9/4/2022 - North Central Speedway
9/4/2022 - North Central Speedway

9/4/2022
North Central Speedway

Download The MyRacePass App

Download The MyRacePass App

Download Today for Real-time Lineups & Results.

Download The MyRacePass App

Download The MyRacePass App

Download Today for Real-time Lineups & Results.

Competitor Overview


William Herron

William Herron

Brainerd, MN

IMCA Hobby Stock Start Finish +/-
A Feature 1 6 3 3
Heat 3 1 2 -1

Clear Selection

20 Laps

WISSOTA Super StockA Feature 1

Finish Start # Competitor Hometown +/-
1 1 46 Dustin Nelson Dustin Nelson Ogilvie, MN Ogilvie, MN -
2 10 1JR Tim Johnson Tim Johnson Brainerd, MN Brainerd, MN 8
3 8 24 Eric Martini Eric Martini Avon, MN Avon, MN 5
4 13 25 Dylan Nelson Dylan Nelson Merrifield, MN Merrifield, MN 9
5 7 22 Jack Koranda Jack Koranda Bluffton, MN Bluffton, MN 2
6 5 15T Erick Thiesse Erick Thiesse Brainerd, MN Brainerd, MN -1
7 3 5F Fritz Myers Fritz Myers Hackensack, MN Hackensack, MN -4
8 11 33 Austin Niemeyer Austin Niemeyer Brainerd, MN Brainerd, MN 3
9 4 81X Matt Sparby Matt Sparby Bemidji, MN Bemidji, MN -5
10 16 L1 Andrew Johnson Andrew Johnson Brainerd, MN Brainerd, MN 6
11 12 21X Joel Collins Joel Collins Princeton, MN Princeton, MN 1
12 6 2F Jeffrey Frey Jeffrey Frey Ogilvie, MN Ogilvie, MN -6
13 9 64 Jim Urseth Jim Urseth Lake Shore, MN Lake Shore, MN -4
14 2 12 David Dosh David Dosh Brainerd, MN Brainerd, MN -12
15 14 41 Tommy Patton Tommy Patton Clearwater, MN Clearwater, MN -1
16 17 214 Tucker Budreau Tucker Budreau Zimmerman, MN Zimmerman, MN 1
17 18 2XL Jason Garner Jason Garner Iron River, WI Iron River, WI 1
18 DNF 15 8 Nicholas Krattenmaker Nicholas Krattenmaker Otsego, MN Otsego, MN -3
19 DNF 20 5G Jonathan Geschwill Jonathan Geschwill Akeley, MN Akeley, MN 1
20 DNF 19 14 Larry Juaire Larry Juaire Brainerd, MN Brainerd, MN -1
8 Laps

WISSOTA Super StockHeat 1

Finish Start # Competitor Hometown +/-
1 1 46 Dustin Nelson Dustin Nelson Ogilvie, MN Ogilvie, MN -
2 2 64 Jim Urseth Jim Urseth Lake Shore, MN Lake Shore, MN -
3 4 5F Fritz Myers Fritz Myers Hackensack, MN Hackensack, MN 1
4 3 1JR Tim Johnson Tim Johnson Brainerd, MN Brainerd, MN -1
5 6 25 Dylan Nelson Dylan Nelson Merrifield, MN Merrifield, MN 1
6 7 L1 Andrew Johnson Andrew Johnson Brainerd, MN Brainerd, MN 1
7 5 14 Larry Juaire Larry Juaire Brainerd, MN Brainerd, MN -2
All transfer
8 Laps

WISSOTA Super StockHeat 2

Finish Start # Competitor Hometown +/-
1 1 2F Jeffrey Frey Jeffrey Frey Ogilvie, MN Ogilvie, MN -
2 3 15T Erick Thiesse Erick Thiesse Brainerd, MN Brainerd, MN 1
3 4 22 Jack Koranda Jack Koranda Bluffton, MN Bluffton, MN 1
4 6 33 Austin Niemeyer Austin Niemeyer Brainerd, MN Brainerd, MN 2
5 5 41 Tommy Patton Tommy Patton Clearwater, MN Clearwater, MN -
6 2 214 Tucker Budreau Tucker Budreau Zimmerman, MN Zimmerman, MN -4
7 7 5G Jonathan Geschwill Jonathan Geschwill Akeley, MN Akeley, MN -
All transfer
8 Laps

WISSOTA Super StockHeat 3

Finish Start # Competitor Hometown +/-
1 1 81X Matt Sparby Matt Sparby Bemidji, MN Bemidji, MN -
2 3 24 Eric Martini Eric Martini Avon, MN Avon, MN 1
3 2 12 David Dosh David Dosh Brainerd, MN Brainerd, MN -1
4 4 21X Joel Collins Joel Collins Princeton, MN Princeton, MN -
5 5 8 Nicholas Krattenmaker Nicholas Krattenmaker Otsego, MN Otsego, MN -
6 6 2XL Jason Garner Jason Garner Iron River, WI Iron River, WI -
All transfer
20 Laps

