7/30/2021 - Gondik Law Speedway
7/30/2021 - Gondik Law Speedway

7/30/2021
Gondik Law Speedway

Download The MyRacePass App

Download The MyRacePass App

Download Today for Real-time Lineups & Results.

Download The MyRacePass App

Download The MyRacePass App

Download Today for Real-time Lineups & Results.

25 Laps

WISSOTA Late ModelFeature 1

Finish Start # Competitor Hometown +/-
1 1 44 Darrell Nelson Darrell Nelson Hermantown, MN Hermantown, MN -
2 3 11P Pat Doar Pat Doar New Richmond, WI New Richmond, WI 1
3 6 16 Derek Vesel Derek Vesel Hibbing, MN Hibbing, MN 3
4 10 7X Jesse Glenz Jesse Glenz Chippewa Falls, WI Chippewa Falls, WI 6
5 21 6M Jeff Massingill Jeff Massingill Keewatin, MN Keewatin, MN 16
6 5 22E Kevin Eder Kevin Eder Ashland, WI Ashland, WI -1
7 12 31 Travis Budisalovich Travis Budisalovich Minneapolis, MN Minneapolis, MN 5
8 8 85 John Kaanta John Kaanta Elk Mound, WI Elk Mound, WI -
9 11 21B Mike Bellefeuille Mike Bellefeuille Duluth, MN Duluth, MN 2
10 4 519 Steve Laursen Steve Laursen Cumberland, WI Cumberland, WI -6
11 17 11 James Giossi James Giossi Hudson, WI Hudson, WI 6
12 15 68 Mike Prochnow Mike Prochnow Menomonie, WI Menomonie, WI 3
13 7 23 Kyle Peterlin Kyle Peterlin Hibbing, MN Hibbing, MN -6
14 13 17 Deven VanHouse Deven VanHouse Silver Bay, MN Silver Bay, MN -1
15 9 54 Rick Niemi Rick Niemi Eveleth, MN Eveleth, MN -6
16 19 28 Jeff Provinzino Jeff Provinzino Hibbing, MN Hibbing, MN 3
17 16 21F Gunner Frank Gunner Frank Montrose, IA Montrose, IA -1
18 2 28M Jimmy Mars Jimmy Mars Menomonie, WI Menomonie, WI -16
19 25 87 Curt Kranz Curt Kranz Watertown, SD Watertown, SD 6
20 18 28S Sam Mars Sam Mars Menomonie, WI Menomonie, WI -2
21 23 24L Terry Lillo Terry Lillo Duluth, MN Duluth, MN 2
22 22 71 Rick Hanestad Rick Hanestad Boyceville, WI Boyceville, WI -
23 20 27 Jake Redetzke Jake Redetzke Menomonie, WI Menomonie, WI -3
24 DNF 24 11B Jody Bellefeuille Jody Bellefeuille Duluth, MN Duluth, MN -
25 DNF 14 22P Nick Panitzke Nick Panitzke Lonsdale, MN Lonsdale, MN -11
15 Laps

WISSOTA Late ModelB Feature 1

Finish Start # Competitor Hometown +/-
1 1 28 Jeff Provinzino Jeff Provinzino Hibbing, MN Hibbing, MN -
2 4 27 Jake Redetzke Jake Redetzke Menomonie, WI Menomonie, WI 2
3 13 6M Jeff Massingill Jeff Massingill Keewatin, MN Keewatin, MN 10
4 8 71 Rick Hanestad Rick Hanestad Boyceville, WI Boyceville, WI 4
5 3 24L Terry Lillo Terry Lillo Duluth, MN Duluth, MN -2
6 2 11B Jody Bellefeuille Jody Bellefeuille Duluth, MN Duluth, MN -4
7 6 87 Curt Kranz Curt Kranz Watertown, SD Watertown, SD -1
8 10 11D Tim McMann Tim McMann Duluth, MN Duluth, MN 2
9 7 71JR Buddy Hanestad Buddy Hanestad Boyceville, WI Boyceville, WI -2
10 14 18L Marcus Simonson Marcus Simonson Milltown, WI Milltown, WI 4
11 9 35 George Ledin Jr George Ledin Jr Britt, MN Britt, MN -2
12 DNF 11 42 Tim Lillo Tim Lillo Superior, WI Superior, WI -1
13 DNF 5 7 Harry Hanson Harry Hanson Eveleth, MN Eveleth, MN -8
14 DNF 12 7C Robbie Cooper Robbie Cooper South Range, WI South Range, WI -2
12 Laps

