7 3 40 Ellen Lange Ellen Lange Staples, MN Staples, MN -4
8 10 51X Gary Schumacher Gary Schumacher Maplewood, MN Maplewood, MN 2
9 13 23T Anthony Jenson Anthony Jenson Milaca, MN Milaca, MN 4
10 17 61 Bayden Ruikka Bayden Ruikka Fort Ripley, MN Fort Ripley, MN 7
11 12 75 Harry Ruikka Harry Ruikka Fort Ripley, MN Fort Ripley, MN 1
12 16 119 Brandon Backstrom Brandon Backstrom Pillager, MN Pillager, MN 4
13 15 4 Beau Fries Beau Fries Emily, MN Emily, MN 2
14 11 40P Jack Post Jack Post Sauk Rapids, MN Sauk Rapids, MN -3
15 14 7 Alex Fenstermaker Alex Fenstermaker Brainerd, MN Brainerd, MN -1
16 4 35 Alyssa Nelson Alyssa Nelson Merrifield, MN Merrifield, MN -12
17 2 22JR Keyonna young Keyonna young Brainerd, MN Brainerd, MN -15
8 Laps

IMCA Sport CompactHeat 1

Finish Start # Competitor Hometown +/-
1 8 01 Nathan Kohl Nathan Kohl Fort Ripley, MN Fort Ripley, MN 7
2 7 26 Jenna Hagemann Jenna Hagemann Fort Ripley, MN Fort Ripley, MN 5
3 6 85K Korbin Sarazin Korbin Sarazin Staples, MN Staples, MN 3
4 2 05R Andrew Malinowski Andrew Malinowski Brainerd, MN Brainerd, MN -2
5 4 22JR Keyonna young Keyonna young Brainerd, MN Brainerd, MN -1
6 5 40P Jack Post Jack Post Sauk Rapids, MN Sauk Rapids, MN -1
7 9 23T Anthony Jenson Anthony Jenson Milaca, MN Milaca, MN 2
8 1 4 Beau Fries Beau Fries Emily, MN Emily, MN -7
9 DNF 3 61 Bayden Ruikka Bayden Ruikka Fort Ripley, MN Fort Ripley, MN -6
All transfer
8 Laps

IMCA Sport CompactHeat 2

Finish Start # Competitor Hometown +/-
1 7 13 Brandon Nyberg Brandon Nyberg Andover, MN Andover, MN 6
2 8 51X Gary Schumacher Gary Schumacher Maplewood, MN Maplewood, MN 6
3 5 35 Alyssa Nelson Alyssa Nelson Merrifield, MN Merrifield, MN 2
4 4 40 Ellen Lange Ellen Lange Staples, MN Staples, MN -
5 6 03BILL Josh Maleski Josh Maleski Randall, MN Randall, MN 1
6 3 75 Harry Ruikka Harry Ruikka Fort Ripley, MN Fort Ripley, MN -3
7 1 7 Alex Fenstermaker Alex Fenstermaker Brainerd, MN Brainerd, MN -6
8 2 119 Brandon Backstrom Brandon Backstrom Pillager, MN Pillager, MN -6
All transfer
15 Laps

IMCA Stock CarA Feature 1

Finish Start # Competitor Hometown +/-
1 5 14J Troy Jordan Troy Jordan Brainerd, MN Brainerd, MN 4
2 4 3 Dave Johnson Dave Johnson New Prague, MN New Prague, MN 2
3 7 1JR Alex Dostal Alex Dostal Glencoe, MN Glencoe, MN 4
4 3 5G Tim Gonska Tim Gonska Brainerd, MN Brainerd, MN -1
5 1 88K Keaten Froemke Keaten Froemke Glyndon, MN Glyndon, MN -4
6 DNF 2 44 Kris Peterson Kris Peterson Isanti, MN Isanti, MN -4
7 DNF 6 86 Thomas Ahrndt Thomas Ahrndt Hawley, MN Hawley, MN -1
8 Laps