IMCA Northern SportModA Feature 1

Finish Start # Competitor Hometown +/-
1 2 69 Justin Jones Justin Jones Bemidji, MN Bemidji, MN 1
2 6 17 Rich Pavlicek Rich Pavlicek Casselton, ND Casselton, ND 4
3 4 71B David Siercks David Siercks Princeton, MN Princeton, MN 1
4 12 33 Jake Hagemann Jake Hagemann Fort Ripley, MN Fort Ripley, MN 8
5 7 25 Adam Bohlman Adam Bohlman Princeton, MN Princeton, MN 2
6 11 38J Jason Vejtruba Jason Vejtruba Atwater, MN Atwater, MN 5
7 21 4Q2 Mark Martini Mark Martini Avon, MN Avon, MN 14
8 10 11 Zachery Schreder Zachery Schreder St. Cloud, MN St. Cloud, MN 2
9 16 40 Chris VanMil Chris VanMil Barnesville, MN Barnesville, MN 7
10 22 13C Paul Colvin Paul Colvin Horace, ND Horace, ND 12
11 15 2 Ariel Mueller Ariel Mueller Princeton, MN Princeton, MN 4
12 5 9 Torey Fischer Torey Fischer West Fargo, ND West Fargo, ND -7
13 8 5B Tim Bergerson Tim Bergerson Eagle Lake, MN Eagle Lake, MN -5
14 20 85 Anthony Sabinash Anthony Sabinash Staples, MN Staples, MN 6
15 1 30K Jake Kierstead Jake Kierstead Sartell, MN Sartell, MN -14
16 13 28 Luke Ryan Luke Ryan Pequot, MN Pequot, MN -3
17 3 26 John Young John Young Brainerd, MN Brainerd, MN -14
18 19 93B Andrew Purdham Andrew Purdham North Branch, MN North Branch, MN 1
19 17 15P Dean Precht Dean Precht Detroit Lakes, MN Detroit Lakes, MN -2
20 9 23 Alexander McFarlen Alexander McFarlen Blaine, MN Blaine, MN -11
21 18 DIRT Tim Siercks Tim Siercks Princeton, MN Princeton, MN -3
22 14 10JR Michael Nelson Michael Nelson Brainerd, MN Brainerd, MN -8
23 24 25R Ben Reierson Ben Reierson Arlington, MN Arlington, MN 1
24 23 R6 Danny Myrvold Danny Myrvold Westbrook, MN Westbrook, MN -1
10 Laps

IMCA Northern SportModB Feature 1

Finish Start # Competitor Hometown +/-
1 6 4Q2 Mark Martini Mark Martini Avon, MN Avon, MN 5
2 7 13C Paul Colvin Paul Colvin Horace, ND Horace, ND 5
3 1 R6 Danny Myrvold Danny Myrvold Westbrook, MN Westbrook, MN -2
4 9 25R Ben Reierson Ben Reierson Arlington, MN Arlington, MN 5
Top 4 transfer
5 2 23E Ben Enter Ben Enter New Ulm, MN New Ulm, MN -3
6 10 48 John Albrecht John Albrecht Glencoe, MN Glencoe, MN 4
7 3 743 devon charpenter devon charpenter Brainerd, MN Brainerd, MN -4
8 4 21 Riley Groshong Riley Groshong Ironton, MN Ironton, MN -4
DNS 5 10 Alex Morgan Alex Morgan Pequot Lakes, MN Pequot Lakes, MN -
DNS 8 78X Chris Siercks Chris Siercks Maple Grove, MN Maple Grove, MN -
8 Laps

IMCA Northern SportModHeat 1

Finish Start # Competitor Hometown +/-
1 1 38J Jason Vejtruba Jason Vejtruba Atwater, MN Atwater, MN -
2 8 17 Rich Pavlicek Rich Pavlicek Casselton, ND Casselton, ND 6
3 5 9 Torey Fischer Torey Fischer West Fargo, ND West Fargo, ND 2
4 4 28 Luke Ryan Luke Ryan Pequot, MN Pequot, MN -
5 3 15P Dean Precht Dean Precht Detroit Lakes, MN Detroit Lakes, MN -2
Top 5 transfer
6 DNF 2 R6 Danny Myrvold Danny Myrvold Westbrook, MN Westbrook, MN -4
7 DNF 7 10 Alex Morgan Alex Morgan Pequot Lakes, MN Pequot Lakes, MN -
DNS 6 25R Ben Reierson Ben Reierson Arlington, MN Arlington, MN -
8 Laps

IMCA Northern SportModHeat 2

Finish Start # Competitor Hometown +/-
1 2 11 Zachery Schreder Zachery Schreder St. Cloud, MN St. Cloud, MN 1
2 6 71B David Siercks David Siercks Princeton, MN Princeton, MN 4
3 7 33 Jake Hagemann Jake Hagemann Fort Ripley, MN Fort Ripley, MN 4
4 8 10JR Michael Nelson Michael Nelson Brainerd, MN Brainerd, MN 4
5 4 DIRT Tim Siercks Tim Siercks Princeton, MN Princeton, MN -1
Top 5 transfer
6 1 23E Ben Enter Ben Enter New Ulm, MN New Ulm, MN -5
7 DNF 5 4Q2 Mark Martini Mark Martini Avon, MN Avon, MN -2
8 DNF 3 48 John Albrecht John Albrecht Glencoe, MN Glencoe, MN -5
8 Laps

IMCA Northern SportModHeat 3

Finish Start # Competitor Hometown +/-
1 2 69 Justin Jones Justin Jones Bemidji, MN Bemidji, MN 1
2 7 25 Adam Bohlman Adam Bohlman Princeton, MN Princeton, MN 5
3 1 23 Alexander McFarlen Alexander McFarlen Blaine, MN Blaine, MN -2
4 4 2 Ariel Mueller Ariel Mueller Princeton, MN Princeton, MN -
5 3 93B Andrew Purdham Andrew Purdham North Branch, MN North Branch, MN -2
Top 5 transfer
6 6 743 devon charpenter devon charpenter Brainerd, MN Brainerd, MN -
7 5 13C Paul Colvin Paul Colvin Horace, ND Horace, ND -2
8 Laps