WISSOTA Late ModelHeat 1

Finish Start # Competitor Hometown +/-
1 1 519 Steve Laursen Steve Laursen Cumberland, WI Cumberland, WI -
2 6 23 Kyle Peterlin Kyle Peterlin Hibbing, MN Hibbing, MN 4
3 8 28M Jimmy Mars Jimmy Mars Menomonie, WI Menomonie, WI 5
4 3 28S Sam Mars Sam Mars Menomonie, WI Menomonie, WI -1
5 5 24L Terry Lillo Terry Lillo Duluth, MN Duluth, MN -
6 7 27 Jake Redetzke Jake Redetzke Menomonie, WI Menomonie, WI 1
7 4 71JR Buddy Hanestad Buddy Hanestad Boyceville, WI Boyceville, WI -3
8 DNF 2 6M Jeff Massingill Jeff Massingill Keewatin, MN Keewatin, MN -6
12 Laps

WISSOTA Late ModelHeat 2

Finish Start # Competitor Hometown +/-
1 5 16 Derek Vesel Derek Vesel Hibbing, MN Hibbing, MN 4
2 2 22E Kevin Eder Kevin Eder Ashland, WI Ashland, WI -
3 1 17 Deven VanHouse Deven VanHouse Silver Bay, MN Silver Bay, MN -2
4 6 7X Jesse Glenz Jesse Glenz Chippewa Falls, WI Chippewa Falls, WI 2
5 7 11 James Giossi James Giossi Hudson, WI Hudson, WI 2
6 8 28 Jeff Provinzino Jeff Provinzino Hibbing, MN Hibbing, MN 2
7 4 71 Rick Hanestad Rick Hanestad Boyceville, WI Boyceville, WI -3
8 3 7C Robbie Cooper Robbie Cooper South Range, WI South Range, WI -5
12 Laps

WISSOTA Late ModelHeat 3

Finish Start # Competitor Hometown +/-
1 3 85 John Kaanta John Kaanta Elk Mound, WI Elk Mound, WI 2
2 2 54 Rick Niemi Rick Niemi Eveleth, MN Eveleth, MN -
3 1 22P Nick Panitzke Nick Panitzke Lonsdale, MN Lonsdale, MN -2
4 6 21B Mike Bellefeuille Mike Bellefeuille Duluth, MN Duluth, MN 2
5 8 21F Gunner Frank Gunner Frank Montrose, IA Montrose, IA 3
6 5 7 Harry Hanson Harry Hanson Eveleth, MN Eveleth, MN -1
7 4 35 George Ledin Jr George Ledin Jr Britt, MN Britt, MN -3
8 7 42 Tim Lillo Tim Lillo Superior, WI Superior, WI -1
12 Laps

WISSOTA Late ModelHeat 4

Finish Start # Competitor Hometown +/-
1 1 44 Darrell Nelson Darrell Nelson Hermantown, MN Hermantown, MN -
2 4 11P Pat Doar Pat Doar New Richmond, WI New Richmond, WI 2
3 2 68 Mike Prochnow Mike Prochnow Menomonie, WI Menomonie, WI -1
4 6 31 Travis Budisalovich Travis Budisalovich Minneapolis, MN Minneapolis, MN 2
5 3 11B Jody Bellefeuille Jody Bellefeuille Duluth, MN Duluth, MN -2
6 5 87 Curt Kranz Curt Kranz Watertown, SD Watertown, SD -1
7 7 11D Tim McMann Tim McMann Duluth, MN Duluth, MN -
DNS 8 18L Marcus Simonson Marcus Simonson Milltown, WI Milltown, WI -
25 Laps