IMCA Stock CarHeat 1

Finish Start # Competitor Hometown +/-
1 2 44 Kris Peterson Kris Peterson Isanti, MN Isanti, MN 1
2 4 5G Tim Gonska Tim Gonska Brainerd, MN Brainerd, MN 2
3 1 88K Keaten Froemke Keaten Froemke Glyndon, MN Glyndon, MN -2
4 5 3 Dave Johnson Dave Johnson New Prague, MN New Prague, MN 1
5 6 14J Troy Jordan Troy Jordan Brainerd, MN Brainerd, MN 1
6 7 86 Thomas Ahrndt Thomas Ahrndt Hawley, MN Hawley, MN 1
7 3 1JR Alex Dostal Alex Dostal Glencoe, MN Glencoe, MN -4
All transfer
20 Laps

Expert Insulation IMCA ModifiedsA Feature 1

Finish Start # Competitor Hometown +/-
1 8 442 Aaron Johnson Aaron Johnson Brainerd, MN Brainerd, MN 7
2 7 26 Shawn Fletcher Shawn Fletcher Brainerd, MN Brainerd, MN 5
3 5 26V AJ Viehauser AJ Viehauser Brainerd, MN Brainerd, MN 2
4 9 74C Clint Hatlestad Clint Hatlestad Glencoe, MN Glencoe, MN 5
5 6 15F Devin Fouquette Devin Fouquette St. Cloud, MN St. Cloud, MN 1
6 2 72 Adam Johnson Adam Johnson Hill City, MN Hill City, MN -4
7 1 15T Erick Thiesse Erick Thiesse Brainerd, MN Brainerd, MN -6
8 3 33 Jeff Nelson Jeff Nelson Perham, MN Perham, MN -5
9 13 68 Seth Kramer Seth Kramer Brainerd, MN Brainerd, MN 4
10 4 34 Scott Engholm Scott Engholm Fort Ripley, MN Fort Ripley, MN -6
11 10 3S Nathan Sletto Nathan Sletto Brandon, MN Brandon, MN -1
12 14 71N Rick Nelson Rick Nelson Hutchinson, MN Hutchinson, MN 2
13 12 372 Mike Johnson Mike Johnson Menahga, MN Menahga, MN -1
14 DNF 11 32 Jared Hines Jared Hines Pillager, MN Pillager, MN -3
8 Laps

Expert Insulation IMCA ModifiedsHeat 1

Finish Start # Competitor Hometown +/-
1 5 15F Devin Fouquette Devin Fouquette St. Cloud, MN St. Cloud, MN 4
2 6 442 Aaron Johnson Aaron Johnson Brainerd, MN Brainerd, MN 4
3 4 34 Scott Engholm Scott Engholm Fort Ripley, MN Fort Ripley, MN 1
4 7 3S Nathan Sletto Nathan Sletto Brandon, MN Brandon, MN 3
5 2 72 Adam Johnson Adam Johnson Hill City, MN Hill City, MN -3
6 1 32 Jared Hines Jared Hines Pillager, MN Pillager, MN -5
7 3 68 Seth Kramer Seth Kramer Brainerd, MN Brainerd, MN -4
All transfer
8 Laps

Expert Insulation IMCA ModifiedsHeat 2

Finish Start # Competitor Hometown +/-
1 6 74C Clint Hatlestad Clint Hatlestad Glencoe, MN Glencoe, MN 5
2 4 26V AJ Viehauser AJ Viehauser Brainerd, MN Brainerd, MN 2
3 5 26 Shawn Fletcher Shawn Fletcher Brainerd, MN Brainerd, MN 2
4 1 15T Erick Thiesse Erick Thiesse Brainerd, MN Brainerd, MN -3
5 3 33 Jeff Nelson Jeff Nelson Perham, MN Perham, MN -2
6 2 372 Mike Johnson Mike Johnson Menahga, MN Menahga, MN -4
7 7 71N Rick Nelson Rick Nelson Hutchinson, MN Hutchinson, MN -
All transfer