IMCA Northern SportModHeat 4

Finish Start # Competitor Hometown +/-
1 4 26 John Young John Young Brainerd, MN Brainerd, MN 3
2 5 5B Tim Bergerson Tim Bergerson Eagle Lake, MN Eagle Lake, MN 3
3 6 30K Jake Kierstead Jake Kierstead Sartell, MN Sartell, MN 3
4 3 40 Chris VanMil Chris VanMil Barnesville, MN Barnesville, MN -1
5 1 85 Anthony Sabinash Anthony Sabinash Staples, MN Staples, MN -4
Top 5 transfer
6 2 21 Riley Groshong Riley Groshong Ironton, MN Ironton, MN -4
7 7 78X Chris Siercks Chris Siercks Maple Grove, MN Maple Grove, MN -
20 Laps

WISSOTA Mod FourA Feature 1

Finish Start # Competitor Hometown +/-
1 6 XL1 Chad Funt Chad Funt Hillman, MN Hillman, MN 5
2 4 17R David Slovick David Slovick Elk River, MN Elk River, MN 2
3 1 21D David Fortier David Fortier Ramsey, MN Ramsey, MN -2
4 10 6 Patrick Specht Patrick Specht St. Cloud, MN St. Cloud, MN 6
5 5 04 Tommy Pogones Tommy Pogones Princeton, MN Princeton, MN -
6 14 8R Josh Litzau Josh Litzau Atwater, MN Atwater, MN 8
7 19 5 Robert Holtquist Robert Holtquist Milbank, SD Milbank, SD 12
8 21 37 Dean Larson Dean Larson Pennock, MN Pennock, MN 13
9 18 18 Luke Erlandson Luke Erlandson Brainerd, MN Brainerd, MN 9
10 3 6SIX Forrest Foster Forrest Foster Belgrade, MN Belgrade, MN -7
11 17 30K Keith Roush Keith Roush Pillager, MN Pillager, MN 6
12 13 N88 Gerrald Nohner Gerrald Nohner Onamia, MN Onamia, MN 1
13 12 99JR Peewee Kuhnau Peewee Kuhnau Litchfield, MN Litchfield, MN -1
14 16 60 Maeghan Milz Maeghan Milz Cambridge, MN Cambridge, MN 2
15 22 2K Andrew Kresal Andrew Kresal Milaca, MN Milaca, MN 7
16 20 24 Albert Hemmesch Albert Hemmesch Fort Ripley, MN Fort Ripley, MN 4
17 24 14 Don Teskey Don Teskey Thunder Bay, ON Thunder Bay, ON 7
18 7 16 Skyler Smith Skyler Smith Bemidji, MN Bemidji, MN -11
19 9 11 Levi Randt Levi Randt Siren, WI Siren, WI -10
20 11 99 Blake Erickson Blake Erickson Bagley, MN Bagley, MN -9
21 8 TB81 Tommy Bawden Tommy Bawden Clear Lake, MN Clear Lake, MN -13
22 15 30 Dean Shaver Dean Shaver Leonard, MN Leonard, MN -7
23 2 11R Landyn Randt Landyn Randt Siren, WI Siren, WI -21
24 23 3 Carl Specht Carl Specht Brainerd, MN Brainerd, MN -1
10 Laps

WISSOTA Mod FourB Feature 1

Finish Start # Competitor Hometown +/-
1 5 37 Dean Larson Dean Larson Pennock, MN Pennock, MN 4
2 1 2K Andrew Kresal Andrew Kresal Milaca, MN Milaca, MN -1
3 6 3 Carl Specht Carl Specht Brainerd, MN Brainerd, MN 3
4 9 14 Don Teskey Don Teskey Thunder Bay, ON Thunder Bay, ON 5
Top 4 transfer
5 4 33T Travis Roush Travis Roush New York Mills, MN New York Mills, MN -1
6 3 *69 Brandon Warzecka Brandon Warzecka Garrison, MN Garrison, MN -3
7 2 N28 Hailey Nohner Hailey Nohner Onamia, MN Onamia, MN -5
DNS 7 50 Nick McCann Nick McCann Brainerd, MN Brainerd, MN -
DNS 8 07M Donald Mead Donald Mead Dayton, MN Dayton, MN -
8 Laps

WISSOTA Mod FourHeat 1

Finish Start # Competitor Hometown +/-
1 6 04 Tommy Pogones Tommy Pogones Princeton, MN Princeton, MN 5
2 2 21D David Fortier David Fortier Ramsey, MN Ramsey, MN -
3 7 11 Levi Randt Levi Randt Siren, WI Siren, WI 4
4 5 N88 Gerrald Nohner Gerrald Nohner Onamia, MN Onamia, MN 1
5 4 30K Keith Roush Keith Roush Pillager, MN Pillager, MN -1
Top 5 transfer
6 2K Andrew Kresal Andrew Kresal Milaca, MN Milaca, MN -
7 3 33T Travis Roush Travis Roush New York Mills, MN New York Mills, MN -4
8 1 3 Carl Specht Carl Specht Brainerd, MN Brainerd, MN -7
8 Laps

WISSOTA Mod FourHeat 2

Finish Start # Competitor Hometown +/-
1 2 11R Landyn Randt Landyn Randt Siren, WI Siren, WI 1
2 4 XL1 Chad Funt Chad Funt Hillman, MN Hillman, MN 2
3 7 6 Patrick Specht Patrick Specht St. Cloud, MN St. Cloud, MN 4
4 1 8R Josh Litzau Josh Litzau Atwater, MN Atwater, MN -3
5 6 18 Luke Erlandson Luke Erlandson Brainerd, MN Brainerd, MN 1
Top 5 transfer
6 5 N28 Hailey Nohner Hailey Nohner Onamia, MN Onamia, MN -1
7 DNF 3 37 Dean Larson Dean Larson Pennock, MN Pennock, MN -4
8 Laps