WISSOTA Late ModelFeature 2

Finish Start # Competitor Hometown +/-
1 2 11 James Giossi James Giossi Hudson, WI Hudson, WI 1
2 6 31 Travis Budisalovich Travis Budisalovich Minneapolis, MN Minneapolis, MN 4
3 8 6M Jeff Massingill Jeff Massingill Keewatin, MN Keewatin, MN 5
4 1 68 Mike Prochnow Mike Prochnow Menomonie, WI Menomonie, WI -3
5 4 21B Mike Bellefeuille Mike Bellefeuille Duluth, MN Duluth, MN -1
6 18 28M Jimmy Mars Jimmy Mars Menomonie, WI Menomonie, WI 12
7 10 16 Derek Vesel Derek Vesel Hibbing, MN Hibbing, MN 3
8 3 519 Steve Laursen Steve Laursen Cumberland, WI Cumberland, WI -5
9 11 11P Pat Doar Pat Doar New Richmond, WI New Richmond, WI 2
10 7 22E Kevin Eder Kevin Eder Ashland, WI Ashland, WI -3
11 9 7X Jesse Glenz Jesse Glenz Chippewa Falls, WI Chippewa Falls, WI -2
12 15 54 Rick Niemi Rick Niemi Eveleth, MN Eveleth, MN 3
13 12 44 Darrell Nelson Darrell Nelson Hermantown, MN Hermantown, MN -1
14 5 85 John Kaanta John Kaanta Elk Mound, WI Elk Mound, WI -9
15 14 17 Deven VanHouse Deven VanHouse Silver Bay, MN Silver Bay, MN -1
16 16 28 Jeff Provinzino Jeff Provinzino Hibbing, MN Hibbing, MN -
17 17 21F Gunner Frank Gunner Frank Montrose, IA Montrose, IA -
18 19 87 Curt Kranz Curt Kranz Watertown, SD Watertown, SD 1
19 20 28S Sam Mars Sam Mars Menomonie, WI Menomonie, WI 1
20 22 71 Rick Hanestad Rick Hanestad Boyceville, WI Boyceville, WI 2
21 21 24L Terry Lillo Terry Lillo Duluth, MN Duluth, MN -
22 DNF 23 27 Jake Redetzke Jake Redetzke Menomonie, WI Menomonie, WI 1
23 DNF 13 23 Kyle Peterlin Kyle Peterlin Hibbing, MN Hibbing, MN -10
24 DNF 24 11B Jody Bellefeuille Jody Bellefeuille Duluth, MN Duluth, MN -
25 DNF 25 22P Nick Panitzke Nick Panitzke Lonsdale, MN Lonsdale, MN -
30 Laps