WISSOTA Mod FourHeat 3

Finish Start # Competitor Hometown +/-
1 2 16 Skyler Smith Skyler Smith Bemidji, MN Bemidji, MN 1
2 1 TB81 Tommy Bawden Tommy Bawden Clear Lake, MN Clear Lake, MN -1
3 6 99 Blake Erickson Blake Erickson Bagley, MN Bagley, MN 3
4 5 30 Dean Shaver Dean Shaver Leonard, MN Leonard, MN 1
5 3 5 Robert Holtquist Robert Holtquist Milbank, SD Milbank, SD -2
Top 5 transfer
6 4 2K Andrew Kresal Andrew Kresal Milaca, MN Milaca, MN -2
7 DNF 7 07M Donald Mead Donald Mead Dayton, MN Dayton, MN -
8 DNF 8 50 Nick McCann Nick McCann Brainerd, MN Brainerd, MN -
8 Laps

WISSOTA Mod FourHeat 4

Finish Start # Competitor Hometown +/-
1 4 6SIX Forrest Foster Forrest Foster Belgrade, MN Belgrade, MN 3
2 5 17R David Slovick David Slovick Elk River, MN Elk River, MN 3
3 3 99JR Peewee Kuhnau Peewee Kuhnau Litchfield, MN Litchfield, MN -
4 2 60 Maeghan Milz Maeghan Milz Cambridge, MN Cambridge, MN -2
5 6 24 Albert Hemmesch Albert Hemmesch Fort Ripley, MN Fort Ripley, MN 1
Top 5 transfer
6 1 *69 Brandon Warzecka Brandon Warzecka Garrison, MN Garrison, MN -5
7 7 14 Don Teskey Don Teskey Thunder Bay, ON Thunder Bay, ON -
15 Laps

IMCA Hobby StockA Feature 1

Finish Start # Competitor Hometown +/-
1 3 75C Cory Probst Cory Probst Brewster, MN Brewster, MN 2
2 12 6 Scott Herron Scott Herron Brainerd, MN Brainerd, MN 10
3 6 11H William Herron William Herron Brainerd, MN Brainerd, MN 3
4 11 7K Jonathan Schroeder Jonathan Schroeder Belle Plaine, MN Belle Plaine, MN 7
5 5 47 Nate Hanson Nate Hanson Brainerd, MN Brainerd, MN -
6 1 13C Chase Peterson Chase Peterson Milica, MN Milica, MN -5
7 9 01 Nathan Kohl Nathan Kohl Fort Ripley, MN Fort Ripley, MN 2
8 13 5R Joe Regner Joe Regner Winthrop, MN Winthrop, MN 5
9 15 17 Chad Visser Chad Visser Ironton, MN Ironton, MN 6
10 7 15 Chris Seidel Chris Seidel Brainerd, MN Brainerd, MN -3
11 18 53 Travis Koester Travis Koester Glencoe, MN Glencoe, MN 7
12 10 51B Brandon Bombardo Brandon Bombardo New Prague, MN New Prague, MN -2
13 19 57 Andrew Juaire Andrew Juaire Brainerd, MN Brainerd, MN 6
14 17 70 Tyler Hehn Tyler Hehn Horace, ND Horace, ND 3
15 20 40 Tate Lodermeier Tate Lodermeier Brainerd, MN Brainerd, MN 5
16 22 11 Tyler Manthey Tyler Manthey Norwood Young America, MN Norwood Young America, MN 6
17 23 71S Kelsy Siercks Kelsy Siercks Princeton, MN Princeton, MN 6
18 DNF 16 49 Randy Randall Randy Randall Park Rapids, MN Park Rapids, MN -2
19 DNF 2 17T Tim Otterness Tim Otterness Brainerd, MN Brainerd, MN -17
20 DNF 14 11R Rod Manthey Rod Manthey Norwood, MN Norwood, MN -6
21 DNF 4 28R Ryan Kleinschmidt Ryan Kleinschmidt Brainerd, MN Brainerd, MN -17
22 DNF 8 2B Tom Anderson Tom Anderson Brainerd, MN Brainerd, MN -14
DNS 21 11D Jazlyn Nelson Jazlyn Nelson Brainerd, MN Brainerd, MN -
8 Laps

IMCA Hobby StockHeat 1

Finish Start # Competitor Hometown +/-
1 2 47 Nate Hanson Nate Hanson Brainerd, MN Brainerd, MN 1
2 4 7K Jonathan Schroeder Jonathan Schroeder Belle Plaine, MN Belle Plaine, MN 2
3 7 51B Brandon Bombardo Brandon Bombardo New Prague, MN New Prague, MN 4
4 6 2B Tom Anderson Tom Anderson Brainerd, MN Brainerd, MN 2
5 3 5R Joe Regner Joe Regner Winthrop, MN Winthrop, MN -2
6 5 49 Randy Randall Randy Randall Park Rapids, MN Park Rapids, MN -1
7 1 57 Andrew Juaire Andrew Juaire Brainerd, MN Brainerd, MN -6
8 8 71S Kelsy Siercks Kelsy Siercks Princeton, MN Princeton, MN -
All transfer
8 Laps

IMCA Hobby StockHeat 2

Finish Start # Competitor Hometown +/-
1 1 75C Cory Probst Cory Probst Brewster, MN Brewster, MN -
2 4 15 Chris Seidel Chris Seidel Brainerd, MN Brainerd, MN 2
3 7 28R Ryan Kleinschmidt Ryan Kleinschmidt Brainerd, MN Brainerd, MN 4
4 2 01 Nathan Kohl Nathan Kohl Fort Ripley, MN Fort Ripley, MN -2
5 5 11R Rod Manthey Rod Manthey Norwood, MN Norwood, MN -
6 3 70 Tyler Hehn Tyler Hehn Horace, ND Horace, ND -3
7 6 40 Tate Lodermeier Tate Lodermeier Brainerd, MN Brainerd, MN -1
8 8 11D Jazlyn Nelson Jazlyn Nelson Brainerd, MN Brainerd, MN -
All transfer
8 Laps

IMCA Hobby StockHeat 3

Finish Start # Competitor Hometown +/-
1 2 17T Tim Otterness Tim Otterness Brainerd, MN Brainerd, MN 1
2 1 11H William Herron William Herron Brainerd, MN Brainerd, MN -1
3 4 6 Scott Herron Scott Herron Brainerd, MN Brainerd, MN 1
4 5 13C Chase Peterson Chase Peterson Milica, MN Milica, MN 1
5 3 17 Chad Visser Chad Visser Ironton, MN Ironton, MN -2
6 6 53 Travis Koester Travis Koester Glencoe, MN Glencoe, MN -
7 7 11 Tyler Manthey Tyler Manthey Norwood Young America, MN Norwood Young America, MN -
All transfer
15 Laps

IMCA Sport CompactA Feature 1

Finish Start # Competitor Hometown +/-
1 12 01 Nathan Kohl Nathan Kohl Fort Ripley, MN Fort Ripley, MN 11
2 1 26 Jenna Hagemann Jenna Hagemann Fort Ripley, MN Fort Ripley, MN -1
3 7 2JR Greg Kohl Greg Kohl Fort Ripley, MN Fort Ripley, MN 4
4 3 40 Ellen Lange Ellen Lange Staples, MN Staples, MN -1
5 14 24 Marcus Ammerman Marcus Ammerman Mora, MN Mora, MN 9
6 9 03BILL Josh Maleski Josh Maleski Randall, MN Randall, MN 3
7 4 05R Andrew Malinowski Andrew Malinowski Brainerd, MN Brainerd, MN -3
8 10 51X Gary Schumacher Gary Schumacher Maplewood, MN Maplewood, MN 2
9 15 94A Bobie Arnes Bobie Arnes Foreston, MN Foreston, MN 6
10 19 40P Jack Post Jack Post Sauk Rapids, MN Sauk Rapids, MN 9
11 18 19 Josh Backstrom Josh Backstrom Pillager, MN Pillager, MN 7
12 25 35 Alyssa Nelson Alyssa Nelson Merrifield, MN Merrifield, MN 13
13 6 11A Jamie Ammerman Jamie Ammerman Mora, MN Mora, MN -7
14 13 16 Brady Albertson Brady Albertson Sauk Rapids, MN Sauk Rapids, MN -1
15 21 3 Scott Erickson Scott Erickson Little Falls, MN Little Falls, MN 6
16 17 11 Jacob Kugel Jacob Kugel Aitkin, MN Aitkin, MN 1
17 24 4 Beau Fries Beau Fries Emily, MN Emily, MN 7
18 20 M1 Jennifer Johnson Jennifer Johnson Brainerd, MN Brainerd, MN 2
19 DNF 8 85K Korbin Sarazin Korbin Sarazin Staples, MN Staples, MN -11
20 DNF 16 23T Anthony Jenson Anthony Jenson Milaca, MN Milaca, MN -4
21 DNF 5 119 Brandon Backstrom Brandon Backstrom Pillager, MN Pillager, MN -16
22 DNF 2 22JR Keyonna young Keyonna young Brainerd, MN Brainerd, MN -20
23 DNF 11 37A Alex Aderman Alex Aderman Pease, MN Pease, MN -12
DNS 23 03 Tj Christianson Tj Christianson Brainerd, MN Brainerd, MN -
DNS 22 7 Alex Fenstermaker Alex Fenstermaker Brainerd, MN Brainerd, MN -
8 Laps

IMCA Sport CompactHeat 1

Finish Start # Competitor Hometown +/-
1 1 40 Ellen Lange Ellen Lange Staples, MN Staples, MN -
2 6 03BILL Josh Maleski Josh Maleski Randall, MN Randall, MN 4
3 5 119 Brandon Backstrom Brandon Backstrom Pillager, MN Pillager, MN 2
4 2 16 Brady Albertson Brady Albertson Sauk Rapids, MN Sauk Rapids, MN -2
5 3 11 Jacob Kugel Jacob Kugel Aitkin, MN Aitkin, MN -2
6 7 3 Scott Erickson Scott Erickson Little Falls, MN Little Falls, MN 1
7 4 35 Alyssa Nelson Alyssa Nelson Merrifield, MN Merrifield, MN -3
All transfer
8 Laps

IMCA Sport CompactHeat 2

Finish Start # Competitor Hometown +/-
1 2 85K Korbin Sarazin Korbin Sarazin Staples, MN Staples, MN 1
2 5 01 Nathan Kohl Nathan Kohl Fort Ripley, MN Fort Ripley, MN 3
3 4 11A Jamie Ammerman Jamie Ammerman Mora, MN Mora, MN 1
4 6 24 Marcus Ammerman Marcus Ammerman Mora, MN Mora, MN 2
5 1 19 Josh Backstrom Josh Backstrom Pillager, MN Pillager, MN -4
6 3 7 Alex Fenstermaker Alex Fenstermaker Brainerd, MN Brainerd, MN -3
All transfer
8 Laps