WISSOTA Super StockFeature

Finish Start # Competitor Hometown +/-
1 3 29F Dave Flynn Dave Flynn Superior, WI Superior, WI 2
2 7 30 Kevin Burdick Kevin Burdick Proctor, MN Proctor, MN 5
3 5 25 Dylan Nelson Dylan Nelson Merrifield, MN Merrifield, MN 2
4 12 26 Kyle Copp Kyle Copp Brule, WI Brule, WI 8
5 1 11A Jordan Henkemeyer Jordan Henkemeyer Sauk Rapids, MN Sauk Rapids, MN -4
6 13 46 Dustin Nelson Dustin Nelson Ogilvie, MN Ogilvie, MN 7
7 8 12K Duane (D.J.) Keeler Duane (D.J.) Keeler Superior, WI Superior, WI 1
8 17 20 Jeremy North Jeremy North Huron, SD Huron, SD 9
9 2 7R Tommy Richards Tommy Richards Mondovi, WI Mondovi, WI -7
10 18 7 Andrew Mackey Andrew Mackey Duluth, MN Duluth, MN 8
11 27 27 Matt Deragon Matt Deragon Ashland, WI Ashland, WI 16
12 14 32F Brian Carl Brian Carl Duluth, MN Duluth, MN 2
13 20 1 Cory Casari Cory Casari Montreal, WI Montreal, WI 7
14 24 8 Keith Kern Keith Kern Superior, WI Superior, WI 10
15 11 17 Ryan Kostreba Ryan Kostreba Elk River, MN Elk River, MN -4
16 23 9 Ronnie Malecki Ronnie Malecki Duluth, MN Duluth, MN 7
17 16 24 Andy Grymala Andy Grymala Superior, WI Superior, WI -1
18 22 33 Austin Niemeyer Austin Niemeyer Brainerd, MN Brainerd, MN 4
19 19 11 Tucker Quinn Tucker Quinn Ladysmith, WI Ladysmith, WI -
20 28 32H Matthew Hammitt Matthew Hammitt Cloquet, MN Cloquet, MN 8
21 29 4A Allan Cleveland Allan Cleveland Breckenridge, MN Breckenridge, MN 8
22 DNF 9 1JR Tim Johnson Tim Johnson Brainerd, MN Brainerd, MN -13
23 DNF 15 99 Shawn Fernkes Shawn Fernkes Pennock, MN Pennock, MN -8
24 DNF 6 77 Scott Lawrence Scott Lawrence Superior, WI Superior, WI -18
25 DNF 21 6F Matt Fester Matt Fester Grove City, MN Grove City, MN -4
26 DNF 26 2F Jeffrey Frey Jeffrey Frey Ogilvie, MN Ogilvie, MN -
27 DNF 25 L1 Andrew Johnson Andrew Johnson Brainerd, MN Brainerd, MN -2
28 DNF 10 21C Patrick Beeksma Patrick Beeksma Ironwood, MI Ironwood, MI -18
29 DNF 4 21F Nick Oreskovich Nick Oreskovich Mason, WI Mason, WI -25
30 DNF 30 6 Dan Peterson Dan Peterson Foxboro, WI Foxboro, WI -
8 Laps

WISSOTA Super StockHeat 1

Finish Start # Competitor Hometown +/-
1 1 77 Scott Lawrence Scott Lawrence Superior, WI Superior, WI -
2 6 29F Dave Flynn Dave Flynn Superior, WI Superior, WI 4
3 7 1JR Tim Johnson Tim Johnson Brainerd, MN Brainerd, MN 4
4 2 46 Dustin Nelson Dustin Nelson Ogilvie, MN Ogilvie, MN -2
5 8 20 Jeremy North Jeremy North Huron, SD Huron, SD 3
6 5 6F Matt Fester Matt Fester Grove City, MN Grove City, MN -1
7 4 L1 Andrew Johnson Andrew Johnson Brainerd, MN Brainerd, MN -3
8 3 32H Matthew Hammitt Matthew Hammitt Cloquet, MN Cloquet, MN -5
All transfer
8 Laps

WISSOTA Super StockHeat 2

Finish Start # Competitor Hometown +/-
1 1 30 Kevin Burdick Kevin Burdick Proctor, MN Proctor, MN -
2 2 12K Duane (D.J.) Keeler Duane (D.J.) Keeler Superior, WI Superior, WI -
3 4 21C Patrick Beeksma Patrick Beeksma Ironwood, MI Ironwood, MI 1
4 6 32F Brian Carl Brian Carl Duluth, MN Duluth, MN 2
5 8 7 Andrew Mackey Andrew Mackey Duluth, MN Duluth, MN 3
6 7 33 Austin Niemeyer Austin Niemeyer Brainerd, MN Brainerd, MN 1
7 5 2F Jeffrey Frey Jeffrey Frey Ogilvie, MN Ogilvie, MN -2
8 3 4A Allan Cleveland Allan Cleveland Breckenridge, MN Breckenridge, MN -5
All transfer
8 Laps

WISSOTA Super StockHeat 3

Finish Start # Competitor Hometown +/-
1 2 25 Dylan Nelson Dylan Nelson Merrifield, MN Merrifield, MN 1
2 1 11A Jordan Henkemeyer Jordan Henkemeyer Sauk Rapids, MN Sauk Rapids, MN -1
3 7 17 Ryan Kostreba Ryan Kostreba Elk River, MN Elk River, MN 4
4 5 99 Shawn Fernkes Shawn Fernkes Pennock, MN Pennock, MN 1
5 3 11 Tucker Quinn Tucker Quinn Ladysmith, WI Ladysmith, WI -2
6 4 9 Ronnie Malecki Ronnie Malecki Duluth, MN Duluth, MN -2
7 DNF 6 6 Dan Peterson Dan Peterson Foxboro, WI Foxboro, WI -1
All transfer
8 Laps