IMCA Sport CompactHeat 3

Finish Start # Competitor Hometown +/-
1 4 26 Jenna Hagemann Jenna Hagemann Fort Ripley, MN Fort Ripley, MN 3
2 3 37A Alex Aderman Alex Aderman Pease, MN Pease, MN 1
3 1 2JR Greg Kohl Greg Kohl Fort Ripley, MN Fort Ripley, MN -2
4 5 94A Bobie Arnes Bobie Arnes Foreston, MN Foreston, MN 1
5 6 40P Jack Post Jack Post Sauk Rapids, MN Sauk Rapids, MN 1
6 2 03 Tj Christianson Tj Christianson Brainerd, MN Brainerd, MN -4
All transfer
8 Laps

IMCA Sport CompactHeat 4

Finish Start # Competitor Hometown +/-
1 4 51X Gary Schumacher Gary Schumacher Maplewood, MN Maplewood, MN 3
2 5 05R Andrew Malinowski Andrew Malinowski Brainerd, MN Brainerd, MN 3
3 2 22JR Keyonna young Keyonna young Brainerd, MN Brainerd, MN -1
4 3 23T Anthony Jenson Anthony Jenson Milaca, MN Milaca, MN -1
5 6 M1 Jennifer Johnson Jennifer Johnson Brainerd, MN Brainerd, MN 1
6 1 4 Beau Fries Beau Fries Emily, MN Emily, MN -5
All transfer
20 Laps

IMCA Stock CarA Feature 1

Finish Start # Competitor Hometown +/-
1 2 1JR Tim Johnson Tim Johnson Brainerd, MN Brainerd, MN 1
2 7 92 Dan Mackenthun Dan Mackenthun Hamburg, MN Hamburg, MN 5
3 6 14J Troy Jordan Troy Jordan Brainerd, MN Brainerd, MN 3
4 8 71 Josh Larsen Josh Larsen Glencoe, MN Glencoe, MN 4
5 1 44 Kris Peterson Kris Peterson Isanti, MN Isanti, MN -4
6 5 18X Daniel Eckblad Daniel Eckblad St. Peter, MN St. Peter, MN -1
7 9 1M Jeff McCollum Jeff McCollum Mankato, MN Mankato, MN 2
8 13 50R Kaden Woodie Kaden Woodie Milaca, MN Milaca, MN 5
9 4 3 Dave Johnson Dave Johnson New Prague, MN New Prague, MN -5
10 16 86 Thomas Ahrndt Thomas Ahrndt Hawley, MN Hawley, MN 6
11 12 25 Dan McCain Dan McCain Kimball, MN Kimball, MN 1
12 10 18 Alex Dostal Alex Dostal Glencoe, MN Glencoe, MN -2
13 15 17 Mike Layne Mike Layne Mound, MN Mound, MN 2
14 11 15T Erick Thiesse Erick Thiesse Brainerd, MN Brainerd, MN -3
15 DNF 3 5G Tim Gonska Tim Gonska Brainerd, MN Brainerd, MN -12
DNS 14 99 Mason Goettl Mason Goettl Winsted, MN Winsted, MN -
8 Laps

IMCA Stock CarHeat 1

Finish Start # Competitor Hometown +/-
1 2 71 Josh Larsen Josh Larsen Glencoe, MN Glencoe, MN 1
2 7 14J Troy Jordan Troy Jordan Brainerd, MN Brainerd, MN 5
3 3 92 Dan Mackenthun Dan Mackenthun Hamburg, MN Hamburg, MN -
4 6 5G Tim Gonska Tim Gonska Brainerd, MN Brainerd, MN 2
5 1 18X Daniel Eckblad Daniel Eckblad St. Peter, MN St. Peter, MN -4
6 8 15T Erick Thiesse Erick Thiesse Brainerd, MN Brainerd, MN 2
7 4 50R Kaden Woodie Kaden Woodie Milaca, MN Milaca, MN -3
DNS 5 86 Thomas Ahrndt Thomas Ahrndt Hawley, MN Hawley, MN -
All transfer
8 Laps

IMCA Stock CarHeat 2

Finish Start # Competitor Hometown +/-
1 6 1JR Tim Johnson Tim Johnson Brainerd, MN Brainerd, MN 5
2 7 44 Kris Peterson Kris Peterson Isanti, MN Isanti, MN 5
3 4 18 Alex Dostal Alex Dostal Glencoe, MN Glencoe, MN 1
4 8 3 Dave Johnson Dave Johnson New Prague, MN New Prague, MN 4
5 5 1M Jeff McCollum Jeff McCollum Mankato, MN Mankato, MN -
6 3 25 Dan McCain Dan McCain Kimball, MN Kimball, MN -3
7 1 99 Mason Goettl Mason Goettl Winsted, MN Winsted, MN -6
8 2 17 Mike Layne Mike Layne Mound, MN Mound, MN -6
All transfer
20 Laps

Expert Insulation IMCA ModifiedsA Feature 1

Finish Start # Competitor Hometown +/-
1 3 5 Brandon Beckendorf Brandon Beckendorf Danube, MN Danube, MN 2
2 11 442 Aaron Johnson Aaron Johnson Brainerd, MN Brainerd, MN 9
3 7 26 Shawn Fletcher Shawn Fletcher Brainerd, MN Brainerd, MN 4
4 1 XXX Jesse Rogotzke Jesse Rogotzke Sanborn, MN Sanborn, MN -3
5 5 2C Dave Cain Dave Cain Corcoran, MN Corcoran, MN -
6 13 15F Devin Fouquette Devin Fouquette St. Cloud, MN St. Cloud, MN 7
7 17 17 Luke Hines Luke Hines Pillager, MN Pillager, MN 10
8 21 26V AJ Viehauser AJ Viehauser Brainerd, MN Brainerd, MN 13
9 9 74C Clint Hatlestad Clint Hatlestad Glencoe, MN Glencoe, MN -
10 20 46 Ryan Putnam Ryan Putnam Princeton, MN Princeton, MN 10
11 15 33 Jeff Nelson Jeff Nelson Perham, MN Perham, MN 4
12 23 15T Erick Thiesse Erick Thiesse Brainerd, MN Brainerd, MN 11
13 14 X Joshua Rogotzke Joshua Rogotzke Sanborn, MN Sanborn, MN 1
14 12 777 Pete Hines Pete Hines Brainerd, MN Brainerd, MN -2
15 22 372 Mike Johnson Mike Johnson Menahga, MN Menahga, MN 7
16 8 XX Jordan Rogotzke Jordan Rogotzke Sanborn, MN Sanborn, MN -8
17 DNF 19 21 Bret Masters Bret Masters Crosby, MN Crosby, MN 2
18 DNF 2 68 Seth Kramer Seth Kramer Brainerd, MN Brainerd, MN -16
19 DNF 6 22 Alan Bohlman Alan Bohlman Isanti, MN Isanti, MN -13
20 DNF 10 67 Mike Brenny Mike Brenny Foley, MN Foley, MN -10
21 DNF 4 1 Doyle Erickson Doyle Erickson Bagley, MN Bagley, MN -17
22 DNF 16 72 Adam Johnson Adam Johnson Hill City, MN Hill City, MN -6
DNS 18 58 Zackry Fletcher Zackry Fletcher Brainerd, MN Brainerd, MN -
8 Laps

Expert Insulation IMCA ModifiedsHeat 1

Finish Start # Competitor Hometown +/-
1 2 22 Alan Bohlman Alan Bohlman Isanti, MN Isanti, MN 1
2 8 442 Aaron Johnson Aaron Johnson Brainerd, MN Brainerd, MN 6
3 1 777 Pete Hines Pete Hines Brainerd, MN Brainerd, MN -2
4 4 2C Dave Cain Dave Cain Corcoran, MN Corcoran, MN -
5 7 15F Devin Fouquette Devin Fouquette St. Cloud, MN St. Cloud, MN 2
6 6 72 Adam Johnson Adam Johnson Hill City, MN Hill City, MN -
7 3 21 Bret Masters Bret Masters Crosby, MN Crosby, MN -4
8 5 372 Mike Johnson Mike Johnson Menahga, MN Menahga, MN -3
All transfer
8 Laps

Expert Insulation IMCA ModifiedsHeat 2

Finish Start # Competitor Hometown +/-
1 2 XX Jordan Rogotzke Jordan Rogotzke Sanborn, MN Sanborn, MN 1
2 3 26 Shawn Fletcher Shawn Fletcher Brainerd, MN Brainerd, MN 1
3 4 68 Seth Kramer Seth Kramer Brainerd, MN Brainerd, MN 1
4 1 67 Mike Brenny Mike Brenny Foley, MN Foley, MN -3
5 8 X Joshua Rogotzke Joshua Rogotzke Sanborn, MN Sanborn, MN 3
6 7 17 Luke Hines Luke Hines Pillager, MN Pillager, MN 1
7 6 46 Ryan Putnam Ryan Putnam Princeton, MN Princeton, MN -1
8 5 15T Erick Thiesse Erick Thiesse Brainerd, MN Brainerd, MN -3
All transfer
8 Laps

Expert Insulation IMCA ModifiedsHeat 3

Finish Start # Competitor Hometown +/-
1 1 74C Clint Hatlestad Clint Hatlestad Glencoe, MN Glencoe, MN -
2 4 XXX Jesse Rogotzke Jesse Rogotzke Sanborn, MN Sanborn, MN 2
3 6 5 Brandon Beckendorf Brandon Beckendorf Danube, MN Danube, MN 3
4 5 1 Doyle Erickson Doyle Erickson Bagley, MN Bagley, MN 1
5 3 33 Jeff Nelson Jeff Nelson Perham, MN Perham, MN -2
6 7 58 Zackry Fletcher Zackry Fletcher Brainerd, MN Brainerd, MN 1
7 2 26V AJ Viehauser AJ Viehauser Brainerd, MN Brainerd, MN -5
All transfer
20 Laps

Outlaw Mini ModsA Feature 1

Finish Start # Competitor Hometown +/-
1 2 15 Nathan Kilwine Nathan Kilwine Glenville, MN Glenville, MN 1
2 5 18J Tyler Johnson Tyler Johnson International Falls, MN International Falls, MN 3
3 6 9 Ben Kraus Ben Kraus Kanawha, IA Kanawha, IA 3
4 1 14B Micheal Bryant Micheal Bryant Mason City, IA Mason City, IA -3
5 3 17 Dalton Faber Dalton Faber Burt, IA Burt, IA -2
6 14 69K Kaden Rice Kaden Rice Bondurant, IA Bondurant, IA 8
7 12 111 Matthew Grobe Matthew Grobe Austin, MN Austin, MN 5
8 8 65 Logan Brown Logan Brown Clear Lake, IA Clear Lake, IA -
9 17 81 Jerry Larson Jerry Larson Grand Rapids, MN Grand Rapids, MN 8
10 20 61D John Dulmage John Dulmage Ramsey, MN Ramsey, MN 10
11 13 16 Don Kirchoff Don Kirchoff Baldwin, WI Baldwin, WI 2
12 15 3 Jordan Williamson Jordan Williamson Austin, MN Austin, MN 3
13 10 33 Jayden West Jayden West Des Moines, IA Des Moines, IA -3
14 7 13X Glenn Orr Glenn Orr Creston, IA Creston, IA -7
15 19 6A Keith Arentt Keith Arentt Milltown, WI Milltown, WI 4
16 DNF 16 33W Gale Worthington Gale Worthington Des Moines, IA Des Moines, IA -
17 DNF 4 43W William Dulmage William Dulmage Ramsey, MN Ramsey, MN -13
18 DNF 11 2 TJ Stalker TJ Stalker Mason City, IA Mason City, IA -7
19 DNF 18 14J Jesse Goggans Jesse Goggans Knapp, WI Knapp, WI -1
DNS 9 14 Benjamin Van Zile Benjamin Van Zile Laporte, MN Laporte, MN -
8 Laps