WISSOTA Super StockHeat 4

Finish Start # Competitor Hometown +/-
1 2 21F Nick Oreskovich Nick Oreskovich Mason, WI Mason, WI 1
2 1 7R Tommy Richards Tommy Richards Mondovi, WI Mondovi, WI -1
3 6 26 Kyle Copp Kyle Copp Brule, WI Brule, WI 3
4 3 24 Andy Grymala Andy Grymala Superior, WI Superior, WI -1
5 4 1 Cory Casari Cory Casari Montreal, WI Montreal, WI -1
6 5 8 Keith Kern Keith Kern Superior, WI Superior, WI -1
7 7 27 Matt Deragon Matt Deragon Ashland, WI Ashland, WI -
All transfer
12 Laps

WISSOTA HornetFeature

Finish Start # Competitor Hometown +/-
1 8 14 Justin Schelitzche Justin Schelitzche Waconia, MN Waconia, MN 7
2 5 0 DeJay Jarecki DeJay Jarecki Ashland, WI Ashland, WI 3
3 4 U18 Kyle LeDoux Kyle LeDoux Duluth, MN Duluth, MN 1
4 6 16 Tyler Schramm Tyler Schramm Two Harbors, MN Two Harbors, MN 2
5 3 13 Casey Fitzpatrick Casey Fitzpatrick Two Harbors, MN Two Harbors, MN -2
6 1 23 Kristy Marken Kristy Marken Duluth, MN Duluth, MN -5
7 9 9G Carson Gotelaere Carson Gotelaere Superior, WI Superior, WI 2
8 7 24 Marcus Ammerman Marcus Ammerman Mora, MN Mora, MN -1
9 2 74 Reid Johnson Reid Johnson Proctor, MN Proctor, MN -7
10 10 67 Patrick Passeri Patrick Passeri Duluth, MN Duluth, MN -
11 11 11A Jamie Ammerman Jamie Ammerman Mora, MN Mora, MN -
12 12 73 Ken Hapy Ken Hapy Duluth, MN Duluth, MN -
DNS 13 27 Ja'lon Sventek Ja'lon Sventek Superior, WI Superior, WI -
6 Laps

WISSOTA HornetHeat 1

Finish Start # Competitor Hometown +/-
1 5 16 Tyler Schramm Tyler Schramm Two Harbors, MN Two Harbors, MN 4
2 1 74 Reid Johnson Reid Johnson Proctor, MN Proctor, MN -1
3 3 U18 Kyle LeDoux Kyle LeDoux Duluth, MN Duluth, MN -
4 4 23 Kristy Marken Kristy Marken Duluth, MN Duluth, MN -
5 7 9G Carson Gotelaere Carson Gotelaere Superior, WI Superior, WI 2
6 6 11A Jamie Ammerman Jamie Ammerman Mora, MN Mora, MN -
7 2 27 Ja'lon Sventek Ja'lon Sventek Superior, WI Superior, WI -5
All transfer
6 Laps

WISSOTA HornetHeat 2

Finish Start # Competitor Hometown +/-
1 2 0 DeJay Jarecki DeJay Jarecki Ashland, WI Ashland, WI 1
2 5 14 Justin Schelitzche Justin Schelitzche Waconia, MN Waconia, MN 3
3 4 13 Casey Fitzpatrick Casey Fitzpatrick Two Harbors, MN Two Harbors, MN 1
4 1 24 Marcus Ammerman Marcus Ammerman Mora, MN Mora, MN -3
5 6 67 Patrick Passeri Patrick Passeri Duluth, MN Duluth, MN 1
6 3 73 Ken Hapy Ken Hapy Duluth, MN Duluth, MN -3
All transfer