Outlaw Mini ModsHeat 1

Finish Start # Competitor Hometown +/-
1 2 2 TJ Stalker TJ Stalker Mason City, IA Mason City, IA 1
2 6 14 Benjamin Van Zile Benjamin Van Zile Laporte, MN Laporte, MN 4
3 3 13X Glenn Orr Glenn Orr Creston, IA Creston, IA -
4 4 9 Ben Kraus Ben Kraus Kanawha, IA Kanawha, IA -
5 7 16 Don Kirchoff Don Kirchoff Baldwin, WI Baldwin, WI 2
6 1 33W Gale Worthington Gale Worthington Des Moines, IA Des Moines, IA -5
7 5 6A Keith Arentt Keith Arentt Milltown, WI Milltown, WI -2
All transfer
8 Laps

Outlaw Mini ModsHeat 2

Finish Start # Competitor Hometown +/-
1 7 18J Tyler Johnson Tyler Johnson International Falls, MN International Falls, MN 6
2 1 65 Logan Brown Logan Brown Clear Lake, IA Clear Lake, IA -1
3 6 15 Nathan Kilwine Nathan Kilwine Glenville, MN Glenville, MN 3
4 3 14B Micheal Bryant Micheal Bryant Mason City, IA Mason City, IA -1
5 5 69K Kaden Rice Kaden Rice Bondurant, IA Bondurant, IA -
6 2 81 Jerry Larson Jerry Larson Grand Rapids, MN Grand Rapids, MN -4
7 4 61D John Dulmage John Dulmage Ramsey, MN Ramsey, MN -3
All transfer
8 Laps

Outlaw Mini ModsHeat 3

Finish Start # Competitor Hometown +/-
1 2 17 Dalton Faber Dalton Faber Burt, IA Burt, IA 1
2 5 111 Matthew Grobe Matthew Grobe Austin, MN Austin, MN 3
3 1 43W William Dulmage William Dulmage Ramsey, MN Ramsey, MN -2
4 4 33 Jayden West Jayden West Des Moines, IA Des Moines, IA -
5 6 3 Jordan Williamson Jordan Williamson Austin, MN Austin, MN 1
6 3 14J Jesse Goggans Jesse Goggans Knapp, WI Knapp, WI -3
All transfer
20 Laps

Micro SprintsA Feature 1

Finish Start # Competitor Hometown +/-
1 1 88 Caleb Moen Caleb Moen Eau Claire, WI Eau Claire, WI -
2 2 9 Ryan Frandsen Ryan Frandsen Owatonna, MN Owatonna, MN -
3 6 7 Carson Berglund Carson Berglund Alexandria, MN Alexandria, MN 3
4 4 99 Mason Seubert Mason Seubert Welch, MN Welch, MN -
5 11 7X Ryan Erickson Ryan Erickson Princeton, MN Princeton, MN 6
6 9 11X Patrick Erickson Patrick Erickson Princeton, MN Princeton, MN 3
7 13 C71 Carter Jensrud Carter Jensrud River Falls, WI River Falls, WI 6
8 8 8N Noah Berglund Noah Berglund Isanti, MN Isanti, MN -
9 DNF 5 6 Mark Martin Mark Martin Mahtomedi, MN Mahtomedi, MN -4
10 DNF 10 74* Ajay Roberts Ajay Roberts Auxvasse, MO Auxvasse, MO -
11 DNF 7 26 Kendra Pickett Kendra Pickett Colfax, WI Colfax, WI -4
12 DNF 12 B26 Charles Bragg Charles Bragg Bock, MN Bock, MN -
13 DNF 3 29 Jacob Earl Jacob Earl Milaca, MN Milaca, MN -10
8 Laps

Micro SprintsHeat 1

Finish Start # Competitor Hometown +/-
1 2 88 Caleb Moen Caleb Moen Eau Claire, WI Eau Claire, WI 1
2 1 7 Carson Berglund Carson Berglund Alexandria, MN Alexandria, MN -1
3 4 99 Mason Seubert Mason Seubert Welch, MN Welch, MN 1
4 6 26 Kendra Pickett Kendra Pickett Colfax, WI Colfax, WI 2
5 3 11X Patrick Erickson Patrick Erickson Princeton, MN Princeton, MN -2
6 5 7X Ryan Erickson Ryan Erickson Princeton, MN Princeton, MN -1
7 7 C71 Carter Jensrud Carter Jensrud River Falls, WI River Falls, WI -
All transfer
8 Laps

Micro SprintsHeat 2

Finish Start # Competitor Hometown +/-
1 1 29 Jacob Earl Jacob Earl Milaca, MN Milaca, MN -
2 3 9 Ryan Frandsen Ryan Frandsen Owatonna, MN Owatonna, MN 1
3 2 6 Mark Martin Mark Martin Mahtomedi, MN Mahtomedi, MN -1
4 4 8N Noah Berglund Noah Berglund Isanti, MN Isanti, MN -
5 6 74* Ajay Roberts Ajay Roberts Auxvasse, MO Auxvasse, MO 1
6 5 B26 Charles Bragg Charles Bragg Bock, MN Bock, MN -1
All transfer